Warsztaty kreatywne

Warsztaty kreatywne

Z czym kojarzy Ci się słowo „kreatywność”? Mówisz „jestem kreatywny”, a myślisz o…? Nam wydaje się, że już sam wyraz daje nieograniczone możliwości kreacji i możliwości - kreat...

Z czym kojarzy Ci się słowo „kreatywność”? Mówisz „jestem kreatywny”, a myślisz o…? Nam wydaje się, że już sam wyraz daje nieograniczone możliwości kreacji i możliwości - kreatywność nie ma końca, jest jak puszka Pandory z wysypującymi się z jej wnętrza pomysłami. Raz otwarta już nie przestanie - pomysły będą napływać, a Twoja głowa wręcz eksploduje od ogromu czekających na Ciebie możliwości.


Kreatywny znaczy twórczy


Kreatywność to nic innego jak otwarcie umysłu na proces pociągający za sobą powstawanie nowych pomysłów, idei, konceptów czy inicjatyw. Każdy, kto charakteryzuje się kreatywnym myśleniem może pochwalić się uzyskaniem oryginalnych rozwiązań w wielu dziedzinach swojego życia. Kreatywność jest sztuką nieszablonowego działania i stosowania nietypowych elementów w dążeniu do realizacji planów. Przydaje się w każdej z dziedzin życia i coraz częściej wymagana jest także w pracy. Wszyscy możemy być kreatywni na swój sposób i każdy człowiek może w każdej chwili pobudzić kreatywną część swojego „ja” do działania, i osiągać coraz to lepsze efekty.


Im więcej robimy ciekawych rzeczy, tym nasza kreatywność wzrasta!


Znasz powiedzenie, że nieużywany organ zanika? Analogicznie jest z naszym twórczym alterego - wszyscy na starcie zostaliśmy obdarzeni solidną porcją kreatywności, ale nie każdemu z nas udało się dopuścić do głosu ten wewnętrzny, niejednokrotnie szalony głos, podpowiadający pomysły nieraz nie z tej ziemi. Ci, którzy otwarli się na nowe i nieznane, mają nieco więcej siły przebicia ze swoimi pomysłami. Ale nam się wydaje, że każdy człowiek jest obdarzony twórczym pierwiastkiem! Tylko jak go dopuścić do głosu? PRACUJ! Aby pobudzić swoją kreatywność po prostu musisz pracować i aktywnie poszukiwać, próbować, uczyć się na błędach. Thomas Edison stworzył najpierw aż 3000 różnych  projektów zanim wreszcie trafił na żarówkę. A Picasso namalował niemal 20 tysięcy obrazów - ile z nich widziałeś? No właśnie. Bo zdecydowana większość nie nadawała się do niczego.


Przekonaj sam siebie, że możesz wszystko!


Brzmi banalnie, ale tak właśnie jest. Ludzie mówiący o sobie „jestem kreatywny” po prostu głęboko w to wierzą. Jeśli więc codziennie rano do lustra będziesz sobie o tym na głos powtarzał - to po pewnym czasie efekt zostanie osiągnięty, a Ty zauważysz wzrost twórczości w najbliższym Ci otoczeniu. Drugi sposób to krok na zewnątrz z własnej strefy komfortu. Często chowamy się za lękami, boimy się oceny innych… I nie próbujemy nowych rzeczy. Czas z tym skończyć! Jeśli gdzieś pod skórą czujesz, że jesteś gotowy na nowe - odważ się! Nawet jeśli efekt nie do końca zadowoli Cię za pierwszym razem, to będziesz z siebie niesamowicie dumny - właśnie dlatego, że się odważyłeś. Próbuj nowości! Korzystaj z życia! Nie ma czasu na chowanie się za barierą lęków. Ekspresyjne malowanie na płótnie? Dopóki nie sprawdzisz, nie dowiesz się, czy przypadkiem nie drzemie w Tobie drugi Edvard Munch. Wyrażanie siebie za pomocą obrazów jest niesamowicie terapeutyczne. Pozwala zrzucić nadmiar emocji na obraz lub wyciszyć się i zapomnieć o bożym świecie. Lepienie z gliny fantazyjnych naczyń? Nawet jeśli nie jest Ci pisane stworzenie nowej kolekcji ceramiki z Bolesławca, to zawsze z takich warsztatów możesz wrócić z nową misą na owoce do mieszkania. A gdy znajomi będą pytać „gdzie ją kupiłeś?”, wypniesz pierś i dumnie odpowiesz „sam zrobiłem!”.


Wyraź siebie!


Taniec to znana od zarania dziejów sztuka ekspresji własnej osoby za pomocą ruchu i figur. To całe kłębowisko myśli, które buzuje w Twojej głowie może właśnie szuka ujścia za pomocą dzikiego tańca w stylu gorączki sobotniej nocy? Taniec to fantastyczne narzędzie komunikacji niewerbalnej. W różnych kulturach mamy różne rodzaje tych skoordynowanych ruchów - szybsze, wolniejsze, bardziej lub mniej zmysłowe, podporządkowane choreografii lub temu, co nam w duszy gra. Ma wartość estetyczną i symboliczną - wywodzi się też z różnych miejsc, a to daje nam nieograniczony wybór. Możemy zakręcić biodrem i wprawić je w drżenie ruchami shimmy tańca brzucha, możemy klasycznie zatańczyć latino solo, by wreszcie totalnie zrzucić wszelkie konwenanse w tańcu tribal i współczesnym. Sprawdź czy czujesz rytm i „słyszysz” muzykę. Jeśli nie taniec to może gra na instrumencie albo didżejka?


Kreatywność nie zamyka do szufladki


Być kreatywnym to także łamać zasady i konwenanse, być oryginalnym i nie bać się własnych pomysłów (nawet jeśli są totalnie szalone!). Odnaleźć się w każdym środowisku i bronić przekonań. Otaczaj się ludźmi, którzy myślą podobnie jak Ty. Naucz się wyrażać emocje w grupie lub w kameralnym gronie. Malować, lepić, składać, szyć, ruszać się czy robić fotki. Warsztaty fotograficzne, po których nauczysz się robić świetne zdjęcia mogą okazać się wstępem do tworzenia wielkoformatowych grafik, stać się sposobem na życie czy wielką pasją. A jeśli już masz pasję i są nią np. rośliny to dlaczego wciąż odkładasz na bok marzenia o kursie florystycznym? Latem, gdy idziesz do parku, za każdym razem wracasz z naręczem pięknie zaplecionych wianków - może to właśnie ten czas, w którym powinnaś pomyśleć o rozwoju w tym kierunku?


Think outside the box!


Tak! Zaufaj intuicji. Wyjdź ze schematów, które na co dzień Cię otaczają - zrób samodzielnie świecę, biżuterię, blok czekolady, czy naturalne mydło… a może cały zestaw kosmetyków? Nic Cię nie ogranicza. Granice są tylko w głowie i to najczęściej sami je tam sobie ustawiamy. Wyszukuj ciekawe kursy, szperaj wśród ofert warsztatów kreatywnych, zwracaj uwagę na kursy hobbystyczne pojawiające się w Twojej okolicy. Otwórz się na nowe i... nie panikuj! Odwaga to klucz do sukcesu, nie bój się więc myśleć nieszablonowo, inaczej niż ludzie dookoła. Nie czekaj i realizuj swoje pomysły, te które podszeptuje Twoja artystyczna dusza. Dlaczego? Bo właśnie teraz jest Twój czas. Po prostu! Dobrze go wykorzystaj.

13 wynik(ów)

Polecane Cena Cena

13 wynik(ów)

Polecane Cena Cena