Kim chcesz zostać w przyszłości? Na to pytanie szukamy odpowiedzi już we wczesnym dzieciństwie. Jedni chcą zostać lekarzami, inni uczyć w szkole, jeszcze inni widzą swoją przyszłość na parkiecie tanecznym lub przed kamerą filmową. Po ukończeniu szkoły średniej decydujemy jakie wybrać studia, a potem życie zaczyna pisać swój własny scenariusz i weryfikować zawodowe plany. Czasem po prostu się nie udaje, innym razem, nawet po latach okazuje się, że być może popełniliśmy błąd. Czy można przez całe życie tkwić w stanie rzeczy, który choć gwarantuje stabilizację, nie przynosi satysfakcji? Oczywiście, że można, tylko po co?

Otwórz się na zmiany

Gdyby Henry Ford osiadł na laurach w wieku 40 lat, nigdy nie zrewolucjonizowałby świata motoryzacji i nie rozwinął masowej produkcji. Kiedy Ford T ujrzał światło dzienne miał 40 lat, w grudniu 1913, gdy ruszyła pierwsza taśma produkcyjna – 50.

------------------------------------------

Prezenty na 40 urodziny - button

------------------------------------------

W realizacji planów często najdłużej trwa etap zastanawiania się, czy warto coś zrobić. Wyszukiwania argumentów powstrzymujących od realizacji zadania, które w rzeczywistości są desperacką próbą trwania w swojej strefie komfortu. A gdyby tak po prostu ruszyć do przodu? Czy było warto, dowiesz się dopiero, jeśli spróbujesz.

O wiele łatwiej przychodzić do pracy, w której od kilkunastu lat wykonujesz te same zadania niż odważyć się na zmianę zawodu. Przekwalifikowanie się wymaga powrotu do statusu ucznia, który musi przyswoić wiele nowych informacji. Często też wiąże się z obniżeniem swojego statusu i zarobków, które na początku nowej drogi zawodowej bywają niższe. Czy jednak warto marnować aż 40 godzin tygodniowo w miejscu, które wyłącznie nas przytłacza i nie pozwala rozwinąć skrzydeł?

Zmiany wcale nie muszą być spektakularne, czasem wystarczy zmiana pełnionej funkcji lub przeniesienie się do innej firmy z tej samej branży, aby poczuć się znów pełnym energii i pozytywnie zmotywowanym.

Zamiast snuć obawy przed tym, co może się stać jeśli odważysz się zrobić krok do przodu. Pomyśl ile stracisz jeśli go nie wykonasz.

Najlepszy czas na zmiany jest teraz. I to nie tylko w życiu zawodowym…

Młodość to czas poszukiwań, kiedy człowiek stara się doświadczyć jak najwięcej i wciąż próbuje nowych rzeczy. Dla wielu osób okres ten kończy się już w okolicy 30 lat. Czy to oznacza, że przez kolejne kilkadziesiąt lat życie ma przestać być ekscytujące?

Nastolatkowie dopiero poznają siebie, a ich decyzje podejmowane są w dużej mierze na oślep. Dorosły człowiek doskonale zna swoje upodobania i możliwości, dzięki czemu bardziej świadomie może dokonywać wyborów. Poszukiwanie własnej drogi w wieku dojrzałym może więc okazać się fascynującą przygodą. To świetny moment, aby odnaleźć swoją pasję i pozwolić jej się pochłonąć. Wystarczy go dostrzec.

Pasja sprawia, że każdy dzień nabiera smaku. Spróbuj ją odnaleźć w trzech prostych krokach:

# 1 KROK

Sięgnij do swoich doświadczeń z przeszłości. Usiądź wygodnie w swoim fotelu i zastanów się nad swoimi umiejętnościami. W czym czujesz się dobry? Jakie są Twoje mocne strony? Świetnie odnajdujesz się w zadaniach technicznych? Masz głowę pełną pomysłów i lubisz je przelewać na papier w formie zabawnych obrazków? A może robisz najlepsze pierogi na świecie? Zastanów się w jakiego typu zadania potrafisz zaangażować się całym sercem, kompletnie tracąc rachubę czasu.

# 2 KROK

Spójrz w przyszłość i wypisz na kartce wszystkie swoje marzenia, nawet te najbardziej nierealne. Pomyśl o tym, co sprawia Ci prawdziwą radość. Czujesz odrobinę zazdrości widząc ludzi tańczących na parkiecie? Z uśmiechem spoglądasz w niebo, za każdym razem, gdy widzisz przelatujący samolot? A może z ogromny zaciekawieniem przyglądasz się uczestnikom Master Chefa za każdym razem, kiedy szykują swoje popisowe dania?

# 3 KROK

Po prostu to zrób! Nie skupiaj się na wątpliwościach tylko zapisz się na kurs gotowania, szkolenie lotnicze, zajrzyj do oferty zajęć oferowanych przez centra fitness i zacznij działać. Odrzuć obawy na bok, tym bardziej, że jest wiele przykładów osób, które osiągnęły w dojrzałym wieku ogromny sukces, robiąc to, co kochają.

„I Dreamed a Dream”

 „Wyśniłam sen” to tytuł pieśni z musicalu Les Misérables, z którą 48-letnia wówczas Susan Boyle wystąpiła w brytyjskiej edycji show „Mam talent”. Po gospodyni domowej z małej, prowincjonalnej miejscowości nikt nie spodziewał się głosu na miarę największych światowych scen muzycznych. A jednak, jej brawurowe wykonanie zaskoczyło i oczarowało zarówno jurorów jak i publiczność.

Martha Stewart w wieku 41 lat opublikowała zbiór przepisów kulinarnych pt. „Entertaining” (Przyjęcia). Czy mogła przypuszczać, że stanie się on trampoliną do sukcesu? Dziś Martha Stewart jest  dla amerykanów wzorem do naśladowania i jedną z najbardziej rozpoznawalnych kreatorek stylu. Wartość jej imperium szacuje się na miliony dolarów.

Przykładów takich jak powyższe jest wiele, a to oznacza tylko jedno: niezależnie od wieku możesz odnieść sukces zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Wiele osób widzi wokół siebie same ograniczenia, spróbuj spojrzeć na nie jak na kolejne szanse. Twoje dzieci wyjeżdżają na studia? Świetnie, teraz będziesz mieć więcej czasu dla siebie. Odchodzisz na emeryturę? Wspaniale, duża ilość wolnego czasu sprzyja rozwijaniu zainteresowań.

Inspiruj, wspieraj, motywuj

Jeśli widzisz u kogoś ukryty potencjał lub talent, okaż mu swoje wsparcie. Być może to właśnie Ty staniesz się bodźcem, który wywoła reakcję. Czasami potrzebne jest tylko lekkie popchnięcie i zachęta, aby uruchomić machinę zmian. Jakby nie patrzeć to właśnie rewolucje są siłą napędową postępu. A niektórzy ludzie właśnie takiej rewolucji potrzebują, aby zacząć żyć pełnią życia i dogonić szczęście.

Jak zmotywować bliską osobę do zmiany? Może wystarczy wsparcie emocjonalne i słowa „jestem po Twojej stronie”. A może pójdziesz o krok dalej i podarujesz jej w prezencie coś, co rozwinie jej pasje lub talenty... nauka gry na gitarze, warsztaty warzenia piwa, szkolenie paralotniowe, kurs jogirajdowy trening jazdy, kurs dmuchania szkła. Każda z tych rzeczy może okazać się przełomem w życiu jednego człowieka. W końcu do odważnych świat należy.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby być szczęśliwym!

---

Podobne tematy: