W roku 2021 odnotowano w Polsce prawie 400 winnic. Większość z nich spotkamy w Małopolsce, na Podkarpaciu i w województwie lubuskim. Zazwyczaj są to niewielkie obszary, na których uprawiane są odmiany winogron niewymagające szczególnych warunków i odporne na surowy klimat. Najczęściej doglądane są przez swoich założycieli - pasjonatów. Jest to dla nich połączenie hobby z przedsięwzięciem biznesowym. Jednak zdarzają się również duże kilkunasto lub kilkudziesięciohektarowe winnice, które oprócz produkcji wina oferują bazę noclegową, degustacje, zwiedzanie i warsztaty winiarskie. Jedna z największych i najpiękniejszych winnic w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem.

Postanowiliśmy zobaczyć ją na własne oczy i sprawdzić, czy polskie winnice, choć w niewielkim stopniu przypominają te filmowe, wielkie pola winogronowe.

WINNICA

Winnica Jaworek pod Wrocławiem

Winnice Jaworek położone są w miejscowości Miękinia, około 30 kilometrów od Wrocławia. To jedna z najstarszych winnic w Polsce. Łącznie zajmuje powierzchnię 18,5 hektarów, z tymże jest podzielona na dwa obszary. Większy znajduje się na granicy miasta i jest osłonięty drzewostanem rezerwatu przyrody. Mniejszy jest nieco oddalony w kierunku Wzgórz Trzebnickich. Lokalizacje nie zostały wybrane przypadkowo. Tradycje winiasrkie sięgają w tym regionie bowie aż XIII wieku. Nam udało się odwiedzić główną część w Miękini.

Wjeżdżając na teren winnicy zachwycił nas klimat tego miejsca oraz jego zabudowa - budynki z czerwonej cegły, pochodzące z XVIII wieku, które zachowały swój niepowtarzalny charakter mimo, iż zostały dostosowane do potrzeb produkcji, przechowywania i sprzedaży wina.

Oprócz tych uroczo wyglądających budynków na terenie winnicy znajduje się kilka hektarów pola, na którym królują pnącza winogronowe; restauracja z gustownie urządzonym wnętrzem i kominkiem, a także hotel z komfortowo urządzonymi apartamentami.

HISTORIA WINNICY

Niezwykle sympatyczni pracownicy winnicy powitali nas serdecznie i oprowadzili po tym wyjątkowym miejscu. Ich entuzjazm i pasję słychać w każdym słowie. Z dumą prezentują restaurację i hotel opowiadając historię winnicy - od marzenia i pomysłu, które zrodziły się w głowie właścicieli, poprzez realizację, aż po udostępnienie dla odwiedzających.

Winnica Jaworek została założona w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek. Właściciele od początku ambitnie podeszli do swojego zadania i cierpliwie testowali różne odmiany winorośli – było ich prawie 30. Klimat w Polsce jest dość surowy dla winorośli. Bywały (i wciąż bywają) sezony lepsze i gorsze. Próby jednak nie poszły na marne i aktualnie riesling, pinot noir oraz pinot gris to najstarsze krzewy w Polsce. Pierwsze winogrona zebrano w 2003 roku. Po kilku sezonach okazało się, że w Polsce możliwa jest uprawa odmian szlachetnych (Vitis vinifera) i właśnie na nich skupiono swoją uwagę.

Dzisiaj, po ponad 20 latach doskonale widać, że trud się opłacił. W 2009 roku został wypuszczony na rynek pierwszy oficjalny 2008 rocznik polskiego wina. Od tego czasu produkty Winnicy Jaworek w każdym sezonie zdobywają medale w winiarskich konkursach – również tych międzynarodowych. Jakość wyrobów została wyróżniona certyfikatem  Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk, dzięki czemu konsumenci mogą mieć pewność, że do produkcji zostały użyte najlepsze surowce. Od kilku lat produkty te są również rekomendowane w Żółtym Przewodniku Gault&Millau Polska, który ogranicza się do 160 twórców najlepszych produktów regionalnych.

PRODUKCJA WINA

Winiarnia w winnicy Jaworek

Obecnie odmiany, których używa się tu do produkcji wina to głównie: Riesling, Pinot Noir, Regent, Solaris, Cabernet Cortis, Merlot, Chardonnay, Muscat Ottonel oraz Gewürztraminer. Nie są one może najłatwiejsze w uprawie, ale z pewnością doceniane przez smakoszy. Owoce winogron są zbierane ręcznie, a następnie odpowiednio przechowywane - czerwone w beczkach dębu amerykańskiego lub francuskiego, a białe fermentują w tankach z zachowaniem niskich temperatur. Dzięki tym pionierskim w naszym kraju eksperymentom udaje się uzyskać złożony smak i aromat tak bardzo zachwalany przez wielbicieli wina. Butelki z poprzednich rozchodzą się jak świeże bułeczki - wino znika bardzo szybko, zamawiane nie tylko przez indywidualnych koneserów, ale również przez hotele i restauracje.

Główną atrakcją podczas zwiedzania jest winiarnia, w której odbywa się cały proces produkcji wina. Usytuowana jest w starym zabytkowym folwarku, który został odrestaurowany i zaaranżowany na miejsce przerobu wina. Zapach unoszący się w powietrzu jest wspaniały! Lekko duszący, słodkawy, winny. Po prostu wyborny.

W takiej atmosferze udało nam się zobaczyć m.in. urządzenia do destylacji i beczki do przechowywania, w międzyczasie słuchając opowieści o historii winnicy i procesie wytwarzania wina. Okazuje się, że jest on niezwykle złożony - wiele zmiennych może wpłynąć na jakość i smak - ale na pewno warto się postarać.

ZWIEDZANIE WINNICY Z DEGUSTACJĄ WINA

Zwiedzanie winnicy i degustacja wina w Winnicy Jaworek

Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami, polecamy aby osobiście wybrać się do winnicy i wysłuchać fascynujących opowieści przewodnika. Z Wrocławia można tu dojechać autem w 30 minut. Dobra wiadomość jest też taka, że do Miękini kursuje również pociąg – to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy będą chcieli skosztować wybornego, regionalnego wina. Oto niektóre zagadnienia poruszane podczas wycieczki po Winnicy Jaworek:

- jakie szczepy są uprawiane w Polsce,
- ile czasu trwa winobranie i kiedy się odbywa,
- czy korek jest lepszy niż zakrętka,
- jak uzyskuje się wino słodkie a jak wytrawne,
- co może wpływać na smak wina,
- ile czasu trwa proces produkcji i co (oprócz winogron) jest używane w czasie jej trwania,
- czy kształt butelki ma wpływ na wino,

i wiele wiele innych interesujących faktów i ciekawostek.

W czasie wyprawy do winnicy odbywa się również degustacja lokalnego wina oraz - dla chętnych - wyborna kolacja składająca się z przystawki, dania głównego i deseru, przyrządzonych z lokalnych, sezonowych produktów. Warto zostać w winnicy na weekend i spędzić noc (lub więcej nocy) rozkoszując się błogim spokojem i winogronową atmosferą wyczuwalną w powietrzu.

HOTEL I RESTAURACJA

Hotel i restauracja w Winnicy Jaworek pod WrocławiemWłaściciele oraz pracownicy Winnicy Jaworek dbają nie tylko o wysoką jakość swojego wina, ale też zatroszczyli się o to, aby zapewnić swoim Klientom i Gościom komfortowe i atrakcyjne warunki podczas ich pobytu. Najlepszym tego przykładem jest znajdująca się na terenie winnicy restauracja i stylowy hotel butikowy z przepięknymi wnętrzami.

Restauracja, podobnie jak winiarnia, mieści się w odnowionych budynkach poniemieckiego folwarku. Składa się z dwóch przestronnych pomieszczeń, z których jedno stanowi salę restauracyjną, a drugie – balową. W sezonie ciepłym goście mogą korzystać również z tarasu. Uwagę przykuwają oryginalnie zaaranżowane wnętrza: zdobienia sufitowe, antresola i kominek. W menu znajdują się dania oparte na regionalnych i sezonowych produktach oraz polecane do nich wino Jaworek.

Doskonałym uzupełnieniem propozycji dolnośląskiej winnicy jest oferta noclegowa. Do dyspozycji gości zostały oddane pokoje i apartamenty hotelowe w różnych wariantach. Zadbano nie tylko o wszelkie udogodnienia, ale też o wystrój, który świetnie oddaje klimat tego miejsca. Wystarczy spojrzeć na nazwy… Do wyboru macie np. pokój Chardonnay lub apartament Pinot.

WEEKEND W WINNICY

Weekend w pięknej winnicy na Dolnym ŚląskuEnoturystyka, czyli odwiedzanie miejsc uprawy winorośli i produkcji wina, to w naszym kraju całkiem nowy trend. Rozbudowana oferta Winnicy Jaworek zachęca do tego, aby odwiedzić to miejsce nie tylko przejazdem. Z pewnością warto wybrać się tutaj na weekend – czy to we dwoje z ukochaną osobą, czy w większym gronie z paczką przyjaciół.

Co Was czeka podczas weekendu w winnicy? Przede wszystkim będziecie mieć okazję, aby poznać historię regionu i odkryć smak lokalnych win. Odwiedzicie winiarnię, w której znajduje się leżakownia, pomieszczenie do fermentacji, rozlewania wina i piwniczka do jego przechowywania.

Następnie w salce degustacyjnej skosztujecie kilku rodzajów win Jaworek, a być może nawet miodu pitnego na bazie soku winogronowego produkowanego według unikalnej receptury. Przy sprzyjających warunkach przewodnik zaprosi Was również na spacer po plantacji. Nie obędzie się oczywiście bez pysznej, 4-daniowej kolacji, a nocleg spędzicie w jednym z eleganckich pokoi znajdujących się w stylowym butikowym hotelu na terenie winnicy.

Przedłużając pobyt o dodatkowy nocleg warto skorzystać z okolicznych atrakcji: trasy rowerowe, Wzgórze Szubieniczne z wieżą widokową, Rezerwat Zabór czy Zamek na wodzie w Wojnowicach. To idealny rejon, aby zaznać sielskiego relaksu, napić się pysznego wina i odpocząć od codzienności.

---

Sprawdź również: