Największe województwo w Polsce pełne jest zabytków i przyciągających spojrzenia malowniczych krajobrazów. Dzika przyroda, jeziora i parki krajobrazowe zarówno mieszkańcom, jak i turystom pozwalają znaleźć chwilę wytchnienia. Co warto zwiedzić na Mazowszu? Przygotowaliśmy aż 25 atrakcji, dzięki którym fantastycznie spędzisz tu wolny czas.
Ciekawe miejsca na Mazowszu – co warto zobaczyć?
Warszawa była świadkiem najważniejszych historycznych wydarzeń, a miejsca takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego po prostu trzeba zobaczyć. Choć nie wszystkich cieszy widok wieżowców z przeszklonymi ścianami to w połączeniu z gęstą siecią ulic i licznymi zabytkami stanowią nieodłączny element krajobrazu współczesnej stolicy.
Warszawa jest bez wątpienia najczęściej odwiedzanym miastem na Mazowszu, ale nie jedynym, które trzeba zobaczyć. Śladem zamków należących do książąt mazowieckich dotrzesz m.in. do Czerska lub Ciechanowa. Pełne cudnych widoków Wzgórze Tumskie, na którym wznoszą się mury kolejnej średniowiecznej budowli zachęcają, aby odwiedzić również malowniczy Płock.
Do najbardziej wymagających turystów należą najmłodsi, których zainteresowanie wcale nie tak łatwo wzbudzić podczas podróży. Mazowieckie atrakcje dla dzieci potrafią pochłonąć je na długie godziny. Całą rodziną odwiedźcie park rozrywki i wodnego szaleństwa Suntago lub wybierzcie się na wyprawę pociągiem retro podczas zwiedzania Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Przyrodnicze atrakcje – mazowieckie jeziora i lasy
Życie w wielkim mieście ma swoje zalety, ale kiedy zbliża się weekend, wiele osób pragnie odpocząć od zgiełku i hałasu. Wbrew pozorom, aby znaleźć spokój i odprężyć się w malowniczych okolicznościach przyrody wcale nie trzeba przekraczać granic województwa mazowieckiego. Pojezierze Gostynińskie z licznymi jeziorami polodowcowymi nazywane jest małymi Mazurami. Bogata baza rekreacyjna przyciąga turystów m.in. nad Jezioro Zdworskie, Jezioro Białe czy Jezioro Lucieńskie.
-------
-------
Niekwestionowanym liderem w kategorii zielonych miejsc pod Warszawą jest Kampinoski Park Narodowy. Ale nie tylko tam w spokoju można pospacerować wśród sosnowych drzew. Ogromne kompleksy leśne kryje Mazowiecki Park Krajobrazowy, znajdziesz tu także słynne torfowisko o uroczej nazwie Bagno Całowanie. W okolicy Radomia rozciąga się Kozienicki Park Krajobrazowy, gdzie dawniej polowali polscy królowie. Wybierz jedną ze ścieżek dydaktycznych i rozpocznij przyjemną wędrówkę.
Mazowsze – atrakcje, których nie możesz przegapić!
1. Zawitaj do stolicy
Turyści, którzy przyjeżdżają do Warszawy po raz pierwszy, mają mocno napięty harmonogram zwiedzania. Lista ciekawych miejsc i zabytków wartych zobaczenia jest naprawdę długa. Odwiedzających stolicę nieco częściej z pewnością zainteresują mniej znane, urocze zakątki stolicy oraz bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.
Na Krakowskim Przedmieściu spotkasz przede wszystkim turystów, którzy spieszą się zobaczyć Zamek Królewski, chcą zrobić sobie zdjęcie na starówce lub odwiedzić warszawską syrenkę. Lokalsi odpoczywają w tym czasie na Bulwarach Wiślanych lub zamawiają lunch w jednej z restauracji na Pradze.
W stolicy życie pędzi jak szalone, na szczęście jest kilka miejsc, które pozwalają złapać oddech jak np. Łazienki Królewskie czy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Z dzieckiem koniecznie musisz wybrać się do Centrum Nauki Kopernik, z kolei najpiękniejszych widoków szukaj na 30. piętrze słynnego Pałacu Kultury.
Kliknij i sprawdź: Co robić w Warszawie?
2. Zaczerpnij świeżego powietrza i poszukaj łosia
Zielone płuca Warszawy i odskocznia od miejskiego hałasu. Porośnięty borami sosnowymi i poprzecinany drewnianymi kładkami kompleks leśny to cel wielu rodzinnych wycieczek. Bogata fauna i flora oraz imponująca liczba 360 km szlaków pieszych sprawiają, że piękno kampinosa za każdym razem można odkrywać na nowo. Spacer po jednej z 10 dostępnych ścieżek dydaktycznych to również realna szansa na to, aby spotkać łosia. W naturalnym środowisku żyje tu ponad 300 przedstawicieli tego gatunku.
Co wyróżnia Kampinoski Park Narodowy? Przede wszystkim występowanie w jego północnej części wydm śródlądowych, których wysokość sięga nawet 30 metrów. Nieodłącznym elementem krajobrazu są też liczne mokradła, bagna i torfowiska, które powstały w pradolinie Wisły. Miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym są Palmiry. Podczas II wojny światowej na obszarze Puszczy Kampinoskiej dochodziło do masowych egzekucji dokonywanych przez niemieckich okupantów. Obok cmentarza, w którym pochowano zamordowanych znajduje się dziś Muzeum – Miejsce Pamięci Pamiry.
3. Zajrzyj do wnętrz dawnej mazowieckiej chaty
Podróżując w stronę Torunia nie można pominąć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie na powierzchni nieco ponad 60 hektarów czas dosłownie się zatrzymał. Zamiast murowanych domów wciąż stoją tam stare chłopskie chaty i zagrody, pomiędzy którymi spacerują kozy lub gęsi. Sielski krajobraz stanowi odwzorowanie wsi rzędówki z końca XIX i początku XX wieku z drewnianym kościołem, wiatrakiem, karczmą i szlacheckim dworkiem – łącznie ponad 80 zabytkowych obiektów pochodzących z obszaru Mazowsza.
Wyposażenie chat wiernie odwzorowuje życie mieszkańców dawnej wsi, podobnie jak organizowane pokazy i warsztaty. Aby lepiej je poznać, warto zajrzeć do rzemieślniczych zakładów i przyjrzeć się pracy kowala lub szewca, nauczyć się wypiekać chleb lub wyrabiać masło tradycyjnymi metodami. Rytm życia wiejskiej społeczności wyznaczają pory roku, zaglądając do skansenu latem z dużym prawdopodobieństwem natrafisz na żniwa, z kolei jesienią możesz uczestniczyć w wykopkach.
4. Odwiedź Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Wznoszący się nad pradoliną Wisły zamek w Czersku lata swojej świetności ma już dawno za sobą, wciąż jednak z jego wież podziwiać można wspaniałe widoki na okolicę, a na zamkowym dziedzińcu spotkać prawdziwego rycerza. Jeden z najlepszych okresów w jego historii przypada na czas pod rządami królowej Bony, która według legendy powraca do zamku do dziś, aby zbierać zagubione perły, które nieustannie rozsypują się na nowo.
W sezonie zamek ożywa pozwalając odwiedzającym przenosić się w czasie podczas oglądania turniejów rycerskich lub śledzenia rekonstrukcji walk, do których dochodziło m.in. w okresie potopu szwedzkiego. Warto również przysiąść wśród zamkowych murów, aby posłuchać koncertu jazzowego lub obejrzeć spadające gwiazdy.
5. Przeżyj filmową przygodę w chmurach
Podróżowanie razem z ukochaną osobą zawsze ma w sobie coś wyjątkowego, tym razem możecie dodatkowo liczyć na naprawdę wielkie emocje. Lot helikopterem z widokiem na warszawskie Stare Miasto oraz Zamek Królewski z pewnością przyniesie Wam mnóstwo pięknych wspomnień, do których wraca się latami.
Wspólne wyprawy mogą być dalekie, ale także dziać się bardzo wysoko. Spędźcie wyjątkowy czas na pokładzie helikoptera Robinson R44 podziwiając najpiękniejsze zakątki Warszawy z perspektywy nieba. Toast szampanem pozwoli celebrować wspólne chwile z jeszcze większym rozmachem.
Romantyczne chwile w przestworzach możecie spędzić również na pokładzie luksusowej awionetki.
6. Spędź dzień w SPA
Dbanie o siebie pomaga atrakcyjnie wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele. Przy okazji potrafi być naprawdę bardzo przyjemne. Powiedz życiu „stop” i zatrzymaj się w codziennym biegu. Za drzwiami SPA możesz zostawić problemy wszystkich bliskich Ci osób, którymi żyjesz na co dzień i pozwolić by tym razem to inni ludzie, zatroszczyli się o Ciebie.
Pierwszym krokiem do dobrego samopoczucia będzie wygładzający skórę peeling całego ciała. Potem przyjdzie czas na masaż aromatycznymi olejkami, który przyniesie błogie odprężenie. Zabieg relaksujący wykonywany na zakończenie pobytu w SPA, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przywróci wypoczęty wyraz twarzy i wymaluje na niej szeroki uśmiech.
Marzy Ci się luksusowy dzień w SPA? Kliknij tutaj i sprawdź wszystkie nasze propozycje.
7. Odkryj twierdzę w Modlinie
Twierdza Modlin słynie z najdłuższego budynku w Europie, czyli cytadeli o długości aż 2250 metrów! Decyzja o jej budowie została podjęta w 1807 r. przez Napoleona I. Podczas zwiedzania twierdzy można zobaczyć m.in. wystawę pojazdów wojskowych, Bramę Napoleona oraz wzniesioną na dziedzińcu Wieżę Wodną. Koniecznie trzeba zajrzeć również do Wieży Czerwonej skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę, w pogodny dzień sięgający nawet granic Warszawy. Multimedialne Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197” przenosi odwiedzających do 1939 r. i przybliża im historię obrony twierdzy. Znajdziesz tu zarówno broń, jak i umundurowanie wchodzące w skład żołnierskiego ekwipunku, a wirtualna strzelnica pozwoli Ci oddać strzały z ciężkiego karabinu maszynowego.
Najmłodszych z pewnością zaciekawi Szlak Baśki Murmańskiej. Biała niedźwiedzica dotarła do Polski razem z żołnierzami Baonu Murmańskiego i stacjonowała w Modlinie. Podobno potrafiła salutować, a nawet defilowała przed Józefem Piłsudskim.
8. Usiądź za kierownicą motoryzacyjnej legendy
Ferruccio Lamborghini i Enzo Ferrari – to absolutna czołówka w świecie sław świata motoryzacji. Według opowieści kłótnia pomiędzy nimi zainicjowała powstanie samochodów marki Lamborghini z silnikiem V12, które z czasem wyrosły na jednego z największych rywali kultowego Ferrari.
Poznaj dwie włoskie legendy z bliska i zdecyduj, która z nich zasługuje na tytuł mistrza. Pojedynek Ferarri vs. Lamborghini rozegra się na torze wyścigowym w okolicy Warszawy. A może masz już swojego faworyta? Jazda Ferrari to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa i niezapomniane chwile kipiące od emocji. Jeśli jednak o szybsze bicie serca przyprawia Cię raczej włoskie auto z bykiem w logo, usiądź za kierownicą Lamborghini Gallardo, wciśnij pedał gazu i daj się ponieść przygodzie!
9. Odkrywaj tajniki kuchni świata
Obieranie, krojenie, smażenie, a przede wszystkim eksperymentowanie i łączenie smaków może być fascynujące. Wie o tym każdy miłośnik kuchni z różnych stron świata i dobrego jedzenia. Weź udział w warsztatach kulinarnych i zostań mistrzem kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej lub tajskiej.
Już jakiś czas temu podniebienia Polaków podbiło sushi. Naucz się jak przygotowywać futomaki, uramaki i nigiri, odpowiednio kroić łososia i gotować ryż. Podczas warsztatów sushi dla zaawansowanych dowiesz się z kolei jak smażyć w tempurze oraz poznasz różne formy sushi.
Mazowieckie atrakcje na weekend
10. Delektuj się romantycznym czasem z ukochaną osobą
Wymarzony czas tylko we dwoje oznacza dla was zaszycie się w miejscu, do którego nie dociera miejski zgiełk? Bliskość natury nie oznacza konieczności rezygnowania z luksusowych przestrzeni czy wyśmienitej kuchni. Dowodem na to jest Pałac Nowa Wieś zlokalizowany w pobliżu Warszawy.
Wspólny weekend dla Dwojga będzie pełen niezwykle przyjemnych niespodzianek. Już od progu w pokoju przywita Was sprawdzony duet: butelka wina i świeże owoce. Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz podróż łódką po Stawie Wielkim to doskonała okazja, aby na moment przenieść się w czasie i poczuć smak życia, jakie wiedli dawni mieszkańcy pałacu szlacheckiego pochodzenia.
Zajrzyjcie do ogrodu różanego i pospacerujcie alejkami wiodącymi przez otaczające posiadłość tereny zielone - ogród w stylu francuskim oraz park angielski. Możecie też popływać kajakiem lub zagrać w golfa, aby całkowicie zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Romantyczny weekend nie mógłby odbyć się bez nastrojowej kolacji w blasku świec. Szef kuchni dołoży starań, aby oczarować Was i rozpieścić tutejszą kuchnią.
11. Pospaceruj po największej mazowieckiej winnicy
Mazowiecka Toskania niczym magnes przyciąga nie tylko miłośników wina, ale także wszystkich pragnących zaznać spokoju i odpocząć od miejskiego zgiełku. Winnica Dwórzno to sielski zakątek, zlokalizowany zaledwie 40 km od stolicy.
Proces produkcji wina zaczyna się od zbiorów, wybierz się na spacer wśród pól winorośli, aby zobaczyć, gdzie wszystko się zaczyna. W trakcie zwiedzania winnicy krok po kroku prześledzisz proces, jaki przechodzi wino zanim zostanie zabutelkowane. Weźmiesz udział również w profesjonalnej degustacji wina, ucząc się smakować je wszystkimi zmysłami. Produkowane naturalnymi metodami wina gronowe i owocowe smakują wyśmienicie i stanowią najlepszy dowód na to, że lokalne trunki mogą być rewelacyjne!
12. Odpocznij nad jeziorem
Gdy temperatura rośnie, przyjemnie jest odpocząć nad wodą. Ruszaj więc w kierunku Pojezierza Gostynińskiego. Czysta i przejrzysta woda, liczne ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego – Jezioro Białe idealnie sprawdzi się na weekendowy wyjazd lub dłuższy wypoczynek z całą rodziną. Zrelaksuj się na plaży, popływaj kajakiem, zjedz świeżą rybę i zapomnij o codziennych zmartwieniach!
Są miejsca, gdzie głębokość jeziora przekracza 30 metrów. Jak się domyślasz, spotkasz tu miłośników nurkowania, na których pod wodą czeka mnóstwo ciekawych atrakcji jak np. zatopione wraki łodzi rybackiej i samochodu.
Wybierasz się nad Jezioro Białe po raz pierwszy? Pamiętaj, że otaczające je plaże są prywatne.
13. Naucz się piec i serwować wspaniałe desery
Słodkie chwile w świecie puszystej bezy, kremowych ptysiów i modnych makaroników. Zostanie mistrzem cukiernictwa wymaga talentu, ale to również ciężka praca. Warsztaty cukiernicze prowadzone przez Instytut Sztuki Kulinarnej wyposażą Cię w umiejętności, dzięki którym przygotujesz prawdziwe słodkie arcydzieła.
Jak w oszałamiający sposób udekorować wypieki? Upiec najlepszy domowy tort bezowy Pavlova lub ozdobić czekoladowe pralinki? Zadaj te pytania profesjonalistom, a uzyskane informacje przetestuj w praktyce. Słodkie rezultaty z pewnością wynagrodzą trud i dodadzą motywacji, aby rozwijać pasję dalej.
14. Weź udział w turnieju rycerskim
Każdy zamek ma swojego upiora. Tym razem to nie biała dama, a żółta straszy w jednej z najstarszych mazowieckich warowni. Wieża, mury i piwnice - tyle pozostało po gotyckiej budowli. Do czasów jej świetności można przenieść się odwiedzając Muzeum Zbrojowni oraz oglądając zgromadzone w zamkowych wnętrzach eksponaty. Jednym z najciekawszych corocznych wydarzeń jest Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny.
Miłośnikom nietypowych wrażeń polecamy, aby pod ruiny zamku podpłynąć kajakiem. Spływy kajakowe rzeką Liwiec to popularna atrakcja w regionie. W trakcie wyprawy możesz przystanąć na jednej z piaszczystych plaż, a po przekroczeniu linii mety rozpocząć zwiedzanie.
W okolicy warto odwiedzić też Sowią Górę – znakomity punkt z widokiem na malowniczą Dolinę Liwca.
15. Poznaj tajniki produkcji whisky i sztuki piwowarskiej
Piwo za każdym razem może smakować inaczej. Umiejętność sensorycznej oceny jego walorów pozwala w pełni się nimi cieszyć i uczy dostrzegać nawet niewielkie różnice. Weź udział w degustacji piwa połączonej z kursem kiperskim i zostań świadomym piwoszem, który chwyta za kufel dla przyjemności, ale też potrafi ciekawie opisać jego zawartość.
Wolisz coś mocniejszego? Spostrzeżeniami dotyczącymi zalet ulubionego trunku chętnie dzielą się także miłośnicy whisky. Jej złożony smak może zależeć od surowca wykorzystywanego w procesie produkcji, sposobu suszenia słodu, a nawet wyboru odpowiedniej beczki do przechowywania. Podczas degustacji whisky nauczysz się w pełni doceniać bogaty smak i aromat trunku oraz skosztujesz whisky z różnych stron świata.
16. Spróbuj masażu tajskiego
Idealna opcja dla osób, które pilnie potrzebują odpoczynku, ale natłok obowiązków nie pozwala im na ucieczkę za miasto. Masaż tajski wykorzystuje elementy pasywnej jogi, czerpie z masażu chińskiego i ajurwedyjskiego. To dość nietypowa forma relaksu, w trakcie której masażysta wykorzystuje nie tylko swoje dłonie, ale także nadgarstki, kolana a nawet stopy, aby przynieść ulgę napiętym mięśniom i odblokować przepływ energii. Poczujesz jak Twoje ciało się rozciąga, a zaprzątające głowę troski odchodzą w zapomnienie.
O Twoje dobre samopoczucie zadbają wykwalifikowane masażystki z Tajlandii. Wnętrze utrzymane w orientalnym klimacie pozwoli Ci przenieść się w świat pełen cudownych krajobrazów, lazurowej wody oraz wyjątkowej azjatyckiej kultury.
Ciekawe miejsca do 100 km od Warszawy
17. Odwiedź średniowieczną stolicę Polski
Mało kto pamięta, że w średniowieczu Płock pełnił zadania stolicy naszego kraju. Jego najważniejsze zabytki znajdują się na ponad 50-metrowej skarpie nazywanej Wzgórzem Tumskim. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miasta jest bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której podziemiach spoczywają szczątki władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Pominąć nie można też wzniesionego w XIV wieku Zamku Książąt Mazowieckich, w którym mieści się Muzeum Diecezjalne.
Historyczne zabytki Płocka są warte odwiedzenia, ale miłośnicy pięknych widoków powinni skierować swoje kroki również nad Wisłę. Po zejściu z Wzgórza Tumskiego wybierz się na spacer po molo – nietypowym, bo ułożonym równolegle do brzegu. Twoim oczom ukaże się cudny nadwiślański krajobraz z odwiedzonymi zabytkami w tle.
18. Zaczerpnij wody z Królewskiego Źródła
W miejscu dawnej Puszczy Radomskiej rozciąga się Kozienicki Park Krajobrazowy. Jedną z jego największych atrakcji turystycznych jest rezerwat przyrody Królewskie Źródła, którego nazwa nawiązuje do czasów, gdy na polowanie przyjeżdżali tu polscy królowie. Z jednego ze źródeł wodę czerpał podobno sam Władysław Jagiełło.
Ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła wiedzie drewnianymi kładkami wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Na trasie nie brakuje pięknych widoków, warto przysiąść na moment na ławce w otoczeniu zieleni i przystanąć w punkcie obserwacji ptaków. Przyjemne popołudnie może trwać dłużej jeśli zdecydujesz się skorzystać z wyznaczonych miejsc na grilla lub ognisko.
19. Usiądź na ławeczce zakochanych
W Opinogórze swoją posiadłość miała rodzina Krasińskich. Otwarte tu w 1961 roku Muzeum Romantyzmu to nie tylko jeden budynek, ale cały kompleks pałacowo-parkowy, na który składają się m.in. neogotycki zameczek, dwór, oficyna dworska i oranżeria. Znajdziesz tu m.in. eksponaty poświęcone życiu i twórczości Zygmunta Krasińskiego oraz wystawę dzieł sztuki z okresu romantyzmu
Kompleks budynków należących do muzeum otacza przepiękny park w stylu angielskim. To właśnie w nim tuż obok pomnika Zygmunta Krasińskiego znajduje się magiczna ławeczka. Legenda głosi, że każdy kto na niej usiądzie, ten się zakocha. Ławeczka została ufundowana przez Amelię Załuską, która autora „Nie-Boskiej komedii” darzyła wielkim uczuciem.
20. Wybierz się na przejażdżkę pociągiem retro
Szukasz atrakcji, która przypadnie do gustu również najmłodszym członkom rodziny? W takim razie jedź do Sochaczewa. To co jako pierwsze zwraca uwagę po przekroczeniu progu muzeum to ilość wąskotorowych pojazdów szynowych, która potrafi przyprawić o zawrót głowy. Lokomotywy, wagony, parowozy, drezyny – łącznie 163 jednostki taboru wąskotorowego. O historii kolejnictwa oraz jego roli w codziennym życiu opowiadają także wystawy oraz interaktywne makiety.
Niewątpliwie atrakcją budzącą największe emocje jest przejazd po wąskim torze pociągiem retro, który spod muzeum wyrusza w kierunku Wilcza Tułowskiego. Częścią wyprawy jest spacer po Kampinoskim Parku Narodowym, a w drodze powrotnej również ognisko.
Atrakcje pod Warszawą
21. Popływaj nad Zalewem Zegrzyńskim
Porty i przystanie, piaszczyste plaże, sporty wodne – rzut kamieniem od Warszawy znajduje się miejsce idealne zarówno do krótkiego, jak i kilkudniowego wypoczynku.
Zalew Zegrzyński powstał jako zbiornik retencyjny na Narwi w 1963 roku. Dziś chętnie spędzają tu czas warszawiacy, którzy kochają sporty wodne próbując swoich sił we flyboardzie, windsurfingu lub spokojnie żeglując po tafli jeziora o powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych. Marzy Ci się relaks w promieniach słońca, słodkie lenistwo na leżaku i kąpiele dla ochłody? Wybierz jedną z piaszczystych plaż takich jak: Dzika Plaża w Nieporęcie, plaża w Serocku lub w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa.
22. Podejmij motoryzacyjne wyzwanie
Eksplorowanie terenu zaprojektowanego z myślą o ekstremalnych przygodach nie może obejść się bez utrudnień. Jazda 4x4 z przeszkodami to gwarancja niezapomnianych emocji dla fanów adrenaliny i zastrzyk pozytywnej energii! Strome wzniesienia, ostre zjazdy, trawersy, a przy tym maksymalna dawka emocji czeka na trasie Expert. A co jeśli na Twojej drodze stanie rów wypełniony wodą, a samochód ugrzęźnie w trudnym i błotnistym terenie? W tym przypadku niezbędna okaże się wyciągarka, którą nauczysz się obsługiwać.
Ekstremalne przejazdy realizować można nie tylko na czterech kołach, ale także na dwóch. Na miłośników sportów motocyklowych, szybkości i adrenaliny czeka jazda motocyklem crossowym na torze zaprojektowanym przez samego mistrza Polski motocross.
23. Posłuchaj koncertu chopinowskiego w Żelazowej Woli
Był rok 1810, gdy w Żelazowej Woli Mikołaj Chopin oraz Justyna z Krzyżanowskich powitali na świecie swoje drugie dziecko. Któż mógł wtedy przypuszczać, że maleńki Fryderyk zostanie wybitnym pianistą i jednym z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Budynek muzeum, który wyglądem przypomina dworek szlachecki, nie jest dokładnym odwzorowaniem oficyny, w której urodził się Fryderyk Chopin. Umieszczone w jego wnętrzu eksponaty pomagają jednak wyobrazić sobie, jak wyglądało wówczas codzienne życie. Wystawa opowiada także o przyjaźni łączącej rodziny Chopinów i Skarbków oraz życiu i twórczości kompozytora.
Posiadłość otoczona jest malowniczym ogrodem. Pospaceruj jego alejkami, przysiądź na ławce i wsłuchaj się w rozbrzmiewające wokół dźwięki Etiudy Rewolucyjnej lub Preludium Deszczowego. Recitale chopinowskie organizowane są od 1954 r. a ich aktualny harmonogram można sprawdzić na stronie internetowej muzeum.
24. Zostań pilotem
O niektórych marzeniach nie da się zapomnieć, dopóki nie uda się ich zrealizować. Pierwsza lekcja pilotażu helikoptera to idealna propozycja dla wszystkich miłośników lotnictwa, którzy nie potrafią pogodzić się z koniecznością zasiadania na miejscu pasażera. Pozyskując informacje z pierwszej ręki dowiesz się, na czym polega praca pilota, z czego składa się samolot oraz jak działają urządzenia nawigacyjne.
Część praktyczna szkolenia odbędzie się wysoko w chmurach, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora będziesz mieć okazję chwycić za stery oraz wykonać kilka podstawowych manewrów. Spróbuj zajęcia, które wywoła przyjemny dreszczy adrenaliny i rozbudzi chęć czerpania z życia pełnymi garściami.
25. Oddaj się wodnemu szaleństwu w Suntago
W tym przypadku liczby mówią same za siebie: 35 zjeżdżalni i aż 18 różnych basenów o łącznej powierzchni 3500 m2! Poczuj się jak na zagranicznych wakacjach odpoczywając na leżaku wśród prawdziwych palm pochodzących m.in. z Florydy i Kostaryki. Kolorowego drinka z palemką zamówisz w basenowym barze bez wychodzenia z wody.
Ogromny basen z falami, rzeka przygód, zjeżdżalnie i mnóstwo innych atrakcji dla całej rodziny - w strefie Jamango wodnemu szaleństwu nie ma końca! W strefie Relax znajdziesz aż 8 basenów mineralnych o dobroczynnym wpływie na zdrowie oraz basen termalny, w którym nie zabraknie przyjemnie rozluźniających całe ciało bąbelków. Suntago to także sauny, bogata strefa wellness & spa, bary i restauracje oraz baza noclegowa.
26. Sprawdź, co potrafi Monster Truck
Chwyć za kierownicę motoryzacyjnego olbrzyma, którego gabaryty sięgają 3,5 metra wysokości, a monstrualnej wielkości koła mają niszczycielską moc. Pierwsze Monster Trucki zaczęły powstawać w latach 70., a pokazy z ich udziałem początkowo zarezerwowane dla amerykańskich widzów szybko rozprzestrzeniły się na cały świat. Poczuj dziecięcą frajdę i daj upust swoim emocjom podczas niecodziennej zabawy, jaką niewątpliwie jest tratowanie wraków.
To nie będzie zwykły tor przeszkód, ale prawdziwa motoryzacyjna przygoda. Gdy tylko jakiś samochód stanie Ci na drodze, Ty po prostu po nim przejedziesz nie zatrzymując się ani na chwilę. Monster Truck robi to, co chce i zawsze pozostaje niezwyciężony!
Podobne tematy:
- Co robić w Warszawie? Pomysły na weekend i atrakcje >>
- Małopolska - 25 najlepszych atrakcji i pomysłów na weekend >>
- Dolny Śląsk - 25 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć >>
- Wielkopolska - Atrakcje & Pomysły na weekend >>
- Pomorze - Najlepsze atrakcje & Pomysły na weekend >>
- Pomysły na Weekend w Trójmieście: 25 Oryginalnych Pomysłów >>
- Pomysły na Weekend w Poznaniu: 25 Najlepszych Atrakcji >>
- Pomysły na Weekend we Wrocławiu: 30 Najlepszych Atrakcji >>
- Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend i najlepsze atrakcje >>
- Co robić w Warszawie? Pomysły na weekend i atrakcje >>
- Gdzie na weekend we Dwoje? Romantyczne kierunki dla zakochanych >>
- Gdzie wybrać się na weekend SPA? >>
- Gdzie na majówkę? Pomysły na długi weekend z przyjaciółmi >>
- Gdzie na jesienny weekend w Polsce? >>
- Co robić jesienią? 10 inspirujących pomysłów dla każdego >>
- Co zrobić z dniem wolnego? 10 pomysłów dla zapracowanych >>
- Winnica i jej słodka tajemnica... Poznaj historię Winnicy Jaworek >>
- Gdzie w podróż poślubną? Pomysły na weekend miodowy w Polsce >>