Starodawne grody, ciekawe muzea, malowniczo położone zamki i pałace – Wielkopolska obfituje w atrakcje nieodłącznie związane z historią i tworzeniem się państwa polskiego. Podróżując przez drugie pod względem wielkości województwo w Polsce warto wypatrywać przy drodze drewnianych wiatraków, a na przejeździe kolejowym parowej lokomotywy. Koniecznie trzeba zajrzeć do pierwszej polskiej stolicy, a przegryzając rogala świętomarcińskiego rzucić okiem na koziołki z wieży poznańskiego ratusza. Jakie zabytki tworzą Szlak Piastowski? Gdzie wydobywa się różową sól? Kim była Biała Dama i czy naprawdę straszy? Zapraszamy w podróż śladem największych atrakcji Wielkopolski.

Rzeki pełne ryb, żyzne ziemie i otaczające je lasy – to dzięki nim zgodnie z legendą na obszarze Wielkopolski osiadł Lech, a wraz z nim pierwsi Polanie. Te same walory dziś przyciągają rzesze turystów spragnionych bliskiego kontaktu z naturą i relaksu. W całym województwie Wielkopolskim jest około 800 zbiorników wodnych, a ich największe zagęszczenie występuje na obszarze Sierakowskiego Parku Krajobrazowego określanego także Krainą 100 Jezior. Nic więc dziwnego, że prym wiodą tu sporty wodne, choć nie brakuje też amatorów kolarstwa, lotów szybowcem czy paralotnią.

-------

Weekend we Dwoje - zobacz wszystkie - button

-------

Opisując wielkopolskie atrakcje wzięliśmy pod uwagę zarówno najważniejsze zabytki regionu, jak i zakamarki, które szkoda by było przeoczyć. Postanowiliśmy wznieść się do chmur i zajrzeć pod ziemię, a nawet delikatnie wychylić się poza administracyjne granice, aby pokazać Wam wszystkie  ciekawe miejsca w Wielkopolsce oraz jej najbliższej okolicy i zaproponować atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu w regionie.

Atrakcje w Wielkopolsce – obowiązkowe punkty na liście

1. Odwiedź pierwszą stolicę Polski

Najciekawsze miejsca w Wielkopolsce - GnieznoPrzyjeżdżając do Gniezna po raz pierwszy niemal każdy turysta udaje się najpierw na Wzgórze Lecha, aby zobaczyć Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Słynna Katedra Gnieźnieńska była świadkiem ceremonii koronacyjnych królów Polski. To właśnie tu złożono też szczątki patrona Polski – św. Wojciecha. Historię jego życia w unikatowy sposób prezentują Drzwi Gnieźnieńskie – jeden z tłumnie odwiedzanych i najcenniejszych zabytków.

Pierwszą stolicę Polski można zwiedzać standardowo lub w sposób zupełnie nietypowy. Pozwala na to Trakt Królewski czyli szlak, który łączy najpopularniejsze zabytki i miejsca mniej znane, za to równie warte zobaczenia. Dzięki aplikacji „Królika GOń” będzie to fantastyczna atrakcja także dla dzieci.

2. Zobacz poznańskie koziołki

Poznań - pełna atrakcji stolica WielkopolskiZwiedzając Wielkopolskę nie można pominąć jej stolicy – Poznania. Trykające się koziołki na szczycie ratusza, kolorowe domki budnicze, czy historyczny Ostrów Tumski to jej niekwestionowane symbole. Przebywając w centrum razem z dzieckiem koniecznie trzeba obejrzeć panoramę miasta z wieży widokowej Zamku Królewskiego, a następnie udać się do Rogalowego Muzeum Poznania. To jedyne miejsce, gdzie można nie tylko skosztować słynnego rogala świętomarcińskiego, ale także upiec go według oryginalnej receptury.
Jednego dnia trudno zobaczyć całe miasto, chyba że zdecydujesz się na alternatywny sposób zwiedzania. Największe atrakcje Poznania możesz podziwiać podczas lotu widokowego.

Sprawdź: 25 najlepszych atrakcji w Poznaniu.

3. Poznaj tajemnice Zamku w Kórniku

Pomysł na weeend w Wielkopolsce - Odwiedź Zamek w Kórniku Biała Dama to bez wątpienia najsłynniejsza mieszkanka Zamku w Kórniku, która podobno do dziś nocą w towarzystwie rycerza na czarnym koniu odwiedza otaczające posiadłość parkowe alejki. Za dnia jej wizerunek w białej sukni i czarnym płaszczu można podziwiać wewnątrz Sali Jadalnej.

Przemierzając zamkowe wnętrza warto zwrócić uwagę także na inne eksponaty, takie jak: zachowana w całości husarska zbroja czy fortepian na którym grywał Fryderyk Chopin. Koniecznie musisz zajrzeć też do biblioteki pełnej rękopisów i starodruków oraz wspaniałego arboretum. Wiosną można tu pospacerować wśród kwitnących magnolii, a niezależnie od pory roku odpocząć w cieniu starych drzew - niektóre z nich mają blisko 300 lat.

4. Wyląduj na tafli jeziora hydroplanem

Pomysł na weeend w Wielkopolsce -Lot hydroplanemMalownicze położenie zamku otoczonego fosą i sąsiadującego z Jeziorem Kórnickim można podziwiać też z perspektywy nieba. Nie będzie to jednak zwykły lot widokowy, a fascynująca przygoda na pokładzie hydroplanu.
Oprócz niesamowitych widoków na uczestników czeka dodatkowa atrakcja - międzylądowanie na Jeziorze Bnińskim. Nie każdy ma okazję doświadczyć wodowania. Poczuj jak ten nietypowy statek powietrzny osiada łagodnie na powierzchni wody, aby za chwilę ponownie wznieść się w powietrze.

5. Zobacz Szlak Piastowski w miniaturze

Zobacz skansen miniatur w WiekopolsceWielkopolska jest jednym z dwóch województw przez które biegnie Szlak Piastowski. Wyjątkowa trasa historyczno-kulturalna łączy aż 33 miejscowości, stąd niełatwo ją przemierzyć w całości. Jest jednak miejsce, gdzie najważniejsze obiekty Szlaku Piastowskiego można zobaczyć jednocześnie. Pałac Rogalińskich, Katedra Gnieźnieńska, Biblioteka Raczyńskich czy ruiny zamku w Wenecji wykonane w skali 1:20 czekają na zwiedzających w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach.

6. Polataj szybowcem

Lot szybowcem to orginalny pomysł na weekend w WielkopolsceZerwij z rutyną i zacznij kolekcjonować niezwykłe przeżycia. Jednym z nich bez wątpienia będzie lot szybowcem! Obejmij funkcję pierwszego pilota na pokładzie dwuosobowego szybowca "Puchacz" lub "Bocian”. U boku doświadczonego pilota poczujesz się bezpiecznie, a przecudne widoki z pewnością wynagrodzą delikatny niepokój, który zawsze towarzyszy tego typu atrakcjom.

Atrakcje dla dzieci – Wielkopolska z rodziną

7. Wsiądź do pociągu z lokomotywą parową

Najcieawsze miejsca w Wielkopolsce - Parowozownia WolsztynMogłoby się wydawać, że lokomotywy parowe można podziwiać już tylko w muzeach. Nie jest to jednak prawdą. Opalane węglem i napędzane siłą pary lokomotywy wciąż obsługują planowe przewozy pasażerskie na trasie z Wolsztyna do Poznania i innych pobliskich miejscowości. Parowozownia Wolsztyn to jedyna  w Europie czynna lokomotywownia, która liczy sobie już przeszło sto lat. Zabytkowe parowozy na czele z Piękną Heleną z 1937 roku, stare wagony oraz liczne maszyny i urządzenia związane z kolejnictwem robią wrażenie. Specjalną atrakcję stanowi obrządzanie lokomotywy, czyli jej obsługa po powrocie z trasy. Sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy parowozów pomoże zaplanować wyjazd do Wolsztyna tak, aby jej nie przegapić.

Na terenie województwa wielkopolskiego działa też Średzka Kolej Powiatowa umożliwiająca przejazdy kolejką wąskotorową.

8. Odwiedź zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie - jedna z najbardziej znanych arakcji Weilkopolski„Witajcie! W naszej bajce (…)” – to m.in. na tle pałacu w Gołuchowie kręcono „Akademię Pana Kleksa” a Adaś Niezgódka przeżywał tu niesamowite przygody. O tym, że zamek w Gołuchowie wyróżnia się na tle innych historycznych posiadłości można przekonać się już na pierwszy rzut oka. To zasługa Izabelli Czartoryskiej, która postanowiła przebudować go na wzór zamków francuskich.  Gromadzone przez nią eksponaty wchodzą w skład galerii obrazów i zbiorów dzieł sztuki, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Zwiedzając wielkopolskie zamki i arystokratyczne posiadłości zdecydowanie warto odwiedzić także Pałac w Rogalinie oraz Pałac Myśliwski w Antoninie.

9. Sprawdź, gdzie wydobywa się sól

Wielkopolska na weekend - Kopalnia Soli w KłodawieCzas na najgłębiej położoną trasę turystyczną, bo aż 600 metrów pod ziemią. W Kłodawie znajduje się czynna kopalnia soli kamiennej, której największą atrakcją jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. To nie lada frajda na własne oczy przekonać się, skąd pochodzi sól wykorzystywana w kuchni, przemyśle lub stosowana do posypywania dróg. Odwiedzający mogą obejrzeć pomieszczenia wydrążone w skale, podziemną kaplicę św Kingi oraz maszyny, z których na co dzień korzystają górnicy. Ogromnym przeżyciem dla najmłodszych jest też przejazd windą górniczą.

Nietypowe atrakcje turystyczne – Wielkopolska Cię zaskoczy

10. Zrób zdjęcie na tle turkusowej wody


Co warto zobaczy w Wielkopolsce? Jezioro turkusoweNiesamowity krajobraz przyciąga turystów do Konina, gdzie bez konieczności spędzenia 10 godzin w samolocie można podziwiać polskie Malediwy. Choć kolor, jaki przybiera woda w Turkusowym Jeziorze naprawdę robi wrażenie, to niestety kąpiel w niej jest zabroniona. Niemniej jednak sam widok jest spektakularny i choćby dla kilku zdjęć zdecydowanie warto tu przyjechać.

Amatorzy plażowania nie powinni jednak czuć się rozczarowani. Zaledwie 10 minut drogi samochodem dzieli Jezioro Turkusowe od pobliskiej Przystani Gosławice – gdzie można przyjemnie spędzić czas korzystając ze strzeżonego kąpieliska nad Jeziorem Pątnowskim.

11. Spróbuj lotu wiatrakowcem


Z perspektywy nieba wszystko wygląda inaczej. Spójrz jak jedna z najdłuższych polskich rzek – Warta wije się między zielenią, a gdzieś tam w tle przejeżdżają maleńkie samochody podczas lotu wiatrakowcem.

Charakterystyczny wirnik sprawia, że wiatrakowiec przypomina swoją konstrukcją śmigłowiec. Jego siłą napędową jest jednak powietrze, a nie silnik, co odróżnia od siebie obie maszyny. Przetestuj możliwości wiatrakowca w praktyce. Usiądź obok pilota i wybierz się na nietypową podniebną wyprawę.

12. Przekonaj się , co kryje wnętrze wiatraka

Kierując się w stronę Leszna nie można przegapić Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. W dość osobliwym miejscu, bo na wzgórzu szubieniczym stoją tu trzy wiatraki: Franciszek, Józef Adam oraz Leon.

Historia najstarszego z nich sięga 1761 roku, a tym samym lat kiedy rozwój młynarstwa w Polsce był najbardziej intensywny. Wiatraki, które kiedyś mieliły ziarna zbóż, dziś są zbiorem fantastycznych eksponatów i pozwalają poznać młynarskie tradycje. Gratką dla najmłodszych będą warsztaty, w trakcie których ze zboża najpierw powstanie mąka, a następnie świeżo wypieczony chleb.

13. Naucz się latać

Przed Tobą jedna z najbardziej niesamowitych lekcji – lekcja latania. Kurs pilotażu nie może pominąć teorii, ale najwięcej adrenaliny generuje lot zapoznawczy. Tak, to możliwe - pod bacznym okiem instruktora samodzielnie poprowadzisz powietrzną maszynę! Przygotuj się na wielkie emocje i wspaniałe widoki, które z wnętrza kokpitu prezentują się spektakularnie.

Dwie godziny drogi od Poznania – w Gorzowie Wielkopolskim można odbyć także kurs latania motolotnią.

14. Poeksperymentuj w kuchni

W Wielkopolsce prym wiedzie kuchnia regionalna. Jeśli jednak zamiast szarych kluch czy pieczonej kaczki masz ochotę samodzielnie przygotować czasem sushi lun mousakę skorzystaj z oferty warsztatów kulinarnych. Między innymi kuchnia francuska, libańska, grecka, azjatycka są na wyciągnięcie ręki. Poznawaj smaki z różnych stron świata i doskonal kulinarne umiejętności. 

15. Zrób coś niesamowitego

Odważysz się na skok ze spadochronem? Na wysokości 4000 metrów człowiek czuje się bliżej chmur niż zielonej trawy, a strach jest paraliżujący. Wystarczy jednak niespełna minuta spadania z prędkością 220km/h, aby czas nagle zwolnił. Wyobraź sobie jak pod otwartą czaszą spadochronu swobodnie dryfujesz w powietrzu podziwiając nieziemskie widoki. Dla takich chwil się żyje!

Ciekawe miejsca – Wielkopolska na weekend

16. Odpocznij od codziennego pośpiechu


spędzając wyjątkowy weekend w pałacu Osowa Sień. To miejsce, gdzie możesz zaznać niczym niezmąconego spokoju i w pełni cieszyć się bliskością drugiej osoby. Zamiast wykwintnych dań znajdziesz tu świeżo wypieczony chleb posmarowany ubitym masłem i domową konfiturą, wędzone sery oraz inne regionalne specjały. Kwintesencją wieczoru będzie degustacja wina w pałacowej piwniczce. Czy można wyobrazić sobie okoliczności bardziej sprzyjające długim rozmowom przy lampce ulubionego trunku?

17. Wybierz się na żagle

Na terenie województwa wielkopolskiego jest aż około 800 jezior, a największe z nich to Jezioro Powidzkie o powierzchni 1175 ha i głębokości ponad 40 m. Krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże, a przede wszystkim pomyślne wiatry co roku przyciągają tu pasjonatów sportów wodnych. Możesz wynająć żaglówkę lub  kajak, złowić rybę, a nawet nauczyć się nurkowania.

Nie zapomnij koca i przekąsek. Ukryte w zatokach pomosty i dzikie plaże pozwalają się wyciszyć i miło spędzić czas w kameralnym gronie. Jeśli jednak szukasz.  wrażeń, pomyśl o udziale w cotygodniowych regatach, by sprawdzić wiedzę oraz żeglarskie umiejętności w praktyce.

18. Leć motoparalotnią nad rozlewiskiem Warty

Pola i lasy poprzecinane rozlewiskami Warty to wprost bajeczne miejsce, aby spełnić marzenie o lataniu. Wyposażona  w silnik motoparalotnia może wznieść się na wysokość kilkuset metrów i poruszać z prędkością przekraczającą nawet 100 km/h. Przeżyj niesamowitą podniebną przygodę podziwiając cudowne okoliczności przyrody podczas lotu motoparalotnią nad rozlewiskiem Warty.

19. Posmakuj najlepszych trunków

Warsztaty winiarskie czy warsztaty wiedzy o whisky? O gustach się nie dyskutuje, więc to Ty zdecyduj, który trunek jest dla Ciebie bardziej interesujący.

Delektuj się wybornym smakiem kilku gatunków wina, aby następnie nauczyć się opowiadać o ich unikatowych właściwościach. Posłuchaj czym 12-letni single malt z regionu Highland może różnić się od irlandzkiej whiskey typu single pot still. Wysokiej jakości trunki kryją w sobie wyrazistą głębię smaku i bogaty aromat. Warto wiedzieć, jak je odkrywać.

20. Zanurkuj w zalanym kamieniołomie

Patrząc w niebo wiele osób chce dotrzeć aż do chmur. Są też tacy, którzy obserwując błękitną taflę wody marzą, aby znaleźć się pod jej powierzchnią. Podwodny świat skrywa wiele tajemnic. Zatopione samochody, kuter rybacki czy jacht to tylko przykłady skarbów, które można tu odnaleźć.

Doskonałe warunki dla amatorów nurkowania zapewnia baza nurkowa Honoratka, zorganizowana na miejscu dawnej kopalni odkrywkowej węgla kamiennego w okolicy Konina. Lekcja nurkowania może odbyć się także w Piechcinie, gdzie zalany kamieniołom otaczają wapienne skały, a przejrzysta woda zapewnia świetną widoczność.

Atrakcje Wielkopolskie – Poznań i okolice

21. dkryj szlak drewnianych kościołów

Prawdziwa gratka dla miłośników architektury drewnianej. Zabytkowe kościoły pełne malowideł, obrazów i rzeźb to główni bohaterowie tej wyjątkowej trasy turystycznej. Zostały wybudowane między XVI a XIX wiekiem na stałe wpisując się w krajobraz regionu. Szlak drewnianych kościołów wokół Puszczy Zielonka łączy 12 zabytkowych obiektów sakralnych. Poznaj niesamowitą historię każdego z nich. Warty odwiedzenia jest również sam park krajobrazowy.

22. Spędź wieczór tylko we dwoje

Spędź z ukochaną osobą wyjątkowy wieczór w Teatrze Nowym, który od 1923 r. zachwyca popisami gry aktorskiej, a tuż po spektaklu przenieście się w przestrzeń pełną kreatywności wyrażanej za pomocą designu i sztuki kulinarnej. Restauracja Concordia Taste została doceniona w przewodniku Gault & Millau. Najlepsi tutejsi kucharze przygotują dla Was wyśmienitą 4-daniową kolację.

Lubicie eksperymenty? Wybierzcie kolację degustacyjną. Połączenia smakowe, które znajdziecie na talerzu będą równie niebywałe jak wystrój wokół. Wnętrze restauracji pełne jest designerskich akcentów i dzieł tworzonych przez polskich projektantów.

23. Przenieś się do XIX-wiecznej wsi

Nad Jeziorem Lednica znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Wyjątkowe muzeum pozwala cofnąć się w czasie. Obejrzeć z bliska chłopskie chaty, drewniany kościół i dwór. Przekonać się jak w połowie XIX wieku wyglądała praca szewca lub kowala oraz jak wypiekano chleb. Rosnące między budynkami zboża, kwiaty czy zagroda z żywymi zwierzętami dodają temu miejscu autentyczności.

Będąc w okolicy Jeziora Lednica warto dopłynąć promem również na jedną z jego wysp - Ostrów Lednicki, gdzie mieści się kolejny oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Najprawdopodobniej to tu, w miejscu dawnego grodu piastowskiego odbył się Chrzest Polski.

24. Zaszalej na torze

Włoski akcent w sercu Wielkopolski. Przejażdżka za kierownicą ekstremalnie szybkiego Lamborghini Gallardo lub kultowego Ferrari to niezła gratka dla każdego motomaniaka. Na jednym z największych torów wyścigowych w Polsce aplikowana kierowcom dawka adrenaliny znacznie przekracza przyjęte normy.

Poczuj na własnej skórze moc przyspieszenia, które w zaledwie kilka sekund przekracza wartość 100 km/h. Tor Poznań to idealne miejsce dla każdego, kto kocha ekstremalną szybkość i wielkie emocje. A bardziej od zabytków pragnie poznać motoryzacyjne legendy.

25. Sprawdź się w terenie

Są kierowcy, dla których liczy się moc silnika i luksusowe wnętrze oraz tacy, dla których największe znaczenie ma twardy przedni zderzak i wysokie zawieszenie. Strome zbocza i błotniste szlaki w okolicach Poznania to idealny plac zabaw dla wszystkich miłośników off-roadowego szaleństwa.

Wyzwanie w terenie możesz przyjąć w pojedynkę lub razem z przyjaciółmi wybrać się w prawdziwy rajd z zadaniami. Nie obejdzie się bez dobrej orientacji w terenie, bo miejsce amatorskiego GPS-a zajmie profesjonalny roadbook.

---

Podobne tematy: