Stolica Dolnego Śląska, to miejsce w którym trudno się nudzić. Wrocławski Rynek i okolice tętnią życiem o każdej porze roku. Władze Miasta od lat starają się zapewniać dodatkowe atrakcje: imprezy sportowe, festiwale, wydarzenia kulturalne. Ale i bez tego łatwo zorganizować sobie czas korzystając z popularnych i mniej popularnych opcji, które dostarczają wielu wrażeń. Zatem do dzieła!

1. Wrocław od strony Odry

Przepłynąć się motorówką po Odrze lub jachtem dookoła słynnej Wyspy Słodowej - Wrocław z perspektywy rzeki wygląda przepięknie. Jeżeli wybierzesz się z ukochaną osobą w rejs kolacją po Odrze, będzie na pewno bardzo romantycznie. To również okazja, aby spojrzeć na wrocławskie mosty, które są wizytówką miasta. W końcu nie bez powodu określa się go Miastem Stu Mostów. Wyprawa łodzią motorowodną umożliwi też dotarcie do mniej znanych i bardziej dzikich przestrzeni. W okolicach Wyspy Opatowickiej zaskoczy Cię cisza i spokój. To świetne miejsce na piknik na łonie natury.

Wroclaw - atrakcje i pomysly na weekend we Wroclawiu

2. Ogród Japoński i okolice Hali Stulecia

Zobaczyć Ogród Japoński - wyciszenie i relaks gwarantowane. Znajdujący się w Parku Szczytnickim obiekt, to doskonałe miejsce na piękne zdjęcia. Znaleźć w nim można elementy małej architektury nawiązujące swoim stylem do Kraju Kwitnącej Wiśni. Urocze mostki, pergole, kamienne dekoracje. Ogród najlepiej zwiedzać wiosną lub latem. Przy okazji można obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia, będącej jednym z najbardziej znanych symboli miasta.

3. Lokalne browary

Skosztować piwa z lokalnych browarów. A jest w czym wybierać! Rosnąca popularność kraftowych piw sprawiła, że również wrocławscy browarnicy wyszli z podziemia i zaczęli dzielić się swoimi wyrobami. Profesja, Doctor Brew, Solipiwko - tych marek nie trzeba przedstawiać miłośnikom złotego trunku. Są serwowane w wielu restauracjach, barach czy lokalach streetfoodowych. Jeśli zaś chcesz skosztować browaru prosto ze źródła to udaj się do Browaru Stu Mostów lub Złotego Psa. Nie możemy zapomnieć również o Spiżu, w którym piwo warzone było jeszcze zanim to się stało modne i jest jedną z najpopularniejszych miejscówek we Wrocławiu.

4. Spacer wzdłuż Odry

Przespacerować się po bulwarze Xawerego Dunikowskiego - zrewitalizowany bulwar jest jednym z ulubionych miejsc Wrocławian. Nie tylko w trakcie dnia, ale także po zmroku prezentuje swój urok. Można na chwilę przysiąść na brzegu i podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego. Duża część bulwaru stanowi odcinek Promenady Staromiejskiej obejmującej fortyfikacje wzdłuż Fosy Miejskiej. Tutaj czuć ducha starego Wrocławia. Po drodze mija się m.in. Muzeum Narodowe z jego słynną ceglaną fasadą porośniętą bluszczem, Zatokę Gondoli czy Wzgórze Polskie.

5. Wycieczka rowerowa przez centrum Wrocławia

Pojeździć rowerem miejskim po Ostrowie Tumskim i okolicach wrocławskiego Rynku, zatrzymując się na chwile przy placu Bema, aby skosztować naturalnych lodów. Wrocław jest miastem przyjaznym rowerzystom i poprzecinany jest dużą ilością ścieżek umożliwiających komfortową jazdę i zwiedzanie. Planując trasę nie zapomnij uwzględnić w niej okolic Uniwersytetu, Podwala i Placu Wolności wraz z nowoczesnym gmachem Narodowego Forum Muzyki.

Co można robić we Wrocławiu? Najlepsze atrakcje6. Tropem wrocławskiego Latarnika

Zabawić się w Sherlocka Holmesa, tropiąc wrocławskiego latarnika, który w czarnej pelerynie każdego dnia zapala latarnie na Ostrowie Tumskim. To jedna z najpiękniejszych tradycji Wrocławia - codziennie o zmierzchu gazowe lampy rozświetlane są w okolicach katedry dzięki latarnikom. Wędrując ich śladem poczujesz niezwykłą atmosferę miasta po zmroku. Ciepłe światło płynące z ponad stu latarni sprawia, że zwykły spacer staje się okazją do odkrywania Wrocławia z innej perspektywy.

7. Miejskie plaże i beach bary

Zrelaksować się na plaży. We Wrocławiu nie brakuje miejskich plaż i tzw. beach barów, gdzie w okresie letnim można wypocząć na leżaku czy zagrać w siatkówkę plażową, a wieczorami, wśród klimatycznych lampionów posłuchać dobrej muzyki. To miejsca spotkań młodzieży i dorosłych. Zlokalizowane są zazwyczaj nad Odrą, ale część z nich znajduje się w parkach lub na skwerach. Oprócz wypoczynku i rekreacji oferują także gastronomię: napoje, lody, przekąski a czasami nawet dania obiadowe.

8. Sky Tower

Wjechać na szczyt Sky Tower - jednego z najwyższych budynków w Polsce i podziwiać panoramę Wrocławia z tarasu widokowego na jego szczycie. Wieża, która góruje nad miastem wzbudza wiele kontrowersji, ale jedno trzeba jej przyznać - oferuje najlepszy widok spośród wszystkich obiektów. Punkt obserwacyjny znajduje się na 49 piętrze. Z wysokości 200 metrów nad ziemią spojrzysz na Wrocław i okolice i dostrzeżesz jego rozległość. Wrażenia bezcenne.  

9. Wrocławskie Krasnale i miniatura miasta

Poczuć się olbrzymem, spacerując szlakiem wrocławskich krasnali. Wesołe skrzaty są rozsiane po całym mieście i są ich setki. Dostrzeżesz je na każdym kroku i poznasz historię, którą mają Ci do opowiedzenia. Stanowią atrakcję nie tylko dla dzieci. Wielki mały Wrocław obejrzysz także odwiedzając Kolejkowo mieszczące się w zabytkowym budynku Dworca Świebodzkiego. Makieta przedstawiająca Dolny Śląsk jest tak realistyczna, że można na niej podziwiać nawet życie jego mieszkańców.

10. Afrykarium

Odwiedzić wrocławskie Afrykarium - najnowocześniejszą część Wrocławskiego Zoo, z prawdziwym afrykańskim klimatem. To jedna z największych atrakcji Wrocławia, której nie sposób pominąć. Otwarte w 2014 roku wciąż przyciąga tłumy odwiedzających. Trzeba przygotować się na kolejki, ale naprawdę warto. Spotkasz tu kolorowe, egzotyczne ryby, płaszczki, żółwie, krokodyle, pingwiny czy hipopotamy. Jeśli masz szczęście, załapiesz się na pokazowe karmienie manatów lub kotików.

11. Mostek Pokutnic

Rejs po oDrze dla Dwojga - Wrocław

Przejść przez Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny - to jeden z ciekawszych punktów widokowych w mieście (a przy okazji znajdujący się tuż przy Rynku). Towarzyszy mu miejska legenda, według której na moście wieczorami pojawiają się dusze próżnych dziewcząt, które spędziły życie na zabawach i kokietowaniu adoratorów. Łącznik ten zwany jest również Mostkiem Czarownic.

12. Relaks i sporty wodne na Gliniankach

Spędzić letni dzień na Gliniankach - rekreacyjnym kąpielisku w pobliżu Stadionu Miejskiego, przy którym można odpocząć z przyjaciółmi i spróbować sportów wodnych takich jak wakeboard lub flyboard. Glinianki to doskonała alternatywa dla basenów otwartych. Zapewnia łatwy dojazd, ale jednocześnie poczucie oddalenia od zgiełku miasta. Stały się też ulubionym miejscem miłośników ekstremalnej rekreacji. Spróbuj Flyboardu, który umożliwia wodno-powietrzne ewolucje i jest fantastycznym pomysłem na aktywność w upalny dzień.

13. Wrocław z lotu ptaka

Zobaczyć miasto z lotu ptaka – lot widokowy to niezwykła przyjemność, która dostarcza pięknych wrażeń i pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Różnorodna oferta pozwoli Ci wybrać statek powietrzny z pokładu którego spojrzysz na panoramę Wrocławia. Może będzie to awionetka lub helikopter? A może preferujesz coś bardziej ekstremalnego jak szybowiec lub motolotnia? Jeżeli będziesz mieć szczęście być może obejrzysz także pokazy lotnicze we Wrocławskim Aeroklubie.

14. Wieczór w Dzielnicy Czterech Wyznań

Spędzić wieczór w Dzielnicy Czterech Wyznań - to wyjątkowy rejon miasta, tygiel kulturalny w którym nie brakuje klimatycznych miejsc. Warto zajrzeć do każdej bramy, bo kryją wiele niespodzianek. Przestrzeń ta symbolizuje różnorodność Wrocławia - zarówno tą religijną jak i kulturową. Zwana jest też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku lub Czterech Świątyń, ze względu na znajdujące się tu kościoły (ewangelicki i katolicki), synagogę i katedrę prawosławną. Również znajdujące się tu restauracje serwują wielokulturową kuchnię nawiązującą do charakteru tego obszaru. Warto otworzyć się na nowe smaki w lokalnych knajpkach.

15. Jazz w Vertigo

Poczuć jazzowy klimat Vertigo. To wyjątkowy lokal na mapie Wrocławia i prawdziwa mekka miłośników dobrej muzyki i wyśmienitego jedzenia. Niemal każdego dnia gościom restauracji towarzyszy muzyka grana na żywo. Koncerty, wystawy i wnętrza, które nawiązują do tradycji najlepszych nowojorskich klubów jazzowych. Wszystko to wpisuje się w główny nurt miasta, które w 2016 roku było Europejską Stolicą Kultury. A Vertigo to kultura w najlepszym wydaniu.

16. Stadion Miejski

Zobaczyć i zwiedzić miejski Stadion, wybudowany z okazji odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. To tutaj odbywają się wielkie imprezy sportowe oraz koncerty i tutaj swoje mecze rozgrywa Śląsk Wrocław. Na terenie stadionu znajduje się też nowoczesny tor gokartowy. Przy okazji możesz tam zajrzeć i spróbować jazdy gokartem na Stadionie – fantastyczna zabawa i sportowe emocje gwarantowane!

17. Hydropolis

Odwiedzić ultranowoczesne centrum nauki poświęcone wodzie. Hydropolis to jedyna taka wystawa w Polsce, w której różnorodne technologie zostały wykorzystane, aby ukazać wodę z fascynującej perspektywy. Nietypowe jest również miejsce - Hydropolis powstało w budynku, który miał służyć jako podziemny zbiornik na wodę. Muzeum Wody - jak określa się ten obiekt - jest jednym z 7 nowych cudów Polski wybranym w plebiscycie zorganizowanym przez National Geographic. Zupełnie wyjątkowe miejsce, którego nie znajdziesz nigdzie indziej.

18. Nocne życie Wrocławia

Przetańczyć całą noc. Wrocław to miasto, które tętni życiem do późnych godzin nocnych. Dzięki Casa de la Musica znajdziesz odrobinę Kuby w samym sercu Wrocławia. Stary Klasztor co weekend zaprasza na koncerty, a do białego rana możesz bawić się w Manianie. Większość lokali umiejscowiona jest w pobliżu rynku, więc śmiało można urządzić sobie clubbing, przemieszczając się na piechotę między klubami. Oferta jest na tyle szeroka, że zadowoli zarówno fanów muzyki elektronicznej, latynoamerykańskiej lub rytmów lat 80. i 90. Jeśli Nowy Jork jest miastem, które nigdy nie zasypia, to Wrocław śmiało można nazwać jego polskim odpowiednikiem.

19. Jazda kolejką ponad Odrą

Wsiąść do gondoli wcale nie weneckiej. Polinka to kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej. Przez cały rok przewozi pasażerów nad malowniczą Odrą między Wybrzeżem Stanisława Wyspiańskiego, a budynkiem Geocentrum przy ul. Na Grobli. Kilkuminutowa przejażdżka koleją linową to okazja, aby spojrzeć z innej perspektywy na malownicze tereny Campusu Politechniki zlokalizowanego w pobliżu Placu Grunwaldzkiego. A co ciekawe cena przeprawy to koszt jednorazowego biletu na komunikację miejską.  

20. Food trucki

Spróbować burgera z prawdziwą wołowiną lub innego przysmaku kuchni ulicznej. Wrocław wypełniony jest food truckami, w których znaleźć można zróżnicowane menu – od pizzy wypiekanej w piecu, przez przysmaki kuchni azjatyckiej i greckiej aż po tradycyjne pierogi czy fit naleśniki. Kultowym wrocławskim miejscem ze wspomnianymi burgerami jest Pasibus – sieć lokali, której początek dał właśnie food truck do dziś zaparkowany przy ul. Powstańców Śląskich naprzeciwko Arkad Wrocławskich. Szczególne miejsce na mapie Wrocławia zajmują pizzerie specjalizujące się w stylu neapolitańskim. Wiele lokali reprezentuje naprawdę wysoki poziom w wypiekaniu cienkich placków z wysokiej jakości składników.

21. Ekstremalne emocje na torze wyścigowym

Przeżyć ekstremalną jazdę samochodem sportowym! Niedaleko od Wrocławia znajduje się prawdziwy tor wyścigowy. To tam u boku doświadczonego kierowcy rajdowego można zaaplikować sobie potężną dawkę emocji za kierownicą samochodów topowych marek: Subaru, Porsche, Ferrari, Lamborghini i innych. Eventy motoryzacyjne organizowane w sezonie ciepłym to gratka dla fanów egzotycznych aut i amatorów szybkiej jazdy. Moc wrażeń nie tylko dla mężczyzn.

22. Rozwiąż zagadkę w escape roomie

Rozwiązać kryminalne i nie tylko kryminalne zagadki! Jeśli dysponujesz godziną wolnego czasu wybierz się razem z przyjaciółmi do escape roomu. To niesamowita przygoda, podczas której kolejne tropy prowadzą Was do wyjścia z pokoju. Czy uda Wam się uwolnić z zamknięcia? Pokoje Zagadek to popularny sposób na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi w wielu miastach. Również we Wrocławiu znaleźć można bogatą ofertę takich miejsc. Ogromny wybór scenariuszy sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Alternatywą dla Escape Room-ów mogą być gry miejskie. To okazja, aby poznać miasto w oryginalny sposób.

23. Imaginarium

Dać się ponieść… wyobraźni w Imaginarium. To nowoczesne centrum wirtualnej rzeczywistości, w którym za pomocą specjalnych gogli i kontrolerów możesz przenieść się do wybranego miejsca na ziemi lub w kosmosie, a nawet się po nim poruszać. Zwiedź Meksyk, Himalaje, Brazylię i inne zakątki świata w parę chwil. Przetestuj symulator Formuły 1 i poczuj emocje, jakie towarzyszą kierowcom prestiżowych wyścigów samochodowych. To świetna zabawa, nauka i odkrywanie.

24. Targowisko na Świebodzkim

Zrobić niedzielne zakupy na Dworcu Świebodzkim. Targowisko, jak targowisko: gwarne, zakurzone i żyjące własnym życiem. Tutaj dostaniesz świeże produkty od okolicznych rolników lub lokalnych producentów, ale także znajdziesz prawdziwe perełki, kiedy zagłębisz się do części z antykami i starociami. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.

25. Aerotunel

Wyruszyć w kosmiczną podróż w aerotunelu. Lot w tunelu aerodynamicznym doskonale oddaje wrażenia do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla skoczków spadochronowych i astronautów. Zerwij więzi z grawitacją i poczuj przyjemność płynącą ze swobodnego lotu. Aerotunel znajduje się tuż pod Wrocławiem, w pobliżu Ślęży. To jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu obsługiwany przez zespół profesjonalistów i entuzjastów latania w tunelu aerodynamicznym. Niesamowite emocje dla młodszych i starszych.

26. Degustacja wina w winnicy

Zwiedzić podwrocławską winnicę i wziąć udział w degustacji lokalnego wina. Winnice Jaworek to jedna z największych winnic w Polsce - urokliwe miejsce, w którym można zobaczyć plantacje winorośli i zgłębić winiarskie tajemnice. Niezwykle gościnni właściciele, klimat przywodzący na myśl Toskanię i  restauracja serwująca regionalne specjały. To miejsce ma swoją magiczną atmosferę. Produkowane tutaj wino jest doceniane przez najlepsze restauracje, więc warto spróbować jego smaku.

27. Teatr Muzyczny Capitol

Pójść na spektakl do Teatru Muzycznego Capitol. To nowoczesny obiekt kulturalny zachwycający nie tylko wyśmienitymi widowiskami, ale też architekturą. Nowy budynek został oddany do użytku w 2013 roku i stał się kultowym miejscem na mapie Wrocławia. Miejsce, które Wrocławianie kochają i oblegają. Bilety na najpopularniejsze przedstawienia rozchodzą się jak świeże bułeczki, więc warto zawczasu zrobić rezerwację. Odbywa się tutaj również doroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej, podczas którego zjeżdżają do Stolicy Dolnego Śląska najwięksi artyści estradowi.

28. Auqapark

Poddać się wodnemu szaleństwu w Aquaparku i skorzystać z jego szerokiej oferty. Baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, basen zewnętrzny połączony z ogrodem, jacuzzi. Tutaj czas staje w miejscu i możesz bawić się jak dziecko. Jeśli jednak preferujesz trening sportowy lub coś dla zdrowotności, to masz do dyspozycji profesjonalny basen oraz saunarium. Znajdź swój przepis na relaks i daj się ponieść dziecięcej radości.

29. Wrocławskie parki

Wyciszyć się na łonie natury. We Wrocławiu są aż 44 parki, które zapewniają mieszkańcom i turystom trochę zieleni. Parki to nie tylko drzewa i alejki, ale także place zabaw, siłownie zewnętrzne, oczka wodne, miejsca do grillowania itp. Jesienią można wybrać się do Parku Szczytnickiego z orzechami dla wiewiórek. Wiosną można natomiast pospacerować po Parku Południowym obserwując budzącą się do życia przyrodę. Dla tych, którzy wolą bardziej dzikie krajobrazy idealnym miejscem będzie Park Wschodni lub Las Osobowicki. Zieleń w wielkim mieście to podstawa!

30. Czar śródmiejskich uliczek

Zgubić się w labiryncie śródmiejskich uliczek – natknąć się na zwierzęta na Jatkach, ulicę Więzienną i Plac Solny – po prostu zakochać się we wrocławskim klimacie! To nie będzie trudne. Ludzie tutaj zarażają uśmiechem i pozytywną energią, dlatego Stolica Dolnego Śląska jest tak chętnie odwiedzanym miejscem. A jej mieszkańcy są dumni, że tworzą społeczność i są częścią tego klimatu, którego nie da się porównać z żadnym innym.

 

Co robić we Wrocławiu? 15 pomysłów na spędzenie wolnego czasu

 

---

Sprawdź również:

Co robić wiosną we Wrocławiu? - blog>>

Gdzie Wyjść we Wrocławiu? Kulturalne Propozycje dla Par >>

Co robić w Trójmieście - 15 oryginalnych pomysłów >>

Co robić w Warszawie? 15 super pomysłów >>

Co robić jesienią? 10 inspirujących pomysłów dla każdego >>

Gdzie na weekend we Dwoje? Pomysły dla zakochanych >>

Rejs po Odrze - odkryj inną perspektywę miasta >>

Wywiad: Kurs motorowodny w prezencie

Wrocław: Prezenty i atrakcje >>

Relacja: Lot samolotem Wilga nad Zamkiem Książ >>