Kilkudniowe wyjazdy to fantastyczna okazja aby oderwać się od codzienności, odwiedzić nowe miejsca i zapewnić sobie dawkę wrażeń oraz kolejne piękne wspomnienia. W ciągu roku macie do dyspozycji kilkadziesiąt weekendów – w tym również te przedłużone. Dzięki temu możecie dotrzeć nie tylko w najbliższe okolice, ale również te bardziej odległe.
Gdzie na weekend w Polsce?
Turystyka w Polsce ma się całkiem nieźle. Wyjeżdżamy nie tylko na wakacje i ferie, ale również chętniej wykorzystujemy weekendy. Coraz lepsze drogi, więcej połączeń kolejowych i lotniczych – to z pewnością ułatwia nam dostęp do atrakcyjnych rejonów.
Wśród rodzimych turystów ogromną popularnością niezmiennie cieszą się góry – głównie Tatry, ale powoli dościgają je także Karkonosze i Bieszczady. Tutaj sezon trwa cały rok. Również bałtyckie wybrzeże oraz Kraina Wielkich Jezior Mazurskich należą do ulubionych tyrystycznych destynacji, jednak w tych przypadkach największe oblężenie następuje w sezonie ciepłym (między majem a październikiem). Chętnie odwiedzane są także największe polskie miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Tam zawsze dzieje się coś ciekawego…
Warto wziąć pod uwagę również mniej oczywiste miejsca, których jest mnóstwo w naszym kraju. Trudno wymienić tutaj wszystkie, ale podamy chociaż przykłady: Bory Tucholskie, Żuławy Wiślane, Dolina Bugu, a także miasta: Toruń, Kołobrzeg, Zamość czy Zielona Góra.
Aktywny weekend? Zdecydowanie!
Weekend jest po to, aby wypocząć. Ale relaks po całym tygodniu pracy wcale nie musi oznaczać bezczynnego leżenia na kanapie. Wyjazdy weekendowe dobrze jest połączyć z oryginalnymi atrakcjami, których w Polsce nie brakuje. Wspinaczka, jazda konna, żeglarstwo, off-road. Odpoczynek na łonie natury to również wspaniały generator pozytywnej energii. Jeśli więc zamiast cieszyć się życiem, czujecie, że opadacie z sił i najchętniej schowalibyście się przed całym światem pod kołdrą to znak, że musicie zrobić dokładnie odwrotnie! Przedstawiamy ciekawe miejsca na weekend w Polsce.
---
Małopolska - góry, wyżyny & zachwycający Kraków
Małopolska to z pewnością nasz narodowy powód do dumy. Niezależnie od pory roku znajdziemy tu mnóstwo wspaniałych miejsc i wyjątkowych atrakcji. Zima na stokach Kasprowego Wierchu, wiosna w gwarnym Krakowie, lato na szlakach Beskidu Wyspowego i kolorowa jesień na Jurze.
+ Kraków
Krakowa nikomu przedstawiać nie trzeba. Drugie co do wielkości miasto w Polsce (pod względem powierzchni i liczby mieszkańców), dawna stolica i siedziba królów. Położony w południowej części naszego kraju, nad Wisłą. Trudno się w nim nie zakochać – tętni życiem, urzeka atmosferą i zachwyca zabytkami – jest to więc wyjątkowo ciekawy pomysł na weekend. Kraków to punkt obowiązkowy dla miłośników architektury i sztuki. Kiedy już wysłuchacie legendy o smoku, zwiedzicie Zamek Królewski na Wawelu, pospacerujecie po Starym Mieście oraz Kazimierzu i wdrapiecie się na Kopiec Kościuszki, pozostanie Wam jeszcze sporo innych miejsc do zobaczenia – również tych mniej oczywistych…
Więcej informacji na temat krakowskich atrakcji znajdziesz w artykule znajduje się tym artykule >>
Rzut beretem od Krakowa znajdują się jeszcze dwa miejsca, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę planując wyjazd na weekend w Polsce. Są to Jura Krakowsko- Częstochowska oraz Podhale.
+ Jura Krakowsko-Częstochowska
To wyżyna rozciągająca się między Krakowem a Częstochową obejmująca swoim terytorium zarówno część województwa małopolskiego, jak i śląskiego. Niegdyś znajdowały się tutaj Orle Gniazda, czyli zamki strzegące granicy. Obecnie pozostały po nich głównie ruiny, które jednak są wyjątkową atrakcją Jury. Na przykład Zamek Ogrodzieniec leżący na najwyższym wzniesieniu – na Górze Zamkowej lub Zamek Bąkowiec w Morsku. Obronne warownie Pięknie wpisują się w krajobraz Jury pełen sosnowych lasów oraz jasnych, wapiennych skałek o różnorodnych kształtach.
Co robić na Jurze? Warto przede wszystkim zaliczyć Szlak Orlich Gniazd, czyli zwiedzić zamki w tym rejonie – można to zrobić samochodem, ale my polecamy przejażdżkę rowerową. Są to bowiem również trasy przygotowane z myślą o rowerzystach. Jura to również mekka wspinaczy – znajdują się tutaj rejony do uprawiania wspinaczki sportowej. To największy taki obszar w Polsce. Świetnie odnajdą się tu także pasjonaci jazdy 4x4. Ekspedycja off-roadowa po Jurze dostarczy Wam mocnych wrażeń.
Gdzie nocować na Jurze? Do wyboru do koloru: agroturystyki, pensjonaty, a nawet bardziej luksusowe hotele takie jak Natura Residence, gdzie będziecie mogli skorzystać ze strefy Wellness&SPA oraz skosztować mistrzowskich dań w eleganckiej restauracji.
+ Podhale i Tatry
Podhale to region kulturowy zamieszkiwany przez Górali. Kojarzy się przede wszystkim z najwyższym pasmem górskim w Polsce – Tatrami. I rzeczywiście to głównie Tatry przyciągają rzesze turystów pragnących zdobyć Rysy czy też Giewont lub pospacerować po zachwycających dolinkach: nad Morskim Okiem, Chochołowskiej czy Pięciu Stawów Polskich. Jednak Podhale to także urokliwe miejscowości takie jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, w których wciąż spotykany jest folklor góralski. Gwara, tradycyjne stroje, muzyka i taniec – to połączenie ludowej kultury polskiej z elementami słowackimi, madziarskimi i bałkańskimi. W trakcie pobytu na Podhalu koniecznie trzeba również skosztować kwaśnicy oraz oscypków.
Oprócz górskich wędrówek i zwiedzania warto rozeznać się również w licznych atrakcjach przygotowanych dla turystów. Po trekkingu można na przykład udać się na błogi wypoczynek do term i skorzystać z term czyli kompleksów z wodą termalną o właściwościach zdrowotnych. Wspaniałym pomysłem będzie również lot balonem nad Podhalem i Tatrami – to propozycja która spodoba się głównie parom, gdyż zapewnia moc romantycznych przeżyć. Jeśli podróżujecie samodzielnie, lepszym pomysłem będzie lot szybowcem nad Kasprowym Wierchem, a dla rodzin polecamy loty helikopterem nad Tatrami.
---
Dolny Śląsk – miasto 100 mostów, zamki & uzdrowiska
Województwo dolnośląskie to kolejny rejon w południowej części naszego kraju, który warty jest rozważenia jeśli szukacie pomysłów na weekend w Polsce. Świetnie odnajdą się tutaj miłośnicy górskich wędrówek, pasjonaci kultury, sztuki i architektury oraz poszukiwacze przygód.
+ Wrocław
Weekend we Wrocławiu może okazać się zbyt krótkim okresem czasu, aby nasycić się tym miastem. Każdy bowiem kto tu przyjeżdża, zatraca się w jego wyjątkowym klimacie. Oryginalne kamieniczki Starego Miasta, Ostrów Tumski oświetlony po zmroku lampionami zapalanymi przez latarnika czy majestatyczna Hala Stulecia wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Punktem obowiązkowym jest również wrocławskie ZOO. Aby w pełni poczuć atmosferę stolicy Dolnego Śląska polecamy także skorzystać z rejsu po Odrze oraz wzlecieć nad miastem na pokładzie motolotni oraz spędzić wieczór w Operze. Wielbiciele wina będą zaś zachwyceni wizytą w Winnicy Jaworek – jednej z najstarszych winnic w Polsce zlokalizowanej 30 km od Wrocławia.
Pełna lista największych atrakcji Wrocławia i okolic znajduje się tutaj >>
+ Karkonosze i Sudety Zachodnie
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów graniczące z Kotliną Jeleniogórską, na terenie których został utworzony Karkonoski Park Narodowy. Na szlakach napotkacie liczne górskie schroniska z pyszną szarlotką i naleśnikami z jagodami, które uatrakcyjnią trekking. Koniecznie wybierzcie się na Śnieżne Kotły oferujące prawdziwie alpejskie krajobrazy oraz oczywiście na Śnieżkę. A noclegów i pysznej regionalnej kuchni szukajcie w Szklarskiej Porębie i Karpaczu.
Sudety Zachodnie to nie tylko Karkonosze i wędrówki. W zimie ogromną popularnością cieszą się Jakuszyce i Góry Izerskie oferujące trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.
Miłośników off-roadu zapraszamy zaś w Góry Kaczawskie. Prawdziwa gratka dla amatorów leśnej głuszy, nieutwardzonych ścieżek i ekstremalnej jazdy samochodem o pokaźnych gabarytach. Szaleńczy off-road zachwyca swoją nieprzewidywalnością. Na trasie pełnej zaskakujących zwrotów akcji, wodnych i błotnistych szlaków oraz pagórków niespodziewanie wyrastających tuż przed Wami nietrudno o nagły skok adrenaliny i doskonałą zabawę. Bezdroża Sudetów zwiedzić można samochodami Land Rover Defender lub Nissan Patrol bądź quadem (Yamaha Grizzly lub Yamaha Big Bear). Wyprawa w Góry Kaczawskie wiąże się również z poszukiwaniem lokalnych skarbów – Agatów oraz klimatycznym wieczorem przy ognisku. Off-road w Karkonoszach doskonale nadaje się na pełen frajdy aktywny pomysł na weekend w Polsce.
Opisując te rejony nie możemy również pominąć Gór Sokolich – jednego z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów wspinaczkowych w Polsce. Oferują one wspaniały widok na Karkonosze. Krzyżna Góra, Sokolik, Browarówka, Rudzik i inne szczyty masywu Gór Sokolich tworzą idealny krajobraz, by postawić swoje pierwsze kroki na skale i odnaleźć nowe hobby. Kurs wspinaczki skalnej obejmuje 2 dni wspinania z licencjonowanym instruktorem. W ramach szkolenia można też rozwijać zdobyte wcześniej umiejętności. Ze względu na swoją budowę Góry Sokole często wykorzystywane są na przykład w ramach treningu poprzedzającego wyprawę w Tatry.
Po pełnych wrażeń dniach należy się solidny odpoczynek. Z pewnością zaznacie go w Zamku Księża Góra pod Karpaczem. To hotel, który zapewni Wam prawdziwy relaks w Karkonoszach oferując komfortowe pokoje oraz strefę Wellness.
+ Kotlina Kłodzka i okolice
Alternatywą dla coraz bardziej zatłoczonej Kotliny Jeleniogórskiej jest Kotlina Kłodzka – również atrakcyjna lecz wciąż mniej popularna. Otaczające ją pasma górskie pozytywnie zaskoczą góromaniaków swoją różnorodnością. Znajdziecie tu Śnieżnik należący do Korony Gór Polskich, Błędne Skały z fantazyjnymi formacjami i wiele zalesionych szczytów z wieżami widokowymi gwarantującymi niezapomniane widoki. Uzdrowiskowe miejscowości takie jak Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój czy Kudowa-Zdrój przyciągają nie tylko kuracjuszy. To wspaniała baza wypadowa do słynnych miejsc takich jak np. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Sky Bridge – najdłuższa na świecie wisząca kładka piesza.
To jeszcze nie wszystkie nasze pomysły na weekend w Sudetach. Na pasjonatów ekstremalnej jazdy na rowerze czeka mnóstwo tras typu Single Track, narciarze mogą korzystać z licznych stoków na Czarnej Górze lub w Zieleńcu, a jeśli chcielibyście spróbować czegoś naprawdę niesamowitego, to wybierzcie się pod Wałbrzych na lot szybowcem nad Zamkiem Książ. To jeden z największych zamków w Polsce, który z lotu ptaka prezentuje się jeszcze bardziej imponująco.
Taka różnorodność wrażeń musi zostać dopełniona noclegami w wyjątkowym obiekcie. Wasze serca skradnie na przykład Villa Elise - stylowa rezydencja w Stroniu Śląskim, u podnóża Masywu Śnieżnika. Oprócz doskonałej lokalizacji, zachwyca wnętrzami z zachowanymi oryginalnymi elementami, takimi jak piece kaflowe czy witraże okienne. Znajduje się tu restauracja specjalizująca się w daniach z kaczki oraz oferująca bogatą ofertą win. Goście mogą też korzystać z masaży. Weekend w Villa Elise to najlepsza propozycja dla par.
A zwolenników obiektów z bogatą ofertą SPA i Wellness zapraszamy na weekend w Polanicy-Zdroju. Czterogwiazdkowy Hotel Bukowy Park zlokalizowany tuż przy Parku Zdrojowym i deptaku zapewnia swoim gościom dostęp do basenu, saun, łaźni i wypoczywalni z tężnią i elementami groty solnej. To najlepszy pomysł na połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem.
+ Bory Dolnośląskie
Jeśli nie góry ani Wrocław, to co? Czy wiecie, że na Dolnym Śląsku znajduje się kilkaset zamków i pałaców? Niektóre zostały już tu wymienione. Kompleks Hotelowy Zamek Kliczków & Folwark Książęcy to kolejny, o którym musimy wspomnieć. Warto wybrać się tu na weekend w siodle.
Jazda konna to jedna z najbardziej relaksujących aktywności, która przynosi mnóstwo pozytywnych emocji. Podczas godzin spędzanych w stadninie można całkowicie oderwać i zapomnieć o codzienności. Tym bardziej, że konie doskonale wiedzą, czego potrzeba człowiekowi, potrafią rozpoznawać nastroje, a pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem rodzi się trudna do opisania, wyjątkowo bliska więź.
Program weekendu w siodle dostosowany jest do poziomu zaawansowania oraz umiejętności uczestników. Pod opieką instruktora można dopiero rozpocząć naukę jazdy konnej lub wybrać się na przejażdżkę konną w plenerze. Folwark Książęcy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zjawiskowego Zamku Kliczków. Bujna roślinność, urzekające, kręte alejki - aktywny weekend w siodle daje możliwość pełnego relaksu w bezpośrednim kontakcie ze światem natury. Tym bardziej, że folwark zlokalizowany jest w sercu jednego z największych w Europie kompleksów leśnych w Borach Dolnośląskich.
---
Województwo Śląskie – wielkie aglomeracje & dzikie Beskidy
Czy warto wybrać się na weekend na Śląsk? Choć występuje tutaj najwyższy stopień urbanizacji i gęstość zaludnienia, to z pewnością niezwykle interesujący turystycznie rejon Polski - zarówno dla tych, którzy lubią naturę, jak i dla tych którzy wolą zwiedzać miasta. Stolicą województwa są Katowice, które dopiero po lepszym poznaniu odkrywają przed turystami swój różnorodny charakter - industrialny i pokopalniany, lecz coraz bardziej nowoczesny.
Katowice to eklektyczne i secesyjne kamienice, które możecie podziwiać spacerując Śródmieściem, ulica Mickiewicza. To również dawne górnicze osiedla takie jak Nikiszowiec czy Giszowiec uznawane za pomnik historii regionu. To charakterystyczny Spodek, który był i wciąż jest miejscem wielu legendarnych wydarzeń muzycznych i sportowych. To również niezliczone muzea, parki i szlaki o różnej tematyce. Wielbiciele kultury i sztuki będą się tu czuli jak w domu. Sami zdecydujcie czy wybierzecie się na koncert do Filharmonii Śląskiej, na spektakl do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego czy do Galerii Szyb Wilson – największej w Polsce Galerii Sztuki Współczesnej.
Potrzebujecie więcej argumentów, aby przekonać Was, że to świetny kierunek na weekend w Polsce? Śląsk posiada kolejną wyjątkową atrakcję: Szlak Zabytków Techniki. To turystyczna perełka obejmująca czterdzieści obiektów związanych m.in. z tradycją górniczą, hutniczą, włókiennictwem, produkcją wody itp. Znajdziecie je Znajdziecie je np. w Bielsko-Białej, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Tychach czy Zabrzu.
Śląsk to również oryginalne atrakcje. Jedną z nich jest off-road po hałdach kopalnianych – czyli usypiskach odpadów górniczych, które na stałe wpisały się już w krajobraz regionu. To świetne miejsce, aby sprawdzić się w motoryzacji 4x4. Jazda po terenach pełnych nierówności, błota, wzniesień i zarośli może sprawić ogromną frajdę. Do wyboru nie tylko samochody 4x4, ale też quady, buggy oraz OMM.
Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Śląska jest Lubliniec. Znajduje się tu zamek będący niegdyś warownią książąt opolskich, a obecnie przekształcony w obiekt hotelowy. Do dyspozycji restauracja oraz strefa Wellness&SPA. Weekend w Zamku Lubliniec uczyni pobyt na Śląsku jeszcze bardziej przyjemnym.
+ Beskidy
Miłośnicy aktywności w plenerze również znajdą na Śląsku doskonałe miejsca na uprawianie sportów i rekreację. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Jura Krakowsko-Częstochowska – to tylko kilka regionów, które warto odwiedzić. Nie tylko po to, żeby pospacerować po szlakach. Tutaj o każdej porze roku coś się dzieje… Narty w Wiśle, snowboard na Górze Żar, a może coś bardziej ekstremalnego: lot motoparalotnią nad Żywcem lub lot paralotnią nad Beskidami. Z pewnością nie będziecie się nudzić.
---
Pomorze Gdańskie – powiew świeżego powietrza & wielkie żurawie
Rejon w północnej Polsce, który słusznie kojarzy się nam wszystkim z Morzem Bałtyckim i Wybrzeżem Gdańskim. Szerokie piaszczyste plaże, sosnowe lasy, klify i piękne nadmorskie zachody słońca – to tylko kilka argumentów przemawiających za odwiedzeniem tej okolicy. Weekend spędzony na Pomorzu pozwoli doładować energię i pooddychać czystym rześkim powietrzem o zapachu soli. Można tu znaleźć zarówno upragniony spokój (poza sezonem, w mniejszych miejscowościach), jak i świetną zabawę oraz rozmaite atrakcje – głównie w okresie wakacyjnym.
+ Trójmiasto
Gdańsk, Gdynia, Sopot - czyli najsławniejsza trójca wybrzeża. To miasta, które przyciągają jak magnes zarówno młodszych jak i starszych. Każdy bowiem odnajdzie tu to, po co przyjechał. Historię zaklętą w zabytkach, klimatyczne uliczki z galeriami i stragany z produktami z bursztynu, smażalnie świeżych morskich ryb i eleganckie lokale takie jak Restauracja Filharmonia oferujące regionalne przysmaki w akompaniamencie niezwykłych dodatków. Jak w każdym interesującym mieście, również i tutaj jest kilka punktów obowiązkowych, których nie można przegapić. Gdańska Starówka z Długim Targiem i ulicą Mariacką, Bazylik, Pomnik Westerplatte, Port w Gdyni, Molo w Sopocie. Dzień na plaży w Jelitkowie, a nocą modne kluby w Sopocie. Wrażeń z pewnością nie zabraknie…
Pełna lista największych atrakcji Trójmiasta znajduje się tutaj >>
Chcecie więcej? Przedstawimy również nieco mniej oczywiste pomysły na weekend w Gdańsku. Jednym z nich jest lot widokowy helikopterem lub awionetką nad Zatoką Gdańską. Dzięki temu przeżyciu możecie obserwować okolice z nietypowej perspektywy i zrobić wspaniałe zdjęcia, które będą najpiękniejszą pamiątką tej podróży. W zależności od wariantu możecie polecieć nad Trójmiastem, Mierzeją Wiślaną a nawet nad Półwyspem Helskim.
Będąc nad Bałtykiem warto się również skusić na rejs eleganckim jachtem po Zatoce Gdańskiej, obierając kierunek na Hel. 2-godzinna przygoda pod pełnymi żaglami będzie uatrakcyjniona morskimi opowieściami doświadczonego skippera. Jeśli zaś chcielibyście zwiedzić Gdańsk wodnym szlakiem, to powinniście wybrać rejs Motławą. Na trasie spotkacie takie atrakcje jak Stocznia Gdańska, Baltic Arena, Twierdza Wisłoujście czy Pomnik Westreplatte.
Spragnieni ekstremalnych wrażeń? W okresie letnim z Trójmiasta najlepiej udać się na Półwysep Helski i spróbować swoich sił w windsurfingu lub kitesurfingu. Panują tu bowiem najlepsze warunki do uprawiania tych dyscyplin. Słońce, wiatr i fale to wszystko, co będzie Wam wtedy potrzebne do szczęścia.
+ Kaszuby
Kaszuby również przynależą do Pomorza Gdańskiego – jest to region kulturowy zamieszkiwany przez Kaszubów stanowiących około 1/3 populacji, mających własne tradycje, stroje, a także język (lub dialekt). Na ich obszarze znajdują się m.in. Pojezierze Kaszubskie, Bory Tucholskie czy Kaszubski Park etnograficzny, w którym można podziwiać obiekty architektury ludowej.
Jeśli pragniecie odrobiny spokoju, warto na noclegi wybrać takie miejsce jak Hotel Wieniawa, który jest idealną bazą wypadową do Trójmiasta, na Hel czy nad morze. Przy okazji pozwala uniknąć tłumów i zgiełku. Nowoczesny hotel mieści się w odrestaurowanym pałacu położonym w sąsiedztwie Puszczy Darżlubskiej, posiada bogatą ofertę SPA, kryty basen, sauny oraz łaźnie. To idealny obiekt na weekend na Kaszubach i Pomorzu.
---
Pomorze Zachodnie – klify, portowe miasta & parki krajobrazowe
Kolejny rejon z dostępem do morza, co niewątpliwie jest jedną z jego większych zalet. Zachodnie wybrzeże Bałtyku to dzikie plaże, tłumnie odwiedzane kurorty i promenady. Nie brakuje tu większych miast takich jak Szczecin czy Koszalin, jak i mniejszych opustoszałych latem miasteczek typu Ustronie Morskie czy Rewal. Województwo Zachodniopomorskie jest jednym z najbardziej zalesionych województw w Polsce. Na jego terenie znajdują się dwa parki narodowe oraz kilka parków krajobrazowych. To świetny kierunek dla miłośników dzikiej przyrody i nadmorskich klimatów.
Na uwagę zasługuje przykładowo Wolin – największa wyspa w Polsce, na której funkcjonuje Centrum Słowian i Wikingów. To skansen z odtworzonymi obiektami średniowiecznego Wolina. Znajdziecie tu również najwyższe wybrzeże klifowe. Warto odwiedzić także Międzyzdroje, gdzie w lipcu odbywa się Festiwal Gwiazd, a przez cały rok można przechadzać się Promenadą Gwiazd. Pomorze Zachodnie to również zagłębie latarni morskich – wiele z nich jest zabytkowych. Polecamy odwiedzić te w Kołobrzegu, Niechorzu i Gąskach.
Jak aktywnie spędzić czas w tym rejonie? Otwarte morze daje doskonałą okazję do uprawiania sportów wodnych takich jak surfing, flyboard czy żeglarstwo. Również rowerzyści będą w swoim żywiole – sieć tras rowerowych, które tu znajdziecie należą do międzynarodowej „pętli bałtyckiej” R-10.
Koszalin, Kołobrzeg, Świnoujście – te miasta również warto dodać do listy miejsc, które odwiedzicie wybierając się na Pomorze Zachodnie. Pierwsze z nich słynie z pięknych parków- w tym wspaniałego Parku im. Książąt Pomorskich. Posiada również wartą uwagi ofertę instytucji kulturalnych, w tym Bałtycki Teatr Dramatyczny czy Filharmonia Koszalińska. W Kołobrzegu znajduje się port morski u ujścia rzeki Parsęty. Jest to miasto o charakterze uzdrowiskowym, gdzie występują naturalne wody lecznice. Do atrakcji należy żelbetonowe molo, latarnia morska oraz wiele obiektów reprezentujących sztukę gotycką i neogotycką. Świnoujście zaś to najbardziej wysunięte na północny zachód miasto w kraju. Położone jest na 3 dużych wyspach (Uznam, Wolin, Karsibór) oraz kilkudziesięciu mniejszych wysepkach. Największą ciekawostką jest zespół fortyfikacji tworzących Twierdzę Świnoujście.
Jeśli chcielibyście spojrzeć na zachodnie wybrzeże z lotu ptaka, to doskonałą okazją ku temu będzie lot widokowy awionetką nad Kołobrzegiem i okolicami. Fantastyczne widoki i moc wrażeń czekają na pasażerów takich atrakcji. Dla zwolenników romantycznych uniesień możliwa jest realizacja lotu o zachodzie słońca. Zaś Ci, którzy wolą bardziej ekstremalne atrakcje powinni wybrać lot z akrobacjami, podczas którego poczują stan nieważkości.
+ Szczecin
Największe miasto województwa zachodniopomorskiego – centrum akademickie i kulturalne, a także ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu. Położony nad Odrą i Jeziorem Dąbie. Jest miastem, którego zdecydowanie nie można pominąć planując weekendowe city breaks. Wybierając się na weekend w Szczecinie rozważcie Hotel Radisson Blu i jego pakiety, gdzie oprócz noclegów możecie również skorzystać z luksusowego SPA i strefy Wellness. Stąd jest też blisko do wielu ciekawych punktów i ośrodków kultury. Możecie na przykład wybrać się na spacer Wałami Chrobrego, czyli tarasami widokowymi nad Odrą. Podziwiać stąd będziecie architektoniczną perełkę jaką jest Gmach Główny Muzeum Narodowego. Obowiązkowym punktem jest oczywiście Zamek Książąt Pomorskich oraz Baszta Siedmiu Płaszczy. W 2014 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie doczekała się nowego budynku, który również warto zobaczyć, bowiem obiekt ten został wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych.
---
Mazowsze: Wisła, drapacze chmur & moc atrakcji
Czy województwo mazowieckie to dobry kierunek na weekendowe wyjazdy? Oczywiście, że tak! Oprócz Warszawy, która bez względu na porę roku przyciąga mnóstwo turystów, warto sprawdzić również inne miejsca w tych okolicach. A jest w czym wybierać – w końcu to największe pod względem powierzchni województwo w Polsce. Jeśli szukacie spokoju, terenów spacerowych i dzikiej przyrody to odwiedźcie Puszczę Kampinoską – przy odrobinie szczęścia spotkacie łosia, który jest symbolem tego parku. Ciekawostkę mogą stanowić też Zamki Książąt Mazowieckich, czyli średniowieczne warownie budowane w stylu gotyckim. Znajdują się m.in. w Płocku, Czersku czy Ciechanowie. Okolice Gostynina natomiast zachęcają licznymi jeziorami, więc świetnie odnajdą się tam amatorzy sportów wodnych i wypoczynku na świeżym powietrzu.
+ Atrakcje Mazowsza
Jakich atrakcji mogą spodziewać się osoby odwiedzające Mazowsze? Wielbicieli wina zapraszamy do Winnicy Dwórzno w okolicach Żyrardowa, gdzie nadarzy się okazja, aby spróbować lokalnych trunków. Gospodarze zapraszają na degustacje wina oraz warsztaty winiarskie, przy okazji będziecie mogli zrobić sobie spacer po winnicy.
Turyści, którzy preferują coś bardziej ekstremalnego również znajdą coś dla siebie. W Konstancinie-Jeziornie można wcielić się w rolę kierowcy Monster Trucka – motogiganta z wielkimi oponami, który robi wrażenie nie tylko swoimi gabarytami, ale też parametrami technicznymi. Zachęcamy do spróbowania swoich sił podczas tratowania wraków Monster Truckiem. Towarzyszyć będzie Wam oczywiście doświadczony instruktor udzielający wskazówek. Miłośnicy jazdy 4x4 w nieco bardziej tradycyjnej formie również nie będą narzekać na brak wrażeń w tych rejonach. W Sękocinie Starym znajduje się profesjonalny tor trialowy do szkoleń i jazdy off-road. W tym miejscu można też skusić się na motocross. Różnorodna nawierzchnia i ukształtowanie terenu oraz rozmaite przeszkody to gratka zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
A może chcielibyście spojrzeć na świat z innej perspektywy? Loty to wspaniały pomysł na weekend. Mazowsze oferuje w tym temacie wiele możliwości! Wybierając podniebną podróż motolotnią w okolicach Chrynna koło Nasielska będziecie podziwiać widoki na rzekę Narwię, Zalew Zegrzyński i tamę w Dębe. Natomiast decydując się na lot motolotnią z Karczewa czekają Was na trasie krajobrazy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
+ Warszawa
O zabytkach Warszawy uczymy się już w szkole podstawowej. Nawet, jeśli nigdy nie byliśmy w tym mieście, to doskonale wiemy, że znajduje się tu majestatyczny Pałac Kultury i Nauki z którego można podziwiać panoramę stolicy. Że Warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich. I że na spacer najlepiej wybrać się do Łazienek Królewskich albo na Bulwary Wiślane – przy okazji odwiedzając Warszawską Syrenkę. Punktem obowiązkowym jest oczywiście Stare Miasto z pięknym rynkiem oraz Placem Zamkowym. Wieczorem natomiast warto odwiedzić Pragę – na kolację lub na drinka. Warszawa to nie tylko najbardziej znane punkty, ale też wiele ciekawych miejsc, których nie znajdziecie w typowych turystycznych przewodnikach.
Pełna lista największych atrakcji znajduje się tutaj >>
Co robić w Warszawie, poza zwiedzaniem? Atrakcji z pewnością Wam nie zabraknie. Na przykład tych w powietrzu – odkrywanie stolicy z perspektywy ptaka to ekscytujące doświadczenie, o którym długo nie zapomnicie. Wzlećcie w powietrze na pokładzie niewielkiej awionetki i przekonajcie się jak prezentuje się metropolia z wysokości kilkuset metrów nad ziemią. Romantyczny lot dla Dwojga nad Warszawą, a może nauka latania, podczas której złapiecie za stery? Każda z tych opcji zapewni Wam moc wrażeń. Wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu w Warszawie jest także rejs po Wiśle – zwłaszcza latem, kiedy bliskość wody orzeźwia przyjemną bryzą. Jeśli marzycie o odrobinie szaleństwa, to w wybrane weekendy można wybrać się na tor wyścigowy na Bemowie zrealizować szaloną jazdę Lamborghini lub innym sportowym autem.
---
Wielkopolska: Warta, koziołki & rogale świętomarcińskie
Kraina pól, łąk i lasów. Doskonały kierunek na aktywny wypoczynek. Rowerzyści znajdą tu wiele atrakcyjnych tras np. Szlak Stu Jezior lub Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Amatorzy sportów wodnych również nie będą narzekać. Spływy kajakowe Doliną Baryczy (której część znajduje się również na terenie województwa dolnośląskiego) to wspaniały pomysł na weekend w Polsce, a duża liczba jezior umożliwia błogi odpoczynek nad wodą. Wielkopolska to także takie ciekawostki jak Pomnik Dziewczynki z zapałkami w Śremie czy Szlak Bobrowy w Czmońcu. Warto zahaczyć również o zamki - w Kórniku, Goraju czy Czmońcu. A gdzie zatrzymać się na nocleg – polecamy magiczny Pałac Osowa Sień położony z dala od zgiełku miasta, funkcjonujący w myśl „slow life”, gdzie gospodarze rozpieszczają swoich gości fantastycznymi posiłkami na bazie lokalnych i sezonowych produktów.
Wielkopolska zaprasza odwiedzających również na niecodzienne aktywności. Lot motoparalotnią nad rozlewiskiem Warty to jedna z tych atrakcji, które spodobają się osobom lubiącym ekstremalne przygody połączone z pięknymi plenerami. Podniebnych emocji dostarczy również lot hydroplanem z międzylądowaniem na jeziorze – to przeżycie możecie dzielić ze sobą we dwoje podczas wspólnego lotu. Jednak zdecydowanie najwięcej adrenaliny poczujecie podczas skoku ze spadochronem, który zrealizujecie w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego.
Ekstremalne emocje warto czasem połączyć z błogim wypoczynkiem! Niezwykły weekend off-road & SPA to idealne połączenie, które zachwyci zarówno Ją jak i Jego. Poszukiwanie kompromisu pomiędzy kobiecymi i męskimi potrzebami to jeden z najczęstszych problemów w planowaniu wspólnego wyjazdu dla Pary. Tymczasem istnieje bardzo łatwe rozwiązanie… Szaleńcza jazda off-road i relaksujące zabiegi, błotniste szlaki i luksusowe apartamenty – obie strony mogą czuć się usatysfakcjonowane. Pobyt rozpoczyna się od off-roadowych zmagań na pokładzie samochodu terenowego. Nieprzewidywalny teren z rozsianymi wzniesieniami i stromymi zjazdami zapewni moc wrażeń, po których wieczorem będziecie mieli okazję zrelaksować się przy butelce wina i wyśmienitej kolacji. Następnego dnia zaplanowane są zabiegi SPA dla gości. Przez cały okres pobytu Para ma również dostęp do hotelowego basenu i jacuzzi.
+ Poznań
Największe miasto i stolica Wielkopolski to wspaniałe miejsce na weekendowy city break. Koniecznie musicie zobaczyć kultowe koziołki na ratuszowej wieży, które codziennie w południe dają wyjątkowy pokaz ku radości turystów i mieszkańców. Skosztujcie tradycyjnych rogali świętomarcińskich, które nie tylko 11 listopada osładzają życie. Poszalejcie na Termach Maltańskich i wybierzcie się na spacer po zielonym centrum Poznania – Parku Cytadela. To miasto, w którym z pewnością nie będziecie się nudzić
Pełna lista największych atrakcji znajduje się tutaj >>
---
Warmia i Mazury: jeziora, żeglarstwo & cuda natury
Kultowe Mazury oraz sąsiadująca z nimi Warmia od lat nie tracą na popularności będąc jednym z najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Zdecydowanie nie możecie pominąć tego rejonu planując weekendowe wojaże. W województwie warmińsko-mazurskim można poznać od podszewki życie bobrów, zobaczyć Wilczy Szaniec, czyli wojenną kwaterę Adolfa Hitlera, a także wybrać się na legendarne Pole Bitwy – Grunwald, gdzie w 1410 roku rozegrała się słynna bitwa między wojskami polski-litewskimi a Krzyżakami.
Przemierzając drogi tego północno-wschodniego zakątka polski trudno nie zauważyć charakterystycznych alei drzew oraz pałaców i dworków otoczonych parkami i ogrodami. Wciąż napotkacie również wiatraki, młyny czy zabudowania folwarczne. Aby wczuć się w klimat polecamy zatrzymać się na noc (lub kilka noclegów) w jednym dawnych pałaców przeorganizowanym na obiekt hotelowy. Na przykład w Pałacu Mortęgi, który oprócz wspaniałej lokalizacji i bajecznego otoczenia oferuje szereg wygód i atrakcji – w tym SPA, jazdę konną czy łowienie ryb.
Opisując Mazury nie można zapomnieć o ich głównej atrakcji. Kraina Tysiąca Jezior na czele z największym jeziorem Śniardwy zachwyca nie tylko malowniczymi widokami, ale także niepowtarzalnym klimatem. Spacery po lesie, ogniska nad brzegiem jeziora, odprężające pływanie i oczywiście to co najważniejsze - żegluga. Aby poznać zalety tej dyscypliny najlepiej udać się na weekend pod żaglami i wraz z innymi uczestnikami oraz doświadczonym sternikiem odbyć rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.
Żeglarska przygoda rozpoczyna się w słynnym Węgorzewie skąd trasa może prowadzić na przykład do Sztynortu lub Giżycka. To doskonały wybór w sytuacji, gdy bardzo potrzebujemy odpoczynku, a nie mamy z kim wybrać się na weekend. Rejsy po Mazurach odbywają się w kilkuosobowych grupach, dając możliwość zawarcia nowych znajomości. W zależności od preferencji czas można wykorzystać na relaks lub naukę żeglarskich umiejętności. Wybierając się na żagle należy pamiętać o odpowiednim ekwipunku: ciepłym śpiworze, kurtce zapewniającej ochronę przed wiatrem i deszczem oraz obuwiu z gumową podeszwą. Niedoświadczonego żeglarza zaskoczyć może także słońce, które choć czasem niepozorne potrafi bardzo mocno przypiec. Wskazane będzie zatem zabranie ze sobą również kremu z filtrem UV oraz czapki z daszkiem lub kapelusza. A wieczorem w porcie rozkołyszą Was dźwięki muzyki szantowej i country.
Choć żeglowanie to najpopularniejszy pomysł na weekend na Mazurach, to z pewnością nie jedyny. Możecie pokusić się na takie atrakcje jak nurkowanie z instruktorem w Jeziorze Ukiel lub lot widokowy samolotem nad Olsztynem. A skoro już mowa o tym mieście, które jest stolicą województwa, to również warto poznać jego atrakcje: zabytkowy Stary Ratusz z zegarami słonecznymi, Zamek Kapituły Warmińskiej z tablicą astronomiczną Kopernika czy Wysoka Brama.
---
Podlasie i Lubelszczyzna: puszcze, dworki & sielanka
Województwa podlaskie i lubelskie obejmują wschodni obszar naszego kraju. To doskonały kierunek dla tych, którzy wolą uniknąć większych miast, tłumu turystów i popularnych kurortów. Spacery po lasach, obserwowanie dzikiej przyrody, odkrywanie ciekawostek antropologicznych – tutaj z pewnością złapiecie drugi oddech.
+ Polesie Lubelskie
Chcąc wyróżnić ciekawe miejsca na weekend na wschodzie Polski, postanowiliśmy przedstawić rejon Polesia. Znajduje się on w dorzeczu Bugu, a w jego krajobrazie dominują mokradła, torfowiska i lasy – głównie sosnowe. Poleski Park Narodowy to gratka dla miłośników przyrody. Znajdują się tu liczne szlaki, a także ścieżki rowerowe. To teren zamieszkiwany przez łosie, żurawie, bieliki oraz żółwie błotne.
Jeśli szukacie urokliwego hotelu, aby zatrzymać się na weekend w tych okolicach, to z pewnością spodoba się Wam Pałac Cieleśnica. Położony niedaleko słynnego Janowa Podlaskiego, otoczony romantycznym parkiem w stylu angielskim i zachwycający klasycystyczną architekturą. Komfortowe pokoje urządzone zostały w stylu art deco, dzięki czemu poczujecie wyjątkową atmosferę tego miejsca. Weekend w Pałacu Cieleśnica to także możliwość skosztowania przepysznych nalewek i innych produktów z własnej manufaktury, a wisienką na torcie będzie seans w saunie przy świecach i nastrojowej muzyce.
---
Podobne tematy:
- Pomysły na Weekend w Poznaniu: 25 Najlepszych Atrakcji >>
- Pomysły na Weekend we Wrocławiu: 30 Najlepszych Atrakcji >>
- Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend i najlepsze atrakcje >>
- Co robić w Warszawie? Pomysły na weekend i atrakcje >>
- Co robić w Trójmieście? 25 oryginalnych pomysłów >>
- Gdzie na weekend we Dwoje? Romantyczne kierunki dla zakochanych >>
- Gdzie w podróż poślubną? Pomysły na weekend miodowy w Polsce >>
- Gdzie wybrać się na weekend SPA? >>
- Gdzie na majówkę? Pomysły na długi weekend z przyjaciółmi >>
- Wrocław w klimacie Art >>
- Pomorze - Pomysły na weekend & Najlepsze atrakcje >>
- Wielkopolska - Atrakcje & Pomysły na weekend >>
- Gdzie na jesienny weekend w Polsce? >>
- Co robić jesienią? 10 inspirujących pomysłów dla każdego >>
- Co zrobić z dniem wolnego? 10 pomysłów dla zapracowanych >>
- Winnica i jej słodka tajemnica... Poznaj historię Winnicy Jaworek >>
- Gdzie w podróż poślubną? Pomysły na weekend miodowy w Polsce >>
- Pomysły na aktywne wakacje - W mieście + Na torze + W chmurach >>