Każdy ma swój własny przepis na idealny urlop. Niektórzy lubią spędzać go aktywnie pływając, grając w siatkówkę, jeżdżąc na rowerze czy chodząc po górach. Inni wolą wylegiwać się na plaży, czytając książkę lub po prostu wsłuchując się w szum fal. Każda z tych form wypoczynku jest dobra, o ile sprawia przyjemność urlopowiczowi. Najważniejsze, aby zrobić sobie przerwę od pracy i oderwać się od codzienności.

Jak długo powinien trwać urlop, aby spełnił swoją rolę i umożliwił regenerację? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bowiem w dużym stopniu jest to uzależnione od indywidualnych cech i preferencji człowieka. Dla wielu osób nawet przedłużony weekend może wystarczyć, aby zrelaksować się i doładować energią. Według fińskiej psycholożki Jessici de Bloom, która zajmuje się badaniami nad wpływem wakacji na organizm człowieka, optymalna długość urlopu powinna trwać 7-14 dni. To wystarczająco długo czasu, aby wypocząć i nie zacząć martwić się o codzienność czekającą po powrocie z urlopu. Badania i obserwacje dowodzą, że poziom szczęścia wzrasta przez pierwsze dni i szczyt osiąga w 8 dniu urlopu.

A oto 4 sposoby na urlop doskonały:

#1 Planowanie i przygotowywanie

planowanie i przygotowanie urlopuPlanując urlop warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, dzięki którym szybciej osiągniesz pożądany stan relaksu. Zorganizuj wszystko tak, żeby nie trzeba się było w ostatniej chwili przejmować zbędnymi formalnościami typu zakwaterowanie czy dojazd. Im mniej spraw pozostawisz na ostatnie dni przed wyjazdem (lub na sam wyjazd), tym lepiej.

Zaplanuj sobie czas na te aktywności, które lubisz najbardziej i nie zapomnij uwzględnić dużej dawki snu. Polski psycholog Wojciech Eichelberger twierdzi, że pracownik korporacji może zużywać tyle energii, ile intensywnie trenujący sportowiec. Urlop powinien więc być nastawiony na regenerację, a jak wiadomo sen jest do tego niezbędny.

Uby uniknąć tzw. „stresu urlopowego”, który często pojawia się w pierwszych wolnych dniach, dobrze jest zwolnić tempo w pracy odpowiednio wcześniej. Organizm może doznać szoku kiedy nagle wysokie obroty spadną do zera. Jeśli macie taką możliwość, spróbujcie rozplanować sobie pracę tak, aby stopniowo zmniejszać intensywność pracy tuż przed wyjazdem na wczasy.  

#2 Spędzajcie urlop tak, jak lubicie

Organizując urlop pomyślcie o sobie. Może się to wydawać dość trudne, ponieważ zazwyczaj spędzasz wolny czas z rodziną, partnerem lub przyjaciółmi. Ale jesteśmy pewni, że da się wypracować dobry kompromis. Na pewno znajdzie się kilka chwil, które będziecie mogli poświęcić swoim ulubionym zajęciom, bez konieczności dostosowania się do reszty. Relaks na basenie z ulubionym drinkiem w dłoni, samotna wycieczka, której celem będzie kolejny szczyt korony gór Polski, a może nauka windsurfingu? Rób tylko to, co sprawia ci radość!

Spędź urlop tylko tak jak lubiszEfektywny wypoczynek to także asertywność. Jeśli na co dzień działacie w trybie poświęcania uwagi innym, to jest właśnie ten moment, aby przestać i skupić się na sobie. Odpowiedzcie sobie na pytania:

  • „Na co mam ochotę?”
  • „Co sprawi mi przyjemność?”
  • „O czym marzę?”

I po prostu to zróbcie. Skok ze spadochronem, dzień w SPA, spływ kajakiem… Kiedy, jak nie na urlopie?

Pozwól sobie też na teoretycznie bezcelowe rozmyślanie czy dłuższe zapatrzenie.  Według badań amerykańskich i australijskich naukowców takie chwilowe „zawieszenie” procesów poznawczych i naturalna przerwa w myśleniu zorientowanym na zadania fantastycznie wpływa na dobre samopoczucie oraz poprawę pracy mózgu.

#3 Celebrujcie „tu i teraz”

Doskonale wiemy, że jest to trudne… Ale wykonalne. Wracanie myślami do tego co się dzieje w pracy, rozpamiętywanie zdarzeń sprzed urlopu, organizowanie w głowie przyszłych zdarzeń… To wszystko może przeszkadzać w skutecznym wypoczynku i powodować niepotrzebny stres. Skup się na chwili obecnej i doceń wszystko to, co aktualnie dzieje się dookoła Ciebie. Słodki smak malin, powiew morskiej bryzy, gorący piasek pod Twoimi stopami. Zatrzymanie się w miejscu jest jak najbardziej wskazane, bo po co się spieszyć?

Istnieją różne techniki, które czerpiąc z tradycji wschodnich cywilizacji, pomagają skoncentrować się na „tu i teraz”. Stosując techniki medytacji, praktykując jogę lub trenując mindfulness z pewnością w dużo większym stopniu i bardziej świadomie skorzystasz ze swojego urlopu czerpiąc przyjemność z drobiazgów i ciesząc się chwilą. Zachęcamy do systematycznej praktyki.

Istotna kwestią jest też oderwanie się od bodźców - tak zwanych zakłócaczy spokoju, które bombardują nas informacjami. Smartfony, służbowe laptopy, telewizja – to wszystko jest zbędne podczas urlopu. Odpoczynek to przede wszystkim kompletne oderwanie się od tego, co zazwyczaj zaprząta nam głowę. Nasz przeładowany informacjami umysł będzie za to wdzięczny.

#4 Na koniec - przeżycia pełne wrażeń

Im więcej emocji wywołuje w nas jakieś zdarzenie, tym lepiej je zapamiętujemy. A o tym, czy jesteśmy szczęśliwi decyduje suma naszych wspomnień. Najlepiej więc wypełnić urlop niezwykłymi, pozytywnymi przeżyciami, aby jak najdłużej można było je wspominać. I być szczęśliwym.

O ile leżenie na plaży czy spacer po lesie może dostarczać przyjemności, o tyle nie są to dla większości ludzi aktywności ekscytujące. Warto więc zafundować sobie zastrzyk adrenaliny np. w postaci widokowego lotu helikopterem w Karkonoszach lub lotu szybowcem nad Giewontem w Tatrach. Równie mocnych wrażeń dostarczy off-road w Borach Tucholskich czy szalona jazda Lamborghini na torze wyścigowym w Kielcach.

Pomysłów na wyjątkowe aktywności, które można zrealizować w trakcie wyjazdu na urlop jest mnóstwo. Rozeznajcie się, co ciekawego dzieje się w okolicy i otwórzcie się na nowe doświadczenia. Nurkowanie w podwodnym kamieniołomie, wspinaczka w granitowych skałkach czy skok na bungee – wybierzcie coś, co spełni wasze fantazje.

Tak samo ważne jest to, kiedy realizujemy przeżycia. Według profesora Daniela Kahnemana mózg lepiej zapamiętuje to, co dzieje się na koniec, pomniejszając znaczenie i rolę wcześniejszych przeżyć. Im bardziej intensywne i emocjonalne będą ostatnie chwile urlopu, tym dłużej utrzyma się u nas pozytywny efekt wypoczynku.

----

Urlop to dla wielu z nas to okazja, aby wyrwać się z domu, odpocząć i zmienić otoczenie. Dzięki temu możemy wrócić do pracy z nową energią i przede wszystkim z uśmiechem. Zadbajcie o to, żeby wakacje były przyjemnością, a nie stresującym obowiązkiem i skorzystajcie z naszych rad. Może dzięki nim odkryjecie nowy wymiar relaksu i nauczycie się korzystać z możliwości, jakie daje urlop.

---

Podobne tematy: