I wcale nie są to tylko okolice Zielonej Góry i Ziemi Lubuskiej. Największa i najpiękniejsza winnica w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem.

Postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy i sprawdzić, czy polskie winnice, choć w niewielkim stopniu przypominają te filmowe, wielkie pola winogronowe. Budynek podwrocławskiej winnicy JaworekWjeżdżając na teren winnicy zachwycił nas klimat tego miejsca oraz jego zabudowa - budynki z czerwonej cegły, pochodzące z XVIII wieku, które zachowały swój niepowtarzalny charakter mimo, iż zostały dostosowane do potrzeb produkcji, przechowywania i sprzedaży wina. Oprócz tych uroczo wyglądających budynków na terenie winnicy znajduje się kilka hektarów pola, na którym królują pnącza winogronowe; restauracja z gustownie urządzonym wnętrzem i kominkiem a także hotel z komfortowo urządzonymi apartamentami.

Niezwykle sympatyczni pracownicy winnicy witają nas i oprowadzają po tym wyjątkowym miejscu. Ich entuzjazm i pasję słychać w każdym słowie. Z dumą prezentują restaurację i hotel opowiadając 10-letnią historię winnicy - od marzenia i pomysłu, które zrodziły się w głowie właścicieli, poprzez realizację, aż po udostępnienie dla odwiedzających. Pracy jest Winiarnia w winnicy Jaworekjeszcze sporo - rozbudowuje się restauracja oraz część hotelowa. Wkrótce nastąpi rozlanie wina z sezonu 2012. Zapas butelek z poprzednich sezonów powoli się kończy- wino znika bardzo szybko, zamawiane nie tylko przez indywidualnych koneserów, ale również przez hotele i restauracje.

Główną atrakcją podczas zwiedzania jest winiarnia, w której odbywa się cały proces produkcji wina. Zapach unoszący się w powietrzu jest wspaniały! Lekko duszący, słodkawy, winny. Po prostu wyborny. W takiej atmosferze oglądamy m.in. urządzenia do destylacji i beczki do przechowywania, w międzyczasie słuchając opowieści o historii winnicy i procesie wytwarzania wina. A jest to bardzo barwna opowieść: w trakcie dekady istnienia winnicy podejmowano wiele prób uprawy poszczególnych szczepów - eksperymentowano z różnymi rodzajami, ponieważ klimat w Polsce jest dość surowy dla winorośli. Bywały (i wciąż bywają) sezony lepsze i gorsze. Podobnie z produkcją wina - wiele zmiennych wpływa na jego jakość i smak - ale na pewno warto się postarać.

Pokój hotelowy w winnicy JaworekDla tych, którzy są zainteresowani szczegółami, polecamy wycieczkę do winnicy i wysłuchanie opowieści przewodnika. Można dowiedzieć się między innymi: jakie szczepy są uprawiane w Polsce, ile czasu trwa winobranie i kiedy się odbywa, czy korek jest lepszy niż zakrętka, jak uzyskuje się wino słodkie a jak wytrawne, co może wpływać na smak wina, ile czasu trwa proces produkcji i co (oprócz winogron) jest używane w czasie jej trwania, czy kształt butelki ma wpływ na wino, i wiele wiele innych interesujących faktów i ciekawostek.

W czasie wyprawy do winnicy odbywa się również degustacja lokalnego wina oraz - dla chętnych - wyborna kolacja składająca się z przystawki, dania głównego i deseru, przyrządzonych z lokalnych, sezonowych produktów. Warto zostać w winnicy na weekend i spędzić noc (lub więcej nocy) w podwrocławskiej winnicy rozkoszując się błogim spokojem i winogronową atmosferą wyczuwalną w powietrzu.

---

Sprawdź również: