Atrakcje Dolnego Śląska – górskie szlaki, zabytki, zamki i pałace

Dolny Śląsk jest niezwykle bogaty zarówno pod względem architektonicznym, jak i przyrodniczym. Stolicą województwa, a zarazem kulturalnych wydarzeń jest Wrocław z kolorowymi kamienicami oraz słynną Halą Stulecią, przy której odbywają się pokazy fontanny multimedialnej. Jego ulice poprzecinane są mostami, a najważniejszych zabytków strzegą kolorowe krasnale.

Góra Ślęża to samotny szczyt w okolicy Wrocławia, ale pasjonaci trekkingu mogą wybierać wśród wielu innych ciekawych szlaków. Najwyżej wznoszą się Karkonosze, z kolei najbardziej zadziwiające są Góry Stołowe, których najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki. Z dala od tłumów można wędrować po Górach Sowich lub Rudawach Janowickich.

Województwo Dolnośląskie jest przyjazne rowerzystom – amatorom z pewnością przypadną do gustu szlaki dostępne w Dolinie Baryczy lub Borach Dolnośląskich. W przypadku tras wchodzących w skład MTB Sudety poprzeczka ustawiona jest znacznie wyżej. Zimą ruch turystyczny koncentruje się wokół popularnych ośrodków narciarskich takich jak np. Zieleniec czy Czarna Góra. Z kolei z narciarstwa biegowego słynie Polana Jakuszycka, na której organizowany jest Bieg Piastów.

-------

Weekend we Dwoje - zobacz wszystkie - button

-------

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Przede wszystkim okazałe zamki i pałace owiane licznymi tajemnicami. Bogato zdobione sale i komnaty pozwalają przenieść się w czasie, a zamkowe wieże stanowią doskonałe punkty widokowe na okolicę. Przez województwo biegnie Europejski Szlak Zamków i Pałaców, częścią którego są m.in. przepięknie położony Zamek Czocha czy też trzeci pod względem wielkości w Polsce Zamek Książ.

Ślady historycznych wydarzeń prowadzą także głęboko pod ziemię, gdzie kiedyś wydobywano złoto i gdzie do dziś podobno pozostaje w ukryciu złoty pociąg. Numer jeden na liście atrakcji o charakterze militarnym zajmuje natomiast największa europejska górska warownia – Twierdza Srebrna Góra.

Dolny Śląsk – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć

1. Zakochaj się we Wrocławiu

Atrakcje Dolnego Śląska - WrocławWrocław ma wiele twarzy. Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc jest Ostrów Tumski, z kolei za najważniejszy zabytek uważa się wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia, przy której w sezonie letnim codziennie odbywają się widowiskowe pokazy fontanny multimedialnej. Spacer po Wrocławiu warto rozpocząć wśród zabytkowych kamienic otaczających rynek, aby następnie przenieść się na nadodrzańskie bulwary, odpocząć w Ogrodzie Japońskim lub na jednym z miejskich beach barów.

W budynku Sky Tower urok miasta podziwiać można zarówno w miniaturze, jak i z wysokości. Na 1. piętrze w Kolejkowie dostępna jest interaktywna makieta, która w realistyczny sposób prezentuje najciekawsze zakątki miasta oraz życie jego mieszkańców. Znacznie wyżej, bo na 49. piętrze mieści się przeszklony punkt widokowy z przepiękną panoramą Wrocławia. Miłośnicy niecodziennych widoków, a zarazem ekstremalnych wrażeń Wrocław podziwiać mogą również z perspektywy nieba podczas lotu szybowcem.

Sprawdź nasze pomysły na weekend we Wrocławiu.

2. Zrób zdjęcie na tle Kolorowych Jeziorek

Rudawy Janowickie - Kolorowe JeziorkaKolorowe Jeziorka znakomicie prezentują się nawet bez filtra. We Wieściszowicach na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego ukryte zostały cztery stawy o wyjątkowym zabarwieniu: żółty, purpurowy, błękitny oraz zielony. Wybierz się na wędrówkę wśród lasów i skał, aby odkryć to magiczne miejsce i nacieszyć oko zdumiewającymi widokami.

Zbiorniki wodne powstały w miejscu nieczynnej już dziś kopalni pirytu. Część z nich okresowo wysycha, w związku z czym Kolorowe Jeziorka najlepiej odwiedzić po opadach deszczu.

3. Zagub się wśród skalnych labiryntów

Góry Stołowe - Błędne Skały - kolaż zdjęćNietypowe formy skalne i ukryte wśród nich labirynty. Błędne Skały to niezwykła atrakcja Gór Stołowych – skalne miasto, które zachwyca i rozbudza wyobraźnię. Znajdziesz tu imponujących rozmiarów bloki skalne i bardzo wąskie szczeliny, przez które trzeba będzie się przecisnąć.

Podążając wyznaczonym szlakiem przez Park Narodowy Gór Stołowych zetkniesz się z formacjami skalnymi o niebanalnych kształtach oraz nazwach jak np. Skalne Siodło, Okręt, Dwunożny Grzyb czy Kurza Stopka oraz kuszące malowniczą panoramą punkty widokowe.

4. Podziwiaj Zamek Książ z nietypowej perspektywy

Zamek Książ - największy i najpiękniejszy zamek na Dolnym ŚląskuZnakiem rozpoznawczym Zamku Książ jest niesamowicie malownicze położenie na cyplu skalanym w otoczeniu zieleni. Wznieś się w powietrze, aby podziwiać go w pełnej okazałości. Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się przeżyć coś absolutnie niesamowitego? Tak z pewnością będziesz wspominać lot szybowcem nad Zamkiem Książ pełen emocjonujących wrażeń i fantastycznych widoków.

Jeden z największych zamków warto zwiedzić również od środka, zaglądając do wnętrza komnat zamieszkiwanych niegdyś przez ród Hochbergów i słynną księżną Daisy. Największe zamkowe tajemnice kryją się w jego podziemiach rozbudowywanych podczas II wojny światowej na rozkaz Hitlera.

5. Zdobywaj szczyty w Karkonoszach

Karkonosze z obserwatorium na szczycie ŚnieżkiNajwyżej wznoszącą się górę Karkonoszy rozpoznasz już z daleka. To oczywiście Śnieżka (1602 m n.p.m.) słynąca z charakterystycznego obserwatorium meteorologicznego na szczycie oraz cudnych wschodów i zachodów słońca. Jeśli w jej kierunku wyruszysz spod zabytkowej Świątyni Wang, to wkrótce Twoim oczom ukaże się przepiękne schronisko Samotnia położone nad Małym Stawem.

Zarówno Kocioł Małego Stawu, jak i Kocioł Dużego Stawu warto podziwiać także z góry. Prowadząca wokół nich ścieżka to doskonały pomysł na wędrówkę pełną wspaniałych krajobrazów. Szczyty takie jak Śnieżka czy Szrenica oferują fantastyczne widoki, ale same też tworzą malownicze pejzaże. Zachwyć się pięknem Karkonoszy i zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów podczas widokowego lotu helikopterem dla dwojga.

6. Poznaj tajemnice Zamku Czocha

Zamek Czoca - Jedno z najciekawszych miejsc Dolnego ŚląskaZamek Czocha wznosi się przy brzegu Jeziora Leśniańskiego. Początkowo pełnił funkcje obronne, dziś jest pełen zagadek, a jego historię opowiadają budzące dreszczyk emocji legendy. To właśnie tu znajduje się studnia niewiernych żon czy też słynne łóżko z zapadnią, które w dość mało etyczny sposób pozwalało pozbywać się niechcianych kochanek.

Najbardziej intrygujące są jednak tajemne przejścia pomiędzy pomieszczeniami, tym bardziej że nie wszystkie z nich zostały do dziś odkryte. Pilnie strzeżone sekrety skrywają ponadto Multimedialne Sale Tortur oraz podziemia, w których osadzona została fabuła serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

Trudno zdecydować czy miejsce to jest bardziej mroczne czy też magiczne. W owianym tajemnicami zamku odbywają się warsztaty magii oraz zloty fanów Harry’ego Pottera z całego świata.

7. Poszukaj złota w kopalni

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce z bardzo ciekawą historiąGórnicy od wieków zjeżdżali głęboko pod ziemię w poszukiwaniu złota. Na wyjątkową wyprawę ich śladami zaprasza Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Podziemna trasa turystyczna rozpoczyna się w Sztolni Gertruda i pozwala z bliska przyjrzeć się górniczej rzeczywistości – poznać stosowane na co dzień narzędzia, obejrzeć plany i mapy z okresu od XVIII do XX wieku oraz piec używany do wytapiania złota. W trakcie jej trwania nie brakuje też nietypowych atrakcji takich jak największy w Europie podwodny wodospad oraz mrocznych akcentów w postaci Chodnika Śmierci - miejsca, w którym za kradzież złota karano górników śmiercią.

Część podziemnych labiryntów zwiedzać można płynąc łodzią po zalanej części Sztolni Gertruda. Emocjonująca przejażdżka pomarańczowym tramwajem budzi wielkie emocje i pozwala powrócić na powierzchnię, gdzie na najmłodszych czekają kolejne atrakcje: m.in. wybijanie monet, płukanie złota czy odlewanie złotej sztabki.

8. Odpocznij przy wodospadzie

Zobacz dolnosląski Wodospad KamieńczykaCo tak przyjemnie szumi? To woda, która na wysokości 846 m n.p.m załamuje się i spada aż 27 metrów w dół. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad Karkonoszy, który po prostu trzeba zobaczyć! Wejście jest płatne i możliwe wyłącznie w kasku.

W okolicy Wodospadu Kamieńczyka biegnie czerwony szlak, który doprowadzi Cię na szczyt Szrenicy i pozwoli nacieszyć oko bajecznymi widokami. Tutaj wycieczka może się skończyć, ale jeśli siły Ci na to pozwolą, proponujemy ruszyć dalej w kierunku Śnieżnych Kotłów. Na tej trasie nie ma już stromych podejść, trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, pamiętając aby zostawić je jeszcze na powrót.

9. Wejdź do Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na południu Dolnego ŚląskaJak wyglądają stalaktyty i czym różnią się od stalagmitów? To nazwy, które doskonale kojarzymy z lekcji geografii, czas jednak przekonać się jak wyglądają w rzeczywistości. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej to doskonały pomysł na edukacyjną wycieczkę całą rodziną po najdłuższej jaskini w Sudetach.

Na skutek zjawisk krasowych szata naciekowa jaskini może tworzyć się przez tysiące, a nawet setki tysięcy lat. W Jaskinie Niedźwiedziej można podziwiać ją w niemal niezmienionej postaci przemierzając podziemne korytarze. Ciekawe formy skalne zdobią także dno jaskini. W jej wnętrzu w namuliskach znalezione zostały szczątki wielu gatunków zwierząt, w tym szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Właśnie do tego odkrycia nawiązuje nazwa jaskini.

10. Odkryj bogate życie kulturalne Dolnego Śląska

Teatr i restauracja dla dwojga - pomysł na kulturalny wieczór we wrocławiu

Z pojęciem kultury nieodłącznie wiąże się teatr. Aby wyjątkowy wieczór we dwoje rozpocząć w doskonałych nastrojach, polecamy skierować kroki do Teatru Komedia, w którym wysoki poziom artystyczny łączy się z okazją do śmiechu i zabawy. Bilety zawsze wyprzedają się z wyprzedzeniem, a miejsce wśród mieszkańców od lat cieszy się niesłabnącą renomą. Zakładając, że oboje należycie do grona melomanów przeżyciem, które długo nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć z pewnością będzie koncert w Narodowym Forum Muzyki z kolacją. Odkryjcie ulubioną muzykę na nowo w nowoczesnych salach z doskonałą akustyką.

Jeśli natomiast marzy Wam się sztuka kulinarna najwyższych lotów pełna eksperymentów i poszukiwania nowych smaków, proponujemy wybrać się na kolację degustacyjną w Restauracji Mennicza Fusion. Zlokalizowana w słynnym The Granary – La Suite Hotel restauracja to miejsce pełne klasy i wyrafinowania, tworzone aby zaspokoić najbardziej wymagające gusta.

11. Zajrzyj do największej górskiej twierdzy w Europie

Twierdza Srebrna Góra - atrakcja Dolnego ŚląskaZbudowana w drugiej połowie XVIII wieku fortyfikacja jest uznawana za największą twierdzę górską w Europie – składa się z 6 fortów i zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Przetrwała oblężenie ze strony wojsk napoleońskich i pozostała niezdobyta.

Uwagę zwraca przede wszystkim otoczony bastionami Donjon – obiekt, którego mury mają nawet 12 metrów grubości. Ubrany w strój z epoki przewodnik opowie jak toczyło się codzienne życie mieszkających w twierdzy żołnierzy oraz zdradzi sekrety dotyczące jej obrony przed wrogiem. Wystrzałowe zakończenie tej wyjątkowej lekcji historii gwarantuje odpalenie repliki działa wchodzącego w skład fortecznej artylerii.

Zwiedzanie położonej w górach fortyfikacji musi wiązać się także ze wspaniałymi widokami, o czym przekonasz się spacerując po koronie twierdzy i docierając do rozmieszczonych na niej punktów widokowych.

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku

12. Poznaj historię Sokołowska

Sokołowsko - Ciekawe miejsce na weekendTrudno jednoznacznie stwierdzić w czym tkwi magia tej niewielkiej miejscowości położonej w Górach Suchych. Z pewnością jest to miejsce o niezwykłej historii i malowniczym położeniu.

Sława Sokołowska sięga połowy XIX wieku, kiedy w 1855 powstało tu sanatorium prowadzone przez doktora Hermanna Brehmera i wyspecjalizowane w leczeniu gruźlicy. Mówi się o tym, że to właśnie na wzór tego obiektu sanatoryjnego powstało uzdrowisko w szwajcarskim Davos.

Niemal sto lat później w Sokołowsku zamieszkał Krzysztof Kieślowski. Już jako dziecko w lokalnym kinie „Zdrowie” podglądał projekcje filmowe, a jego miłość do filmu przybierała na sile. Dziś w Sokołowsku organizowany jest Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski”, w trakcie którego na ulicach niepozornej miejscowości ukrytej wśród gór można spotkać ważne postaci ze świata kina. O Sokołowsku mieli okazję usłyszeć również fani literatury. To właśnie do tutejszego uzdrowiska przyjeżdża Mieczysław Wojnicz - bohater książki „Empuzjon” polskiej noblistki Olgi Tokarczuk.

Z czego jeszcze dziś słynie Sokołowsko? Z pewnością z przepysznej bezy! Koniecznie zajrzyj do Kawiarenki Smaków, której wypieki od lat zbierają fantastyczne recenzje, a najpopularniejszą w regionie bezę zdecydowanie można określić mianem kultowej.

13. Odpocznij w Międzygórzu

Co zwiedzić na Dolnym Śląsku? MiędzygórzeMiędzygórze łączy zalety doskonałej bazy wypadowej oraz położonej wśród gór oazy spokoju. Biegnące tędy szlaki turystyczne wiodą m.in. na Śnieżnik i Czarną Górę. Za sprawą nietypowej architektury Międzygórze porównywane jest do znanych alpejskich kurortów. Po dniu spędzonym na górskich wędrówkach warto zapuścić się w jego uliczki podziwiając po drodze drewniane wille w stylu tyrolskim. Punkt obowiązkowy podczas spaceru stanowi także wodospad Wilczki – drugi najwyższy wodospad w Sudetach.

Psst, w Międzygórzu oko w oko możesz spotkać się z Koziołkiem Matołkiem, Małą Mi lub smerfami. Jeżeli spędzasz tu czas razem z dzieckiem, koniecznie zajrzyj do Ogrodu Bajek.

14. Zjedz naleśnika w Chatce Górzystów

Chatka Górzystów - Dolnośląska atrakcja warta odwiedzeniaO naleśnikach, które na turystów czekają na Hali Izerskiej krążą legendy. Biszkoptowe ciasto, delikatny twarożek i sos pełen jagód – to połączenie smakuje idealnie! Szczególnie po długiej wędrówce, która nawet w przypadku wyboru najkrótszej trasy biegnącej ze Świeradowa –Zdroju pozwoli dotrzeć tu w nieco ponad 2 godziny.

Otoczona górami Hala Izerska nazywana jest Małą Syberią, ponieważ za sprawą unikatowego położenia średnia dobowa temperatura zwykle nie przekracza w tym miejscu 15 stopni Celsjusza. W schronisku nie ma prądu, jest za to kominek i wyjątkowa atmosfera. Na turystów, których nie odstraszą trudne warunki czeka wyjątkowa nagroda. Obiekt znajduje się na terenie Parku Ciemnego Nieba, dzięki czemu usiane gwiazdami po zmroku niebo prezentuje się spektakularnie!

15. Spędź aktywnie dzień w Zagórzu Śląskim

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku - Zagórze ŚląskieUkryty wśród leśnej gęstwiny i niezwykle malowniczo położony Zamek Grodno został wybudowany na wysokości 450 m n.p.m. na szczycie góry Choina. Mury warowni pamiętające jeszcze czasy Średniowiecza z upływem lat zostały przebudowane w renesansowym stylu. Zwieńczeniem zamku jest wieża widokowa, z której w całej okazałości podziwiać można Jezioro Bystrzyckie. Nad jego brzeg warto udać się po zakończeniu zwiedzania, aby odpocząć na niewielkiej plaży, popływać rowerkiem wodnym lub kajakiem.

Powstanie Jeziora Bystrzyckiego (nazywanego też Lubachowskim) było konsekwencją wybudowania kamiennej zapory wodnej na rzece Bystrzycy, która stanowi kolejną popularną atrakcję turystyczną. Zapora ma 44 metry wysokości i nie ma co ukrywać latem jest dość oblegana przez turystów. Być może nie znajdziesz tu ciszy i spokoju, ale bajeczne widoki są gwarantowane!

Dolny Śląsk atrakcje na weekend we Dwoje

16. Wybierz się na romantyczny weekend do Karpacza

Zamek Księża Góra w Karpaczu to wyjątkowe miejsce na weekend dla DwojgaPrzed Tobą chwile pełne romantycznych uniesień z górskim krajobrazem w tle. Urokliwy zamek na szczycie Księżej Góry to wyjątkowy hotel, z którego rozpościera się zachwycająca panorama Karkonoszy. W takim miejscu wspólny weekend we Dwoje musi być magiczny.

Po dniu spędzonym na szlakach trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na relaks jak 50- minutowy masaż rozpływającym się po skórze rozgrzanym olejkiem i nieograniczony dostęp do basenu oraz saun. Romantyczny weekend nie może obejść się również bez wyśmienitej kolacji, którą będziecie delektować się w blasku świec i przy lampce wybornego wina.

17. Przeżyj bajeczną przygodę podczas lotu balonem

Lot balonem nad okolicami WrocławiaTakie rzeczy nie muszą dziać się wyłącznie na filmach. Liczne „ochy” i „achy” pojawiają się zawsze wtedy, gdy na niebie widać wznoszący się balon. Zamiast marzyć o podniebnych wojażach daj się ponieść przygodzie majestatycznie dryfując wśród chmur.

W rankingu miejsc, z których rozpościera się najpiękniejsza panorama Wrocławia i okolic unoszący się na niebie kosz balonowy zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce. Kameralna atmosfera sprzyja romatycznym chwilom, ponieważ na pokładzie balonu będziecie znajdować się tylko Ty i ukochana osoba, w towarzystwie doświadczonego pilota, który zadba o Wasze bezpieczeństwo. Lot balonem rozpoczyna się w okolicy Wrocławia, a jego dokładna trasa zależy od kierunku wiatru.

18. Zachwyć się urokiem podwrocławskiej winnicy

Winnica Jaworek - Zachwyć się urokiem podwrocławskiej winnicyZ Dolnego Śląska do Toskanii wbrew pozorom nie jest tak bardzo daleko. Spędź weekend w winnicy i poczuj sielski klimat spacerując wśród pól należących do Winnicy Jaworek, gdzie uprawia się winorośl szlachetną Vitis Vinifera. Zwiedzanie winnicy krok po kroku odkryje przed Wami sekrety produkcji win, które zdobyły certyfikat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk oraz są rekomendowane w Żółtym Przewodniku Gault&Millau Polska.

W odrestaurowanych wnętrzach dawnego folwarku dzieje się prawdziwa magia. W dębowych beczkach przechowywane jest czerwone wino, a jego słodkawy zapach unosi się w powietrzu. Spacer po winiarni i zakamarkach klimatycznej piwniczki zakończy wyśmienita kolacja przygotowana na bazie regionalnych produktów. Przytulna restauracja z kominkiem, antresolą i otwartym w okresie letnim tarasem sprawi, że zrobi się niezwykle nastrojowo, a wspólne chwile pozostaną w Waszej pamięci na długo.

19. Zrelaksuj się w zamkowej posiadłości

ZAmek Kliczków - pomysł na weekend SPA dla DwojgaOkazała posiadłość otoczona 80-hektarowym parkiem w stylu angielskim i zielenią Borów Dolnośląskich to idealne miejsce, aby w komfortowych warunkach całkowicie oderwać się od codziennych problemów. Tam, gdzie kiedyś bawiły się arystokratyczne rody, dziś na gości czekają przepiękne sale i stylowo urządzone komnaty.

W Zamku Kliczków poczujecie się rozpieszczani już od pierwszych chwil – w hotelowym pokoju przywita Was bukiet świeżych kwiatów oraz butelka wina „Chateau Kliczków”. Podczas królewskiego weekendu SPA nie może zabraknąć ekskluzywnych zabiegów. Wewnątrz luksusowych zamkowych wnętrz czekać będą na Was przyjemności takie jak: indonezyjski masaż stemplami Pantai Luar czy masaż kamieniami Mer & Sens, sauny oraz kryty basen.

Nietypowe atrakcje na Dolnym Śląsku

20. Zaszalej na górskich bezdrożach

Off road na weekend - WrocławWśród leśnej głuszy też mogą kryć się ekstremalne emocje. W Górach Kaczawskich rozciąga się Kraina Wygasłych Wulkanów, a ich krajobraz tworzą wzniesienia o stożkowych kształtach. Górskie bezdroża zachęcają do wędrówek, błotniste szlaki, strome zjazdy i zakręty pozwalają również zaznać off-roadowego szaleństwa.

Dla prawdziwych poszukiwaczy mocnych wrażeń z pewnością nie ma lepszego sposobu, aby oderwać się od codzienności jak napędzana adrenaliną jazda off-road przeplatająca się z relaksem przy ognisku i wzbogacona nietypowymi atrakcjami jak np. wyprawa organizowana w poszukiwaniu skarbów. Poczuj wolność w pięknym otoczeniu przyrody za kierownicą samochodu terenowego takiego jak Land Rover Defender lub Nissan Patrol.

21. Wdrap się na skałki

Sokolik - wspinaczka i terkking w górach dolnośląskichJeśli podczas pobytu w Karpaczu najdzie Cię ochota na krótką wycieczkę, znamy kierunek, którego zdecydowanie nie należy pominąć.

Niespełna pół godziny drogi dzieli Karpacz od Przełęczy Karpniki, gdzie zaczyna się szlak turystyczny na Sokolik Duży. Na szczycie po żelaznych schodach dotrzesz do platformy widokowej, z której rozpościera się fantastyczny widok na Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Z pewnością spotkasz tu również miłośników wspinaczki skałkowej, którzy na skałkach zbudowanych z granitu karkonoskiego trenują swoje umiejętności.

Warto wyruszyć stąd również na Krzyżną Górę oraz odwiedzić zabytkowe drewniane schronisko Szwajcarka.

22. Zasmakuj wolności latając na paralotni

Paralotniowy lot w tandemieJest co najmniej kilka miejsc na Dolnym Śląsku, które gwarantują niesamowite wrażenia podczas lotu paralotnią. Jednym z nich z pewnością jest lot paralotnią z widokiem na Ślężę. Masyw Ślęży, który każdego tygodnia odwiedza mnóstwo okolicznych mieszkańców znacznie wyróżnia się na tle otaczających go równinnych terenów.

Poczuj jak dreszczyk emocji na Twoich plecach stopniowo przybiera na sile. W poszukiwaniu przygód wybierz się na niezapomniany lot paralotnią w górach, by z perspektywy nieba obserwować niesamowitą naturę.

23. Podziwiaj dolnośląskie zamki z lotu ptaka

Widokowy lot helikopterem nad zamkami Dolnego ŚląskaDolny Śląsk słynie z tajemniczych zamków i wspaniałych rezydencji. Jednym z miejsc, gdzie w malowniczych okolicznościach przyrody obejrzeć można aż 30 zabytkowych obiektów jest Dolina Pałaców i Ogrodów w pobliżu Jeleniej Góry, przyrównywana do francuskiej Doliny Loary.

Nie tylko miłośnicy zabytkowej architektury będą zachwyceni spoglądając na najsłynniejsze zamki i pałace oraz otaczające je górskie pasma Karkonoszy z pokładu helikoptera. Trasa lotu obejmuje połączony z romantycznym parkiem Pałac Wojanów – jeden z najbardziej okazałych w Dolinie Pałaców i Ogrodów, położoną na wzgórzu średniowieczną warownię - Zamek Bolków oraz wspomniany wcześniej Zamek Książ.

24. Wybierz się na przejażdżkę rowerową Doliną Baryczy

Dolina Baryczy to malownicza okolica w sercu Dolnego ŚląskaWyjątkowe walory przyrodnicze, ale też łatwe do pokonania – płaskie i dobrze oznakowane trasy decydują o tym, że Dolina Baryczy to idealne miejsce do organizowania wycieczek rowerowych, także z dziećmi. Okoliczne lasy oraz szlaki ulokowane z dala od ruchu samochodowego pozwalają odnaleźć tu spokój i nacieszyć oko zielenią.

Częścią Doliny Baryczy są Stawy Milickie, wśród których biegnie jedna z tras. To miejsce pełne malowniczych widoków, ale też interesujące pod względem przyrodniczym. Żyje tu ponad 300 gatunków ptaków, które można obserwować m.in. z najwyższej wieży widokowej ulokowanej przy brzegu stawu Grabownica. W Stawach Milickich od ponad 800 lat hodowany jest karp milicki uznawany za produkt regionalny. Po dniu pełnym wrażeń koniecznie więc trzeba wpaść na świeżą rybę do jednej z pobliskich restauracji.

25. Poznaj sekrety podziemnego miasta

Kompleks Riese - Tajemnicze podziene miastoPod kryptonimem Projekt Riese kryje się jedna z największych inwestycji nazistowskich Niemiec, która nigdy nie została ukończona i do dziś pozostaje zagadką. W latach 1943-1945 na terenie Gór Sowich i Zamku Książ powstawała gigantyczna sieć podziemnych korytarzy i potężnych hal, których powierzchnia docelowo miała zajmować obszar nawet kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych. W jakim celu były budowane? Tego nie wiadomo. Podobno miała tam funkcjonować kwatera główna Hitlera, choć pojawiają się również hipotezy mówiące o tajnych laboratoriach pracujących nad stworzeniem bomby atomowej.

Do dziś żywa jest legenda o istnieniu złotego pociągu, który wypełniony zrabowanymi podczas wojny kosztownościami miał podróżować z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha. Nie brakuje głosów, które mówią o tym, że pociąg pozostaje ukryty wśród wykutych w skale korytarzy ani śmiałków, którzy wciąż go szukają.

Atrakcje - Dolny Śląsk na weekend

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Lista atrakcji

Atrakcje - Dolny Śląsk na weekend - zestawienie

Dolnośląskie atrakcje, które warto odwiedzić i zobaczyć - lista

Weekend na Dolnym Śląsku - Pomysły na spędzenie czasu

---

Podobne tematy: