Niesamowity design, perfekcja wykończenia, ogromna moc i prędkość wbijająca w fotel. Dzisiaj mija dokładnie 98 lat od kiedy urodził się człowiek, któremu zawdzięczamy to motoryzacyjne cudo - Lamborghini. Historia firmy Lamborghini (czyt. Lamborgini, nie Lambordżini)  należy do najbarwniejszych w dziejach motoryzacji, choćby dlatego, że w ciągu 40 lat miała niemal 10 właścicieli. A zaczęło się tak niewinnie, od produkcji... ciągników rolniczych!

Ferrari strzela focha...

Białe Lamborghini na torze wyścigowym

Firma Lamborghini Trattori, z siedzibą w mieście Ferrara, produkowała pierwotnie głownie ciągniki rolnicze (a także urządzenia klimatyzacyjne oraz piece centralnego ogrzewania), na których zbiła ogromną fortunę. 

Jej założyciel - Ferrucio Lamborghini prywatnie jeździł Ferrari. Nie był jednak z niego zadowolony, bo wciąż psuło mu się sprzęgło. Postanowił zatem zwrócić uwagę i podsunąć kilka dobrych pomysłów samemu Enzo Ferrari. Niestety został wyrzucony oraz nazwany wieśniakiem i zwykłym traktorzystą, znającym się tylko na traktorach.

Urażony Lamborghini postanawił pokazać jak naprawdę produkuje się supersamochody. Zatrudnił najlepszych na świecie specjalistów (część z nich podkradł ferrari ;)) oraz stworzył odpowiednią infrastrukturę. W 1963 r. powstaje firma Automobili Lamborghini SpA.  z siedzibą w Sant' Agata koło Modeny. Pierwszym produktem zostaje niezwykle nowoczesny jak na owe czasy 350 GTV. W 1966 w Genewie została zaprezentowana Miura - nowatorski bolid, który rozsławił Lamborghini.

Dobry horoskop dla Byków...

Logiem firmy jest zodiakalny znak Ferruccia - byk. Większość samochodów ma nazwy związane właśnie z bykami lub corridą. Np. Miura to nazwisko wybitnego torreadora Antonia Miury. Islero to imię byka należącego do słynnego matadora. Espada w języku hiszpańskim oznacza szpadę. Gallardo to nazwisko Hiszpana, który założył znaną hodowlę byków.

Logo LamborghiniDbałość o szczegóły popłaca...

Proces budowy odbywa się bez pośpiechu, najważniejsza jest jakość wyrobu. To ludzie a nie maszyny montują poszczególne elementy nadwozia. Skórzana tapicerka jest ręcznie szyta a skóry dostarczane są od wykwalifikowanych dostawców, którzy nie stosują drutów kolczastych na pastwiskach. Pomimo ciągłego zwiększania produkcji popyt nadal jest większy od podaży - na nowy samochód należy czekać co najmniej pół roku od złożenia zamówienia.

Znani i lubiani w Lamborghini:

Lamborghini podbiło serce takich gwiazd jak: David Beckham, Nicolas Cage, Simon Cowell, Shaquille O'Neal, Sylvester Stallone, George Clooney czy Rod Steward. Również sławne kobiety bywają pod urokiem Lamborghini np. Tina Turner i Missy Elliot. Nic dziwnego, według wielu dziennikarzy motoryzacyjnych Miura jest najpiękniejszym samochodem wszech-czasów.

---

Podobne tematy: