Nie bez powodu Wrocław otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W mieście stu mostów, kolebce Eberharda Mocka z książek Marka Krajewskiego i pomnika nagiego Szermierza, który podobno swój strój przegrał w karty.. nie brakuje miejsca na wydarzenia kulturalne! Koncerty, seanse filmowe, widowiska teatralne i wizyty w muzeach są idealnym pomysłem na spędzenie czasu we dwoje i oderwanie się od codziennej rutyny. Oto nasze podpowiedzi na to, jak z kulturą w tle doświadczyć Wrocławia i okolic.

Muzycznie

W duszy gra nam jazz, soul, czasem reggae a czasem dobry rock - a we Wrocławiu usłyszeć można praktycznie każdy gatunek muzyczny. W szerokiej ofercie koncertów w mieście poszukaj Waszego ulubionego rodzaju dźwięków i zaproś swoją drugą połowę na koncert.

Jesteście miłośnikami klasyki? Wyprawę w głąb najpiękniejszych kompozycji zapewni Wam koncert w Narodowym Forum Muzyki. Można być pewnym, że akustyka tego miejsca, jak również jego nowoczesna przestrzeń, stanowić będą piękną oprawę wspólnego wyjścia.

W mieście polecamy również kameralne granie w niecodziennych wnętrzach - za sprawą inicjatywy Sofar Sounds - a także koncerty w filharmonii czy przestrzeniach Starego Klasztoru. Warto śledzić również aktualną ofertę koncertów plenerowych, które mają miejsce na Wyspie Słodowej bądź pl. Wolności. Spora część koncertów odbywa się także w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, z której blisko do wrocławskiego zoo czy multimedialnej fontanny.

Widowiskowo

Megawidowiska operowe, fasynujące sztuki teatralne, niezapomniane musicale - Wrocław nie pozwala się nudzić. Nie ma na co czekać - czas wychylić nos z domu!

Na rocznicę lub bez okazji warto podarować najbliższej osobie zaproszenie do Opery i wybrać się się na jeden z popisowych spektakli z najnowszego repertuaru. Ich dopracowane widowiska operowe na stałe wpisały się już do klasyki wrocławskich wydarzeń kulturalnych.

Pary nastawione na pełnię artystycznych wrażeń czeka we Wrocławiu fascynujący świat na styku muzyki i teatru - musicalowy wieczór w Capitolu zapewni Wam świetną zabawę! Koneserzy nie powinni zapominać o wizycie w oryginalnym Teatrze Pieśni Kozła, który swym widzom proponuje niebanalne w formule spektakle oraz intrygujących sztukach teatralnych proponowanych przez Wrocławski Teatr Współczesny.

A jeśli zapragniecie wrócić na chwilę do czasów dzieciństwa, wybierzcie się na spektakl do Teatru Lalek, który w swoim repertuarze proponuje też spektakle dla dużych.

Historycznie

W sercu stolicy Dolnego Śląska, na każdym kroku czeka Was odkrywanie historii i kultury tego niejednoznacznego miasta - zaklętej w murach wrocławskich kamienic, średniowiecznych uliczkach w Rynku czy zbiorach muzealnych. Chcąc zakosztować kultury z historią w tle, wybierzcie się więc do jednego z wrocławskich muzeów, by we dwoje obejrzeć zbiory i kolekcje prezentowane w oddziałach Muzeum Miejskiego.

Również wizyta w Muzeum Współczesnym nie pozwoli Wam zapomnieć o historii tego miasta - budynek muzeum mieści się w starym schronie przeciwlotniczym, w którym na co dzień prezentowane są wystawy sztuki. Wspaniałą opcją, by odkryć kulturę w historycznym wydaniu jest też zwiedzanie zamków znajdujących się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

Weekend w Polanicy Zdrój to alternatywa dla par ceniących aktywny odpoczynek - zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej i udział w warsztatach papierniczych przybliżą tradycje kulturowe dawnego Dolne Śląska. My polecamy również odwiedzić Wzgórza Trzebnickie pod Wrocławiem, które oprócz przepięknych widoków, kryją w sobie jedną z największych winnic w Polsce. Warto zobaczyć, jak wygląda produkcja wina i poznać kulturę i tajniki tego rzemiosła.

Filmowo

Odbywające się we Wrocławiu liczne festiwale filmowe tylko potwierdzają fakt, że miasto to kinem stoi. Latem do stolicy Dolnego Śląska zjeżdżają się miłośnicy niebanalnych produkcji filmowych, by wziąć udział w międzynarodowym festiwalu filmowym Nowe Horyzonty.

Wrocław jest również jednym z gospodarzy największego przeglądu pełnometrażowych dokumentów - Docs Against Gravity czy kameralnego Festiwalu Aktorstwa Filmowego, na którym spotkać można wiele gwiazd. Warto więc dokładniej sprawdzić, co Wrocław ma do zaoferowania wielbicielom kina na co dzień.

Przytulne wnętrza Dolnośląskiego Centrum Filmowego proponują widzom zarówno seanse z najnowszego repertuaru, jak również spotkania w ramach klubu filmowego czy pokazów dla seniorów. Idealna randka to randka w kinie - warto nie czekać z zaproszeniem i wybrać się we dwoje na film… lub do kina :) Bilety na seans to również doskonały pomysł na prezent dla rodziców czy dziadków. My polecamy wybrać się też na seans w nowoczesnym gmachu kina Nowe Horyzonty - spontanicznie lub w połączeniu z wyjściem na kolację tak, by celebracja wspólnego czasu we dwoje nie kończyła się wraz z napisami na ekranie.


We Wrocławiu nie warto siedzieć w domu - dlatego dajcie się porwać ofercie kulturalnej tego miasta i we dwójkę sprawdźcie, czy mamy rację ;)

---

Podobne tematy: