# 1. Windsurfing

Windsurfer na desce na morzuDeska i żagiel to najlepszy ekwipunek każdego miłośnika przygód. Sport, który pod koniec lat 60. narodził się w słonecznej Kalifornii dziś jest powszechnie uprawianą dyscypliną sportu i jednym z najprzyjemniejszych sposobów odpoczynku nad wodą.

Wbrew pozorom, aby rozpocząć przygodę z windsurfingiem nie trzeba cieszyć się doskonałą kondycją, to rozrywka dla każdego dlatego można cieszyć się nią zarówno rodzinnie – z dzieckiem lub spędzając wakacje we Dwoje.

Jeśli jednak ktoś załapie windsurfingowego bakcyla może zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt i sukcesywnie podnosząc umiejętności, wykonywać coraz bardziej spektakularne i zaawansowane technicznie triki na wodzie.

 

#2 Kitesurfing - naucz się surfować przy użyciu latawca

Kitesurfing nad morzem

Kitesurfing to kolejny sport wodny, który uprawiamy pływając na desce. Jednak zamiast żagla, kluczową rolę odgrywa w nim… latawiec.

Kitesurfer zakłada na siebie specjalną uprzęż tzw. trapez, do której na barze czyli drążku z linkami, przymocowany jest latawiec.

Kitesurfing bywa porównywany do snowboardu, ponieważ podczas surfowania deska prowadzona jest na krawędzi, a nie tak jak w przypadku windsurfingu - na płasko.

W Polsce jednym z najkorzystniejszych miejsc do uprawiania i nauki kitesurfingu jest Półwysep Helski.

 

 

#3 Odpoczynek nad wodą w wersji extreme: Flyboard

Flyboard to najlepszy dowód na to, że nie trzeba umieć latać, żeby wzbić się w powietrze.

Lot odbywa się za pomocą specjalnych odrzutowych butów, zasilanych wodą pod ciśnieniem, które umożliwia wystrzelenie uczestnika na wysokość nawet około 10 metrów.

FlyboardW wersji przeznaczonej dla początkujących, buty połączone są ze skuterem, a zasiadający na nim instruktor może kontrolować ciśnienie wody, dopasowując poziom intensywności zabawy do umiejętności uczestnika.

Podczas latania nad wodą kluczowe jest utrzymanie równowagi, które choć na początku może sprawiać problemy, z każdą kolejną próbą staje się coraz łatwiejsze. To bardzo widowiskowe powietrzno-wodne ewolucje, które nawet jeśli kończą się upadkiem, pozostają bezpieczne – każdy uczestnik wyposażony jest w kask i specjalną kamizelkę zapewniającą wyporność i asekurację. Flyboard to rozrywka dostępna w wielu miejscach w Polsce, nie tylko nad morzem.

Więcej o flyboardzie możesz się dowiedzeć z naszej relacji z flyboardu we Wrocławiu oraz galerii zdjęć z realizacji przeżycia.

 

#4 Kierunek Mazury

Żaglówka płynąca po jednym z mazurskich jeziorCisza, spokój, ale nie nuda. Co robić na Mazurach? Możliwości jest bez liku.

Pierwszy oczywiście przychodzą do głowy rejsy. Słoneczna opalenizna, kąpiele w jeziorze, nauka żeglarstwa, a wieczorami gwarne tawerny żeglarskie lub dzikie bindugi rozbrzmiewające dźwiękiem gitary i szantami.

Kraina Tysiąca Jezior to również doskonałe miejsce dla wędkarzy. Karasie, bolenie, karpie, leszcze, pstrągi i sandacze – to tylko przykłady ryb, które mogą stać się Twoją zdobyczą. Mazury to jednak przede wszystkim niepowtarzalny klimat, który tworzą ludzie wypoczywający tu na wakacjach. Zapaleni żeglarze, ale i laicy, wśród których można spędzić fantastyczny weekend pod żaglami.

 

#5 Spływ kajakowy

Kajak podczas spływu kajakowego po rzece

Wiele osób chętnie wsiada do kajaka nad pobliskim jeziorem lub płynąc przecinającą miasto rzeką, ale podczas wakacji warto zwiększyć dawkę pozytywnych emocji, próbując kajakarstwa górskiego.

Poczuj jak nurt wody sam prowadzi kajak i rozkoszuj się niesamowitymi okolicznościami przyrody dookoła. Rzeka taka jak Dunajec to jedna z najprzyjemniejszych i najprostszych tras do pokonania podczas spływu kajakiem.

Jeśli jednak od leniwego relaksu bardzie interesują Cie gwałtowne zwroty akcji, warto wybrać się na profesjonalny kurs kajakarstwa górskiego, by nauczyć się bezpiecznie pokonywać najbardziej rwące odcinki górskich rzek.

 

#6 Zostań sternikiem

kurs na sternika motorowodnegoKurs motorowodny zapewnia niezależność i satysfakcję, a jego ukończenie, przy odpowiednim dopasowaniu harmonogramu zajęć, nie zajmuje więcej niż 1-2 tygodnie.

W przypadku wód śródlądowych patent sternika motorowodnego jest wystarczającym uprawnieniem do prowadzenia łodzi motorowych bez ograniczeń mocy silnika. Pozwala także na sterowanie łodzią motorową o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm.

To przydatne uprawnienie dla osób, które uwielbiają wędkować, chciałyby zostać w przyszłości ratownikiem wodnym lub po prostu kochają relaks na łodzi i pragną same decydować o kierunku swojego rejsu.

 

#7 Odkryj nurkowanie

Nurkowanie - sporty wodne w PolsceNurkowanie to bez wątpienia fascynujące hobby, dzięki któremu przeniesiesz się w niesamowity świat fauny i flory. Morskie i oceaniczne głębie to nie tylko ryby o zachwycających barwach, ale także gąbki, parzydełkowce, skorupiaki: kraby, homary, krewetki i wiele innych nietypowych organizmów wodnych.

Wiele osób przed nurkowaniem powstrzymuje strach. Na szczęście przygodę z podróżami w głąb wody można rozpocząć od zwykłego basenu, aby w komfortowych warunkach oswoić się z nową sytuacją. Instruktor pokaże nam jak właściwie obchodzić się ze sprzętem do nurkowania oraz powoli wprowadzi w stan podwodnej nieważkości.

Co jest ważne podczas nauki nurkowania? Na początek wiedza teoretyczna. Pod wodą może nas spotkać wiele nietypowych i zaskakujących sytuacji, które wcale nie muszą być niebezpieczne, jeśli tylko wiemy jak poprawnie zareagować. Po drugie praktyka, czyli umiejętność poprawnego korzystania ze sprzętu oraz schodzenia pod wodę. Jednym z najbardziej niechętnie wykonywanych ćwiczeń jest np. zdejmowanie maski pod wodą, ale z czasem nawet i tę czynność można opanować do perfekcji, wystarczy zacząć próbować.

 

---

Podobne tematy:

Wywiad: Każdy rejs to inna przygoda  

Każdy rejs to inna przygoda - wywiad >>

Z dala od lądu i od rutyny. Często bywa spokojnie i słychać tylko cichy szum wiatru i fal. Bywa, że pojawia się zmęczenie, ale tylko na chwilę. Bo jeśli lubi się swój zawód, to człowiek zawsze chce do niego wracać. Rozmowa z Grzegorzem Jatczyszynem – członkiem zarządu Centrum Sportów Wodnych Sharks, instruktorem sportów wodnych i zapalonym miłośnikiem żeglarstwa.

Atrakcje Wrocławia  

Co robić we Wrocławiu? 15 rzeczy, których musisz spróbować >>

15 największych atrakcji we Wrocławiu. Przeczytaj co robić w stolicy Dolnego Śląska w weekend.

Mężczyzna na wierzchoły stromej góry  

Ranking: 10 najlepszych prezentów dla aktywnego mężczyzny >>

Idealny prezent dla aktywnego mężczyzny? Ekstremalny i wyzwalający adrenalinę. Na ziemi, w powietrzu lub za kierownicą! Wybierz taki, który spełni jego marzenia.

Łódż motorowa w pwłnym pędzie  

Kurs motorowodny – Jak zdobyć patent sternika?  >>

Łódź motorowa dostarcza niezapomnianych wrażeń, i pozwala na przemieszczanie się po zbiorniku rzeki lub jeziora z prędkością nawet 50 km/h. Tylko jak ze stabilnego, choć nieco nudnego lądu, przesiąść się na pokład łodzi motorowej? I co zrobić, żeby samodzielnie chwycić za stery i bezpiecznie dopłynąć do celu?

Prezenty na 40 urodziny  

Ranking prezentów na 40 urodziny >>

Ranking top 5 najlepszych i najgorszych prezentów na 40 urodziny. Sprawdź co najlepiej podarować jubilatowi a jakich prezentów lepiej unikać.

Aerotunel - relacja  

Wideorelacja: lot w tunelu aerodynamicznym >>

Zobacz film z realizacji przeżycia lot w aerotunelu. Sprawdź jakich emocji dostarcza swobodny lot i podaruj niezwykłe emocje w prezencie.

 

Flyboard  

Aktywne wakacje w mieście >>

Zainspiruj się pomysłami na aktywne wakacje w mieście. Flyboard, lot na motolotni a może jazda sportowym samochodem? W wakacje jest na to najlepszy czas.