Co to jest Flyboard?

Nowa dyscyplina sportu ma swojego autora, jest nim Franky Zapata – francuski konstruktor i wielokrotny mistrz świata w Jet-Ski – jeździe na skuterach wodnych. W 2011 r. światło dzienne ujrzał jego wynalazek – paryskie targi Paris Boat Show były pierwszym miejscem, w którym szersza publiczność mogła zapoznać się z Flyboardem.


Flyboard to konstrukcja, w której skład wchodzi platforma z charakterystycznymi butami, połączona długim, elastycznym wężem ze skuterem wodnym. Emitowany pod ciśnieniem strumień wody jest w stanie unieść dorosłą osobę na imponującą wysokość.

Szybkość z jaką porusza się skuter, waga osoby „latającej” - od tego zależy wysokość wznoszenia się nad poziomem wody. W przypadku osób uczących się wynosi ona około 3 metry, zawodowcy potrafią wybić się nawet na 15 metrów wzwyż.

Niesamowite możliwości – lot nad kanałem La Manche

Flyboard to nie jedyny wynalazek jakim przed światem postanowił pochwalić się Franky Zapata. Wkrótce światło dzienne ujrzał Flyboard Air – urządzenie wyposażone w turbinowe silniki odrzutowe i napędzane naftą (kerozyna). Tym razem latająca deska umożliwiła samodzielne wznoszenie się bez wsparcia skutera wodnego i dokonanie przelotu zarówno nad wodą jak i nad lądem. Jej możliwości są stale doskonalone – początkowo Flyboard Air mógł przemieszczać się z prędkością maksymalnie 150 km/h i wznosić na wysokość około 150 metrów przy założeniu, że osoba która z niego korzysta nie jest cięższa niż 100 kg. Trwają prace, aby nawet 200-kilogramowe obciążenie pozwoliło korzystać z deski aż do 30 minut.

Franky Zapata nie tylko zaprojektował Flyboard oraz Flyboard Air, ale także regularnie udowadnia, że nietypowe urządzenia jego autorstwa mają niesamowite możliwości. 4 sierpnia Franky Zapata przeleciał nad kanałem La Manche, pokonując odcinek od Sangatte (okolice Calais) aż do plaży Św. Małgorzaty (okolice Dover). Była to jego druga próba – pierwsza odbyła się kilka dni wcześniej, a jej niepowodzenie było związane z trudnością, jaką okazała się konieczność uzupełnienia baku maszyny w trakcie międzylądowania.

Lot nad kanałem La Manche po raz pierwszy odbył się na pokładzie maszyny innej niż samolot i wyglądał rzeczywiście spektakularnie. Flyboard i Flyboard Air to bowiem urządzenia, które prezentują się dość nieprawdopodobnie, jednak możliwości jakie ze sobą niosą zupełnie realnie mogą przetestować zwykli śmiertelnicy. Korzystanie z Flyboard Air wymaga odpowiedniego przygotowania. Flyboard praktykowany nad wodą jest jednak dostępny dla każdego.


Adrenalina w kontrolowanych warunkach

Flyboard

Czy Flyboard jest bezpieczny? To jedno z najczęstszych pytań jakie zadają sobie osoby, które chcą go przetestować.

Zdecydowanie tak! Nad bezpieczeństwem testujących czuwa bowiem doświadczony instruktor, który poruszając się na skuterze wodnym, jednocześnie kontroluje wysokość oraz tor lotu na Flyboardzie.

Flyboard przynosi nieprawdopodobne emocje, a wrażenia, których dostarcza trudno porównać z jakąkolwiek inną atrakcją. Warto jednak pamiętać, że w amatorskim wydaniu Flyboard to przede wszystkim fantastyczna zabawa.

Za jego pomocą można wykonywać widowiskowe ewolucje, jednak tym zajmują się przede wszystkim zawodowcy. Podczas zawodów organizowanych także w Polsce można podziwiać najlepszych zawodników na świecie we freestyle flyboardingu.

Takie zawody mają często formułę bitwy, w której jeden z zawodników zadaje swojemu przeciwnikowi trik, który oboje muszą wykonać. Podczas zawodów zaobserwować można niezwykle efektowne pokazy akrobacji - skoki delfina, salta i inne powietrzno-wodne ewolucje.


Czy każdy może latać?


Oglądając zawodowców można mieć wrażenie, że zabawa na Flyboardzie wymaga imponujących umiejętności. Tymczasem, aby przeżyć niesamowitą przygodę na wodzie nie trzeba nawet umieć pływać. Nie wymagana jest także wysoka sprawność fizyczna – od dobrej kondycji znacznie bardziej istotne okazuje się zwykłe poczucie równowagi.

Flyboard to atrakcją, którą testować można niezależnie od wieku, dzięki czemu na latającej desce spotkać można zarówno młodzież jak i seniorów. Dolną granicę wieku wyznacza postura ciała oraz rozmiar obuwia. Stopa musi być na tyle dużą, aby buty mogły zapewnić odpowiednią stabilizację. Najmłodsi uczestnicy mają zwykle od 8 do 10 lat, a ich loty odbywają się za zgodą rodziców.


Gdzie można polatać?


Zakup sprzętu do Flyboardu wiąże się z niemałym wydatkiem. To koszt około 20 tysięcy złotych, do którego doliczyć należy także zakup skutera wodnego, bez którego latanie jest niemożliwe.

Cena testowania Flyboardu jest jednak znacznie niższa. 15-minutowa zabawa jest możliwa już za mniej niż 200 zł. Czas jej trwania może wydawać się dość krótki, jednak nawet jeśli jest to dopiero pierwsze zetknięcie się z Flyboardem, w tym czasie większość osób jest już w stanie samodzielnie wznosić się nad wodą, czerpiąc z tego faktu ogromną przyjemność.

Flyboard jest coraz powszechniejszy, a polatać można nie tylko nad morzem, ale także na wielu mniejszych zbiornikach wodnych w różnych częściach Polski, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Bydgoszczy, Sosnowcu lub Szczecinie.


---

Podobne tematy: