Dzień wolny – instrukcja obsługi

#1
Wyśpij się

Dźwięk budzika to jeden z najmniej pożądanych odgłosów, jakie chcemy usłyszeć o poranku. Niestety bardzo często go słyszymy. Nie staraj się wstać na siłę wcześniej podczas dnia wolnego, żeby maksymalnie go sobie wydłużyć. To często złudne odczucie. Większa ilość snu sprawi, że z zapałem podejdziesz do kolejnych aktywności, jednocześnie zapewniając sobie fantastyczne samopoczucie. Poza tym kiedy pozwolić sobie na odrobinę słodkiego lenistwa, jeśli nie dziś.

#2
Idź na spacer

Siedząc w biurze, promienie słoneczne mogą wydawać się denerwujące. Szczególnie jeśli światło zza szyby pada wprost na ekran laptopa, a rolety akurat się zepsuły. Ale podczas spaceru są naprawdę przyjemne. Pozwól sobie na krótką wycieczkę po parku czy lasu. Nie musisz mieć nawet wyznaczonego celu, po prostu wyjdź, weź głęboki oddech i zobacz ile wspaniałych rzeczy jest wokół Ciebie. Spacer to także doskonała okazja, żeby zastanowić się nad swoim życiem. Pomyśleć o swoich marzeniach i sposobach, które mogą zbliżyć do ich realizacji.

#3
Posprzątaj

To śmieszne, żeby sprzątać podczas dnia wolnego? Wcale nie. Sprzątając raz w tygodniu, zazwyczaj wykonujemy te same czynności, aby utrzymać ład i porządek w całym mieszkaniu. Nie skupiamy się jednak na szczegółach. Zawsze pozostaje ta jedna półka w łazience, lodówka, szuflada z dokumentami czy szafa, która już dawno miała zostać opróżniona z niepotrzebnych rzeczy. Zaglądając tam, tylko się irytujesz, a i tak nigdy nie możesz znaleźć tego, czego akurat potrzebujesz. Czas to zmienić!

#4
Planuj

Uporządkować można nie tylko rzeczy, ale także swoje sprawy. Przed emeryturą raczej trudno upatrywać w życiu momentu, w którym zaczniesz mieć zbyt dużo wolnego czasu. Podstawą w działaniu powinna być zatem dobra organizacja. Poświęć dzień wolnego na przygotowanie planu całego tygodnia. Łatwiej będzie Ci wypełnić wszystkie obowiązki, jeśli będziesz wywiązywać się z nich na bieżąco. Co więcej, jeśli dobrze rozplanujesz je logistycznie, być może wygospodarujesz jeszcze więcej wolnego czasu.

#5
Ugotuj coś

Na co dzień jesz w biegu? Albo stołujesz się w restauracji, której menu znasz już na pamięć Czas wypróbować ten nowy przepis, który już dawno zwrócił Twoją uwagę, ale jakoś nie było okazji, żeby zabrać się za jego przetestowanie. Ugotuj coś dla swoich najbliższych, a potem zasiądźcie razem do wspólnego obiadu. Zaskocz ich nie tylko nową potrawą, ale także pomysłowym nakryciem stołu, które pozwoli wam czerpać jeszcze większą przyjemność z jedzenia.

#6
Spróbuj czegoś nowego

Squash, wspinaczka, latino solo – ludzie mają wiele ciekawych hobby, ale Tobie jakoś ciągle brakuje czasu. Nie masz nawet pojęcia, czym by się tu zająć. Dzień wolnego to doskonała okazja, żeby zrobić małe rozeznanie. Przejrzyj grafik pobliskiego klubu fitness lub centrum tańca i wybierz się na zajęcia w otwartej grupie, tym bardziej, że jednorazowy wstęp w wielu miejscach jest bezpłatny. Być może będzie to początek wspaniałej przygody. W końcu nic tak doskonale nie motywuje i nie przynosi tyle satysfakcji, co pasja i możliwość jej realizowania.

#7
Zadbaj o relacje

Spotkanie ze znajomymi to z pewnością jeden z najprzyjemniejszych sposobów w jaki można spędzić swój wolny dzień. Moglibyście umówić się na kawę albo do kina. Niestety fakt, że Ty masz chwilę czasu niekoniecznie oznacza, że oni też są mniej zabiegani. Być może jednak masz szczęście i akurat ktoś z bliskich przyjaciół pracuje na inne zmiany lub też wziął sobie dzień urlopu – warto zapytać. Zawsze możesz też wykonać długo odkładany telefon do rodziców lub odpisać na wiadomości od znajomych, z którymi ze względu na odległość utrzymujesz głównie kontakt mailowy.

#8
Posłuchaj muzyki

Nie, nie mamy na myśli tej samej ścieżki dźwiękowej, którą automatycznie włączasz w samochodzie lub w domu, prasując rzeczy na następny dzień. Rozsiądź się wygodnie w fotelu i spróbuj odprężyć się, przesłuchując cały album ulubionego artysty. To Twój czas, aby wsłuchać się w brzmienia poszczególnych dźwięków, zastanowić nad tekstem, a nawet wcielić przed lustrem w rolę wokalisty. Tym razem muzyka nie musi Ci tylko towarzyszyć w codziennych czynnościach, ale sama będzie w centrum uwagi.

#9
Ucz się

Nauka to nie tylko obowiązek, ale dla wielu osób także przyjemność. Od dłuższego czasu czujesz, że chciałbyś rozwinąć swoje kompetencje zawodowe? Może czas poszukać jakiegoś kursu lub przygotować sobie materiały branżowe, po które od teraz będziesz sięgać codziennie przy porannej kawie. Pragniesz do perfekcji opanować język obcy? W tym wypadku w szczególny sposób wymagana jest systematyczność. Rozejrzyj się za partnerem lub lektorem do konwersacji i opracuj sposób w jaki codziennie będziesz pracować nad poprawą swoich kompetencji językowych. Dziś jest dobry moment, żeby zacząć pracę nad sobą.

#10
Poleniuchuj

Pamiętasz jeszcze, co to znaczy nic nie robić? Siedzenie na kanapie czy oglądanie telewizji może wydawać się stratą czasu i z pewnością nią jest, jeśli w takiej formie spędzamy każdy dzień. Ale Ty masz dzisiaj swój bonus od życia, dodatkową pulę czasu, którą możesz wykorzystać dokładnie tak, jak chcesz. Pomyśl o tym. Jeśli przeczytałeś wszystkie powyższe podpowiedzi, a wciąż najbardziej na świecie chcesz po prostu położyć się na kanapie i patrzeć w sufit, po prostu to zrób! Każdy zasługuje na chwilę absolutnej wolności i jeden dzień wolnego tylko dla siebie.

---

Podobne tematy: