Dlaczego warto mieć ciekawe pasje i zainteresowania?

Posiadanie własnego hobby ma kilka bardzo ważnych zalet:

  • redukuje stres
  • pozwala się rozwijać
  • poprawia samopoczucie
  • daje szczęście!


Rozszerzanie zainteresowań to część pracy nad własnym samorozwojem. Różnego rodzaju aktywności, pomagają zadbać zarówno o ciało jak i umysł, pozwalając na dłużej zachować młodość i świetną kondycję. Mając swoje zainteresowania stajemy się ciekawszymi ludźmi. Podczas uprawiania hobby zyskujemy okazję, aby poznać nowe osoby, to także świetny temat, który można poruszyć w towarzystwie. Wielu kobietom własne pasje i zainteresowania mogą pomóc w budowaniu pewności siebie i nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

Hobby może mieć również działanie terapeutyczne – w trudnych sytuacjach pozwala oderwać się od problemów i skupić uwagę na czymś innym niż tylko ciągłe zamartwianie się. Skoncentrowanie się na swojej pasji może pomóc uleczyć złamane serce oraz zapomnieć o kłopotach w pracy. To także dobra okazja, aby zrobić coś tylko dla siebie. Kiedy codzienne obowiązki wymagają od Ciebie zaangażowania i poświęcenia innym osobom, hobby jest świetną okazją, aby zająć się sobą.

Co więcej, poosiadanie jednej pasji wcale nie powinno nas zniechęcać do znalezienia kolejnej. Wręcz przeciwnie. Schellenberg i Bailis w swoich badaniach opublikowanych w 2014 roku udowodnili, że zaangażowanie w dwie pasje jest lepsze niż w jedną, nawet jeśli poświęcamy na nie stosunkowo mniej czasu.

Nie mam czasu na hobby!

To popularna wymówka, która w wielu sytuacjach oznacza po prostu niewłaściwe zarządzanie sobą w czasie. Tak naprawdę wszystko da się "przeprogramować" i zaplanować tak, aby znaleźć czas na hobby. Największymi złodziejami czasu są elektroniczne urządzenia takie jak komputer czy telefon. Sprawdzając kilkanaście razy dziennie skrzynkę mailową lub zerkając na skrzynkę Messengera tracimy cenne minuty, które można wykorzystać na coś znacznie przyjemniejszego.

Druga kwestia dotyczy umiaru. Nowa pasja nie musi być jednoznaczna z porzuceniem wszystkich swoich dotychczasowych spraw i odsunięciem na bok zobowiązań. Przemyślana organizacja działa cuda! Nie musisz zostać ekspertem w nowej dziedzinie (choć jest to bardzo pociągająca myśl), nie musisz rezygnować ze snu, nie musisz dążyć do perfekcji za wszelką cenę. Po prostu rób, to co lubisz. I lub to, co robisz.

Ciekawe hobby dla kobiet, czyli jak zorganizować sobie czas wolny?

Oprócz pożeraczy czasu jakimi są telewizor, komputer, konsole i smartfony, kolejnym problemem organizacyjnym może być po prostu „nic nierobienie”. Okazuje się, że ludzie często mają problem z odpowiedzią na pytanie: jak spędzasz czas po pracy? Po prostu nie zwracamy na to uwagi zajmując się codziennymi obowiązkami. Zdarza się również, że nadrabiamy zaległości w pracy przez co wpadamy w kolejną pułapkę.

Spróbuj zaangażować się w coś niezwiązanego z życiem zawodowym, ale też w coś, co będzie przynosiło widoczne efekty i zalety: aktywność fizyczna, wolontariat, rękodzieło. Ciekawe hobby, które sprawia nam radość i angażuje, to najlepszy sposób na odpoczynek i relaks, bowiem dodaje nam energii i zapału do działania.

Postaraj się przez kilka tygodni poobserwować się i zwrócić uwagę na co przeznaczasz wolny czas, i co możesz zmodyfikować, aby go zaoszczędzić. Spróbuj myśleć w trybie tygodniowym a nie dziennym – dzięki temu zauważysz w jakich momentach masz tzw. „wolne przebiegi”. Optymalna ilość wolnego czasu, która sprawia że ludzie są najszczęśliwsi, to około 2,5 godziny dziennie (dla osób pracujących). Co ciekawe, okazuje się, że zbyt duża ilość wolnego czasu wcale nie sprzyja rozwijaniu hobby, ponieważ wiąże się ze zbyt długim czasem bezczynności.

Podobna zasada dotyczy planowania czasu przeznaczonego dla hobby. Lepiej nie robić tego zbyt skrupulatnie i zostawić sobie pole do spontaniczności, aby pasja nie zaczęła się zbyt mocno kojarzyć z pracą. A więc planuj, ale z umiarem.

Jak znaleźć hobby, które wciągnie Cię do reszty?

Jeśli chcesz znaleźć hobby, ale nie masz pojęcia od czego zacząć i co by to mogło być, spróbuj zainspirować się następującymi rzeczami:

  • Czy jest coś, co zawsze chciałaś robić? Może podświadomie czujesz, że byłabyś świetną perkusistką? A może wszyscy powtarzali Ci, że masz talent pisarski? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować właśnie teraz.
  • O czym marzyłaś jako dziewczynka? Z błyskiem oka spoglądałaś na te pięknie poruszające się baletnice lub na pędzących z zawrotną szybkością kierowców Formuły 1?  Z pewnych marzeń po prostu się nie wyrasta…
  • Jak lubisz spędzać czas? Jeśli zdecydowanie bardziej wolisz plenerowe aktywności niż siedzenie w domu, zrezygnuj ze wszystkiego, co zamknie Cię w 4 ścianach.
  • Bierz udział w warsztatach, lekcjach, szkoleniach. Otwórz się na nowości i nie nastawiaj się negatywnie.
  • Rozmawiaj ze znajomymi i przyjaciółmi. Inspiracji można szukać wśród innych ludzi. Jeśli Twoja przyjaciółka zafascynowała się jogą i widzisz, jak wiele radości jej to sprawia, jest duża szansa, że Ty tez złapiesz bakcyla.

Jakie można mieć hobby?

Oto spis ciekawych hobby i garść inspiracji na ciekawe pasje dla kobiet:

Rower - pomysły na kobiece hobby

#1  Rower

Hobby dla kobiet wcale nie musi być kosztowne. Niektóre dyscypliny, czy formy rekreacji można uprawiać zupełnie za darmo i bez harmonogramu. Wystarczy ładna pogoda i rower, aby wybrać się na fantastyczną wycieczkę. Warto prześledzić mapę szlaków rowerowych w pobliżu miejsca zamieszkania, by połączyć przyjemność jeżdżenia z odkrywaniem zupełnie nowych miejsc.

Jazda na rowerze pomaga zadbać o kondycję, jednocześnie sprawiając ogromną frajdę. Jeśli nie lubisz jeździć rowerem w samotności warto zaprosić do wspólnych przejażdżek przyjaciół lub zapisać się do facebookowych grup rowerowych w okolicy.

Jesli zwykła jazda na rowerze jest dla Ciebie mało atrakcyjna, spróbuj czegoś bardziej ekstremalnego. Popularne ostatnimi czasy single tracki (dostępne już w całej Polsce), czyli wąskie, kręte. górskie ścieżki rowerowe, wymagają lepszej kondycji i większej odwagi, ale zapewniają świetną zabawę i ogrom wrażeń.


#2  Blogowanie

Myślałaś o tym, aby zostać blogerką? To naprawdę ciekawe hobby! Wiele kobiet uwielbia pisać, jednak ich kariera zawodowa układa się w zupełnie inny sposób. Nigdy nie jest jednak za późno, aby pokazać światu swój talent i to bez wychodzenia z domu.

Założenie bloga zajmuje tylko kilka minut, a jego temat może być dowolny. Możesz odwiedzać lokalne rejestracje lub puby i dzielić się opiniami na ich temat, kręcić telefonem filmy z makijażowymi trikami lub dzielić pomysłami na modowe stylizacje. Wielu blogerkom z czasem udało się przekuć swoją pasje także w intratny biznes, jednak nie warto stawiać sobie takiego celu na początku. Jeśli blogowanie ma być pasją, powinno być przede wszystkim zabawą bez irytowania się niskimi zasięgami czy brakiem czytelników.


#3  Joga

Coraz popularniejsza forma relaksu, która poprawia elastyczność mięśni i pozwala nabyć większą świadomość ciała. Dla jednych joga wiąże się z określoną filozofią oraz stylem życia, dla innych jest jedynie formą zajęć fitness i pracy nad ciałem.

Jogę warto uprawiać regularnie, aby oprócz samej przyjemności brania udziału w spotkaniach móc zobaczyć także realne efekty w postaci zarysowanych mięśni i ubytku kilku kilogramów. Joga to także ćwiczenia oddechowe i relaksująca muzyka, które pozwalają na głębokie odprężenie.

Joga - pomysł na kobiece hobby


#4  Kulinaria

Jeśli zapytasz przypadkową osobę, jakie hobby jest kojarzone z kobietami, z pewnością jedną z najczęstrzysz odpowiedzi będzie "kulinarnia". Kuchnia to świetne miejsce, aby popracować nad swoją kreatywnością. Wystarczy oprzeć się na kilku praktycznych wskazówkach, jednocześnie dając się ponieść kulinarnej fantazji. Naukę gotowania najlepiej prowadzić małymi krokami, od prostych do coraz bardziej wymagających dań.

Świetnym początkiem a zarazem inspiracją może być kurs kulinarny pod okiem doświadczonego szefa kuchni. Gotowanie sprzyja również zacieśnianiu relacji z przyjaciółmi. Kto nie lubi podzielić się własnoręcznie przygotowanym daniem z najbliższymi, słysząc słowa podziwu i uznania.

A jeśli szukasz czegoś bardziej wyrafinowanego i zarazem oryginalnego, to może skusisz się na warsztaty produkcji wina, podczas których poznasz tajniki tego pysznego trunku. Albo kurs baristyczny, po którym zostaniesz mistrzem parzenia kawy. Wyobraź sobie zaskoczenie Twoich znajomych, kiedy podarujesz im butelkę wina własnej produkcji, lub podasz perfekcyjne latte z fantazyjnym wzorkiem.

#5  Warsztaty ceramiczne

Tym razem coś dla kobiet o artystycznej duszy, które swój zmysł estetyczny chciałyby przekuć w małe dzieła sztuki. Lepienie z gliny pozwala popuścić wodze fantazji, wykorzystać, a zarazem kształtować umiejętności manualne. To także świetny sposób na relaks. Przepiękne prace można tworzyć na wiele różnych sposobów, lepiąc z płatków gliny z wykorzystaniem szablonów, z wałeczków, ręcznie lub przy użyciu koła garncarskiego, a także dekorując ciekawe formy gipsowe.

Podczas warsztatów ceramicznych oraz warsztatów malowania ceramiki powstają prawdziwe cudeńka, które wypalone w piecu ceramicznym mogą stanowić później niezwykle efektowną ozdobę domowych wnętrz lub upominek dla bliskiej osoby. Wartość rękodzieła trudno oszacować, ponieważ własnoręcznie przygotowane wazony, misy czy dekoracje zawsze będą absolutnie wyjątkowe.

#6  Taniec

Trudno tańczyć bez uśmiechu na twarzy, bo fantastyczna muzyka i dopasowane w jej takt kroki zawsze wprawiają w doskonałe samopoczucie. Jeśli nie radzisz sobie na parkiecie zbyt dobrze kurs tańca użytkowego może być świetnym sposobem, aby się przełamać.

Tańce latynoamerykańskie takie jak bachata, salsa czy zmysłowy taniec brzucha pozwalają wyzwolić swoją kobiecość i seksapil. Kurs tańca to również świetny sposób, aby podgrzać temperaturę w związku lub rozpocząć zupełnie nową znajomość, której finałem będzie popisowy wspólny taniec rodem z „Dirty Dancing”.

Ceramika - pomysł na kobiece hobby

#7  Stolarka dla kobiet

Jakie można mieć hobby obalające stereotypy płciowe? Piły, heble, pilniki czy szlifierki – wydaje Ci się, że stolarka to typowo męskie zajęcie? Nic bardziej mylnego. Każdy może nauczyć się metod obróbki drewna i z odpowiednimi narzędziami w ręku wykonać stylową drewnianą tacę czy drewnianą zabawkę dla dziecka.

Drewniane meble sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Naturalny surowiec z wyraźnie zarysowanymi słojami wprowadza w mieszkaniu niepowtarzalny klimat i ociepla jego wizerunek. Uwielbiasz nietypowe, urocze stoliki i krzesła? W sklepach często trudno znaleźć mebel, dokładnie odpowiadajązcy naszej wizji. Zamiast szukać mebli, które będą wyglądać jak te, które sobie wymarzyłaś zrób je sobie sama. Masz dość proszenia męża lub kolegi, żeby zrobił w końcu regał i zawiesił go nad łóżkiem?

Pomyśl z jaką duma pochwalisz się przed znajomymi półkami wykonane własnymi rękami. Warsztaty stolarskie to cudowne i bardzo angażujące hobby, ale przede wszystkim fantastyczna zabawa – aż wióry lecą!


#8  Malarstwo

Malarstwo to przede wszystkim sztuka obserwacji świata i dzielenie się swoimi wrażeniami z innymi. Czujesz, że to właśnie w ten sposób chciałabyś się wyrazić? Jesteś miłośniczką sztuki i uwielbiasz podziwiać prace innych artystów? Twórcze poczynania na płótnie dobrze rozpocząć od profesjonalnego kursu malarstwa i rysunku. Kompozycja, konstrukcja, kadr, światłocień, faktura, przestrzeń – malarstwo to wiele pojęć, których znajomość ułatwi przeniesienie artystycznych wizji na płótno. Poznaj techniki malarskie, aby twoje pejzaże lub portrety były jeszcze lepsze.

Pracę przy sztaludze możesz kontynuować w zaciszu własnego domu lub w plenerze. Warto jednak uczestniczyć także w różnych kursach czy wydarzeniach kulturalnych, aby czerpać z nich nowe pomysły oraz spotkać osoby, które wkrótce mogą stać się inspiracją do kolejnych, ciekawych projektów.


#9 Nauka gry na instrumencie lub śpiewu

Sheryl Crowe miała 32 lata, gdy zyskała popularność. Pharrell Williams stał się „Happy” dopiero w wieku 41 lat, a Leonard Cohen wylansował utwór „Hallelujah” będąc po pięćdziesiątce. Warto zatem pamiętać, że nigdy nie jest za późno na sukces i karierę - także muzyczną.Czy Ty również masz szansę?

W tym przypadku musimy sprowadzić Cię na ziemię. Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś nic wspólnego z edukacją muzyczną, to w wieku dorosłym trudno będzie Ci osiągnąć biegłość w grze na instrumentach na równi z uczestnikami konkursów czy zawodowymi muzykami. Podobnie jest ze śpiewaniem. Ale czy to oznacza, że nie możesz muzykować wśród przyjaciół na wspólnych ogniskach, urodzinach lub podczas świąt spędzanych z rodziną? Czy nie możesz pójść na karaoke i próbować swoich sił w amatorskich konkursach wokalnych?

Muzyka to przede wszystkim radość. Pianino, skrzypce, saksofon, gitara – nie odkładaj na później planów, które i tak zbyt długo leżały w szufladzie. Zacznij od lekcji dla początkujących i graj.
Kobiece pasje - ogrodnictwo


#10 Ogrodnictwo

Uprawa roślin przynosi wspaniałe efekty. Rozkwitające kwiaty wyglądają niezwykle efektownie, wynagradzając cały trud włożony w ich pielęgnację. Jakie hobby związane będzie z tym tematem?

Ogrodnictwo to świat pełen kolorów i pełne pole do popisu dla wyobraźni. W oparciu o podstawową ogrodniczą wiedzę możesz tworzyć z roślin zapierające dech w piersiach kompozycje. Ogród wypełniony roślinami cieszy i staje się oazą odpoczynku, do której z przyjemnością zaglądają domownicy i przyjaciele. Chociaż kwiaty kwitną głównie w okresie wiosenno-letnim, ogrodnictwo to zdecydowanie całoroczne zajęcie. Sadzenie, przesadzanie, podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów – praca w ogrodzie nigdy się nie kończy za to może przynosić ogromną satysfakcję.

Ale ogród to nie tylko kwiaty. Równie satysfakcjonująca może być uprawa warzyw i owoców. Docenisz to szczególnie wtedy, kiedy poczujesz smak sałatki zrobionej z nowalijek z własnego ogródka lub skosztujesz poziomki prosto z krzaczka. To zdecydowanie pasja, który łączy przyjemne z pożytecznym.

Właścicielki działek czy ogrodów mogą opiekować się roślinami na szeroką skalę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją pasję realizować także przygotowując ciekawą aranżację balkonu lub hodując efektowne kwiaty na parapecie.


#11 Szycie lub robienie na drutach

To hobby, które kojarzone jest w zasadzie tylko z kobietami. Wbrew pozorow jednak wcale nie musi być stereotypowo nudne i pozbawione polotu. Być może szycie kojarzy Ci się z mamą lub babcią, która wieczorami cerowała skarpety, ale kursy hobbystyczne to coś zupełnie innego!

Podczas kursu szycia nie tylko nauczysz się obsługi maszyny czy wykonywania poprawek krawieckich ale przede wszystkim trudnej sztuki przygotowywania wykrojów. Poznasz sztukę dopasowywania satynowych wstążeczek, zmysłowych koronek czy połyskujacych  ćwieków. Kursy szycia prowadzone są na wielu poziomach zaawansowania. Uzyskaj niezbędną wiedzę i zdobądź podstawy warsztatu, aby z czasem zmienić się w domową projektantkę mody.

Robienie na drutach to również świetne hobby. Wykonanie własnego szalika, czapki, a nawet swetra to ogromna satysfakcja. Ale nie tylko efekt jest tutaj ważny. Wiele kobiet twierdzi, że dzierganie jest dla nich formą relaksu i... ćwiczenia koncentracji. Zapisz się na kurs robienia na drutach i sprawdź, czy Ty również masz takie spostrzeżenia.


#12 Sporty zimowe

Świetny pomysł na dodatkowe hobby ze względu na jego sezonowość. Co nie znaczy, że nie będzie Cię angażować  przez cały rok, bo żeby jeździć na nartach lub na snowbordzie, należy trenować i zachować kondycję przez cały rok. Zamiast narzekać na zimę, można po prostu ją polubić. Pasjonaci sportów zimowych z utęsknieniem wyczekują pierwszych opadów śniegu, a gdy tylko się pojawią, pędzą na stoki i trasy. I również w tym przypadku sprawdza się teoria, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Kilka lekcji z instruktorem wystarczy, aby opanować podstawowe umiejętności, a następnie szlifować je samodzielnie. Dotyczy to zarówno nart zjazdowych (doskonałe dla amatorów szybkiej jazdy), jak i nart biegowych (dla tych, którzy lubią wycieczki, przemieszczanie się i sporty kondycyjne). Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkową zaletą zimowej pasji jest fakt, że można ją połączyć z podróżowaniem. Czekają na Was fantastyczne kurorty w Alpach, przepiękne trasy narciarstwa biegowego w Skandynawii lub tatrzańskie i beskidzkie szlaki pełne białego puchu dla skiturowców.

#13 Planszówki & Puzzle

Idealne hobby na długie, zimowe wieczory przy kominku albo letnie popołudnia na tarasie. Gry planszowe to nie tylko doskonała zabawa dla osób w każdym wieku. To także sposób na naukę i rozwój w wielu dziedzinach. Popularny Dixit rozwija wyobraźnię, Monopoly zmusza do obrania strategii i planowania, a Jenga to próba precyzji i koncentracji. Planszówki, niegdyś zastąpione przez gry komputerowe i konsole, teraz znowu wracają do łask. Można je nie tylko kupić, ale również wypożyczyć.

To wyjątkowe hobby spodoba się głównie ekstrawertykom - osobom, które lubia spędzać wolny czas w grupie (przyjaciół lub rodziny). Zaproś znajomych na wieczór gier lub zorganizuj planszówkowe party z dzieciakami i wspólnie odkrywajcie radość współpracując lub rywalizując między sobą.

Natomiast dla intrawertyczek doskonałą alternatywą będą puzzle. Nalej sobie lampkę wina, puść nastrojową muzykę, rozsyp malutkie elementy i skup się na ich układaniu. Choć dla niektórych wydaje się to nudne i nieatrakcyjne, to jednak jest to świetny sposób na wyciszenie i ćwiczenie cierpliwośći  oraz skupienia uwagi. A satysfakcja po ułożeniu 5000 elementów gwarantowana.

Nasze propozycje to oczywiście tylko kropla w morzu pomysłów na to, jakie można mieć hobby. Każda kobieta jest inna. Każda ma swoją osobowość, temperament, poglądy i zainteresowania. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone, bo równouprawnienie zagwarantowało kobietom prawo do wykonywania zawodów i korzystania z aktywności przeznaczonych kiedyś wyłącznie dla mężczyzn. Nie musimy już spędzać czasu robiąc na drutach, gotując czy szyjąc. Nie musimy ograniczać się jedynie do takich powszechnych zainteresowań jak czytanie książek czy słuchanie muzyki Teraz możemy brać udział w rajdach samochodowych, skakać ze spadochronem i nurkować. Sky is the limit.

Pomysł na hobby lub ciekawe pasje… I co dalej?

Kiedy już wiesz co chcesz robić i jakie hobby będzie dla Ciebie najlepsze to teraz już nic nie powinno stać na przeszkodzie. Ale okazuje się, że to wcale nie takie łatwe. Brak systematyczności, spadek motywacji, wewnętrzne rozleniwienie, zniechęcenie wywołane brakiem natychmiastowej gratyfikacji… Oto pułapki, które na Ciebie czekają. Jeśli jednak naprawdę pokochasz nową pasję, to z pewnością przezwyciężysz wszystkie przeciwności.


Życie jest zbyt krótkie, aby rezygnować z aktywności, które przynoszą radość! Znajdź więc hobby idealne dla siebie i pozwól sobie być szczęśliwą! "Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować".

---

Podobne tematy: