Warszawa to miasto pełne różnorodności. Jedni zakochują się w niej od razu, inni stopniowo odkrywają kolejne uroki. Spacerując uliczkami wśród odrestaurowanych kamienic trudno uwierzyć, że po II wojnie światowej nie było tu niczego, a miasto zostało doszczętnie zniszczone. Warszawę można zwiedzać śladami historii, jednocześnie obserwując jak wśród zabytków wyrastają nowoczesne wieżowce.
To miasto, w którym czas pędzi jak szalony, ale oazą spokoju są też liczne parki i ogrody pełne kwitnącej zieleni. Wieczorami miasto cudownie prezentuje się z tarasów widokowych, a na jego ulicach mieszkańcy pozwalają sobie na odrobinę luzu. Możesz posłuchać tu wszystkiego, od muzyki klasycznej po rozrywkowe przeboje. Pełne po brzegi teatry, kina i klimatyczne restauracje tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Warszawa usypia zaledwie na chwilę i tylko po to, by już o świcie obudzić się i znów ruszyć z pełnym impetem.
Co można robić w Warszawie?
#1. Usiądź na ławce na Krakowskim Przedmieściu
To idealne miejsce, aby poczuć klimat miasta, przez moment obserwować mieszkańców i na chwilę wsłuchać się w miejski zgiełk. Tu zawsze jest tłoczno, ale nie bez powodu.
W pobliżu znajdziesz najpopularniejsze atrakcje turystyczne stolicy: Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Barbakan. Kiedy już weźmiesz kilka głębokich oddechów ruszaj dalej, by odkrywać uroki wpisanej na listę UNESCO warszawskiej Starówki. Daj sobie czas, aby poczuć magiczny klimat stolicy, nacieszyć oko widokiem kolorowych kamienic i koniecznie zrobić zdjęcie warszawskiej Syrence.
#2. Wjedź na taras widokowy Pałacu Kultury
Warszawa oferuje wiele punktów widokowych, z których podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Miejscem, którego zdecydowanie nie wolno pominąć, jest taras zlokalizowany na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Z wysokości 114 metrów stolica potrafi zachwycić. W szczególności polecamy wjechać na taras wieczorem – widok jest naprawdę magiczny!
#3. Sprawdź, co kryją piwnice na Starym Mieście
Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta to alternatywny sposób na zwiedzenie turystycznego centrum Warszawy. Dzisiejsze Stare Miasto tworzą odbudowane z gruzów ulice i odrestaurowane kamienice. Pod ziemią znaleźć można jednak autentyczne fragmenty przedwojennej Warszawy, oglądając pod szklaną podłogą zachowane części ulic czy murów.
-------
-------
Szlak tworzy 5 miejsc, w których kwitnie działalność artystyczna i kulturalna: Muzeum Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Stara Prochownia SCEK (dawne więzienie), Staromiejski Domu Kultury. Prowadzą do nich sekretne wejścia, które najpierw trzeba odnaleźć.
#4. Zmień perspektywę
Znasz w tym mieście każdą uliczkę i każdy zakamarek? Czas odkryć je zupełnie na nowo, ciesząc oko zapierającymi dech widokami. Lot helikopterem nad Warszawą to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć z perspektywy nieba na Pałac w Wilanowie, Świątynię Opatrzności Bożej, Most Siekierkowski oraz Stadion Narodowy. Dźwięk silnika i świst powietrza przecinanego przez łopaty wirnika tworzy niesamowitą atmosferę, która pozwala oderwać się od codzienności.
Taką podniebną wycieczkę nad miastem możesz również przeżyć na pokładzie samolotu. Widok warszawskiej Starówki, największych mostów stolicy i najbardziej znanych zabytków z pewnością dostarczy wyjątkowych wrażeń.
#5. Idź do biblioteki!
Ale wcale nie po to, żeby wypożyczyć książkę. Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się zjawiskowy ogród. Romantyczne mostki, bujna roślinność, porośnięte winoroślami pergole – spacer w takim miejscu to konieczność! Przez przeszklony dach można zajrzeć do biblioteki, a z tarasu podziwiać malowniczy widok na Wisłę, Zamek Królewski oraz centrum Warszawy.
Jeden z największych ogrodów dachowych w Europie podzielony jest na dwie części połączone strumieniem. Ogród otwarty jest 7 dni w tygodniu z darmowym wstępem dla wszystkich, przy czym w okresie jesienno-zimowym można wejść tylko do ogrodu dolnego.
#6. Zajrzyj na Pragę
Praga Północ przyciąga modnymi pubami i restauracjami z pysznym jedzeniem. To jedna z najbardziej znanych warszawskich dzielnic, która trochę jak wehikuł czasu przenosi kilkadziesiąt lat wstecz. Tu ściany zniszczonych kamienic zdobi street art, a w podwórkach znaleźć można słynne praskie kapliczki z czasów wojny. Historię dzielnicy poznasz w Muzeum Warszawskiej Pragi, a spacerując ulicą Ząbkowską przekonasz się, jak dziś kwitnie tu życie kulturalne. W pobliżu znajduje się też warszawskie zoo.
Odwiedzając Pragę-Południe polecamy zajrzeć do wyjątkowej galerii sztuki - Muzeum Neonów, gdzie stare powojenne reklamy świetlne robią wielkie wrażenie.
Co robić latem w Warszawie?
#7. Rozerwij się na Bulwarach Wiślanych
Na lewym brzegu Wisły zdecydowanie bardziej czuć wakacyjny klimat niż w jakiejkolwiek innej części Warszawy. Od Cypla Czerniakowskiego do Plaży Żoliborz rozciąga się miejska strefa relaksu, kulturalno-artystycznych atrakcji i wieczornego chillowania pod gołym niebem. Nadrzeczna promenada, park trampolin i skate park, piaszczysta plaża z leżakami, tętniące życiem kluby i kawiarnie – to wszystko sprawia, że w tym miejscu nigdy nie gości spokój ani nuda.
#8. Poleć motoparalotnią
Podniebne podróże można realizować na rożne sposoby, a motoparalotnia zdecydowanie zalicza się do tych najbardziej spektakularnych. Wystarczy nieco oddalić się od stolicy, aby się o tym przekonać. Mając chmury na wyciągnięcie ręki podziwiaj panoramę Warszawy i kolekcjonuj najwspanialsze wspomnienia, do których latami będziesz powracać z uśmiechem na twarzy.
#9. Obejrzyj zachód słońca z Poniatówki
Położona pod Mostem Poniatowskiego miejska plaża ma swój magiczny urok – szczególnie w towarzystwie bliskich osób. Możesz wygodnie rozłożyć się na mięciutkim piasku i obserwować PGE Narodowy lub drugi brzeg Wisły. Poniatówka to miejsce idealne do rekreacji, aby rozegrać mecz siatkówki plażowej, grillować lub wypić pyszny koktajl na łonie natury.
Spędzając na plaży wolny dzień, warto przejść się również do zlokalizowanego w pobliżu parku Skaryszewskiego – jednego z największych i najpiękniejszych parków w stolicy.
#10. Zostań pilotem
W Warszawie spełniają się marzenia. Nie wiemy czy wszystkie, ale z pewnością te o lataniu. Czy podczas szkolenia lotniczego można usiąść w kokpicie? - Pewnie. Usłyszeć komendy z wieży lotniczej? Jak najbardziej. Chwycić za stery w trakcie lotu? - Zdecydowanie tak! Szykuj się na wielkie emocje i niezapomniane wrażenia.
Co można robić zimą w Warszawie?
#11. Obejrzyj niesamowite iluminacje świetlne
Pragniesz w życiu odrobiny magii? Ten blask całkowicie przesłoni szarą codzienność i zabierze Cię do świata czarów. Królewski Ogród Światła to wystawa świetlna, która w okresie jesienno-zimowym rozświetla ogrody królewskie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Sam barokowy budynek jest wspaniałą atrakcją przez cały rok. Przemierzając pałacowe komnaty przekonasz się jak wyglądało codzienne życie Jana III Sobieskiego, aby chwilę później zaczerpnąć świeżego powietrza w przepięknych królewskich ogrodach.
#12. Zostań mistrzem strzelnicy
Chwyć za broń, by pokazać, kto tu jest mistrzem broni palnej. Szkolenie strzeleckie to okazja, aby przekonać się, że trafienie do celu wcale nie jest proste, ale możliwe! Zadbaj o odpowiednią postawę i balans ciała. Połóż palec na spuście, a potem wyceluj. To będzie strzał w dziesiątkę!
#13. Spróbuj masażu tajskiego
Czy w największym polskim mieście można znaleźć spokój? Jak najbardziej, tylko trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. Masaż tajski to zupełnie nowy wymiar relaksu, w trakcie którego ciało układane jest w pozycjach jogi, a wykwalifikowane masażystki z Tajlandii dzięki sile nacisku przywracają organizmowi równowagę oraz niosą ukojenie dla skołatanych nerwów. Oddaj się błogiemu relaksowi, zapominając o całym świecie. Przypływ pozytywnej energii gwarantowany!
Co można robić w Warszawie w upał?
#14. Zaszalej na flyboardzie
Na wodne szaleństwo można pozwolić sobie nie tylko na północy kraju, ale także w jego części centralnej. Załóż specjalne odrzutowe buty, aby wykonać spektakularne powietrzno-wodne akrobacje. Flyboard – to idealna zabawa dla osób, które uwielbiają testować nowości i kochają adrenalinę.
#15. Wypłyń w rejs po Wiśle o zachodzie słońca
Miasto, nawet najpiękniejsze, męczy podczas upału. A od jego gwaru chciałoby się odpocząć w otoczeniu natury. Pozwala na to kameralny rejs po Wiśle w blasku zachodzącego słońca. Z pokładu łodzi motorowej rozciągają się wyjątkowe widoki podkoloryzowane ciepłym światłem charakterystycznym dla "złotej godziny".
Można wybrać trasę w górę rzeki by spojrzeć na Bulwary Wiślane i Zamek Królewski lub skierować się w stronę Mostu Siarakowskiego mijając Stadion Narodowy. Schłodzone prosecco dodatkowo podkreśli nastrojową atmosferę rejsu. Idealny pomysł na spędzenie czasu we dwoje.
#16. Odpocznij w Łazienkach Królewskich
Łazienki Królewskie to bez wątpienia najpopularniejszy i najbardziej tłoczny kompleks pałacowo-ogrodowy. Najważniejszym punktem jest letnia rezydencja Stanisława Augusta, czyli słynny Pałac na Wyspie. Ale znaleźć można tu również Starą Pomarańczarnię, amfiteatr, pomnik Fryderyka Chopina i cztery malownicze ogrody o zróżnicowanej stylistyce: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny, Chiński. Podczas spaceru spotkasz także wiewiórki i pawie dumnie kroczące wśród soczystej zieleni, a w lecie posłuchasz Koncertów Chopinowskich. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się Belweder.
Co robić w Warszawie w deszcz?
#17. Weź udział w warsztatach kulinarnych
Wybierz się w fantastyczną podróż przez specjały kuchni indyjskiej, greckiej lub azjatyckiej, jednocześnie poznając fantastycznych ludzi. Ale warsztaty kulinarne to nie tylko nauka gotowania: odkryj sekrety parzenia kawy i latte art, naucz się warzenia piwa lub sprawdź czym jest miksologia, czyli sztuka przyrządzania najlepszych drinków w mieście!
Tym, którzy mieliby ochotę spróbować czegoś dobrego, co tym razem przygotuje dla nich ktoś inny, polecamy zapoznanie się z ofertą targu śniadaniowego. Smakołykami można delektować się w otoczeniu przyrody i pod gołym niebem.
#18. Zajrzyj do Muzeum Polskiej Wódki
Wódka to bez wątpienia nasz trunek narodowy, którym Polska może chwalić się na arenie międzynarodowej. Prawie każdy go próbował, ale czy zna jego historię? Kiedyś Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser, dziś Muzeum Polskiej Wódki to miejsce, w którym wódka urosła do rangi dziedzictwa narodowego.
Można tu poznać proces jej produkcji, zobaczyć jak wygląd butelek zmieniał się na przestrzeni lat, odkryć sekrety branży gorzelniczej i tradycje picia wódki przy polskim stole. W takim miejscu nie mogłoby zabraknąć miejsca do degustacji, w którym coś dla siebie znajdzie każdy współczesny koneser tego trunku.
#19. Stań przed obiektywem
To właśnie w Warszawie początkujące modelki robią wielką karierę, a znani celebryci pozują na ściankach. Poczuj się jak gwiazda w blasku fleszy stając przed obiektywem w perfekcyjnie wykonanym makijażu i stroju, który podkreśli atuty sylwetki. Bądź najpiękniejszą wersją siebie podczas sesji foto idealnie dopasowanej do Twojego temperamentu: fashion, buduarowej lub glamour.
Co robić w weekend w Warszawie?
#20. Odwiedź lokalną winnicę
Delektowanie się winem to ogromna przyjemność. A gdyby tak poznać sekrety jego produkcji od samego początku. Wybierz się na spacer po największej mazowieckiej winnicy, aby wśród malowniczych pól winorośli zgłębiać tajniki powstawania najlepszych trunków i odkrywania kolejnych nut zapachowych. Zdobytą wiedzę trzeba sprawdzić w praktyce. Dlatego to właśnie degustacja pięciu lokalnych rodzajów wina zakończy to magiczne popołudnie.
#21. Spotkaj się z przyjaciółmi przy Multimedialnym Parku Fontann
Obejrzyjcie wspólnie tańczące przy dźwiękach muzyki fontanny, a po pokazie wybierzcie na długi spacer ulicami miasta. Spektakularne pokazy wykorzystują grę świateł, wody i dźwięku, aby oczarować publikę. Takiego widowiska nie można przegapić spędzając czas w pobliżu Zamku Królewskiego. Wyświetlanie animacji oraz pokazów laserowych umożliwia fontanna główna o powierzchni 2 200 m2 oraz dwie fontanny liniowe. Częścią kompleksu jest też fontanna dla dzieci.
#22. Zjedz coś dobrego!
W Warszawie nie brakuje wykwintnych restauracji, klimatycznych kawiarni czy dobrego street foodowego jedzenia. Możliwości jest mnóstwo! Jedną z nich jest odrestaurowana hala targowa – Hala Koszyki. Idealne miejsce dla niezdecydowanych, gdzie pod wspólnym dachem mieści się kilkanaście restauracji oferujących specjały z całego świata, m.in. kuchni hinduskiej, japońskiej, meksykańskiej czy hiszpańskiej. Wegański hummus sąsiaduje z grillowanymi kiełbaskami, smażonym tajskim makaronem i ostrygami. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!
Warto wspomnieć, że w pobliżu hali znajduje się Plac Konstytucji – jeden z przykładów architektury socrealistycznej.
Co robić z dziećmi w Warszawie?
#23. Odkryj fascynujący świat nauki
Centrum Nauki Kopernik udowadnia, że wystawa wcale nie musi mieć nic wspólnego z podziwianiem eksponatów zza szyby, a nauka może być naprawdę fascynująca. Strefa eksperymentowania, stoły warsztatowe, laboratoria, planetarium – tu wszystkiego możesz dotknąć i spróbować. W tym miejscu wiek nie gra roli, a kierunek zwiedzania wyznaczają fantazja i ciekawość gości.
#24. Wejdź na wieżę dzwonniczą kościoła św. Anny
Po co? Aby podziwiać z góry panoramę Starego Miasta. Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się miejsce, które przynajmniej raz powinien odwiedzić każdy turysta. Wejście wymaga odrobiny wysiłku, ponieważ pokonać trzeba aż 150 schodów, ale widok zdecydowanie wynagradza ten trud! Stare Miasto oglądane z perspektywy nieba robi jeszcze większe wrażenie.
#25. Odwiedź Muzeum Powstania Warszawskiego
To wyjątkowe, nowoczesne miejsce na mapie Warszawy, zlokalizowane w dawnej elektrowni tramwajowej. Interaktywna wystawa wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, aby opowiedzieć o jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku. To punkt obowiązkowy podczas zwiedzania stolicy dla każdego. Do muzeum warto wybrać się razem z dziećmi, które mogą poznawać historię w specjalnie przeznaczonej dla nich Sali Małego Powstańca.
---
Sprawdź również: „Co robić w Trójmieście” oraz „Pomysły na weekend we Wrocławiu”.
---
Podobne tematy:
- Pomysły na Weekend w Poznaniu: 25 Najlepszych Atrakcji >>
- Pomysły na Weekend we Wrocławiu: 30 Najlepszych Atrakcji >>
- Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend i najlepsze atrakcje >>
- Co robić w Trójmieście? 25 oryginalnych pomysłów >>
- Gdzie na weekend we Dwoje? Romantyczne kierunki dla zakochanych >>
- Gdzie na Weekend w Polsce? Najciekawsze miejsca i atrakcje >>
- Gdzie w podróż poślubną? Pomysły na weekend miodowy w Polsce >>
- Gdzie wybrać się na weekend SPA? >>
- Gdzie na majówkę? Pomysły na długi weekend z przyjaciółmi >>
- Oryginalne pomysły na randkę >>
- Dolny Śląsk - 25 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć >>
- Pomorze - Pomysły na weekend & Najlepsze atrakcje >>
- Wielkopolska - Atrakcje & Pomysły na weekend >>
- Gdzie na jesienny weekend w Polsce? >>
- Prezenty Lotnicze - Co Wybrać? >>
- Co robić jesienią? 10 inspirujących pomysłów dla każdego >>
- Co zrobić z dniem wolnego? 10 pomysłów dla zapracowanych >>
- Gdzie i jak się oświadczyć? Wyjątkowe zaręczynowe historie i inspiracje >>