Tętniące życiem kawiarenki, Zamek Królewski na Wawelu, wpisane na listę UNESCO Stare Miasto – kto nie słyszał o magicznym Krakowie! Co jeszcze warto zwiedzić? Odkryj nazywaną perłą renesansu Starówkę w Tarnowie, poczuj niesamowity klimat Starego Sącza, zjedz papieską kremówkę w Wadowicach. Województwo małopolskie słynie nie tylko z ciekawych miast, ale przede wszystkim unikatowych miejsc, które stworzyła sama natura – Tatry, Beskidy, Pieniny, Jura Krakowsko-Częstochowska. To musisz zobaczyć!

Niesamowite przyrodnicze atrakcje – Małopolska

Turyści z całego kraju przyjeżdżają do Małopolski, aby wędrować po najwyższych polskich górach. Zakopane i Krupówki  to centrum życia turystycznego, gdzie rozbrzmiewa góralska gwara i muzyka, a w tle jawią się zjawiskowe tatrzańskie szczyty z Giewontem na czele.

Najpiękniejsze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego nie są zarezerwowane wyłącznie dla wytrawnych góromaniaków. Rusinowa Polana, Dolina Chochołowska, Dolina Strążyska to miejsca pełne fantastycznych widoków, które sprawdzą się dla początkujących. Oczywiście wizyta w Tatrach nie liczy się bez odwiedzenia Morskiego Oka - największe tatrzańskie jezioro znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m.

Tatry choć przepiękne są też dość zatłoczone, z dala od tłumów możesz cieszyć się górskim krajobrazem w Beskidzie Sądeckim jednocześnie spoglądając na panoramę Tatr z oddali. Na zdobywców czeka też Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Wyżynny krajobraz, średniowieczne zamki i malownicze skalne ostańce przyciągają turystów w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że jest to jeden z najciekawszych regionów w Polsce. Z Krakowa aż po Częstochowę prowadzi Szlak Orlich Gniazd. Podążając śladem średniowiecznych warowni odwiedzisz najciekawsze atrakcje.

A jak Małopolska prezentuje się z perspektywy rzeki? Tego dowiesz się podczas spływu malowniczym Przełomem Dunajca z widokiem na Trzy Korony w Pieninach. W tej bajkowej scenerii możesz spędzić dzień w pontonie lub kajaku, unikatową atrakcją są też spływy tradycyjnymi flisackimi tratwami.

Małopolska – atrakcje na weekend i nie tylko

1. Odwiedź miasto smoka wawelskiego

Najsławniejsze atrakcje Małopolski - KrakówDawna stolica Polski to obowiązkowy punkt na liście małopolskich atrakcji, który pod względem historycznym nie ma sobie równych. Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą władców Polski, dziś to jeden z najważniejszych zabytków Krakowa. Spacerując po Starym Mieście z obwarzankiem w ręku koniecznie trzeba też posłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i zajrzeć do zabytkowych Sukiennic.

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie? W zależności od tego, kogo zapytasz, odpowiedzi mogą być zupełnie różne. Miłośników kultury i sztuki spotkasz w okolicy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Circoteki lub Kina pod Baranami. Wielbiciele miejskiego stylu życia z pewnością fantastycznie odnajdą się w jednej z wielu klimatycznych restauracji i kawiarni. Wiele z nich znajdziesz na krakowskim Kazimierzu. Z kolei z dala od miejskiego zgiełku można odpocząć w Lasku Wolskim lub na Bulwarach Wiślanych.

2. Zajrzyj do wnętrza malowanej chaty

Zalipie - Urokliwa miejscowość w MałopolsceWieś jak malowana i to dosłownie. Odręcznie malowane kwiatowe wzory sprawiają, że typowa wiejska zabudowa nabiera koloru i tworzy zupełnie niecodzienny krajobraz. W czasach, kiedy wiejskie chaty nie miały jeszcze kominów, malowanie ścian miało ukryć zanieczyszczenia pojawiające się na ścianach wskutek dymu. Z czasem malunki przypominające kleksy ewoluowały w stronę kwiatowych wzorów i przeniosły się na zewnętrzne elewacje domów.

Tradycyjna sztuka ludowa przyciągają do Zalipia turystów z Polski i zagranicy. Miejscem, które musisz zobaczyć jest przepięknie ozdobiona Zagroda Felicji Curyłowej – to od niej wszystko się zaczęło. Koniecznie zajrzyj też do Domu Malarek oraz miejscowego kościoła. Jeszcze więcej malowanych domów obejrzysz spacerując po Zalipiu.

3. Zachwyć się pięknem Tatr

Lot nad Tatrami i Małopolską - niezapomniany pomysł na weekendową atrakcjęKasprowy Wierch, Nosal, Świnica na jednym ujęciu – takie kadry nie zdarzają się na co dzień. Z pokładu awionetki rozciągają się najpiękniejsze tatrzańskie panoramy, a sam fakt wznoszenia się kilkadziesiąt metrów nad ziemią wywołuje przyjemny dreszcz ekscytacji. Lot nad Tatrami to bez wątpienia jedna z najprzyjemniejszych form delektowania się wysokogórskim krajobrazem.

Podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej, zamieniając samolot typu Cessna na helikopter nieodłącznie kojarzący się ze światem kina akcji i najpiękniejszych komedii romantycznych. Odkrywaj piękno Tatr w kameralnej atmosferze podczas lotu helikopterem. Najwyższe szczyty Tatr to Gerlach (2655 m) po stronie słowackiej i Rysy (2499 m) po polskiej. Przy dobrej pogodzie obydwa dojrzysz z wnętrza helikoptera Robinson R-44. Daj się ponieść przygodzie spoglądając na największy skarb Małopolski z lotu ptaka.

4. Wrzuć na luz i zatańcz na łodzi

Co robić w Małopolsce? Impreza na łodzi i w klubie

Rozświetlony blaskiem neonów wieczorny Kraków kusi nie tylko zabytkami. Podczas gdy zwiedzanie miasta powoli dobiega końca, nocne życie dopiero się zaczyna. Szalony rejs w imprezowym klimacie to nasza propozycja na wieczór w stolicy Małopolski.

Open bar, puszczane przez dj-a hity, a w tle Wawel i nocna panorama Krakowa – podczas boat party nogi same rwą się do tańca! Dobra zabawa szybko się nie skończy. Kiedy łódź przycumuje do brzegu wybierzesz się na podbój parkietu do jednego z modnych klubów. Czeka na Ciebie wstęp VIP oraz welcome- shot.

5. Odkryj tajemnice miasta z kamienia

Skamieniałe miasto przyciąga licznych turystów odkrywających Małopolskę

Po drodze z Tarnowa w stronę Krynicy natrafisz na miejsce absolutnie niezwykłe. Owiane legendami i pełne nietypowych formacji skalnych. Skamieniałe miasto w Ciężkowicach podobno kiedyś było bardzo rozrywkowe. Hulaszczy tryb życia sprowadził jednak na nie karę i wszystko zostało zamienione w kamień. Zbudowane z piaskowca skałki tworzą unikalny krajobraz, a ich kształty pobudzają wyobraźnię. Najsłynniejsza skała przypomina Czarownicę – w jej pobliżu do dziś spotykają się wiedźmy z okolicy. Na swojej  drodze zobaczysz też skały o nazwach takich jak m.in. : Ratusz, Borsuk czy Pustelnia, a powstanie każdej z nich wiążę się z niesamowitą legendą. Cała trasa nie jest długa, pokonanie jej pieszo zajmuje około 2 godziny. W pobliżu rezerwatu znajdziesz też kolejne ciekawe atrakcje takie jak: Wąwóz Czarownic i wodospad.

6. Przenieś się w głąb ziemi

Wyobraź sobie 245 kilometrów korytarzy ukrytych głęboko pod ziemią, gdzie przez ponad 700 lat sól kamienną wydobywali górnicy, pozdrawiając się słowami „Szczęść Boże”. Kopalnia Soli w Wieliczce rozciąga się aż na 9 poziomach, a jej głębokość w najbardziej odległych punktach sięga 327 metrów w głąb ziemi.

Zwiedzanie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalni Soli w Wieliczce to wyjątkowa podróż w świat podziemnych labiryntów, aby krok po kroku odkrywać historię wydobycia soli kamiennej w Polsce. Jedna z najstarszych kopalni soli w Polsce skrywa zupełnie unikatowe miejsca takie jak: przepiękne solankowe jezioro czy wykuta w skale kaplica św. Kingi – patronki górników. W bogato zdobionej solnymi żyrandolami i rzeźbami kaplicy do dziś odbywają się msze, a nawet śluby, od czasu do czasu organizowane są również koncerty.

7. Oddaj hołd ofiarom Holokaustu

Szczególne miejsce pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to jedna z najtrudniejszych lekcji historii, którą każdy powinien odbyć przynajmniej raz w życiu. Szacuje się, że w latach 1940-1945 straciło tu życie 1,1 miliona ludzi. Zwiedzanie odbywa się na terenie obozów Auschwitz I oraz Auschwitz – II Birkenau i zalecane jest osobom powyżej 14 roku życia . „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)” został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Gdzie na jednodniowy wypad? Małopolska Cię zachwyci

8. Poszukaj zagubionego skarbu Inków

Jeden z najbardziej malowniczo położonych małopolskich zamków wznosi się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jego mury podobno do dziś skrywają tajemniczy skarb Inków pozostawiony tam jeszcze w XVIII wieku, z kolei nocami zamek odwiedzają duchy księżnej Brunhildy i jej męża. Zamek w Niedzicy został wybudowany, aby bronić węgierskiej granicy przed najeźdźcami, w Polskie ręce trafił dopiero w 1945 roku.

W trakcie zwiedzania górnego i średniego zamku odwiedzisz zamkowe komnaty, wewnątrz Wozowni znajdziesz natomiast bryczki i inne zabytkowe pojazdy konne z początku XIX wieku. Atrakcją, która najdłużej pozostaje w pamięci jest jednak taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama okolicy. W oddali można dostrzec też znajdujący się po przeciwległej stronie Zamek w Czorsztynie, dla którego upływający czas był niestety znacznie mniej łaskawy.

9. Zostań kierowcą Lamborghini

Tor wyścigowy raczej nie należy do miejsc, które według przewodników należy koniecznie odwiedzić będąc w Krakowie. Tymczasem to właśnie on jednodniową wyprawę do stolicy Małopolski potrafi zamienić w przygodę, której nie zapomnisz do końca życia! Usiądź za kierownicą Lamborghini Gallardo - włoskiej legendy, o której marzą miłośnicy motoryzacji z całego świata. Pisk opon, ryk silnika, pulsująca w żyłach adrenalina – emocje na torze sięgają zenitu. O jeździe sportowym samochodem, który w zaledwie 3,4 sekundy rozpędza się do 100 km/h nie ma co opowiadać. To trzeba przeżyć!

10. Poznaj Królową Beskidów

Poza Tatrami nie ma w Polsce wyższego szczytu jak Babia Góra wznosząca się na wysokość 1720 m n.p.m. Nazywana jest także Diablakiem, bo jak głosi legenda na jej szczycie zamek budował sam diabeł w zamian za duszę pewnego zbójnika. Silny wiatr, mgła, niska temperatura – wybierając się na Babią Górę przygotuj się na każde warunki. Na najwyższej górze Beskidu Zachodniego pogoda bywa wyjątkowo kapryśna. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudza wejście na szczyt szlakiem żółtym przez Perć Akademików. Zanim wybierzesz się w Tatry na tej trasie będziesz mieć okazję skorzystać z łańcuchów i klamr. Zdecydowanie łatwiejszym sposobem na zdobycie Babiej Góry jest szlak biegnący przez Przełęcz Brona.

11. Odpocznij w SPA

Szukasz najlepszego sposobu, aby wreszcie odpocząć? Wizyta w SPA uprzyjemni każdy letni lub zimowy wypad na weekend oraz będzie miłym akcentem podczas urlopu. Dzień w SPA pozwoli zadbać o skórę twarzy, rozmasować napięte mięśnie ciała, zrobić manicure i zmienić kolor paznokci, a przede wszystkim to wspaniała odskocznia od codzienności. Podróżujesz razem z ukochaną osobą? W takim razie razem zadbajcie o swój komfort i celebrujcie wyjątkowy czas we dwoje. Zarówno masaże, jak i pozostałe zabiegi SPA dla dwojga wykonywane są jednocześnie w tym samym gabinecie. Błogiemu relaksowi oddacie się również w trakcie aromatycznej i jakże zmysłowej kąpieli w płatkach róż.

12. Spaceruj po Dolinkach Krakowskich

Jaskinie, wapienne formacje skalne i mnóstwo zieleni - Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie rozciąga się na terenie Wyżyny Olkuskiej. To idealne miejsce na spacer zakończony piknikiem. Ukształtowanie terenu przyciąga miłośników wspinaczki skałkowej. Z pewnością spotkasz ich w Dolinie Kobylańskiej wdrapujących się na wierzchołek Żabiego Konia i inne pobliskie skały. 

W Dolinie Kluczwody czeka na Ciebie jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko- Częstochowskiej - Jaskinia Wierzchowska Górna.Podziemnymi korytarzami możesz podążać w towarzystwie przewodnika podziwiając jej ciekawą szatę naciekową zdobiącą komory i sale. Dolinki podkrakowskie słyną z malowniczych okoliczności przyrody, podczas wędrówki możesz jednak natrafić również na ciekawe zabytki jak np. Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, z którego słynie Dolina Eliaszówki. Będąc w okolicy odwiedź też Dolinę Bolechowicką, Dolinę Racławki oraz Dolinę Szklarki.

13. Spróbuj jazdy w trudnym terenie

Zróżnicowane ukształtowanie terenu w połączeniu z napędem 4x4 to gwarancja wielkich emocji i niesamowitej zabawy! Zamień asfaltowe drogi na błotniste bezdroża, aby poznawać Małopolskę z zupełnie innej strony. Mocny silnik i wysokie zawieszenie są niezbędne, aby z pełnym impetem pokonywać ostre wzniesienia, kręte zjazdy, wertepy i koleiny. Toyota Land Cruiser zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju. Godzinna jazda off-road w okolicach Krakowa to doskonała okazja, aby w otoczeniu dzikiej przyrody podjąć motoryzacyjne wyzwanie i poczuć smak adrenaliny. Jeśli za kierownicą terenówki chcesz naprawdę zaszaleć eksplorując trudny i wymagający teren wyprawa off-road trwająca 120 minut będzie lepszym wyborem. Poznawaj smak przygody w towarzystwie najlepszych przyjaciół! Do wspólnej jazdy możesz zaprosić jeszcze 2 osoby.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

14. Odwiedź Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym spośród parków narodowych, za to różnorodnym, pełnym nietypowych formacji skalnych i zachwycających widoków.  Ruiny Zamku w Ojcowie, Brama Krakowska, Zamek Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa – te miejsca musisz zobaczyć! Ojcowski Park Narodowy to także ponad 700 jaskiń, a największa z nich to Jaskinia Łokietka.

Podziwiaj malowniczą Dolinę Prądnika i wznoszące się nad nią zamki z najpiękniejszego punktu widokowego, jaki tylko można sobie wyobrazić. Gwarantujemy, że Ojcowski Park Narodowy z lotu ptaka prezentuje się spektakularnie, a lot balonem to jeden z najwspanialszych sposobów, aby podziwiać jego walory. Zamień marzenia w rzeczywistość wybierając się w podniebną podróż pod kolorową czaszą balonu swobodnie dryfującego wśród chmur.

W poszukiwaniu bajecznych widoków możesz wybrać się również w lot balonem nad Podhalem i Tatrami. Wznieś się aż do nieba, aby zobaczyć najpiękniejsze górskie krajobrazy: najwyższe pasmo Karpat, malownicze Pieniny i Kotlinę Nowotarską.

15. Podreperuj zdrowie w jednym z uzdrowisk

Zajrzyj do jednej z najbardziej urokliwych miejscowości uzdrowiskowych w Beskidzie Sądeckim. Perła polskich uzdrowisk słynie z wód  o leczniczych właściwościach, na dobre samopoczucie kuracjuszy wpływa też duża ilość pobliskich atrakcji. Spacer kultowym deptakiem to punkt obowiązkowy, zachwyć się Starym Domem Zdrojowym, nie przeocz najstarszej w mieście pijalni Słotwinka, koniecznie zajrzyj też do Muzeum Nikifora.

Najpiękniejsze punkty widokowe znajdziesz na Górze Parkowej oraz pobliskiej Jaworzynie Krynickiej - na oba szczyty dostaniesz się pieszo lub kolejką. Spacery po wyżynnych i górskich terenach Małopolski wymagają dobrej kondycji. Jeśli czujesz, że Twoje ciało potrzebuje odprężenia i regeneracji, wypróbuj jeden z najprzyjemniejszych sposobów, aby spełnić jego potrzeby. Masaż tajski fantastycznie relaksuje zmęczone i napięte mięśnie gwarantując przypływ sił witalnych i pozytywnej energii. Orientalne techniki terapeutyczne jak żadne inne potrafią doskonale zadbać o ciało, a jednocześnie uspokoić umysł.

16. Odkrywaj najpiękniejsze zakątki Pienin

Przełom Dunajca jest unikatowym miejscem stworzonym przez naturę i jedną z najbardziej malowniczych atrakcji województwa małopolskiego. Rzeka wije się między wysokimi skalnymi ścianami, zmienia swój bieg i zawraca.

Ten odcinek rzeki można pokonać w tradycyjny sposób płynąc tratwą z flisakami i słuchając miejscowej legendy o Janosiku, który przeskoczył Dunajec w trakcie ucieczki. Możesz również wybrać bardziej nietypowy sposób, decydując się na spływ kajakowy dla dwojga. Płynąc leniwie w ciszy i spokoju w pełnij delektuj się tą chwilą. A gdy rzeka przyspieszy i poniesie kajak wartkim nurtem, poczujesz delikatny przypływ adrenaliny, który sprawi, że cała podróż będzie jeszcze bardziej ekscytująca i ciekawa.

17. Odwiedź skansen w Wygiełzowie

Krakowiacy Zachodni zamieszkiwali tereny na zachód od Krakowa aż do rzeki Przemszy. Odwiedzając skansen w Wygiełzowie przeniesiesz się do przeszłości, by poznać charakterystyczną dla tej grupy etnicznej architekturę. Znajdziesz tu 27 drewnianych budynków przeniesionych z różnych rejonów i umieszczonych w czterech sektorach tematycznych: małomiasteczkowym, wiejskim, sakralnym i dworskim. Aby lepiej wyobrazić sobie jak przed wiekami wyglądało tu codzienne życie nie mogło zabraknąć też elementów małej architektury, w pobliżu chat dostrzeżesz kapliczki, studnie, ule pszczele.

Najważniejszym zabytkiem o charakterze sakralnym, a jednocześnie największym w całym skansenie jest kościół z Ryczowa z 1623 roku. Wewnątrz Chałupy z Przeciszowa zobaczysz warsztat wikliniarski, a w Domu z Chrzanowa wystawę garncarstwa. Są tu także kuźnia, olejarnia, karczma oraz spichlerz. Nad skansenem wznosi się Zamek Lipowiec, będąc tu szkoda byłoby go nie odwiedzić, tym bardziej że z zamkowej wieży roztacza się malowniczy widok na okolicę.

18. Spędź fantastyczny wieczór we dwoje

Każda kolacja w Restauracji Wierzynek jest wyjątkowa. Ta najsłynniejsza odbyła się w 1364 roku w dniu zaślubin wnuczki króla Kazimierza Wielkiego, która postanowiła związać się z cesarzem Karolem IV Luksemburczykiem. Królewska sztuka ucztowania przetrwała w tym miejscu do dziś zapewniając niezapomniane doznania kulinarne.

Wnętrze restauracji zdobią reprodukcje obrazów z minionych epok oraz kunsztownie wykonane kurdybany, prawdziwa sztuka kryje się jednak na talerzu. Połączenie tradycyjnych przepisów kuchni staropolskiej z finezją szefa kuchni i najnowszymi gastronomicznymi trendami gwarantuje niepowtarzalny smak i aromat. Połącz wyśmienitą kolację z komediowym spektaklem, aby zakończyć ten wieczór w jeszcze lepszym nastroju.

Od ponad 100 lat Teatra Bagatela przyciąga do centrum Krakowa poszukiwaczy artystycznych doznań. Po spektaklu będziecie mogli podzielić się wrażeniami spacerując krakowskimi uliczkami wśród największych zabytków i rozkoszując się niesamowitym klimatem tego miasta w wieczornej odsłonie.

Nietypowe atrakcje turystyczne – Małopolska

19. Zachwyć się niecodziennym pustynnym krajobrazem

Taka duża plaża bez morza? Pustynia Błędowska to największe w Polsce skupisko piasków śródlądowych, które tworzą dość zaskakujący krajobraz w tej szerokości geograficznej. Najlepszym miejscem, aby je podziwiać są oczywiście punkty widokowe: Róża Wiatrów, Czubatka i Wzgórze Dąbrówka. Niekończące się połacie piasku to oczywiście doskonałe tło do zdjęć. Potencjał Pustyni Błędowskiej docenili filmowcy kręcąc tu sceny do „Faraona” czy „W pustyni i w puszczy”. Jak to możliwe, że na granicy województwa małopolskiego i śląskiego powstała pustynia? Według legendy piasek pochodzący znad Bałtyku miał tu rozsypać sam diabeł. W rzeczywistości był to skutek wycinki lasów na potrzeby kopalń działających na terenie Olkusza i okolic.

20. Spełnij marzenie o lataniu

Od lat marzysz, żeby usiąść za sterami samolotu? Tak zjawiskowych okoliczności przyrody nie znajdziesz podczas szkolenia lotniczego w żadnej innej części kraju. Naucz się latać podziwiając z kokpitu Podhale, dorzecze Dunajca, Gorce lub Jezioro Czorsztyńskie. Praca pilota wymaga ogromnej wiedzy, dlatego wyjątkową lekcję latania rozpocznie wstęp teoretyczny. Ale bez obaw – na teorii się nie skończy. Najwięcej emocji budzi lot zapoznawczy, w trakcie którego razem z licencjonowanym pilotem wzbijecie się w powietrze. To właśnie teraz poczujesz się jak prawdziwy pilot chwytając za stery i wykonując podstawowe manewry na tle tatrzańskich krajobrazów.

21. Zaszalej w parku roller coasterów

Ekscytacja, adrenalina, szalona zabawa bez limitów! Największy park rozrywki w Polsce znajduje się właśnie w Małopolsce, a dokładnie w Zatorze. Wyjątkowy plac zabaw na powierzchni 70 hektarów mieści aż 123 atrakcje i bawi niezależnie od wieku. Prędkość i wysokość to duet, który zawsze robi wrażenie.

W poszukiwaniu wielkich emocji udaj się do strefy ekstremalnej pełnej rozpędzonych roller coasterów. Najwyższy z nich Hyperion ma wysokość 77 metrów i pędzi z prędkością 142 km/h. Moc atrakcji dla najmłodszych znajdziesz z kolei w Bajkolandii oraz strefie familijnej – autka, kolejki, mini coastery i wiele innych.

Zabawa trwa nie tylko na lądzie, Energylandia zabierze Cię na egzotyczną wyspę pełną zjeżdżalni wodnych oraz zaprosi do odkrywania podwodnego świata łodzią. Nie zabraknie też odrobiny fantastyki. Smoczy Gród to świat magii i smoków, nad którym wznosi się najwyższy na świecie drewniany coaster – Zadra.

22. Zdobywaj górskie szczyty

Kasprowy Wierch i Giewont to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych szczytów w Tatrach Zachodnich. Na pierwszy z nich można dojechać kolejką, na drugi prowadzą szlaki piesze, które dla niektórych mogą okazać się dość wymagające, szczególnie na ostatnim odcinku.

Wędrowanie po Tatrach jest wspaniałe, prawdziwi pasjonaci gór i kolekcjonerzy mocnych wrażeń często marzą jednak o jeszcze bardziej emocjonujących doznaniach. Jednym z najbardziej niesamowitych przeżyć, jakich możesz doświadczyć w polskich górach bez wątpienia jest lot szybowcem nad Kasprowym Wierchem i Giewontem.

Szybowiec odczepi się od liny holującej w okolicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Teraz rozpocznie się prawdziwa przygoda! Majestatyczne piękno gór, zjawiskowe krajobrazy, powiew wiatru i adrenaliny – będzie cudnie! Takich wrażeń nie zapomina się latami, daj sobie szansę, aby przeżyć coś naprawdę wyjątkowego!

23. Zostań domowym baristą

Nie wszystkie pasje muszą być ekstremalne. Zamień dużą dawkę adrenaliny na kofeinę i weź udział w warsztatach, które obudzą w Tobie zmysł prawdziwego baristy. Z filiżanką aromatycznej kawy nawet bardzo wczesne poranki są znacznie bardziej przyjemne.

Podczas warsztatów dowiesz się, jak urządzić najlepszą kawiarnię w mieście wewnątrz własnego domu. Uzyskasz też odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania: na co zwrócić uwagę wybierając młynek lub ekspres do kawy, co lepsze French Press czy Aeropress, jak zaparzyć idealną kawę.

Wisienką na kawowym torcie będzie degustacja, w trakcie której w świadomy już sposób będziesz w stanie ocenić smak i aromat kaw z różnych stron świata.

24. Zrelaksuj się w wodzie

Wizyta na Podhalu to nie tylko chodzenie po górach. Aktywny wypoczynek warto czasem zamienić na błogi relaks, a zamiast butów trekkingowych założyć na nogi klapki. Daj się porwać rwącej rzece, poczuj się jak nad morzem dzięki sztucznej fali, zaszalej na zjeżdżalni pontonowej lub zjeżdżalni z zapadnią. Termy Chochołowskie to prawdziwy raj dla dzieci, które z wody mogłyby wcale nie wychodzić.

Energia i siły witalne przywróci Ci basen termalny z wodą siarkową i solankową, a przyjemne bąbelki w jacuzzi pozwolą całkowicie odpłynąć. To nie jedyne takie miejsce u podnóża Tatr. W okolicy znajdziesz również inne obiekty cieszące się ogromną popularnością, m.in.: Terma Bania (Białka Tatrzańska), Termy Bukovina (Bukowina Tatrzańska), Termy Zakopiańskie oraz Termy Szaflary.

25. Odkryj sekrety whisky lub wina

Sączenie whisky lub rozmowy przy lampce wina to nieodłączny element wielu wyjazdów. Tym razem jednak zamiast zwykłego wyjścia na drinka proponujemy coś zupełnie wyjątkowego.

Prowadzona pod okiem doświadczonego sommeliera degustacja wina pobudzi Twoją wrażliwość na niuanse charakterystyczne dla win pochodzących z różnych krajów i regionów. Świat wina potrafi być naprawdę fascynujący, pozwól więc zabrać się w podróż, która krok po kroku pozwoli Ci odkrywać jego sekrety.

Również warsztaty kiperskie z whisky w roli głównej pomogą wyostrzyć Twoje zmysły, aby świadomie docenić smak, zapach i kolor najlepszych roczników. Żeby wybrać dobrą whisky, warto mieć rozeznanie w jej licznych gatunkach. W trakcie warsztatów zyskasz niezbędną wiedzę, by następnie przejść do najprzyjemniejszej części spotkania, czyli degustacji.

Weekend w Małopolsce - Pomysły na spędzenie czasu

Podobne tematy: