Czy lekcje gry na instrumencie to dobry pomysł na prezent?

Ewa Maria Hordejuk: Odpowiem bardzo szczerze – to zależy dla kogo. Lekcja gry na instrumencie może być pięknym, wzruszającym prezentem dla osoby, która marzy o rozpoczęciu lub rozwijaniu przygody z muzyką, ale - jak każdy prezent – może się też okazać nietrafionym pomysłem. Nie warto uszczęśliwiać na siłę kogoś, kto nie lubi muzyki i woli inne sposoby spędzania wolnego czasu. Jeśli osoba, której chcemy kupić prezent, lubi śpiewać dla siebie czy dla znajomych, lub z przyjemnością bierze udział w karaoke – możemy mieć niemalże pewność, że ucieszy się z lekcji śpiewu. Dla muzyków- amatorów, którzy marzą o własnym zespole czy nawet zawodowej karierze, to również prezent trafiony w dziesiątkę.

Lekcja śpiewu w Warszawie - wyjątkowy pomysł na prezent.

W jakim wieku można zacząć grać na instrumencie lub zacząć śpiewać?

EMH: Jeśli chodzi o grę na instrumencie, naukę można rozpocząć od 7 roku życia, a nawet wcześniej, jednak zależy to od predyspozycji danej osoby. Naukę śpiewu rozpoczyna się zwykle od 16 roku życia. W Music School uczymy głównie osoby dorosłe, które naukę rozpoczynają w wieku lat 30- kilku a nawet 60- kilku lat.

Czy kilka lekcji wystarczy, aby zarazić się pasją do muzyki?

EMH: Przychodzą do nas osoby, które już tę pasję w sobie mają – u nas mogą sprawdzić, czy odnajdą się w roli twórców, czy wolą jednak rolę odbiorców muzyki. Jednak nawet te osoby, które po jednej lekcji nie chcą kontynuować nauki przyznają, że cieszą się, że spróbowały. Często w Music School po raz pierwszy w życiu biorą do ręki skrzypce czy saksofon. To niecodzienne przeżycie. Zwykle nasi uczniowie zaczynają od pakietu miesięcznego, czyli 4 lekcji. Potem większość decyduje się na zakup pakietu semestralnego. Wielu zostaje z nami na dłużej.

Co jest mi potrzebne, aby zacząć?

EMH: Wystarczy chęć :) 

Czy jest mi potrzebny własny instrument?

EMH: Na lekcji nie, w szkole są instrumenty na których gramy. Jeśli jednak myślisz o założeniu swojego zespołu, konieczne będą ćwiczenia w domu, a do tego potrzebny jest własny instrument.

Jakie trzeba mieć predyspozycje do gry na poszczególnych instrumentach?

EMH: To trudne pytanie. Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcesz się nauczyć grać. Na pewno ważny jest dobry słuch, ale to też da się w pewnym stopniu wyćwiczyć. Ważne jest poczucie rytmu, muzykalność.

Lekcja gry na perkusji w prezencie w Warszawie.A co jeżeli okaże się, że nie mam słuchu muzycznego?

EMH: To by znaczyło, że jesteś bardzo wyjątkowa! :) Na zaburzenie zwane amuzją (czyli brak zdolności identyfikowania czy rozpoznawania dźwięków) cierpi zaledwie od 1% do 5% ludzi. Często wydaje się nam, że nie mamy słuchu, bo fałszujemy śpiewając. Nic dziwnego, że fałszujemy, skoro nigdy nie mieliśmy dobrych lekcji śpiewu! Nie jest to tajemnicą, że powszechna edukacja muzyczna w naszym kraju jest na niskim poziomie. Dlatego wiele osób jest błędnie przekonanych, że nie mają talentu muzycznego.

Czy oprócz indywidualnych lekcji, mogę się zapisać do jakiegoś zespołu?

EMH: Zdarza się, że nasi Uczniowie poznają się między sobą i zaczynają razem tworzyć. Mamy też wspólne wyjścia na karaoke, jam session, koncerty. Możliwości rozwoju muzycznego jest wiele, w Music School czeka na Ciebie wiele inspiracji. Dzięki kontaktom z zawodowymi muzykami można poszerzyć sieć kontaktów w branży muzycznej, a to bardzo cenne dla tych, którzy chcieliby zarabiać na muzyce, bo takich Uczniów również mamy.

Jakie korzyści daje nauka gry na instrumencie? 

EMH: Nauka gry na instrumencie czy też nauka wokalu dają przede wszystkim radość. Radość tworzenia, możliwość wyrażenia kreatywnej energii, odprężenie, ale też możliwość spędzenia czasu z przyjaciółmi w alternatywny sposób. Sama swojego czasu założyłam amatorski zespół ze znajomymi, to był magiczny czas który świetnie wspominam, cieszę się, że mogłam tego doświadczyć.

Rozmawiała z nami Ewa Ewa Maria Hordejuk, dyrektor strategiczny Music School

---

Sprawdź również: