Latanie od wieków rozbudza wyobraźnię ludzi. Małymi kroczkami, dzięki pragnieniom wzbicia się w powietrze, udało nam się podbijać przestworza… i to na wiele sposobów. Pomógł nam w tym nie tylko upór, ale także postęp i zrozumienie praw aerodynamiki, dzięki czemu możemy wystrzegać się takich przypadków, jakie spotkały Dedala i Ikara. Najpierw zostały wzniesione w powietrze latawce (które możemy uznać za prototyp lotni) oraz chińskie lampiony (działające podobnie do balonów). Jednak dopiero europejski Renesans przyniósł przełom w lotnictwie. Pierwsze szkice statków latających opracował Leonardo Da Vinci, ale bariery technologiczne były wtedy zbyt duże, aby projekt mógł odnieść sukces. Dopiero pod koniec XVIII wieku bracia Montgolfier odbyli pierwszy lot balonem. Potem wszystko zaczęło toczyć się już o wiele szybciej. Sterowce, lotnie, szybowce i wreszcie maszyny silnikowe. W 1903 roku bracia Wright wykonali cztery udane i kontrolowane loty samolotem swojej konstrukcji.

Z każdym kolejnym dziesięcioleciem statki powietrzne były coraz bardziej zaawansowane, a dostęp do nich coraz bardziej powszechny. I tak dotarliśmy do czasów współczesnych, kiedy niemal każdy z nas miał już okazję poczuć emocje związane z lataniem… szczególnie samolotami, które stały się popularnym środkiem transportu.

Loty warto jednak potraktować nie tylko, jako środek do osiągnięcia celu podróży, ale także jako atrakcję samą w sobie. Przeczytajcie nasz przewodnik po atrakcjach lotniczych i dowiedzcie się jak latać, gdzie latać i czym latać, aby poczuć moc wrażeń i przekonać się dlaczego ludzie tak bardzo pasjonują się podniebnymi przygodami.

Prezenty lotnicze

Spełniamy najskrytsze dziecięce marzenia o odkrywaniu świata i bardzo dorosłe pragnienie absolutnej wolności. Latamy nad wybrzeżem i w górach,  nad wielkimi miastami i malowniczymi rejonami w całej Polsce. Atrakcje lotnicze świetnie sprawdzają się jako prezent na każdą okazję. Podarujcie voucher prezentowy dla taty na urodziny, dla przyjaciółki na święta lub dla męża z okazji rocznicy. Lećcie na randkę, zwiedzajcie ulubioną okolicę, zafundujcie dzieciakom wyjątkową przygodę lub zorganizujcie romantyczne zaręczyny. Sami wybierzcie która opcja będzie dla Was najlepsza. Oto przegląd prezentów lotniczych:

...

#1. LOTY SAMOLOTEM

Podróże samolotem to wspaniała okazja nie tylko do podziwiania malowniczych krajobrazów, ale także obiektów architektonicznych. Alternatywna turystyka, pozwalająca uatrakcyjnić zwiedzanie lub odkryć zupełnie nową perspektywę, spoglądając z wysokości kilkuset metrów na miejsca dobrze znane lub totalnie nieznane. 

Loty dwu lub czteromiejscową awionetką różnią się od lotów rejsowych lub czarterowych realizowanych wielkimi statkami powietrznymi. Nie oznacza to jednak mniej spektakularnych wrażeń! Kameralny charakter, możliwość obserwowania poczynań pilota, mniejsze wysokości pozwalające podziwiać krajobrazy... To wszystko sprawia, że chwile spędzone w powietrzu staną się wyjątkowym wspomnieniem. 

A co powiecie na międzylądowanie na wodzie? Lot hydroplanem gwarantuje jeszcze więcej wrażeń dzięki tej dodatkowej atrakcji.

Dla kogo lot samolotem? 

Loty widokowe samolotem to doskonały sposób, żeby celebrować wspólne jubileusze, rocznice czy świętować okrągłe urodziny. Taki prezent warto podarować rodzicom, którzy nigdy nie latali lub nowożeńcom, aby mogli celebrować swoje szczęście w wyjątkowych okolicznościach. Na wspólny lot można wybrać się także z dzieciakami - to będzie dla nich szczególnie  ekscytujące przeżycie. 

Gdzie można zrealizować widokowy lot samolotem?

Morze, góry, równiny czy wielkie miasta? Loty awionetką stają się popularną atrakcją zarówno dla mieszkańców danej okolicy, jak i turystów.  Loty widokowe nad Zatoką Gdańską wprawiają w zachwyt i budzą niesamowite emocje. Błękitna tafla wody i niepowtarzalny klimat wybrzeża sprawiają, że lot staje się bajkową przygodą, a wspomnienia z jego realizacji na długo pozostają w pamięci. Do wyboru kilka wariantów tras.

Dla pary, która kocha zdobywanie górskich szczytów i czas spędzany na łonie natury wymarzoną okazją do celebrowania chwil we Dwoje z pewnością okaże się lot awionetką nad Tatrami. Trasa lotu obejmuje malownicze panoramy i historyczne zakątki - będziecie mogli upajać się widokiem ukochanych gór.

Lot można zrealizować także w okolicy Poznania, Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Częstochowy lub Łodzi. W każdym przypadku pilot zaproponuje ciekawą trasę z panoramą miasta w tle, ale także okolicznymi atrakcjami. Być może uda Wam się wzlecieć nad miejsce, które ma dla Was szczególne znaczenie? 

...

#2. LOTY HELIKOPTEREM

Podróże helikopterem zapewniają moc wrażeń i nutkę ekstrawagancji. Uczucie podczas lotu jest zupełnie inne niż w przypadku samolotów. Możliwość zawiśnięcia w miejscu, ostre zwroty, szybkie zmiany wysokości... Śmigłowce wykorzystywane do lotów widokowych to niewielkie, nowoczesne maszyny z przeszkloną kabiną umożliwiającą doskonałe widoki. Na pasażerów czekają również wygodne fotele, dzięki czemu można poczuć się niczym VIP.

Lotom helikopterem towarzyszą niezapomniane wspomnienia Śmigłowiec zachwyca swoją lekkością i zwrotnością. Już sam jego dźwięk przywołuje na myśl amerykańskie filmy akcji lub romantyczne komedie. Niezależnie od kontekstu, lot helikopterem zawsze budzi niesamowite emocje, dlatego też te statki powietrzne świetnie sprawdzają się w roli świadka niezwykłych momentów. 

Dla kogo lot helikopterem?

Podróż śmigłowcem umożliwia zorganizowanie okolicznościowych atrakcji takich jak ukrycie niespodzianki na pokładzie, podarowanie bukietu kwiatów podczas lotu czy uczczenie wyjątkowej okazji lampką szampana tuż po wylądowaniu. To wszystko sprawia, że podniebna wyprawa śmigłowcem to jeden z najpiękniejszych, oryginalnych a zarazem sprawdzonych, pomysłów na zaręczyny, świętowanie rocznicy lub nieprawdopodobnie romantyczną randkę w przestworzach.

Lot helikopterem to także świetny prezent, kiedy chcesz komuś zaimponować lub zrobić wrażenie: oryginalny podarunek dla szefa, współpracowników, kontrahenta lub ważnego klienta. 

Gdzie można zrealizować loty helikopterem?

Śmigłowce fantastycznie sprawdzają się tam, gdzie widoki zapierają dech w piersiach. Lot helikopterem to jeden z najlepszych sposobów, aby zachwycić się krajobrazami z lotu ptaka. Dlatego największą popularnością cieszą się wyprawy w malowniczych zakątkach - tam, gdzie natura pokazuje całe spektrum swojego piękna. Spośród naszych propozycji zdecydowanie należy wyróżnić loty helikopterem nad Tatrami. Granitowe szczyty, urokliwe dolinki i górskie miejscowości wyglądają bajecznie z tej perspektywy. Niemniejsze wrażenie zrobi też lot śmigłowcem nad Karkonoszami, czyli najwyższym pasmem Sudetów z jego  najbardziej znanym szczytem - Śnieżką. 

Podniebne podróże z widokiem na morze? To druga z naszych bestsellerowych propozycji, której nie możemy pominąć. Zatoka Gdańska, Mierzeja Wiślana i Półwysep Helski to tylko kilka wyjątkowych miejsc, które możesz zwiedzić z pokładu helikoptera. 

Również wielkie miasta zwiedzane z lotu ptaka potrafią olśnić uczestników powietrznej wyprawy. Lot śmigłowcem nad Warszawą to wspaniała okazja, aby poznać inne oblicza stolicy. 

...

#3. LOTY BALONEM 

Widokowy lot balonem rozpoczyna się zazwyczaj o świcie między 5:00 a 6:00 rano lub o zmierzchu po godz. 18:00. Prądy powietrzne są wtedy najbardziej sprzyjające. Są to tzw. "złote godziny", podczas których światło słoneczne nie jest jeszcze zbyt intensywne, dzięki czemu barwy natury wydają się nadzwyczaj piękne i widowiskowe.

To jedyna w swoim rodzaju podróż po nieboskłonie, podczas której leniwie dryfując pomiędzy chmurami w atmosferze całkowitej ciszy i relaksu możecie podziwiać nieprawdopodobne widoki.

Wyprawa balonem to niesamowite przeżycie, którego częścią jest również szereg ciekawych atrakcji odbywających się zarówno przed lotem jak i po wylądowaniu. Możecie np. wziąć udział w rozkładaniu balonu, przygotowaniu do startu lub po wylądowaniu przejść chrzest na Aeronautę. 

Dla kogo lot balonem? 

Dla młodszych i starszych, dla kobiet i mężczyzn. Dla każdego, kto potrafi docenić piękne widoki i ma ochotę na moc wrażeń. To przede wszystkim jedna z najbardziej romantycznych opcji na spędzenie czasu z ukochaną osobą. Nic dziwnego, że wielu panów decyduje się w takich okolicznościach oświadczyć. Czy to nie jest spektakularny pomysł na zaręczyny?

Ale loty balonem to także pomysł wyprawę z rodziną lub przyjaciółmi lub też prezent dla poszukiwaczy przygód. Takim podarunkiem zdecydowanie zrobisz wrażenie. 

Gdzie można zrealizować widokowy lot balonem?

Loty balonem to atrakcja, która staje się coraz bardziej popularna. Choć w porównaniu do innych lotniczych przeżyć jest dość droga, to możecie być pewni, że wspomnienia pozostaną bezcenne. Zresztą warto wziąć pod uwagę również długość lotu - w przypadku balonu będzie to zazwyczaj godzinna wyprawa. 

Aktualnie loty balonem w Polsce realizowane są w okolicach większości większych miast oraz nad atrakcyjnymi regionami. Szczególnie polecamy loty widokowe balonem nad Tatrami i Podhalem, loty balonem nad Jurą Krakowsko-Częstochowską i lot balonem nad Wrocławiem

Niektórzy realizatorzy umożliwiają wybór miejsca startu swoim Klientom i pasażerom, o ile pozwalają na to warunki oraz dostępność przestrzeni powietrznej. Dzięki temu można wzlecieć ku niebu nawet z... własnego ogródka. 

...

#4. LOTY SZYBOWCEM I MOTOSZYBOWCEM

Pierwszym krokiem do stania się prawdziwym pilotem lub po prostu pełną adrenaliny przygodą w przestworzach jest także lot szybowcem.

Lot szybowcem i motoszybowcem - grafika

  • SZYBOWIEC

To specyficzny statek powietrzny unoszący się w przestrzeni bez wykorzystania pracy silnika. Start szybowca może odbywać się za pośrednictwem wyciągarki, która wynosi go na odpowiednią wysokość i pozwala dryfować w powietrzu przez około 10 minut. Innym rodzajem startu szybowca jest lot za samolotem. Samolot unosi szybowiec znacznie wyżej i odłącza go w najbardziej sprzyjających warunkach. Taki lot może trwać nawet dwa razy dłużej!

  • MOTOSZYBOWCE

Alternatywą dla szybowców są motoszybowce, które są już wyposażone w napęd silnikowy. Służy on jednak głównie do tego, aby umożliwić samodzielny start maszyny. 

Dla kogo lot szybowcem? 

Choć szybownictwo należy do sportów ekstremalnych, to charakteryzuje je wysoki poziom bezpieczeństwa. Lot wykonywany jest w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora, który zadba o komfort i niezapomniane wrażenia. Taka atrakcja świetnie sprawdzi się jako prezent na osiemnastkę, a także na 50 urodziny. Możesz go podarować chłopakowi lubiącemu ekstremalne przygody i dziewczynie, która wciąż stawia sobie nowe cele i wyzwania. 

Przeczytajcie również naszego bloga nt. szybownictwa i latania szybowcem, na którym znajdziecie praktyczne informacje, ciekawostki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Gdzie można latać szybowcem?

Z pomocą wyciągarki odbywa się lot szybowcem w Nowym Targu czy Trójmieście. Start za samolotem można przetestować m.in. nad Gorcami lub Wrocławiem. 

Lot szybowcem za każdym razem dostarcza niesamowitych wrażeń, ale szczególnie musimy tu wyróżnić lot szybowcem nad Zamkiem Książ.  Amatorzy górskich wędrówek z pewnością wybiorą jednak lot szybowcem nad Kasprowym Wierchem i Giewontem. Zapierające dech w piersiach widoki pozwolą spojrzeć na polskie góry z zupełnie nowej perspektywy i po raz kolejny się w nich zakochać. Wypróbujcie również lot motoszybowcem nad Pieninami i przekonajcie się o innych różnicach i podobieństwach między tymi dwoma statkami powietrznymi.

...

#5. LOTY PARALOTNIĄ, MOTOLOTNIĄ I MOTOPARALOTNIĄ

Osoby, które w powietrzu szukają przede wszystkim wolności i niecodziennych wrażeń z pewnością chciałyby spróbować lotu, który do złudzenia przypomina swobodne unoszenie się w powietrzu siłą własnych skrzydeł. Taką możliwość dają zarówno paralotnia, motolotnia jak i motoparalotnia. A jakie są pomiędzy nimi różnice?

Loty na paralotni i motolotni - grafika

  • PARALOTNIA

Paralotnia to rodzaj szybowca, którego skrzydła mają miękką strukturę. Najczęściej startuje z wzniesienia lub jest rozpędzana za pomocą wyciągarki.  Dzięki minimalnemu zastosowaniu sprzętu, lot paralotnią sprawia wrażenie zupełnie naturalnego unoszenia się między chmurami i gwarantuje wspomnienia, o których pamięta się latami.

  • MOTOPARALOTNIA

Motoparalotnia to w najprostszym rozumieniu paralotnia wzbogacona dodatkowym napędem. Takie rozwiązanie umożliwia start z płaskiego terenu i co najważniejsze wydłuża lot. Dla niektórych osób dyskomfortem może okazać się dość głośny dźwięk pracującego silnika. Lot motoparalotnią pozwala zatem cieszyć się widokami dłużej, jednak w mniej refleksyjny sposób jak na paralotni.

  • MOTOLOTNIA

Motolotnia od dwóch powyższych maszyn latających różni się przede wszystkim płatem nośnym, który w tym przypadku pozostaje sztywny. Jest też bardziej masywna od motoparalotni, dzięki czemu może być wyposażona w silnik o jeszcze większej mocy.

W związku z odmienną konstrukcją urządzenia różni sposób sterowania. Paralotnią kieruje się za pomocą balansu ciała. Motolotnia i motoparalotnia zwykle wyposażone są w specjalny wózek, dzięki któremu lot z pewnością będzie bardziej wygodny dla osób starszych czy o mniejszej sprawności fizycznej.

Dla kogo lot paralotnią w prezencie? 

Takie atrakcje z pewnością sprawią radość osobom, które lubią w życiu zaznać nieco mocniejszych wrażeń. Voucher na lot paralotnią, motopatralotnią lub motolotnią możesz podarować w prezencie dla męża, brata lub przyjaciela. Jednak nie tylko mężczyźni docenią taką niespodziankę. Dziewczyny, które zamiast wizyty SPA wolą poczuć przyspieszone tętno będą zachwycone możliwością wzbicia się w powietrze. 

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzycie do naszego artykułu na temat paralotniarstwa i lotniarstwa. Czeka tam na Was dużo praktycznych informacji i ciekawostek na temat tych dyscyplin. 

Gdzie można latać na paralotni, motolotni i motoparalotni?

Loty w tandemie realizowane są w wielu miejscach w Polsce - w okolicach Wrocławia, Warszawy, Krakowa i na Kaszubach. Szczególnie polecamy loty paralotnią nad Górą Żar, w trakcie których możecie podziwiać krajobrazy Beskidów. Niezwykle atrakcyjny jest też lot motoparalotnią nad rozlewiskiem Warty, gdzie rzeka tworzy zakola - z perspektywy ptaka wygląda to naprawdę bajecznie! Z naszych propozycji musimy też wyróżnić lot motolotnią nad Doliną Nidy zwaną Polską Toskanią z widokiem na świętokrzyskie stepy i parki krajobrazowe. 

...

#6. NAUKA PILOTAŻU - PIERWSZE KROKI

Kurs pilotaż- grafikaKurs pilotażu pozwala zapoznać się z tajnikami podstawowych manewrów: startu i lądowania, kontrolą wskaźników w samolocie, monitorowaniem pracy silnika, zasadami sterowania podczas kołowania. Ale szkolenie teoretyczne to dopiero początek.

Prawdziwą atrakcję stanowi lot zapoznawczy, podczas którego kursant pod okiem doświadczonego instruktora ma okazję wykonać samodzielnie manewry oraz pilotować maszynę. Zrób coś niezwykłego i przeżyj dzień z życia pilota! Zamiast wygodnie rozsiąść się w fotelu złap za stery i dowiedz się do czego służą wszystkie pokrętła i przyciski, które zobaczysz tuż przed sobą. Doświadczony instruktor zapozna Cię z budową samolotu oraz podstawami obsługi urządzeń pokładowych.

Dla kogo szkolenie lotnicze? 

Są osoby dla których lotnictwo i samoloty stanowiły obiekt fascynacji i inspiracji już od najmłodszych lat. Czas spełnić zaczerpnięte z dzieciństwa marzenie o zostaniu pilotem.

Szkolenie lotnicze to doskonały pomysł na prezent niezależnie od wieku. Fascynacja lataniem nie mija wraz z upływem lat, a każdy moment, żeby rozwijać swoją pasję jest dobry. Będzie to zatem fantastyczny sposób, aby zaskoczyć chłopaka, ale także spełnić marzenie taty czy podarować coś niezwykłego koledze z pracy, który odchodzi na emeryturę.

Gdzie można zrealizować szkolenie lotnicze?

Pierwsza lekcja pilotażu łączy szkolenie teoretyczne z lotem zapoznawczym, który realizowany jest w towarzystwie instruktora. Pod jego okiem będziecie wykonywać manewry lotnicze w niewielkiej awionetce i zdobędziecie swoje pierwsze doświadczenie jako pilot. Takie kursy zapoznawcze realizowane są np. przez aerokluby oraz firmy zajmujące się organizowaniem szkoleń na licencję pilota. Zapraszamy m.in. do Warszawy, Poznania, Wrocławia, Nowego Targu, Zielonej Góry i Szczecina. 

...

#7. SKOKI ZE SPADOCHRONEM

Skoki ze spadochronem - grafikaWiele osób, które chciałoby przeżyć skok ze spadochronem zastanawia się jakie to uczucie. Przypomnijmy sobie ostatnią podróż autostradą i adrenalinę, która pojawia się, gdy wskazówka na liczniku zaczyna oscylować w granicach 200 km/h. A teraz wyobraźmy sobie, że z taką samą prędkością poruszamy się pozbawieni jakiejkolwiek osłony w postaci karoserii samochodu, a podróż odbywa się pionowo w dół pośród chmur.

Zastanawiacie się ile trwa skok ze spadochronem? Faza swobodnego spadania zajmuje około 40-50 sekund. Tak, to ten czas, kiedy mimo obecności profesjonalnego instruktora wiele osób wciąż jeszcze nie potrafi do końca cieszyć się z lotu, nerwowo zadając sobie pytanie: czy ten spadochron, aby na pewno się otworzy?

Kolejne 5-7 minut to spokojne szybowanie pod otwartą czaszą spadochronu, kiedy wreszcie możemy z ulgą odetchnąć i podziwiać niesamowite widoki dookoła. 

Dla kogo skok ze spadochronem?

Skok ze spadochronem to niezwykle intensywne przeżycie, a to dlatego, że wymaga pokonania własnych lęków i zrobienia czegoś wbrew rozsądkowi. No bo kto przy zdrowych zmysłach wyskakuje z wysokości 4000 m? Każdy, kto wie, że tylko wychodząc poza swoją strefę komfortu można posmakować prawdziwych emocji.

To zdecydowanie nie jest dobry pomysł na prezent dla wszystkich. Docenią go tylko osoby, które kochają adrenalinę i są gotowe na mocne wrażenia i wyzwania. Taka atrakcja świetnie też sprawdzi się jako niespodzianka np. z okazji 40 urodzin - aby uczcić ten okrągły jubileusz z przytupem. Doskonałą okoliczność stanowią także wieczory kawalerskie i panieńskie. 

Gdzie można odbyć skok ze spadochronem?

Tylko tam, gdzie organizator posiada odpowiednie uprawnienia, a kadra instruktorów jest doświadczona i godna zaufania. Większość takich ośrodków proponuje również dodatek w postaci materiału zdjęciowego i video - warto dopłacić do tej usługi, aby mieć wyjątkową pamiątkę. Na naszym portalu znajdziecie propozycję skoków tandemowych w takich lokalizacjach jak: Ostrów Wielkopolski, okolice Warszawy, Krakowa, Nowego Targu, Trójmiasta i Poznania. 

---

Prezenty lotnicze to z całą pewnością jedne z najpiękniejszych przeżyć jakie warto podarować bliskiej osobie lub dzielić we Dwoje. Pełną ofertę prezentów i lokalizacji znajdziecie na naszej stronie.

Loty widokowe - lot paralotnią, skok ze spadochronem, lot szybowcem - lot paralotnią, skok ze spadochronem, lot szybowcem 

---

Podobne tematy: