• Lot szybowcem: Czym jest szybowiec?

Szybowiec jest statkiem powietrznym nieposiadającym własnego napędu. Start szybowca polega na wciągnięciu go na odpowiednią wysokość samolotem lub wyciągarką. Aby lecieć, wykorzystuje wznoszące prądy powietrza. Unosi się dzięki sile nośnej powstającej na skrzydle. Prędkość postępowa uzyskiwana jest dzięki lotowi ślizgowemu, kosztem utraty wysokości.

Pionierem szybownictwa był Otto Lilienthal, który w XIX wieku zajmował się projektowaniem modeli maszyn latających bez napędu. Otto Lilienthal zginął podczas jednego z 2000 krótkich ślizgów, a projekty jakie stworzył, były bazą do późniejszych prac nad rozwojem lotnictwa m.in. dla braci Wright oraz Czesława Tańskiego – pierwszego, polskiego konstruktora szybowca. Pierwszy lot szybowcem w Polsce odbył Czesław Tański w czerwcu 1896 roku w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego.

Od tego czasu znacznie rozwinęła się technologia, wspomagające narzędzia i technika lotu – ale jedno pozostało bez zmian – niezwykłe emocje, jaki towarzyszą płynnemu lotowi szybowcem.

  • Jak długo może latać szybowiec?

Aby szybowiec mógł długo i daleko lecieć konieczne są sprzyjające warunki i pilot, który potrafi te warunki optymalnie wykorzystać. Szybowce produkowane obecnie mogą z wysokości 1 km polecieć na odległość od 25 km do 60 km. Można wykonywać nimi krótkie loty po kręgu nadlotniskowym lub godzinami „pływać” po niebie. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych taki swobodny lot może trwać nawet 10 godzin. W górach dodatkowym sprzymierzeńcem jest wiatr, który dobrze wpływa na ciepłe, wznoszące prądy.

  • Jak się steruje podczas lotu szybowcem?

Szybowcem steruje się używając lotek na skrzydłach oraz sterów poziomych i pionowych. Jest to dużo bardziej precyzyjne niż sterowanie lotnią. Więcej możesz się dowiedzieć w artykule z porównianiem motolotni, paralotni i motoparalotni.

  • Czy latanie szybowcem jest bezpieczne?

Tak jak wszystkie sporty lotnicze latanie wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jeżeli będziemy się stosować do podstawowych zasad ostrożności i skrupulatnie przygotujemy się do lotu, potencjalne zagrożenia są minimalne. Szybownictwo jest jednym z najbardziej bezpiecznych sportów lotniczych – zaraz po lotach balonem.

Szybowcem nie można „spaść” z nieba – jest on tak zaprojektowany, by zmiana wysokości nawet z najmniej sprzyjających warunkach była stosunkowo delikatna. A fakt, że może lądować w wielu miejscach poza lotniskami - na przykład na polu - sprawia, że nie musimy się martwić o bezpieczne lądowanie. Na sytuacje ekstremalne np. urwanie skrzydła (szanse na to są mniejsze niż minimalne) pilot też musi być przygotowany – zabiera z sobą do szybowca awaryjny spadochron.

  • Co można osiągnąć w tym sporcie?

Miarą osiągnięć pilota szybowca są odznaki FAI – Srebrna, Złota, Diamentowa przyznawane za odpowiednio wysokie i długie loty, oraz wyróżnienia za przeloty 1000 km i 2000 km. Najwyższe światowym wyróżnieniem jest  Medal Lillienthala przyznawany za wybitne osiągnięcia i zasługi dla szybownictwa na świecie. Polski Aeroklub nadaje lokalny odpowiednik Medalu Lillienthala - Medal Tańskiego.

Oczywiście dodatkowo piloci mogą brać udział w Zawodach Szybowcowych oraz Mistrzostwach Europy i Świata. Polscy piloci zajmują w rankingach światowych wysokie lokaty.

Szybownictwo jest również doskonałym wstępem do dalszego rozwoju w kierunku pilotowania samolotów.

  • Co jest najpiękniejszego w szybownictwie?

Swobodny lot był od wieków marzeniem wielu ludzi – teraz spełnić może je prawie każdy. Lot szybowcem to niezwykłe emocje, piękne widoki i czas na odprężenie w ciszy.

szybownictwo pytania i odpowiedzi

Latanie szybowcem - Pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto spróbować?

Dlatego, że latanie jest jedną z tych czynności, które dają najwięcej emocji, a wspomnienie lotu szybowcem będzie Ci prawdopodobnie towarzyszyć do końca życia.

Czy latanie jest dla mnie?

Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz. Jeżeli masz ochotę spojrzeć na świat z góry i oderwać się na chwile od ziemi to lot szybowcem może Ci się spodobać. Sprawdź relację Oli, aby dowiedzieć się jakich wrażeń dostarcza lot szybowcem.

Jakie korzyści daje szybownictwo?

To sport, który uczy odpowiedzialności. Nie wyćwiczysz mięśni, ale udoskonalisz osobowość i charakter. To doskonały pomysł na relaks i odstresowanie.

Czy mogę latać z rodziną?

Szybownictwo to sport indywidualny. W szybowcu mogą lecieć maksymalnie dwie osoby, w tym pilot. Rodzina może jedynie obserwować loty z ziemi.

Jak zacząć?

Jeżeli szukasz najprostszych rozwiązań – zamów prezent lot szybowcem z oferty Prezentokracji, a resztę my za Ciebie zrobimy. Jeżeli wolisz wyzwania – skontaktuj się w pierwszej kolejności z najbliższym Aeroklubem w okolicy lub Klubem Szybowcowym – niektóre, ale nie wszystkie realizują komercyjne loty.

Gdzie można latać?

Lot szybowcem Wrocław >>

Lot szybowcem Trójmiasto >>

Lot szybowcem nad Zamkiem Książ >>

Lot szybowcem Nowy Targ >>

Lot szybowcem Biała Podlaska >>

Lot szybowcem Rybnik >>

 

Co jest potrzebne, aby pojedynczy lot zmienić na regularną pasję?  

Czas i pieniądze. Czas – bo latanie szybowcem to nie tylko czas spędzony w powietrzu - to również godziny szkoleń teoretycznych, przygotowanie sprzętu i wiele innych czynności na ziemi. Trzeba również pamiętać, że jest to kosztowny sport.

---

Sprawdź również: