Ostatnie tygodnie zdominowane zostały przez nieprzyjazne terminy: koronawirus, pandemia, epidemia. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim konieczność zastosowania się do apeli nawołujących do ograniczenia bezpośrednich kontaktów z ludźmi. Według przyjętych założeń pomoże to szybciej zwalczyć epidemię. Im szybciej uda się to osiągnąć tym szybciej wszystko wróci do normy. A tego wszyscy przecież chcemy.

Nadciąga wiosna. Serce rwie się do spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania ze słońca, które coraz dłużej gości na niebie. Wydawałoby się, że siedzenie w domu jest proste, ale prawda jest taka, że zbyt mocno przyzwyczailiśmy się do komfortu wychodzenia, kiedy tylko mamy na to ochotę. Do restauracji, do parku, do galerii handlowej, do kina, na siłownię… nie wspominając już o pracy czy szkole. Domowe aktywności ograniczamy do tych niezbędnych: sprzątanie, gotowanie, spanie. Większość z nas znalazła się więc w przysłowiowej „kropce” i czuje się zagubiona w obecnej sytuacji. Postanowiliśmy więc, dla dobra ogółu, wyjść poza nasz schemat, i podsunąć Wam (oraz sobie) kilka pomysłów na spędzanie czasu w domu.

---

#1 Internet źródłem specjalistycznej wiedzy

Kobieta w domu podczas webinarium / szkolenia onlineNa szczęście dostęp do sieci internetowej jest obecnie tak łatwy i tani, że możemy praktycznie bez ograniczeń z niego korzystać. Każdy ma dostęp do Internetu, a to naprawdę daje wiele opcji. Doskonałym przykładem jest samorozwój, doszkalanie się i doskonalenie. A co najważniejsze - wiedzę dostarczają nam eksperci i specjaliści i jest ona bardzo często zupełnie darmowa. Czas spędzony w domu można więc wykorzystać efektywnie. Obecnie, kiedy wszystkie rzetelne źródła nawołują do izolacji społecznej, pojawia się coraz więcej podmiotów udostępniających webinary, szkolenia online i tutoriale na wiele różnych tematów, zachęcając w ten sposób do pozostania w domu i zdobywania umiejętności.

Firmy szkoleniowe, Uniwersytety, Szkoły Wyższe i inne podmioty chcą w ten sposób przyłożyć się do pomocy tak, jak potrafią to robić najlepiej. A przy okazji jest to dla nich okazja, aby trafić do dużego grona odbiorców.

Ale to wcale nie obecna sytuacja sprawiła, że w sieci zaczęły pojawiać się szkolenia. Tak naprawdę są one dostępne od dawna (żeby nie napisać „od zawsze”). Youtube to źródło wiedzy, na którym znajdziesz praktycznie wszystko. Chcesz się nauczyć Photoshopa? Proszę bardzo! Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę na temat pozycjonowania? Nic prostszego! Wolisz się uczyć czytając - skorzystaj ze specjalistycznych blogów. Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, marketingowcem, programistą czy mechanikiem – wiedza, którą teraz zdobędziesz na pewno przyda się w przyszłości i zaowocuje.

---

#2 Internet źródłem chaosu, czyli co za dużo to niezdrowo

Kobieta przytłoczona nadmiarem informacjiAle jest też druga strona medalu. I to będzie jedyny punkt o tym, czego nie robić.

Na pewno wszystkich nas kusi, aby zdobyć jak najwięcej informacji o koronawirusie. Ich źródłem jest zazwyczaj Internet i telewizja. Czy złapałeś się na tym, że co chwilę odświeżasz stronę z bieżącymi wiadomościami, a telewizor jest stale włączony na kanale informacyjnym?  Wszyscy chcemy na bieżąco wiedzieć, co się dzieje. Ta potrzeba wynika z niepewności i strachu przed nieznanym. Staramy się uporządkować naszą wiedzę i być przygotowanym na to, co się może wydarzyć.

Ale jest to swego rodzaju pułapka. Apel płynący z Ministerstwa Zdrowia głosi:

Nie czytaj o koronawirusie 24/7! To nie jest dobra strategia dla zdrowia fizycznego lub psychicznego.

Ciągły napływ negatywnych (bo póki co takie się głównie pojawiają) wiadomości rozprasza nas i nie pozwala skupić się na czynnościach związanych z pracą lub innych aktywnościach, które są dla nas pożyteczne. Nie daj się zwariować. Włączaj telewizor i strony informacyjne 1-2 razy dziennie i czytaj podsumowania. To o wiele lepsze rozwiązanie dla Twojego umysłu.

---

#3 Gotuj, piecz, jedz, zamawiaj

Smakowicie wyglądający kawałek ciasta czekoladowego na Tak! To czas, kiedy możesz poeksperymentować w kuchni. Weź z półki tę książkę kucharską, którą dostałaś 2 lata temu na urodziny. Znajdź link do videobloga z przepisem, który zawsze chciałeś wypróbować. Zadzwoń do mamy, aby poinstruowała Cię jak zrobić pierogi ruskie. Przygotuj tapasy, których nauczyłaś się na warsztatach kulinarnych. Zróbcie sobie z rodziną lub współlokatorami trzydaniową ucztę godną najlepszych restauracji. Zawsze brakowało Wam na to czasu, a teraz jest odpowiedni moment.

A może przetwory? Co prawda tuż po zimie nie mamy zbyt wiele sezonowych owoców czy warzyw, ale to nie znaczy, że nie mamy żadnych możliwości. Pikle, nalewka z dzikiej róży, pasta z chili czy sok z kiszonego buraka. Własne wyroby to samo zdrowie i najlepszy smak.

W tych czasach warto też wesprzeć ulubione restauracje czy bary streetfoodowe. Branża gastronomiczna znalazła się bowiem w trudnej sytuacji i jedyną opcją na przetrwanie jest sprzedaż z dostawą do domu lub na wynos. Zachęcamy Was do zamawiania dań i (w miarę możliwości) solidaryzowania się z knajpkami, do których zdarza się Wam wstępować w normalnych okolicznościach. Dobrym pomysłem będzie też zakup vouchera na kolację dla Dwojga, którą będzie można zrealizować po ponownym otwarciu lokalu.

---

#4 Daj coś z siebie - dla innych

Zakupy dla innych robionew ramach pomocy przy kwarantannieTy również możesz pomóc innym w tych trudnych czasach, nie wychodząc z domu. Z pewnością masz jakieś talenty lub umiejętności, którymi możesz się podzielić lub które możesz wykorzystać w szczytnym celu. Psychoterapeuta może udzielić porad online osobom samotnym. Mól książkowy może stworzyć listę polecanych lektur a nawet zorganizować wymianę (np. kurierską). Trener personalny może nagrać zestaw ćwiczeń, aby zachęcić do aktywności w domach.

Jest sporo przydatnych narzędzi, które umożliwiają pomoc i wymianę informacji na odległość: komunikatory, relacje online, grupy w social mediach, videochaty. Wykorzystując je możesz rozesłać garść pozytywnych emocji, dla tych, którzy akurat tego potrzebują.

---

#5 Prace domowe - nadrabianie zaległości

Para robiąca malowanie ścian podczas kwarantanySą takie rzeczy i czynności, które wciąż odkłada się „na później” lub „na kiedyś” - w nieskończoność. Nie są to sprawy priorytetowe, ani takie, które mocno utrudniają nam życie, ale ich załatwienie z pewnością będzie dla nas pożyteczne. Wykorzystaj ten moment, kiedy wszyscy mieszkańcy siedzą w domu i zarządź wiosenne porządki. Zróbcie sobie miejsce - wyciągnijcie wszystkie ubrania, buty, sprzęty i inne przedmioty, które nie są wam potrzebne, i które śmiało można oddać, wyrzucić lub odsprzedać. Będziecie zdziwieni, ile nagle zdobędziecie przestrzeni.

Możecie również dokonać niezbędnych napraw: zatkany zlew, połamana nóżka od taboretu, obraz, który wciąż czeka na zawieszenie czy niedziałająca lampka. W każdym domu znajdzie się przynajmniej kilka takich przedmiotów, które od dawna czekają na uruchomienie bądź naprawę. A może skorzystacie z okazji i zdecydujecie się na małe przemeblowanie. Podobno wskazane jest, aby raz na jakiś czas zmieniać aranżację mieszkania, aby przełamać schematy. To sprawia, że nasz umysł staje się bardziej elastyczny.

Nadchodząca wiosna to również czas na taras, balkon lub ogródek. Jeśli posiadasz choć jeden z nich, to wykorzystaj go, aby wyjść z domu, właściwie go nie opuszczając. W marcu rozpoczynają się pierwsze sezonowe wysiewy czy rozsady. Zioła, warzywa, owoce, kwiaty - jeśli teraz je posadzisz, to już wkrótce zobaczysz pierwsze efekty. Nie zapomnij o strefie relaksu: stolik, krzesełka, hamak.  Odpowiednio przygotowana przestrzeń będzie dla Ciebie i innych domowników dodatkową przestrzenią i namiastką parku czy placu zabaw.

---

#6 Biegać, skakać, latać, pływać

Aktywność fizyczna to coś, czego najbardziej może brakować tym, którzy przyzwyczajeni są do regularnego uprawiania sportu lub chodzenia na siłownię. Naprawdę ciężko z dnia na dzień zrezygnować z takich dobrych nawyków, które poprawiają nasze samopoczucie, uwalniają endorfiny i sprawiają, że trzymamy formę. Aktywność fizyczna to również sposób na poprawę odporności organizmu. Jeśli nagle jej zabraknie w naszym życiu, możemy po prostu poczuć się gorzej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Okazuje się jednak, że tak jak i w innych sytuacjach: potrzeba jest matką wynalazku. Znowu z pomocą przychodzi nam Internet i ludzie, którzy mają kompetencje i chęć, aby pomóc innym. Tobie wystarczy tylko kawałek podłogi i mata do ćwiczeń (lub czasami inne pomoce, łatwo dostępne). Możesz skorzystać nie tylko z nagrań prezentujących ćwiczenia, ale także z relacji na żywo, podczas których tysiące osób ćwiczą wspólnie z trenerem prezentującym poszczególne układy. Taniec, joga, ćwiczenia siłowe, kondycyjne, wytrzymałościowe. Do wyboru do koloru.

A może dla niektórych będzie to motywacja aby zacząć swoją przygodę ze sportem?

---

#7 Książki, filmy, seriale, gry

Para śpiąca na kanapie przed telewizoremTo chyba najbardziej banalna z naszych propozycji, ale nie można jej pominąć. Nareszcie możemy nadrobić zaległości w lekturach czy filmach. Bo jak nie teraz, to kiedy? Odpal serial, który wszyscy Ci polecali. Zamów kilka książek i codziennie czytaj choć fragment. Sprawdź recenzje, rankingi i blogi i wybierz to, co z Twojego punktu widzenia wydaje się najbardziej wartościowe, ale też rozrywkowe. A może sam zrób własne zestawienie, aby inni mogli skorzystać.

Zaproponuj przyjacielską wymianę. Zróbcie listę z pozycjami, które zrobiły na Was największe wrażenie w ostatnim czasie (wraz z krótkim opisem, recenzją i oceną). W ten sposób łatwiej Wam będzie podjąć decyzję co przeczytać lub co oglądnąć. A wybór jest ogromny.

---

#8 Zostań w kontakcie!

Rodzina z dziećmi grająca w gry planszoweA to według nas najważniejszy punkt tego zestawienia. Wykorzystaj ten czas i spędź go z rodziną (jeżeli ze sobą mieszkacie): rozmawiajcie ze sobą, zagrajcie w planszówki, upieczcie ciasteczka. Ale ważne jest także, żeby systematycznie kontaktować się telefonicznie z tymi, którzy są daleko lub niedaleko, ale w innym mieszkaniu. Zadzwoń do rodziców, brata, siostry, przyjaciela, przyjaciółki, a może nawet znajomego z zagranicy, z którym dawno nie rozmawiałeś. Wsparcie i rozmowa są obecnie bardzo ważne, ponieważ wiele osób może czuć się osamotnionych.

Izolacja społeczna dużo bardziej dotyka ekstrawertyków niż intrawertyków. Ta druga grupa szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji, ponieważ ma dużo mniejszą potrzebę codziennych kontaktów i dużo lepiej znosi odosobnienie. Ekstrawertycy natomiast, jako osoby bardziej towarzyskie, mogą mieć kłopot z akceptacją sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy.

A co z wychodzeniem z domu? Jeśli czujesz, że bardzo potrzebujesz spaceru, zrób to z głową. Lasy Państwowe przygotowały kilka informacji dla spacerowiczów, które sprawią, że przebywanie poza domem będzie bezpieczniejsze: idź tylko z osobami, z którymi przebywasz na co dzień, unikaj popularnych miejsc, unikaj dotykania powierzchni stołów czy ławek, zrezygnuj ze sportów ekstremalnych, zachowaj dystans od innych spacerowiczów.

---

#9 Coś dla urody

Zakłady kosmetyczne i studia fryzjerskie zamknięte, ale może się okazać, że wcale ich nie potrzebujesz. Tutaj również z pomocą może przyjść Internet i gotowe recepty na nawilżoną cerę lub lśniące, mocne włosy. Ostatnio wielką popularność przeżywają kosmetyki naturalne. Takie, które można zrobić samemu z tego, co zazwyczaj mamy w lodówce. Kawa, miód, płatki owsiane, ocet jabłkowy… Wystarczy zmieszać ze sobą kilka składników, aby uzyskać odżywczą płukankę do włosów lub aromatyczny peeling do ciała.

Natomiast dokupując kilku dodatkowych produktów mamy już o wiele większe pole manewru: krem do twarzy, szampon do włosów w kostce, mydło. Domowa manufaktura kosmetyków naturalnych  to świetny sposób na twórcze zabicie czasu.

A jak już wszystko wróci do normalności, zafunduj sobie relaksujący masaż.

---

#10 Rób plany na przyszłość

To wariactwo przecież kiedyś się skończy. A wtedy „hulaj dusza”. Trzeba będzie nadrobić stracony czas poza domem i korzystać z życia pełną piersią. Pomyśl o wakacjach, kiedy będziesz mógł swobodnie chodzić po górach lub wylegiwać się na zatłoczonej plaży. Gdzie chciałbyś wyjechać? Weekend w Karkonoszach czy dłuższy wypoczynek na włoskim wybrzeżu? Obiecaj sobie, że znajdziesz w końcu czas na spełnianie marzeń: lot paralotnią a może kurs nurkowania?

Podaruj bliskim voucher prezentowy, który zachęci ich do nowych wyzwań. Może będzie to ekstremalna jazda Ferrari na torze, albo Flyboard. Taki bon jest ważny 12 miesięcy i można przesłać go za pomocą e-maila. To będzie dla nich radosna niespodzianka i motywacja do cierpliwego oczekiwania na koniec epidemii.

Spragnieni towarzystwa z pewnością będziecie też potrzebować spotkania z przyjaciółmi. Co powiecie na lot balonem, helikopterem lub degustację wina?

-----

Wprowadzony w Polsce stan epidemii, a co za tym idzie konieczność ograniczenia kontaktów społecznych pociąga za sobą nie tylko konsekwencje gospodarczo-ekonomiczne, lecz także skutki psychologiczne i socjologiczne. Dlatego tak ważne jest, aby nie dać się opanować negatywnym myślom i spróbować zorganizować sobie czas tak, aby je zneutralizować (dużo rozrywki i angażujących czynności). Pozytywne myślenie - jakkolwiek banalnie to może brzmieć - sprawi, że to wszystko co dzieje się dookoła, będzie nieco łatwiejsze do przejścia.

---

Podobne tematy: