Razem z Grzegorzem Jatczyszynem – instruktorem szkoleń motorowodnych i żeglarskich oraz członkiem zarządu Centrum Sportów Wodnych Sharks–odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu motorowodnego na Odrze.

  • Jaki jest program i jak przebiega kurs motorowodny na Odrze?

Kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia rozpoczynamy od krótkiego wprowadzenia – omawiamy harmonogram oraz wymagania, pozwalające przygotować się do egzaminu. Pierwsza sesja manewrowa trwa około 2 godziny i obejmuje podstawową naukę dotyczącą budowy jachtu i wiązania węzłów, po raz pierwszy wypływamy też na miasto, żeby kursant miał okazję oswoić się z motorówką i zapoznać z tutejszym szlakiem wodnym. Podczas kolejnego spotkania doskonalimy manewry takie jak np. podejście i odejście od pomostu i inne elementy, które następnie sprawdzane są podczas egzaminu. Terminy spotkań za każdym razem dostosowujemy do potrzeb klienta. Nie mamy sztywnych ram rozpoczęcia i zakończenia zajęć, ustalamy je indywidualnie z każdym kursantem.

  • Czy aby rozpocząć kurs, należy mieć już jakieś doświadczenie w pływaniu motorówką?

Nie, większość osób rozpoczyna kurs od zera, nie mając żadnego doświadczenia związanego ze sportami wodnymi. Niektórzy kursanci posiadają patenty żeglarskie i przychodzą, żeby dalej rozwijać swoje umiejętności, ale posiadanie jakichkolwiek uprawnień nie jest konieczne.

  • Wiele osób zastanawia się, jak szybko można nauczyć się pływać. A ile potrzeba czasu, żeby nauczyć się pływać bezpiecznie?

Kurs trwa do momentu opanowania umiejętności samodzielnego poprowadzenia łodzi motorowej przez kursanta. Przeważnie klienci rozbijają go na 2-3 spotkania i całość trwa około 1,5-2 tygodni. Osoby, którym zależy na czasie, są w stanie zakończyć kurs w tydzień. Oczywiście dłuższe szkolenie pozwala nabrać większego doświadczenia. Jednak w przypadku kursu motorowodnego patent jest tak naprawdę jedynie przepustką do dalszej praktyki. W przypadku sportów wodnych trudno ustalać granice, zakładając że na przykład jeśli spędzę na łodzi 1000 godzin, to od razu zostanę super kapitanem. Tak naprawdę każde wyjście na wodę niesie ze sobą nowe doświadczenia.

  • W jaki sposób doskonalić swoje umiejętności po kursie? Gdzie warto się wybrać, żeby popływać motorówką w okolicy Wrocławia?

Przeważnie osoby, które kończą kurs, czarterują później motorówki i samodzielnie doskonalą swoje umiejętności. Odra jest dość trudny akwenem – wąskim, w dodatku cały czas trzeba tu zachować skupienie, bo oprócz łodzi motorowych na szlaku pływają m.in. statki, wioślarze czy kajakarze. Dużym i przyjaznym akwenem w okolicy Wrocławia jest na pewno Zalew Mietkowski z wypożyczalnią sprzętu w Borzygniewie. Trochę dalej można wybrać się do Olejnicy lub Boszkowa. Bliżej Opola znajduje się także Jezioro Turawskie.

  • Kurs motorowodny – pomysł na prezent

Czy kurs motorowodny to dobry pomysł na prezent? Z pewnością tak. To doskonała niespodzianka dla każdego fana sportów wodnych i miłośnika aktywnego wypoczynku, nie tylko podczas urlopu. Czas spędzony na wodzie to za każdym razem zastrzyk pozytywnej energii i okazja do błogiego relaksu sam na sam ze światem przyrody.

Patent sternika motorowodnego uprawnia do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy silnika oraz pozwala kierować łodzią motorową o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm. Aby zapisać się na kurs, trzeba mieć ukończone 14 lat, górna granica w zasadzie nie istnieje. Kursem motorowodnym można zatem obdarować zarówno żądnego wrażeń nastolatka, jak również sprezentować go dojrzałemu seniorowi, który po przejściu na emeryturę marzy o znalezieniu nowego hobby, a dzięki kursowi swobodnie będzie mógł przesiąść się na łódź. Sternicy w wieku poniżej 16 roku życia muszą jednak realizować swoje uprawnienia z ograniczeniem do jachtów motorowych o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW.

Kurs motorowodny nie jest specjalnie wymagający czasowo, w związku z czym sprawdzi się także dla zapracowanych. Krótki czas trwania oraz elastyczne godziny zajęć umawiane indywidualnie z instruktorem z łatwością pozwolą dodać go do codziennego grafiku.

Nie trzeba być z Wrocławia, żeby zrobić kurs motorowodny. Sharks organizuje również szkolenia wyjazdowe dla grup zorganizowanych minimum 10-osobowych. Kurs razem z egzaminem prowadzony jest podczas jednego weekendu. W ofercie Centrum Sportów Wodnych znajdziemy też kursy żeglarskie oraz propozycje dotyczące alternatywnego spędzania czasu na wodzie – licencja na holowanie narciarza wodnego oraz innych obiektów pływających, licencja na holowanie statków powietrznych. Więcej o ofercie na www.sharks.pl

 

Podobne tematy:

Rejs po morzu  

Każdy rejs to inna przygoda - wywiad >>

12 lip 2018

Z dala od lądu i od rutyny. Często bywa spokojnie i słychać tylko cichy szum wiatru i fal. Bywa, że pojawia się zmęczenie, ale tylko na chwilę. Bo jeśli lubi się swój zawód, to człowiek zawsze chce do niego wracać. Rozmowa z Grzegorzem Jatczyszynem – członkiem zarządu Centrum Sportów Wodnych Sharks, instruktorem sportów wodnych i zapalonym miłośnikiem żeglarstwa.

Rejsy prezenty  

Prezenty: Rejsy >>

 

Statek, jacht, łódź motorowa - podaruj prezenty w postaci rejsu, który pozostawi fantastyczne wspomnienia. Prezent dla dwojga lub dla całej grupy.

Rejs łódką po Odrze  

Rejs po Odrze - odkryj inną perspektywę miasta >>

4 lip 2013

Masaż, romantyczna kolacja a może zaproszenie do teatru? Jakie prezenty sprawdzą w sytuacjach, gdy chcemy podarować komuś odrobinę relaksu?

Para podczas aktywnego weekendu  

Pomysły na aktywny weekend za miastem. Gdzie się wybrać >>

15 maj 2018

Weekend jest po to, aby wypocząć. Ale relaks po całym tygodniu pracy wcale nie musi oznaczać bezczynnego leżenia na kanapie. Wspinaczka, jazda konna, żeglarstwo, off-road – sprawdź jak odpoczywać, żeby się działo!

Rejs motorówką po Odrze Wrocław  

Prezent: Rejs motorówką po Odrze >>

 

Wybierz się w ekscytującą podróż motorówką i odkryj Wrocław z zupełnie nowej perspektywy. Rejs po Odrze to połączenie ekstremalnego szaleństwa na rzece i doskonałej zabawy w towarzystwie przyjaciół. Bon prezentowy dostępny w kilka minut.

Rejs motorówką  

Wywiad: Rejs łodzia motorową w prezencie >>

7 gru 2016

Dla kogo rejs łodzią motorową po Odrze będzie trafionym prezentem oraz z jakimi emocjami wiąże sie jego realizacja? Przeczytaj wywiad z naszym Partnerem.