Kilkudniowe wyjazdy to fantastyczna okazja, aby oderwać się od codzienności, odwiedzić nowe miejsca i zapewnić sobie dawkę wrażeń oraz kolejne piękne wspomnienia. Wolny czas najlepiej spędzać z całą rodziną, choć od czasu do czasu warto wybrać się gdzieś tylko we dwoje.
CIEKAWE MIEJSCA W POLSCE NA WEEKEND. GDZIE POJECHAĆ NA DWA DNI, A GDZIE NA DŁUGI WEEKEND?
Kiedyś wyjeżdżało się rzadziej, zwykle raz lub dwa razy w roku, bo ważniejsze były inne wydatki. Dziś za swoją największą motywację do oszczędzania coraz więcej osób uznaje właśnie podróże. Mamy świadomość, że chociaż nocleg czy bilety trzeba opłacić, to jednak wspomnienia i emocje, które przywieziemy ze sobą są najcenniejsze.
W ciągu roku jest do dyspozycji kilkadziesiąt weekendów – w tym również te przedłużone! To pozwala odwiedzić nie tylko najbliższą okolicę, ale też dotrzeć w bardziej odległe zakątki.
-------
-------
Wśród rodzimych turystów ogromną popularnością niezmiennie cieszą się góry – głównie Tatry, choć powoli dościgają je także Karkonosze i Bieszczady. Tutaj sezon trwa cały rok. Między majem a październikiem gwałtownie wzrasta zainteresowanie wybrzeżem Bałtyku, bo choć woda może nie jest tu najcieplejsza, to szerokich plaż i zachodów słońca mogą nam pozazdrościć w całej Europie. W sezonie letnim turystyka kwitnie też w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, bo gdzie pojechać na żagle jak nie tam? Niezależnie od pory roku chętnie odwiedzane są największe polskie miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Tam zawsze dzieje się coś ciekawego…
Warto wziąć pod uwagę również mniej oczywiste miejsca na weekend, których w Polsce jest pod dostatkiem. Trudno wymienić tutaj wszystkie, ale podamy chociaż przykłady: Bory Tucholskie, Żuławy Wiślane, Dolina Bugu, a także miasta: Toruń, Kołobrzeg, Zamość czy Zielona Góra.
Gotowi na wyjątkową podróż po Polsce? No to zaczynamy!
Weekend w Polsce? Zdecydowanie!
Weekend jest po to, aby odpocząć. Ale relaks po całym tygodniu pracy wcale nie musi oznaczać bezczynnego leżenia na kanapie. Wyjazdy weekendowe dobrze jest połączyć z oryginalnymi atrakcjami, których w Polsce nie brakuje. Wspinaczka, jazda na rowerze, żeglarstwo, loty widokowe czy off-road – to tylko niektóre z propozycji aktywnego wypoczynku. Relaks na łonie natury generuje mnóstwo pozytywnej energii.
Jeśli więc zamiast cieszyć się życiem, czujecie, że opadacie z sił i najchętniej schowalibyście się przed całym światem pod kołdrą to znak, że musicie zrobić dokładnie odwrotnie! Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo pięknych miejsc na weekend w Polsce wraz z listą najciekawszych atrakcji. W artykule znajdziecie też wiele propozycji aktywnych i nietypowych form spędzania wolnego czasu, których na próżno szukać w przewodnikach.
---
MIEJSCA NA WEEKEND W POLSCE: MAŁOPOLSKA - GÓRY, WYŻYNY & ZACHWYCAJĄCY KRAKÓW
Małopolska to z pewnością nasz narodowy powód do dumy. Niezależnie od pory roku znajdziecie tu mnóstwo wspaniałych miejsc i wyjątkowych atrakcji. Zima na stokach Kasprowego Wierchu, wiosna w gwarnym Krakowie, lato na szlakach Beskidu Wyspowego i kolorowa jesień na Jurze.
+ Kraków
Krakowa nikomu przedstawiać nie trzeba. Drugie co do wielkości miasto w Polsce (pod względem powierzchni i liczby mieszkańców), dawna stolica i siedziba królów. Położony w południowej części naszego kraju, nad Wisłą. Trudno się w nim nie zakochać – tętni życiem, urzeka atmosferą i zachwyca zabytkami – jest to więc wyjątkowo ciekawy pomysł na weekend. Kraków to punkt obowiązkowy dla miłośników architektury i sztuki. Kiedy już wysłuchacie legendy o smoku, zwiedzicie Zamek Królewski na Wawelu, pospacerujecie po Starym Mieście oraz Kazimierzu i wdrapiecie się na Kopiec Kościuszki, nadal pozostanie Wam jeszcze sporo fajnych i ciekawych miejsc do zobaczenia – również tych mniej oczywistych.
Być w Krakowie i nie odwiedzić żadnego muzeum? Trochę szkoda, tym bardziej, że wiele z nich skrywa prawdziwe perełki. MOCAK to miejsce idealne dla wielbicieli sztuki współczesnej i nowoczesnej architektury. Chwytając po drodze obwarzanka polecamy w następnej kolejności skierować kroki na Kazimierz pełen galerii sztuki i klimatycznych knajpek. Do dość nietypowych obiektów muzealnych zaliczyć można z kolei Muzeum Bursztynu czy Muzeum Farmacji.
Wieczorem czas na odrobinę rozrywki. Warto wybrać się na spektakl w Teatrze Bagatela, obejrzeć film w Kinie pod Baranami lub zjeść wyśmienitą kolację w Restauracji Wierzynek będącej świadkiem zaślubin wnuczki króla Kazimierza Wielkiego z cesarzem Karolem IV Luksemburczykiem. Na spacer po zmroku polecamy Bulwary Wiślane, aby jeszcze raz popatrzeć na Wawel tym razem oświetlony blaskiem latarni i gwiazd.
Więcej informacji na temat krakowskich atrakcji znajdziesz tutaj >>
Rzut beretem od Krakowa znajdują się jeszcze dwa miejsca, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę planując wyjazd na weekend w Polsce. Są to Jura Krakowsko- Częstochowska oraz Podhale.
+ Podhale i Tatry
Podhale to region kulturowy zamieszkiwany przez Górali, którego największą chlubą są oczywiście Tatry. To najwyższe pasmo górskie w Polsce, jednak nie trzeba się go obawiać. Choć nie brakuje śmiałków pragnących zdobyć Rysy czy Giewont warto pamiętać, że mnóstwo fantastycznych widoków czeka też na szlakach prowadzących przez doliny. Podziwiajcie Tatry Zachodnie z Doliny Kościeliskiej, poszukajcie krokusów w Dolinie Chochołowskiej i koniecznie zajrzyjcie nad Morskie Oko. Dobra i zła wiadomość czeka na turystów wybierających się na Kasprowy Wierch. Niemal do samego szczytu dojeżdża kolejka linowa, jednak aby do niej wsiąść, w sezonie letnim trzeba poczekać nawet kilka godzin.
Mamy jednak alternatywę! Z dala od przepełnionych tras Kasprowy Wierch można podziwiać podczas malowniczego lotu nad Tatrami. Podniebny szlak jest zdecydowanie mniej zatłoczony, a pokład samolotu lub helikoptera to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy, by cieszyć oko iście alpejskimi krajobrazami. Jeśli dla kogoś to wciąż mało atrakcji – polecamy lot szybowcem nad Kasprowych Wierchem i Giewontem.
Podhale to także urokliwe miejscowości takie jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, w których wciąż spotykany jest folklor góralski. Gwara, tradycyjne stroje, muzyka i taniec – to połączenie ludowej kultury polskiej z elementami słowackimi, madziarskimi i bałkańskimi. Niewątpliwą atrakcją są też tutejsze restauracje, gdzie koniecznie trzeba wpaść na placek po zbójnicku albo kwaśnicę. Wyjazd do Zakopanego nie liczy się bez spróbowania oscypka, na amatorów serów czeka też bryndza.
Oprócz górskich wędrówek i zwiedzania warto rozeznać się również w licznych atrakcjach przygotowanych dla turystów. Po trekkingu można na przykład udać się na błogi wypoczynek do Term Zakopiańskich, w których czekają zjeżdżalnie, wanny z bąbelkami i hydromasażem oraz baseny wypełnione wodą o właściwościach zdrowotnych.
Zakopane jak magnes przyciąga zakochanych, którzy chcą spędzić razem wyjątkowe chwile, a czasem przyjeżdżają w bardzo poważnych zamiarach jak np. zaręczyny. Jednym z najbardziej romantycznych przeżyć, jakich można doświadczyć w całym regionie bez wątpienia jest lot balonem nad Podhalem i Tatrami.
+ Jura Krakowsko-Częstochowska
Teraz kierujemy się w stronę południowo-środkowej części Polski. Jura Krakowsko-Częstochowska to wyżyna rozciągająca się między Krakowem a Częstochową obejmująca swoim terytorium zarówno część województwa małopolskiego, jak i śląskiego. Niegdyś znajdowały się tutaj Orle Gniazda, czyli zamki strzegące granicy. Dziś wiedzie tędy jedna z najpiękniejszych tras turystycznych – Szlak Orlich Gniazd. Obronne warownie pięknie wpisują się w krajobraz Jury pełen sosnowych lasów oraz jasnych, wapiennych skałek o różnorodnych kształtach.
Śladem jedenastu jurajskich zamków można wyruszyć pieszo – choć jest to nie lada wyzwanie, bo cały szlak liczy aż 168,7 km. Dużą popularnością cieszy się także malownicza trasa rowerowa z Częstochowy do Krakowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do wybranych atrakcji podjechać samochodem. Warto zobaczyć na przykład Zamek Ogrodzieniec leżący na najwyższym wzniesieniu – na Górze Zamkowej lub Zamek Bąkowiec w Morsku. Na zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej z nietypowej perspektywy można wyruszyć też spod Częstochowy, a konkretnie z lotniska Rudniki na pokładzie Cessny 152.
Co robić na Jurze wpadając tu na weekend? Zdecydowanie należy wybrać się do Ojcowskiego Parku Krajobrazowego, aby zobaczyć tutejsze atrakcje i przespacerować się malowniczą Doliną Prądnika. Znajdziecie tu spektakularne wapienne formacje skalne, których kształty naprawdę robią wrażenie takie jak słynna Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska oraz jaskinie - spośród których największa jest Grota Łokietka. Warto rzucić okiem na Kaplicę na Wodzie i na dłuższą chwilę zatrzymać się przy Zamku w Ojcowie, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę. Na tzw. liście „must see” znajduje się również Pustynia Błędowska. Bezmiar piaszczystej przestrzeni można podziwiać z jednego z trzech punktów widokowych, spośród których najchętniej odwiedzanym jest Róża Wiatrów.
Wśród aktywnych form spędzania wolnego czasu absolutnym numerem jeden jest wspinaczka. Jedyne w swoim rodzaju ukształtowanie terenu pełne formacji skalnych i rozciągających się wokół atrakcyjnych widoków sprawia, że Jura to prawdziwa mekka wspinaczy, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych wyjadaczy. Świetnie odnajdą się tu także pasjonaci jazdy 4x4. Ekspedycja off-roadowa po Jurze dostarczy Wam mocnych wrażeń i pozwoli zwiedzić okolicę głównie od strony kamienistych, błotnistych i żwirowych odcinków.
Po tym jak już porządnie się zmęczycie, przyjdzie czas na odpoczynek. Gdzie nocować na Jurze? Do wyboru są liczne pola namiotowe, agroturystyki i pensjonaty. Bliskość natury można połączyć też z odrobiną luksusu. Na przykład w położonym nad jeziorem hotelu Natura Residence, gdzie będziecie mogli skorzystać ze strefy Wellness&SPA oraz skosztować mistrzowskich dań w eleganckiej restauracji.
---
GDZIE NA WEEKEND W POLSCE POŁUDNIOWEJ?
DOLNY ŚLĄSK – MIASTO 100 MOSTÓW, ZAMKI & UZDROWISKA
Województwo dolnośląskie to kolejny rejon w południowej części naszego kraju, który warty jest rozważenia, jeśli szukacie pomysłów na weekend w Polsce. Świetnie odnajdą się tutaj miłośnicy górskich wędrówek, pasjonaci kultury, sztuki i architektury oraz poszukiwacze przygód.
+ Wrocław
Weekend we Wrocławiu może okazać się zbyt krótkim okresem czasu, aby w pełni nasycić się tym miastem. Każdy bowiem kto tu przyjeżdża, zatraca się w jego wyjątkowym klimacie. Oryginalne kamieniczki Starego Miasta, Ostrów Tumski oświetlony po zmroku lampionami zapalanymi przez latarnika czy majestatyczna Hala Stulecia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to trzeba zobaczyć. Punktem obowiązkowym jest również wrocławskie ZOO.
Na szczęście jest pewien sposób, aby wszystkie najważniejsze atrakcje podziwiać jednocześnie, a w dodatku z zupełnie nietypowej perspektywy podczas lotu widokowego nad Wrocławiem. Szczególnie pięknie miasto prezentuje się po zmroku. Aby się o tym przekonać, w towarzystwie migających światełek pospacerujcie po odrestaurowanych bulwarach nad Odrą lub wybierzcie się w nocny rejs jachtem.
Miasto tętni życiem aż do późnych godzin nocnych. Brzmi banalnie? Być może, ale w przypadku Wrocławia te słowa naprawdę znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Znajdziecie tu mnóstwo wartych odwiedzenia instytucji kultury oraz klimatycznych pubów i restauracji lubianych zarówno przez turystów, jak i lokalsów. Możecie po prostu wyjść na kolację lub połączyć ją ze spektaklem muzycznym w teatrze Capitol. Wybrać się na koncert w nowoczesnych salach Narodowego Forum Muzyki słynących ze świetnej akustyki lub spędzić wieczór w Operze Wrocławskiej.
Jeśli macie ochotę na lampę lokalnego wina oraz odrobinę sielskiego klimatu polecamy krótką wycieczkę za miasto. Zaledwie 30 km od Wrocławia znajduje się jedna z najstarszych winnic w Polsce - Winnica Jaworek, idealne miejsce na kolację, spacer wśród pól winorośli i oczywiście degustację wina.
Pełna lista największych atrakcji Wrocławia i okolic znajduje się tutaj >>
+ Karkonosze i Sudety Zachodnie
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów graniczące z Kotliną Jeleniogórską, na terenie którego został utworzony Karkonoski Park Narodowy.
Jeśli po raz pierwszy odpoczywacie w tym regionie naszego kraju, koniecznie wybierzcie się na Śnieżne Kotły, aby nacieszyć oko prawdziwie alpejskimi krajobrazami. Z pewnością postanowicie też odwiedzić tutejszą królową – Śnieżka liczy sobie 1603 m n.p.m. i jest zdecydowanie numerem jeden na liście miejsc w Karkonoszach, gdzie warto podziwiać wschody i zachody słońca. Trasa ścieżką przyrodniczą wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu nie jest szczególnie wymagająca, za to zapewnia niesamowite widoki – to świetna opcja na luźny dzień w Karkonoszach lub wycieczkę z dziećmi.
Stali bywalcy niewątpliwie mają już swoje ulubione szlaki i na pewno zdają sobie sprawę, że zarówno szarlotka, jak i naleśniki z jagodami nigdzie nie smakują lepiej jak w górskich schroniskach. Zdecydowanie najwięcej turystów nocuje w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie. W sezonie obie miejscowości są mocno zatłoczone, noclegu na weekend warto więc szukać z wyprzedzeniem.
Sudety Zachodnie to nie tylko Karkonosze i wędrówki. Zimą na szlakach pozostają już tylko najwytrwalsi, za to coraz więcej turystów zaczyna kierować się w stronę Jakuszyc i Gór Izerskich – absolutnej stolicy narciarstwa biegowego.
Miłośników off-roadu zapraszamy zaś w Góry Kaczawskie będące prawdziwą gratką dla amatorów leśnej głuszy, nieutwardzonych ścieżek i ekstremalnej jazdy samochodem o pokaźnych gabarytach. Szaleńczy off-road zachwyca swoją nieprzewidywalnością. Na trasie pełnej zaskakujących zwrotów akcji, wodnych i błotnistych szlaków oraz pagórków niespodziewanie wyrastających tuż przed Wami nietrudno o nagły skok adrenaliny i doskonałą zabawę. Bezdroża Sudetów zwiedzić można samochodami Land Rover Defender lub Nissan Patrol bądź quadem (Yamaha Grizzly lub Yamaha Big Bear). Wyprawa w Góry Kaczawskie wiąże się również z poszukiwaniem lokalnych skarbów – Agatów oraz klimatycznym wieczorem przy ognisku. Off-road w Karkonoszach doskonale nadaje się na pełen frajdy aktywny pomysł na weekend w Polsce.
Czy są z nami amatorzy wspinaczki? Specjalnie dla Was na moment przeniesiemy się do Gór Sokolich – jednego z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów wspinaczkowych w Polsce. Ze względu na swoją budowę Góry Sokole często wykorzystywane są na przykład w ramach treningu poprzedzającego wyprawę w Tatry. Przyciągają też wspaniałym widokiem na Karkonosze. Krzyżna Góra, Sokolik, Browarówka, Rudzik i inne szczyty masywu Gór Sokolich to też doskonałe miejsce, by postawić swoje pierwsze kroki na skale i odnaleźć nowe hobby. Kurs wspinaczki skalnej obejmuje 2 dni wspinania z licencjonowanym instruktorem. W ramach szkolenia można też rozwijać zdobyte wcześniej umiejętności.
Po pełnych wrażeń dniach należy się solidny odpoczynek. Jeśli marzy Wam się połączenie aktywnego weekendu z odprężającymi kąpielami w jacuzzi lub basenie to mamy dla Was polecajkę. Na szczycie Księżej Góry znajdziecie urokliwy zameczek z obłędnym widokiem na panoramę Karpacza. To hotel, który zapewni Wam prawdziwy relaks w Karkonoszach oferując komfortowe pokoje oraz nowoczesną strefę Wellness.
+ Kotlina Kłodzka i okolice
Alternatywą dla coraz bardziej zatłoczonej Kotliny Jeleniogórskiej jest Kotlina Kłodzka – również atrakcyjna lecz wciąż mniej popularna. Otaczające ją pasma górskie pozytywnie zaskoczą góromaniaków swoją różnorodnością. Znajdziecie tu Śnieżnik należący do Korony Gór Polskich, Błędne Skały z fantazyjnymi formacjami i wiele zalesionych szczytów z wieżami widokowymi gwarantującymi niezapomniane widoki. Uzdrowiskowe miejscowości takie jak Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój czy Kudowa-Zdrój przyciągają nie tylko kuracjuszy. To wspaniała baza wypadowa w Góry Stołowe oraz do słynnych miejsc takich jak np. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Sky Bridge – najdłuższa na świecie wisząca kładka piesza.
To jeszcze nie wszystkie nasze pomysły na weekend w Sudetach. Na pasjonatów ekstremalnej jazdy na rowerze czeka mnóstwo tras typu Single Track, narciarze mogą korzystać z licznych stoków na Czarnej Górze lub w Zieleńcu, a jeśli chcielibyście spróbować czegoś naprawdę niesamowitego, to wybierzcie się pod Wałbrzych na lot szybowcem nad Zamkiem Książ – jednym z największych zamków w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jego malownicze położenie na skalnym cyplu w otoczeniu zieleni, które z lotu ptaka prezentuje się jeszcze bardziej imponująco. W bardziej tradycyjny sposób zamek można podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego w Książańskim Parku Krajobrazowym, nie będzie to już jednak tak spektakularne i emocjonujące przeżycie.
Jeśli wybieracie się na weekend we dwoje i oprócz ciekawych miejsc i różnorodnych wrażeń szukacie też wyjątkowego noclegu, zajrzyjcie do Stronia Śląskiego. Tu Wasze serca skradnie Villa Elise - stylowa rezydencja w Stroniu Śląskim, u podnóża Masywu Śnieżnika. Oprócz doskonałej lokalizacji, zachwyca wnętrzami z zachowanymi oryginalnymi elementami, takimi jak piece kaflowe czy witraże okienne. Znajduje się tu restauracja specjalizująca się w daniach z kaczki oraz oferująca bogatą ofertą win. Goście mogą też korzystać z masaży.
A zwolenników obiektów z bogatą ofertą SPA i Wellness zapraszamy na weekend w Polanicy-Zdroju. Czterogwiazdkowy Hotel Bukowy Park zlokalizowany tuż przy Parku Zdrojowym i deptaku zapewnia swoim gościom dostęp do basenu, saun, łaźni i wypoczywalni z tężnią oraz elementami groty solnej. To najlepszy pomysł na połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem.
+ Bory Dolnośląskie
Jeśli nie góry ani Wrocław, to co? Czy wiecie, że na Dolnym Śląsku znajduje się kilkaset zamków i pałaców? Niektóre zostały już tu wymienione. Kompleks Hotelowy Zamek Kliczków & Folwark Książęcy to kolejny, o którym musimy wspomnieć. Warto wybrać się tu na weekend w siodle.
Jazda konna to jedna z najbardziej relaksujących aktywności, która przynosi mnóstwo pozytywnych emocji. Podczas godzin spędzanych w stadninie można całkowicie zapomnieć o problemach. Tym bardziej, że konie doskonale wiedzą, czego potrzeba człowiekowi, potrafią rozpoznawać nastroje, a pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem rodzi się trudna do opisania, wyjątkowo bliska więź.
Program weekendu w siodle dostosowany jest do poziomu zaawansowania oraz umiejętności uczestników. Pod opieką instruktora można dopiero rozpocząć naukę jazdy konnej lub wybrać się na przejażdżkę konną w plenerze. Folwark Książęcy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zjawiskowego Zamku Kliczków. Bujna roślinność, urzekające, kręte alejki - aktywny weekend w siodle daje możliwość całkowitego oderwania się od codzienności w bezpośrednim kontakcie ze światem natury. Tym bardziej, że folwark zlokalizowany jest w sercu jednego z największych w Europie kompleksów leśnych w Borach Dolnośląskich.
---
POLSKA – GDZIE NA WEEKEND W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM: WIELKIE AGLOMERACJE & DZIKIE BESKIDY
Czy warto wybrać się na weekend na Śląsk? Choć występuje tutaj najwyższy stopień urbanizacji i gęstości zaludnienia, to z pewnością niezwykle interesujący turystycznie rejon Polski - zarówno dla tych, którzy lubią naturę, jak i dla tych którzy wolą zwiedzać miasta. Stolicą województwa są Katowice, które dopiero po lepszym poznaniu odkrywają przed turystami swój różnorodny charakter - industrialny i pokopalniany, lecz coraz bardziej nowoczesny.
Katowice to eklektyczne i secesyjne kamienice, które możecie podziwiać spacerując Śródmieściem, ulicą Mickiewicza. To również dawne górnicze osiedla takie jak Nikiszowiec czy Giszowiec uznawane za pomnik historii regionu. To charakterystyczny Spodek, który był i wciąż jest miejscem wielu legendarnych wydarzeń muzycznych oraz sportowych. To również niezliczone muzea, parki i szlaki o różnej tematyce. Wielbiciele kultury i sztuki będą się tu czuli jak w domu. Sami zdecydujcie czy wybierzecie się na koncert do Filharmonii Śląskiej, na spektakl do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego czy do Galerii Szyb Wilson – największej w Polsce Galerii Sztuki Współczesnej.
Potrzebujecie więcej argumentów, aby przekonać Was, że to świetny kierunek na weekend w Polsce? Śląsk posiada kolejną wyjątkową atrakcję: Szlak Zabytków Techniki. To turystyczna perełka obejmująca czterdzieści obiektów związanych m.in. z tradycją górniczą, hutniczą, włókiennictwem, produkcją wody itp. Znajdziecie je np. w Bielsko-Białej, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Tychach czy Zabrzu.
Śląsk to również oryginalne atrakcje. Jedną z nich jest off-road po hałdach kopalnianych – czyli usypiskach odpadów górniczych, które na stałe wpisały się już w krajobraz regionu. To świetne miejsce, aby sprawdzić się w motoryzacji 4x4. Jazda po terenach pełnych nierówności, błota, wzniesień i zarośli może sprawić ogromną frajdę. Do wyboru są nie tylko samochody 4x4, ale też quady, buggy oraz OMM.
Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Śląska jest Lubliniec. Znajduje się tu zamek będący niegdyś warownią książąt opolskich, a obecnie przekształcony w obiekt hotelowy. Do dyspozycji restauracja oraz strefa Wellness&SPA. Weekend w Zamku Lubliniec uczyni pobyt na Śląsku jeszcze bardziej przyjemnym.
+ Beskidy
Miłośnicy aktywności w plenerze również znajdą na Śląsku doskonałe miejsca na uprawianie sportów i rekreację. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Jura Krakowsko-Częstochowska – to tylko kilka regionów, które warto odwiedzić. Nie tylko po to, żeby pospacerować po szlakach. Tutaj o każdej porze roku coś się dzieje… Narty w Wiśle, snowboard na Górze Żar, a może coś bardziej ekstremalnego: lot motoparalotnią nad Żywcem lub lot paralotnią nad Beskidami. Z pewnością nie będziecie się nudzić.
---
Chcecie więcej? Zapraszamy do drugiej części naszego artykułu, w której przeczytacie o fantastycznych miejscach na weekend na Pomorzu, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz w Wielkopolsce >>
---
Podobne tematy:
- Gdzie na weekend w Polsce - najciekawsze miejsca i atrakcje - część 2 >>
- Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend i najlepsze atrakcje >>
- Pomysły na Weekend w Poznaniu: 25 Najlepszych Atrakcji >>
- Pomysły na Weekend we Wrocławiu: 30 Najlepszych Atrakcji >>
- Co robić w Trójmieście? 25 oryginalnych pomysłów >>
- Co robić w Warszawie? Pomysły na weekend i atrakcje >>
- Gdzie na weekend we Dwoje? Romantyczne kierunki dla zakochanych >>
- Gdzie w podróż poślubną? Pomysły na weekend miodowy w Polsce >>
- Gdzie na majówkę? Pomysły na długi weekend z przyjaciółmi >>
- Gdzie do SPA - wyjątkowe miejsca w Polsce >>
- Pomorze - Pomysły na weekend & Najlepsze atrakcje >>
- Wielkopolska - Atrakcje & Pomysły na weekend >>
- Co zrobić z dniem wolnego? 10 pomysłów dla zapracowanych >>
- Jak zadbać o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie >>