Moda na jogę trwa nieustannie od wielu lat. Przywędrowała do nas wraz z centrami fitness i zadomowiła się na dobre. Wiele alternatywnych form aktywności zyskiwało popularność, po czym ustępowało miejsca nowym trendom. Ale joga jak była, tak jest. A co więcej wciąż rośnie w siłę. Jaka jest tajemnica jej sukcesu?

Joga to po prostu coś więcej niż ćwiczenia. Cechuje ją holistyczne podejście i dążenie do rozwoju w wymiarze fizycznym, duchowym i emocjonalnym. Dzięki temu osoba praktykująca jogę ma możliwość uzyskać wewnętrzną równowagę, spokój i wyciszenie na równi z piękną rzeźbą ciała, siłą i elastycznością.

Gdzie na jogę we Wrocławiu?

Wraz ze wzrostem popularności jogi, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać miejsca, w których możliwa jest praktyka pod okiem doświadczonych instruktorów. Jednym z nich jest „Drzewo życia - studio jogi i holistycznego zdrowia” mieszczące się we Wrocławiu, przy ulicy Tęczowej 57. Miałam ogromną przyjemność uczestniczenia w indywidualnych warsztatach z jedną z ich nauczycielek. Pozwoliło mi to poznać to miejsce oraz ludzi, którzy je tworzą, a także dowiedzieć się co nieco na temat samej jogi.

Nie był to co prawda mój pierwszy raz z tą formą ruchu, ale dopiero teraz zaczęłam doceniać jej wszechstronność. I to w takim fantastycznym miejscu, którego niezwykłą atmosferę czuć już od samego progu.

Indywidualne warsztaty jogi – Wrocław

Studio Jogi i Holistycznego Zdrowia Drzewo Życia mieści się w industrialnych wnętrzach budynku z czerwonej cegły. Twórcy szkoły wykorzystali ten charakter w aranżacji, dzięki czemu przestronne sale mają wyjątkowy, loftowy klimat idealny do praktyki jogi. Wszystko zdaje się tutaj współgrać i tworzyć spójną całość. Również w przypadku pracowników i instruktorów czuć dobrego ducha tego miejsca: gościnność, przyjazność, otwartość.

Instruktorka, która poprowadzi dla mnie warsztaty, zaprasza mnie do jednej z sal. Podczas lekcji zaprezentuje mi różne rodzaje jogi, a także autorskie pomysły twórców studia, które na stałe wpisały się już do grafiku zajęć. Rozpoczynamy od najbardziej popularnej Hatha Jogi skupiającej się na ćwiczeniach fizycznych i oddechowych. Jest ona oparta na asanach czyli pozycjach. Poznaję najbardziej popularne z nich: wojownika, psa z głową w dół, bogini, drzewo czy trójkąt. Cała sztuka polega na tym, aby skoordynować asanę z oddechem, pamiętając o odpowiednim napięciu mięśni i pozostać tak przez dłuższą chwilę. Hatha Joga jest idealna dla początkujących.

Następnie trenerka prezentuje mi bardziej dynamiczną odmianę: Ashtanga Joga. Polega ona na płynnym przechodzeniu z jednej asany do drugiej tworząc układy (vinyasy). Tutaj oprócz oddechu dużą rolę gra również skupienie uwagi. To fantastyczna forma dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie głębokie i uelastycznić ciało.

Joga dla początkujących i nie tylko - w nietypowej odsłonie

Następnie przechodzimy do czegoś bardziej niestandardowego. Aerial Joga to praktyka przy użyciu chust podwieszonych do sufitu. Muszę przyznać, że ten rodzaj jogi skradł moje serce. Szarfy pomagają w wykonaniu wielu asan wymuszając prawidłową postawę. Udało mi się nawet stanąć na rękach! A instruktorka cały czas czuwała nad moim bezpieczeństwem i komfortem. Aerial Joga ułatwia rozciąganie bez obciążania stawów. W zawieszeniu łatwiej też osiągnąć stan głębokiego relaksu. Ciało ułożone w kokonie z chusty, lekko kołyszące się, wchodzi w stan odprężenia. To było dla mnie naprawdę wyjątkowe doświadczenie.

Kolejną formą, którą miałam okazję poznać jest Joga Board bazująca na wykorzystaniu specjalnych desek balansujących jako dodatkowego akcesorium, maksymalizującego efekty praktyki. Trening na niestabilnym podłożu umożliwia kontrolowanie własnego ciała, a tym samym wzmocnienie mięśni głębokich. Praktyka na desce do łatwych nie należy, o czym przekonałam się na własnej skórze, ale na pewno warto wzmacniać swoje słabe punkty.

Co daje joga? Praktyka oczami specjalisty

Udało mi się także namówić założyciela studia Pavla Tsekhotskyego, aby podzielił się ze mną i naszymi odbiorcami osobistymi rozważaniami na temat jogi. Oto krótka rozmowa z Pavlem:

-> Prezentokracja: Co to jest joga i dlaczego stała się tak popularna?

Pavel: Joga jest z jednej strony starożytnym systemem wszechkierunkowego rozwoju (omnidirectional development) człowieka. Ten system, w odróżnieniu od wszystkich innych, pracuje jednocześnie na wielu poziomach - fizycznym, energetycznym, emocjonalnym, etycznym. I to pozwala bardzo szybko i skutecznie zmienić całe życie. Z drugiej strony współczesna joga jest systemem, który łączy mnóstwo metod pracy połączenia ciała z umysłem, co świetnie wzbogaca całą praktykę oraz osoby praktykujące.

-> Prezentokracja: Jak to się stało, że zainteresowałeś się właśnie tą aktywnością? Co znaczy johga dla Ciebie personalnie?

Pavel: Dla mnie joga jest możliwością życia w pełny, swobodny i radosny sposób. Daje mi energię do tego, co chcę realizować, daje zdrowie do realizacji planów, pozwala skupić na tym, co dla mnie ważne i cieszyć się tym, co jest dostępne tu i teraz. Dla mnie joga jest możliwością życia na innym poziomie. Joga uratowała moje życie. Pomogła zwalczyć poważną chorobę. Pomogła stworzyć karierę biznesową dzięki energii i skupieniu, które daje regularna praktyka. A potem dała mi swobodę, której zawsze pragnąłem.

-> Prezentokracja: Dlaczego warto wybrać się na indywidualne warsztaty jogi?

Pavel: Indywidualne warsztaty jogi najbardziej przydadzą się ludziom, którzy potrzebują i pragną zmian w swoim życiu. Kto nie jest zadowolony z codziennej rutyny, kto czuje że może więcej, kto czuje, że jego zdrowie nie jest idealne. Warsztaty te są dla osób, które potrzebują chwili odprężenia, relaksu dla duszy i ciała.

-> Prezentokracja: A czym tak właściwie jest Joga dla par?

Pavel: to z jednej strony okazja do rozwoju dla każdego, a z drugiej strony to możliwość, aby wspólnie z partnerem dotknąć, doświadczyć czegoś zupełnie nowego, zagłębić się w coś prawdziwego i ważnego. Rozpoznać w końcu prawdziwego siebie, a nawet się otworzyć na prawdziwą esencję tej drugiej osoby - Twojego partnera. Spokojnie, bez oczekiwań. Wzajemne spędzenie czasu pozwoli jeszcze bardziej zacieśnić relację, pogłębić zaufanie i się wyciszyć, zrelaksować.

Voucher na jogę - prezent dla każdego

Jeśli szukacie pomysłu na prezent dla osoby, która jest zafascynowana aktywnością fizyczną, otwarta na nowe doświadczenia i ciekawa świata, to indywidualne warsztaty jogi będą strzałem w 10. Osoba obdarowana będzie miała okazję odbyć trening jogi sam na sam z nauczycielem, który skupi się na jej mocnych i słabych stronach, dobierze odpowiednią praktykę do preferencji i możliwości oraz poinstruuje na temat przyszłych treningów.

Karnet na grupowe zajęcia jogi to świetny prezent dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą formą ruchu. Osoba obdarowana będzie mogła wybrać dowolny rodzaj zajęć spośród szerokiej oferty studia, a nawet spróbować różnych zajęć. To doskonały sposób, aby wzbudzić w kimś motywację lub zachęcić sceptyków.

Wyjątkową propozycją są indywidualne warsztaty jogi dla par. Taki prezent można podarować przyjaciołom, albo wręczyć partnerowi i wspólnie wybrać się na zajęcia. Asany wykonywane we dwójkę to świetna okazja, aby wspólnie spędzić czas i zbliżyć się do siebie.

Joga to dyscyplina uniwersalna, a w bogatej ofercie każdy znajdzie zajęcia odpowiednie dla siebie. 

Podobne tematy: