Lotnia i paralotnia to zupełnie inne statki powietrzne, choć pozornie mogą wydawać się podobne – chociażby ze względu na nazwę. Prawda jest jednak taka, że różnią się one między sobą pod wieloma względami. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat zanim zdecydujecie się zacząć swoją przygodę z lataniem na jednym z nich.

Paralotnia vs lotnia. Różnice i podobieństwa

Paralotnia vs lotnia - Podobieństwa i różnice

Podobieństwa

Paralotnie i lotnie to latające statki, które dzięki sile nośnej utrzymują się w powietrzu. Pozwalają na to płaty nośne będące elementem ich konstrukcji. Obie dyscypliny charakteryzują się pobodną techniką startu i lądowania. Należą do sportów ekstremalnych, więc wymagają nieco odwagi i skłonności do ryzyka - takie cechy zresztą musieli też posiadać prekursorzy, dzięki którym możemy teraz doświadczać uroków latania. Ze wspólnych elementów to właściwie wszystko. Przyjrzyjmy się więc różnicom…

Różnice

Lotnia to starsza siostra paralotni. Pierwszy jej projekt wykonał nie kto inny jak Leonardo da Vinci. Lotniarstwo zostało spopularyzowane przez Otto Lilienthala – niemieckiego konstruktora, który miał na swoim koncie ponad 2 tysiące lotów i niestety zginął w wypadku podczas jednej z powietrznych eskapad. Istnieją spory w kwestii klasyfikacji lotni jako statku powietrznego. Niektórzy traktują ją jako szybowiec, a inni jako osobną konstrukcję. Lotnia posiada sztywny płat nośny.

Paralotnia natomiast jest udoskonaloną wersją spadochronów szybującychPoczątki tego pięknego sportu ekstremalnego wyznaczyły próby skoków ze spadochronem z klifów. Pierwszy udany eksperyment, który można określić jako narodziny paralotniarstwa, został przeprowadzony przez Francuzów w 1978 roku.  Jest to więc stosunkowo młoda dyscyplina. Paralotnia to rodzaj szybowca o miękkim płacie nośnym. Bajecznie kolorowe skrzydła dryfujące po niebie rozbudzają pragnienie o lataniu nawet wśród osób twardo stąpających po ziemi.

separato - grafika

Konstrukcja lotni i paralotni

Pierwszą, najbardziej dostrzegalną różnicą między lotnią a paralotnią jest kształt i rozmiar skrzydła. Płat nośny lotni ma charakterystyczny, trójkątny kształt. Sztywna aluminiowa rama  pokryta jest grubym i wytrzymałym materiałem z płótna żaglowego. Do szkieletu skrzydła przymocowany jest trójkąt sterowy. Dodatkowym wyposażeniem lotni może być podwozie z kółkami lub w formie wózka. Paralotnia zaś nie posiada sztywnych i metalowych ram. Struktura skrzydła jest miękka i składają się na nią dwie warstwy tkaniny tworzące eliptyczny, owalny kształt.  Odchodzą od niego linki, taśmy nośne oraz sterówki.

Lot na paralotni - Sekwencja ruchów

Pozycja lotu paralotniarza i lotniarza

Obie dyscypliny różnią się także pozycją pilota, którą przyjmuje w trakcie lotu. Lotniarz lata w pozycji leżącej, kładąc się poziomo plecami do skrzydła i twarzą w dół. Pozwala mu to kontrolować kierunek poprzez balansowanie ciałem jednak wymaga to dużej sprawności. Uprząż ma zazwyczaj formę kokonu. Lecąc w ten sposób można poczuć się jak ptak albo… Superman. Paralotniarze natomiast, dzięki specjalnej uprzęży podczepionej do linek, przyjmują pozycję siedzącą. Jest ona dużo bardziej komfortowa i nawet osoby poczatkujące nie mają z nią problemów. Do zmiany kierunku używa się sterówek - linek pociąganych w celu zmiany geometrii skrzydła i zwiększenie oporu powietrza. 

separato - grafika

Rozmiary i waga lotni i paralotni

Kolejna różnica, o której musimy wspomnieć, dotyczy rozmiarów i wagi statków powietrznych w postaci lotni i paralotni. Przekłada się to bowiem na komfort użytkowania oraz transportu. Paralotnia jest stosunkowo lekka (zazwyczaj około 10 kg, choć zdarzają się też modele dwa razy lżejsze lub kilka kg cięższe), pakuje się do plecaka i łatwo można ją przewozić oraz przenosić. Zmieści się w każdym samochodzie. Rozłożenie i przygotowanie do lotu zajmuje tylko kilka minut. Należy jednak dokładnie sprawdzić, czy linki nie są splątane.

W przypadku lotni sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ze względu na usztywnione skrzydło nie ma możliwości, aby ją złożyć. Transport możliwy jest więc tylko na bagażnikach dachowych pojazdów bądź w dużych busach. Lotnia waży około 15-30 kg bez dodatkowego wyposażenia. Jest więc cięższa i zdecydowanie mniej praktyczna. Ustawienie i przygotowanie lotni do startu nie powinna zająć dłużej niż 20 minut.

Lot lotnią o zachodzie słońca

 Prędkość, odległość i akrobacje podczas lotów paralotnią i lotnią

Aerodynamiczne skrzydło umożliwia lotniarzowi rozwijanie dużych prędkości dochodzących nawet do 150 km/h. Loty na paralotni są zdecydowanie wolniejsze (maksymalnie 75 km/h) i spokojniejsze. Również w kwestii akrobacji, ponieważ ze względu na ryzyko zaplątania się linek, paralotnie są gorzej przystosowane do podniebnych szaleństw. Lotniarstwo zapewnia w tym zakresie o wiele więcej adrenaliny. Piloci mają bowiem większą kontrolę wykonywania powietrznych trików dzięki sztywnej konstrukcji, która jest mniej podatna na wiatr.

Najdłuższy przelot paralotnią miał miejsce w Brazylii. W ciągu 11 godzin przemierzono dystans 553 km. Jeszcze bardziej niewiarygodny wydaje się rekord świata w długości lotu na lotni. Wynosi on ponad 750 km w czasie 11 godzin. Porównując obie te dyscypliny łatwo dojść do wniosków, że lotniarstwo z pewnością bardziej spodoba się osobom lubiącym wyzwania i adrenalinę.

separato - grafika

Bezpieczeństwo lotów na paralotni i lotni

Zarówno loty na paralotni, jak i na lotni są bezpieczne. Wypadki zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku lotni najwięcej takich zdarzeń spowodowana jest zbyt dużą prędkością, podczas gdy paralotniarzy może zaskoczyć brak prądów termicznych, koniecznych do utrzymania się w powietrzu. Teoretycznie to lotniarze mają większą kontrolę nad swoją sztywną konstrukcją. Ryzyko jest jednak niewielkie, a obie te dyscypliny uważane są za bardzo bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że osoby realizujące loty są dobrze wyszkolone, rozsądne i minimalizują ryzyko związane chociażby z odbywaniem lotów w kiepskich warunkach atmosferycznych.separato - grafika

Dodatkowy napęd czyli jak powstały motolotnia i motoparalotnia

Zarówno paralotnia jak i lotnia mogą być wspomagane napędem silnikowym.

Motoparalotnia vs motolotnia - Podobieństwa i różniceMOTOPARALOTNIA

Paralotnia z silnikiem czyli motoparalotnia może latać na płaskim terenie i o wiele dłużej niż tradycyjna paralotnia. Również tempo lotu jest większe i w zależności od mocy silnika możemy latać z prędkością od 40 km/h – 60 km/h. Pilot siedzi w specjalnym koszu lub wózku do którego podpięty jest silnik (zwykle spalinowy).

Wysokość na jakiej przeważnie latają motoparalotnie to ok. 500 metrów, choć można się wzbić nawet do 1000 metrów. Ten rodzaj statku powietrznego jest mniej zależny od warunków pogodowych oraz nie wymaga wyciągarki ani wzniesień, aby wystartować. Popularne są również loty tandemowe motoparalotnią, dzięki którym osoba bez doświadczenia może przekonać się, jakie emocje wywołuje podniebna eskapada.

Loty motoparalotnią w tandemie z instruktorem można zrealizować m.in w:

MOTOLOTNIA

Motolotnia należy do ultralekkich statków powietrznych. Do skrzydła, które jest nieco większe niż w przypadku lotni bez napędu, podpięty jest wózek z silnikiem. Pozycja pilota oraz potencjalnego pasażera tandemowego jest więc o wiele bardziej komfortowa (choć być może mniej atrakcyjna). Motolotnię wyróżnia moc. Możemy nią latać z prędkością nawet 130 km/h i osiągać o wiele wyższe wysokości niż na paralotni czy motoparalotni. Motolotnią możemy przelecieć bez lądowania tyle, na ile starczy paliwa w baku – średnio 350 - 400 km. To mniej więcej tyle ile ze Świnoujścia na Hel!

Loty motolotnią w tandemie z instruktorem można zrealizować m.in:

separato - grafika

Loty tandemowe paralotnią  i lotnią

W obu przypadkach możliwa jest realizacja lotów w tandemie. Jednak o wiele bardziej popularne są w tym przypadku paralotnie. Jest to spowodowane większym komfortem pasażera, który zazwyczaj jest osobą niedoświadczoną, a często również niewystarczająco wysportowaną. Lot paralotnią w tandemie zazwyczaj trwa kilka do kilkunastu minut i przebiega spokojnie, choć pilot czasami wprowadza elementy akrobacji. Pasażer zajmuje miejsce w specjalnej uprzęży w formie krzesła – niemal jak na huśtawce, a pilot tandemowy (z odpowiednimi uprawnieniami) jest tuż za nim. To świetna okazja, aby bliżej poznać ten sport.

O wiele rzadziej spotykane i realizowane są loty w tandemie na lotni. Pasażer zajmuje wtedy miejsce nad pilotem (w zasadzie na nim leżąc) lub obok. Choć taka podniebna przygoda jest niezwykle atrakcyjna i zapewnia moc wrażeń, to może być dla uczestnika krępująca lub zbyt wymagająca.Loty na paralotni - Zobacz wszystkie - button grafika

Cena, koszty i dostępność

Paralotniarstwo jest z pewnością łatwiej dostępne. To prawdopodobnie najprostszy, najbardziej praktyczny i najtańszy sposób, aby samodzielnie latać. Szkolenia są krótkie i często organizowane. Społeczność dość duża  i niezwykle przyjacielska. Nie ma potrzeby szykowania specjalnych przestrzeni do startu bądź lądowania. A sprzęt nie jest przesadnie drogi. Na nowy komplet wydacie około 10 000 - 15 000 zł. Natomiast używany sprzęt można kupić kilka razy taniej. Lotnie są nieco droższe (choć różnica wcale nie jest duża), ale też wolniej ulegają eksploatacji, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się mniej kosztowne. Aby wystartować lub wylądować lotnią potrzebny jest też nieco większy teren.

Gdzie najlepiej latać paralotnią lub lotnią?

Z uwagi na brak silnika, zarówno paralotnią, jak i lotnią najlepiej lata się w górach, wykorzystując różnicę wysokości. Na płaskim terenie możemy również wystartować z pomocą wyciągarki. Długość i prędkość lotu zależy od warunków atmosferycznych – szczególnie wiatru. Przy dobrych warunkach w górach możemy latać niemalże bez końca, jednak na płaskim terenie musimy się liczyć z tym, że trudno się będzie utrzymać w powietrzu dłużej niż kilka minut.

Lotów tandemowych na paralotni możesz spróbować w wyjątkowych lokalizacjach, m.in: tandemowe w następujących lokalizacjach:

Osoby zainteresowane nauką paralotniarstwa w szerszym zaresie mogą docenić regularne podstawowe szkolenie paralotniowe w okolicach Wrocławia.

separato - grafika

Podsumowanie: Podobieństwa i różnice lotni oraz paralotni

Choć oba statki powietrzne różnią się między sobą wyglądem, prędkością lotu, możliwością wykonywania akrobacji i pozycją, jaką przyjmuje pilot, to jednak zarówno lotnia, jak i paralotnia zapewniają wyjątkowe wrażenia. Każdy, kto spróbuje lotu (czy to w tandemie, czy samodzielnie po przeszkoleniu), może mieć pewność, że czekają na niego niezwykłe emocje. Przekonało się o tym wielu pasjonatów tych dyscyplin, którzy nie wyobrażają sobie aktualnie życia bez latania. To hobby, które uzależnia.

Dla tych, którzy nastawieni są na spokojne dryfowanie w powietrzu i rozkoszowanie się widokami polecamy paralotniarstwo. Jeśli jednak wolicie bardziej ekstremalne przygody, adrenalinę i wyzwania, to zdecydowanie bardziej spodoba się Wam lotniarstwo. A jaki będzie Twój wybór?

---

Podobne tematy: