„Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam”. Słuchając tekstu piosenki wykonywanej przez Annę Marię Jopek łatwo można się z nią utożsamić.  Na relaks brakuje czasu, bo wydaje się, że wciąż jest tyle ważniejszych rzeczy do zrobienia. Stąd już tylko krok od chronicznego zmęczenia i nieustannego stresu, który z pewnością odbije się na samopoczuciu i zdrowiu. Na szczęście są sposoby, aby tego uniknąć. Jeśli czujecie, że nadszedł czas na zmianę trybu życia i chcecie pomyśleć o sobie, to świetnie trafiliście. 

Poznaj swojego wroga. Czym jest stres?

To specyficzna reakcja naszego organizmu na bodźce i sytuacje budzące niepewność lub lęk. Optymalny poziom stresu bywa adaptacyjny i motywujący, ale długotrwały, wysoki poziom wpływa niekorzystnie na organizm. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stres chorobą XXI wieku. Wiąże się to ze strachem o przyszłość, ciągłym poczuciem braku czasu, próbą sprostania wymaganiom otoczenia, chęcią bycia doskonałym lub przynajmniej lepszym niż inni itp. Szacuje się, że nawet 60% chorób lub zaburzeń jest spowodowana permanentnym stresem.  Dlatego lepiej mieć go pod kontrolą.

Co się dzieje z naszym organizmem, kiedy narażony jest na długotrwały stres? We krwi wzrasta poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu. Powoduje to podwyższenie stężenia glukozy oraz wzmożoną produkcję adrenaliny i noradrenaliny. Skutkiem tego mogą być problemy ze snem, koncentracją oraz obniżenie nastroju. A to z kolei prowadzi do poważniejszych chorób przewlekłych.

Slow life jako odpowiedź na presję

Wszechobecny stres i jego konsekwencje sprawiły, że społeczeństwo stało się bardziej świadome niebezpieczeństwa z tym związanego. W odpowiedzi na typowe korporacyjne i wielkomiejskie życie na wysokich obrotach powstała filozofia slow life. To nic innego jak zachowanie harmonii i balansu we wszystkich dziedzinach życia. Skupienie się na sobie i wsłuchanie w potrzeby organizmu na poziomie fizycznym i duchowym. Slow life zachęca nas do tego, aby zwolnić, zrelaksować się i pozwolić sobie na przerwę, której każdy z nas potrzebuje.

Świat się nie zawali jeśli skończymy pracę godzinę wcześniej i pójdziemy do SPA. Cywilizacja nie upadnie, kiedy jadąc na urlop wyłączymy telefon. Musimy nauczyć się znajdywać chwilę dla siebie i sprawiać sobie przyjemności. Oto kilka wskazówek jak to zrobić.

Najlepsze sposoby na relaks

Czy relaksu można się nauczyć? Można, a nawet trzeba! Zapewniamy jednak, że podczas nauki czeka Was mnóstwo przyjemności.

W zdecydowanej większości przypadków, brak czasu to tylko wymówka. Relaksować można się na wiele sposobów i każdy z nich jest dobry, o ile czujecie, że przynosi zamierzony efekt. Jak go rozpoznacie? Uczucie odprężenia, zmniejszenie napięcia mięśni, wyrównany oddech, czysta głowa. Oto 11 sprawdzonych sposobów na relaks.

#1 Zadbaj o przestrzeń wokół siebie

Aranżacja wnętrza ma spore znaczenie i z pewnością wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chcecie się zrelaksować i odstresować, powinniście unikać zatłoczonych i hałaśliwych przestrzeni oraz jaskrawych i krzykliwych barw. Kluczową sprawą jest porządek. Bałagan i dezorganizacja mogą pogłębiać niepokój. Chaos panujący w otoczeniu przekłada się na funkcjonowanie organizmu.

Ogromną rolę odrywają kolory. Chociażby barwy ścian pomieszczeń. Pokój, który będzie służył do relaksu powinien skupiać się wokół spokojnych tonów. Biele i szarości są w miarę neutralne i pomogą się wyciszyć. Brązy i beże działają uspokajająco i odprężająco. Stonowana zieleń koi nerwy i jest polecana dla osób zestresowanych i zabieganych. Natomiast błękit pomaga zasnąć. W pomieszczeniach nie można zapomnieć o roślinach, które nadają wnętrzom przyjemnego, ciepłego charakteru – dotyczy to zarówno roślin doniczkowych, jak i bukietu kwiatów w wazonie.

Relaks zależy także od oświetlenia. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Jednak ciepłe barwy żarówek też lub blask świec również może działać kojąco i odprężająco. W aranżacji przestrzeni ważne są również inne zmysły. Przyjemne w dotyku tkaniny, takie jak aksamit działają kojąco na stres. Podobne efekty daje muzyka (przyciszone melodie lub dźwięki natury np. szum wody lub śpiew ptaków) oraz zapachy (lawenda, drzewo sandałowe, jaśmin czy róża).

#2 Otaczaj się zwierzakami

Zooterapia to termin, który funkcjonuje w medycynie już od dłuższego czasu. Na przykład konie pomagają w rehabilitacji osób ze stwardnieniem rozsianym i porażeniem mózgowym a psy są wykorzystywane w terapii dzieci z autyzmem.

Naukowo została potwierdzona teza, że kontakt ze zwierzakami wpływa na poprawę samopoczucia. Głaskanie kota czy popularne ostatnio spacery z alpakami świetnie sprawdzają się w walce ze stresem. Kontakt ze zwierzęciem sprawia, że czujemy się zrelaksowani i spokojniejsi. Wszystko to za sprawą oksytocyny, która wpływa na tworzenie się więzi. Co więcej okazuje się, że spanie z kotem lub psem również ma swoje dobre strony. Czworonogi leżące obok nas w łóżku redukują poziom stresu oraz działają kojąco na nerwy.

#3 Weź głęboki oddech i medytuj

Stres sprawia, że oddech staje się spłycony, mięśnie napięte a ciśnienie krwi wzrasta. Aby się zrelaksować wskazane jest opanowanie odpowiednich technik oddechowych, dzięki którym będziecie w stanie się wyciszyć. Kontrola i regulacja oddechu nie zajmuje dużo czasu i może dać szybki efekt, dzięki któremu osiągniecie stan relaksacji. Istnieją specjalne filmy instruktażowe, które łatwo znaleźć w sieci a nawet aplikacje na telefon. Najważniejszą zasadą jest to, aby skoncentrować się na oddechu, zadbać o komfort, ciszę i odpowiednią pozycję ciała oraz uruchomić przeponę. Będziecie zdziwieni jak wielką moc ma wdech i wydech.

Metodą wykorzystującą oddech jest medytacja, czyli praktyka polegająca na ćwiczeniu umysłu, skupieniu się na „tu i teraz” i uwolnieniu od złych emocji.  Jedną z jej odmian, której skuteczność została udowodniona w wielu badaniach naukowych jest Mindfulness-Based Stress Reduction (Redukcja Stresu Oparta na Uważności).

#4 Obcuj z naturą

Wiele osób twierdzi, że potrafi porządnie odpocząć tylko z dala od miasta, na łonie natury. Jeśli więc potrzebujecie resetu, to warto zaplanować dzień lub kilka dni w miejscu, które pomoże się wyciszyć i odzyskać równowagę. Nawet kilkugodzinny spacer po lesie sprawi, że umysł oderwie się od codziennych trosk. Niektórzy wierzą, że drzewa potrafią przekazać człowiekowi swoją dobroczynną energię i zalecają dendroterapię czyli obcowanie z drzewami, dotyk a nawet przytulanie się do drzew.

Jeszcze lepszy efekt może dać weekend spędzony w górach. Dużo przestrzeni, świeże powietrze i całodzienne trekkingi to doskonały pomysł na relaks. Świetnie sprawdzą się do tego chociażby Karkonosze. Warto wybrać się tam z ukochaną osobą. Czeka na Was zakwaterowanie w pięknie położonym zamku, pyszna kolacja, szlaki o zróżnicowanym charakterze i relaksujące masaże – wszystko to sprawi, że poczujecie się jak nowonarodzeni.

Jeśli nie w góry, to może na Mazury? W końcu niektórych bardziej relaksuje bliskość akwenów wodnych niż całodzienne wędrówki po szlakach. A jak wiadomo Pojezierze Mazurskie obfituje w piękne krajobrazy, mnóstwo zieleni oraz atrakcje takie jak np. żeglowanie. Jedno jest pewne: weekend na Mazurach doładuje pozytywną energią i totalnym odprężeniem.

#5 Doceń moc dotyku: przytulaj & całuj się

Terapeutyczna moc dotyku znana jest od wieków. Wiedzę tą wykorzystują przede wszystkim salony SPA, w których wykonywane są różnego rodzaju zabiegi i masaże relaksujące, rozluźniające i uzdrawiające. Metody uciskania, ugniatania, wałkowania i rozciągania naprawdę potrafią zdziałać cuda. Masaż wykonany przez profesjonalistę będzie świetnym antidotum na stres.

Jednak wcale nie trzeba wykwalifikowanych terapeutów, aby osiągnąć taki efekt. Wystarczy się po prostu do kogoś przytulić. Potrzeba bliskości jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i ma ogromny wpływ na jego życie. Podczas przytulania wydzielana jest serotonina oraz oksytocyna, które redukują negatywny wpływ stresu na organizm, prowadzą do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu kortyzolu. To samo dotyczy pocałunków oraz seksu.

#6 Ruszaj się

Trening czyni mistrza, ale ma również działanie odstresowujące. Codzienna dawka ćwiczeń to doskonały sposób na nerwy. Bowiem kiedy Wasze ciało pracuje, to umysł odpoczywa. A mięśnie, które intensywnie pracują stymulują mózg do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jaką formę ruchu wybrać, aby jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę? Róbcie po prostu to, co lubicie!

Świetnym przykładem aktywności na odstresowanie jest joga. To połączenie ćwiczeń rozciągających z relaksacją nawiązujące do filozofii wschodu. Swoją popularność zawdzięcza holistycznemu podejściu do treningu oraz uniwersalności, bowiem można ją praktykować niezależnie od wieku i stanu organizmu. Jeśli wolicie coś bardziej dynamicznego, to najlepiej sprawdzi się bieganie. Intensywny trening pozwoli zapomnieć o stresie i pozbyć się go wraz z potem.

W ramach relaksu można również rozwijać swoje sportowe pasje. Najlepiej połączyć to z aktywnością w plenerze. Niezwykle modna ostatnio wspinaczka wymaga (oprócz pracy ciała) koncentracji uwagi i zaangażowania różnych procesów poznawczych, dzięki czemu umysł ma szansę oderwać się od problemów. Zimową porą natomiast nie warto rezygnować ze sportu. Lepiej nastawić się na zimowe aktywności takie jak narciarstwo lub biegówki.

#7 Zadbaj o dobry sen

Regeneracja organizmu jest bardzo ważna, a długotrwały i systematyczny niedobór snu jest po prostu szkodliwy dla zdrowia.  Sen powinien trwać nie krócej niż 7 godzin, a w przypadku osób aktywnych nawet dłużej. Nie tylko ilość, ale również jakość snu ma znaczenie. Obecnie istnieją urządzenia monitorujące poszczególne fazy i pomagające zoptymalizować swój wypoczynek. Jeśli macie problemy z zaśnięciem to pomóc mogą zioła (np. melisa), niekorzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło na godzinę przed planowanym położeniem się do łóżka oraz gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi o działaniu uspokajającym. Pewne jest to, że pełen relaks nie będzie możliwy bez wysypiania się. Dodatkowo, w trakcie dnia wskazane są także drzemki. Potrafią one fantastycznie zredukować poziom stresu i zrelaksować.

#8 Odżywianie i suplementacja

Przy stresujących sytuacjach mamy tendencję do objadania się lub wręcz przeciwnie, tracimy apetyt. A przecież zdrowe odżywianie to, podobnie jak aktywność fizyczna, podstawa dobrego samopoczucia. Jednak czy istnieją naturalne produkty, które pomagają ukoić nerwy, pokonać stres i zrelaksować się. Okazuje się, że tak. Jest to np. brązowy ryż, który zawiera w sobie prekursory serotoniny , ziołowe herbatki czy szpinak z wysoką zawartością magnezu. Warto sięgnąć także po awokado, gorzką czekoladę, pistacje, szparagi i płatki owsiane.

Raz na jakiś czas można też zrobić odstępstwo od normy i zafundować sobie przyjemność, której na co dzień lepiej unikać np. lampkę czerwonego wina, deser z bitą śmietaną czy pizzę… Bo przecież wszystko jest dla ludzi. A kiedy dzień był szczególnie stresujący, to zabierz bliską osobę na wystawną kolację dla Dwojga i spróbujcie pysznych specjałów szefa kuchni.

Czasami niedobory witamin i minerałów mogą potęgować stres i uniemożliwiać relaks. Kluczowym pierwiastkiem jest tutaj magnez, żelazo i potas oraz witaminy z grupy B. Organizm można wspomóc też za pomocą adaptogenów czyli roślin wspomagających organizm do radzenia sobie w zmiennych warunkach. Na przykład żeń-szeń, różaniec górski czy ashwagandha.

#9 Unikaj bodźców stresogennych

Nie zawsze się da, ale zawsze warto spróbować. Jeśli źródłem stresu jest dla Ciebie praca, zastanów się, co możesz zrobić, żeby to zmienić. Może warto zacząć delegować część obowiązków? A może należy porozmawiać z szefem? Czasami po prostu warto zrobić sobie kilka dni wolnego, aby oczyścić umysł i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Często źródłem stresu są inni ludzie, którzy stawiają przed Tobą kolejne wymagania. W takich przepadkach przydaje się trening asertywności. To nie tylko sztuka odmawiania, ale też umiejętność wyrażania wlanego zdania, przyjmowania krytyki lub wypracowywania kompromisów. Przyda się zarówno w kontaktach zawodowych, jak i osobistych.

#10 Uwierz w siłę pozytywnych wzmocnień

Sprawiaj sobie przyjemności i rób to, co lubisz. Nie wykręcaj się brakiem czasu tylko po prostu wpisz do swojego kalendarza „czas dla siebie”. Przynajmniej raz na tydzień, a najlepiej codziennie. Wieczorny relaks przy planszówkach ze swoim partnerem, nauka egzotycznego języka obcego, składanie klocków z dzieciakami, planowanie urlopu. Wystarczy zająć się czymś, aby stres poszedł w niepamięć.

Szczególnie relaksujące dla większości ludzi są podróże. Jeśli Ty także uwielbiasz zwiedzać świat, to szkoda czasu na siedzenie w miejscu. Zacznij od city break w Paryżu lub weekendu we Wrocławiu.  Nieoceniona jest również rola dłuższych wakacji trwających przynajmniej 2 tygodnie. W tym przypadku możesz rozwinąć wodze fantazji. Samo oczekiwanie na urlop sprawi, że stras stanie się o wiele mniej problematyczny.

Pozytywnym wzmocnieniem jest też oczywiście nowe hobby. Rozwój zainteresowań i nauka nowych umiejętności dają ogromną satysfakcję i polepszają samopoczucie. Życie jest o wiele bardziej kolorowe, kiedy ma się jakąś pasję. Obojętnie czy będzie to szycie na maszynie, gra na gitarze czy paralotniarstwo. Poznając ludzi, którzy mają podobne hobby uznasz, że nie warto tracić czasu na stresowanie się.

#11 Zajmij czymś ręce

Podobno robótki ręczne pomagały Albertowi Einsteinowi wyciszyć się i oczyścić umysł. Rzeczywiście rękodzieło działa na nas jak joga dla mózgu. Dzięki niemu możemy obniżyć poziom stresu, uregulować tętno i ustabilizować ciśnienie. Podczas wykonywania robótek ręcznych aktywizowane są obszary mózgu odpowiedziane za odczuwanie spokoju. Robienie na drutach czy szydełkowanie są doskonałym przykładem takiego zajęcia. Tylko spójrzcie na skupienie i spokój malujący się na twarzach osób, które to robią. Podobnie w przypadku plecenia makramy czy haftowania.

Ręce zająć można również bardziej dostępnymi metodami. Odstresowujące kolorowanki dla dorosłych szturmem zdobyły rynek kilka lat temu. Układanie puzzli przechodzi właśnie swój renesans a origami przestało być tylko zajęciem dla dzieci.

Każdy może mieć swoje własne sposoby na relaks, ale jest kilka takich metod, które sprawdzają się niemal u każdego. I to właśnie te formy relaksu opisaliśmy powyżej. Z pewnością warto zapoznać się z nimi i wypróbować, kiedy odczujecie, że stres wymyka się Wam spod kontroli.

---

Podobne tematy: