Jeśli wydaje Wam się, że najważniejszą kwestią gwarantującą moc sportowych wrażeń motoryzacyjnych jest wybór auta, to macie rację, ale… tylko w połowie. Równie ważne jest miejsce, w którym odbywać się będzie przejazd. Do takich szaleństw przeznaczone są specjalne tory wyścigowe. Tylko odpowiednia nawierzchnia i infrastruktura umożliwi wykorzystanie potencjału supersamochodów. Na miłośników adrenaliny i szaleństwa czeka kilkadziesiąt naprawdę fantastycznych torów wyścigowych w całym kraju. Są one odpowiednio wyprofilowane, tak, by pozwolić realizować motoryzacyjne marzenia i spróbować. Dynamiczna jazda sportowym autem po torze wyzwoli w każdym, nawet najbardziej zachowawczym kierowcy żyłkę rajdowego szaleństwa.

Super-samochód w sportowej lub wyścigowej wersji i profesjonalny tor sprawią, że będziecie mogli w pełni cieszyć się z motoryzacyjnych atrakcji. Z łatwością rozpędzicie się na długich, prostych odcinkach, precyzyjnie pokonacie ostre zakręty – nawet jeśli wskaźnik prędkości w kilka sekund osiągnie swoje maksimum. Wszystko to oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniem obiektów. Niezapomniane wrażenia z jazdy gwarantowane. Przeczytajcie o naszych krajowych torach i zdecydujcie, na którym z nich chcecie stać się mistrzami kierownicy.

Jakie mamy tory w Polsce?

Polska nigdy nie słynęła z wysokiej jakości torów wyścigowych, do których mieliby dostęp amatorzy. Zmieniło się to kilka lat temu, kiedy rynek motoryzacyjny zaczął się dynamicznie rozwijać i niejako wymusił na właścicielach torów modernizację i otwarcie się dla szerszego grona odbiorców.

Liczba torów w ciągu ostatniej dekady wzrosła aż 4-krotnie.

Tak więc dziś nie musicie już być zawodowymi kierowcami, ani nie musicie wyjeżdżać za granicę, by skorzystać z dobrodziejstw profesjonalnego toru i ścigać się sportowymi cudami techniki motoryzacyjnej. Na zachodzie Europy czymś zupełnie normalnym jest, że kierowcy doskonalą swe umiejętności za kierownicą na torach. Są tam także organizowane cykliczne imprezy o nazwie „track days”, co oznacza po prostu „dni na torze”.

Który tor wybrać?

Lokalizacja ma znaczenie, ale czasami warto nadrobić dodatkowe kilometry, aby skorzystać z lepiej przygotowanego toru. Najbliższy tor może nie być przygotowany do jazdy, o jakiej marzycie, albo nie będzie dostępny dla każdego amatora. Niektóre miejsca są bowiem zamknięte dla ruchu kierowców, którzy nie są zrzeszeni w automobilklubach, inne natomiast zezwalają na wjazd wyłącznie profesjonalnym kierowcom wyścigowym. Przeczytajcie nasze szczegółowe opisy – mamy nadzieję, że ułatwimy Wam podjęcie decyzji.

Gdzie są tory wyścigowe w Polsce?

Sprawdźcie listę polskich torów wyścigowych z ich pełną charakterystyką, przeznaczeniem, parametrami technicznymi i lokalizacją.

TOR POZNAŃ (główny & karting) | WIELKOPOLSKA

Tory Wyścigowe - Tor Poznań

Odległość od większych miast: 10 km od Poznania, 140 km od Bydgoszczy

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 4100 m (mała pętla około 1500 m)
Szerokość: 12 m
Zakręty: 14 (mała pętla: 8)
Najdłuższa prosta: 560 m (mała pętla: około 200 m)

Tor w Poznaniu (a właściwie na granicy Ławicy i Przeźmierowa) to jeden z największych i najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Jego niedawno wymieniona nawierzchnia przystosowana jest zarówno do jazdy sportowej, jak i wyczynowej. Gwarantuje perfekcyjną przyczepność oraz bezpieczeństwo.

Kompleks składa się z dwóch torów: toru głównego (samochodowo-motocyklowego) oraz krótszego wydzielonego odcinka - toru kartingowego. Organizowane są tu duże imprezy motoryzacyjne również na szczeblu międzynarodowym, ponieważ obiekt posiada światową homologację wyścigową. Jazdy na Torze Poznań realizowały takie sławy jak Robert Kubica, Michael Schumacher czy Lewis Hamilton.

Adres Toru Poznań: ul. Wyścigowa 3, Przeźmierowo

TOR SILESIA RING (główny & karting) | OPOLSKIE

Tor Silesia Ring

Lokalizacja: 25 km od Opola, 100 km od Katowic (Śląsk), 100 km od Częstochowy, 120 km od Wrocławia

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 3600 m (mała pętla około 1500 m)
Szerokość: 12-15 m
Zakręty: 15 (mała pętla: 6-7)
Najdłuższa prosta: 600 m (mała pętla: około 300 m)

Tor wyścigowy Silesia Ring jest jednym z dwóch obiektów w Polsce mającym uprawnienia do organizowania wyścigów rangi Mistrzostw Polski. Nowoczesny, oddany w 2016 roku tor posiada wiele zalet: idealnie przystosowana nawierzchnia, długość, techniczne zakręty...

To doskonałe miejsce do organizowania dużych wydarzeń i eventów również ze względu na dodatkowe atrakcje i infrastrukturę jak np. tor quad cross, centrum konferencyjne czy zaplecze cateringowe. Dla kierowców-amatorów stawiających pierwsze kroki w sportowych zmaganiach motoryzacyjnych przygotowuje się małą, krętą pętlę zwaną torem kartingowym, która w zależności od warunków może przebiegać inną trasą. Tor Silesia Ring to świetne miejsce do testowania samochodów oraz szlifowania swoich umiejętności za kierownicą.

Adres: ul. Lotnicza 5-7, 47-325 Kamień Śląski

TOR KIELCE | ŚWIĘTOKRZYSKIE

Tor wyścigowe - Tor Kielce

Odległość od większych miast: 10 km od Kielc, 80 km od Radomia, 130 km od Krakowa

Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: około 1100 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 7
Najdłuższa prosta: 400 m

Tor w Kielcach znajdujący się na terenie cywilnego lotniska Masłów, jest jednym z najsłynniejszych polskich torów wyścigowych. Chętnie korzystają z niego zarówno początkujący kierowcy, jak i profesjonalni rajdowcy. Ciekawe ukształtowanie trasy pozwala bowiem osiągać spore prędkości oraz ćwiczyć wchodzenie w zakręty.

Dookoła obiektu znajdują się piękne tereny zielone, co również często podkreśla się jako zaletę tej lokalizacji. Tor Kielce ma najdłuższy prosty odcinek liczący aż 400 metrów. Całkowita długość toru to 2500 metrów, poza tym jest aż 7 zakrętów sprzyjających dynamicznej jeździe i technicznym nawrotom.

Adres Toru Kielce: ul. Jana Pawła II 9, 26-001 Kielce-Masłów

Jakie auto warto przetestować na Torze w Kielcach?

- Ford Mustang GT >>

TOR BEDNARY | WIELKOPOLSKA

Tory wyścigowe - Tor BednaryLokalizacja: 40 km od Poznania, 100 km od Bydgoszczy

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 2500 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 7
Najdłuższa prosta: 500 m


Tor samochodowy Bednary ma długość 2500 metrów i także powstał na płycie byłego lotniska, tyle, że pod Poznaniem. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie a także jeden z najdłuższych torów w Polsce. Można tu spotkać zarówno profesjonalnych kierowców szlifujących umiejętności sportowej jazdy, jak i amatorów, stawiających pierwsze kroki na torze wyścigowym.

Tor Bednary posiada nowatorską infrastrukturę sprzyjającą dynamicznym przejazdom. Szarpaki i kurtyny wodne umożliwiają naukę odpowiednich zachowań na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych. Znajdują się tu także tory off-road i sztuczne wzniesienie z płytami poślizgowymi.

Adres Toru Bednary: lotnisko Bednary, 62-010 Bednary

TOR JASTRZĄB | MAZOWIECKIE

Tor Jastrząb Mazowsze - Polskie tory wyścigowe

Lokalizacja: 30 km od Radomia, 60 km od Kielc, 130 km od Warszawy

Nawierzchnia: asfaltowo-szutrowa
Długość toru: 2400 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 11
Najdłuższa prosta: 200 m

W odróżnieniu od większości torów, które powstały wykorzystując płyty byłych lotnisk, Autodrom Jastrząb został zbudowany od podstaw. Przedstawiany jest jako najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Jego całkowita długość wynosi 3,5 km, jednak składają się na nią odcinki szutrowe i asfaltowe.

Tor Jastrząb wyróżnia się długą prostą, która jest wykorzystywana do organizowania wyścigów na 1/4 mili. Kierowcy korzystający z toru cenią sobie 11 zróżnicowanych zakrętów oraz oświetlenie umożliwiające jazdę po zmroku. Pomysłodawcy i projektanci pomyśleli także o trybunach, płytach poślizgowych oraz wzniesieniu BIG HILL.

Adres Toru Jastrząb: ul. Czerwienica 1/1, 26-502 Jastrząb

TOR UŁĘŻ | LUBELSKIE

Tor Ułęż - Polskie tory wyścigoweLokalizacja: 70 km od Lublina, 80 km od Radomia, 120 km od Warszawy

Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 2500 m
Szerokość: 10-30 m
Zakręty: 5
Najdłuższa prosta: 500 m


Moto-Park Ułęż to wprost idealne miejsce do organizowania wyścigów, nie tylko samochodowych, ale również motocyklowychZjeżdżają tu zwłaszcza miłośnicy motoryzacji z województwa mazowieckiego i lubelskiego, bowiem zlokalizowany jest on na granicy obu tych województw. 

Tor Ułęż powstał na terenie byłego lotniska szkoleniowego. Jego zaletą jest 500-metrowa prosta i 5 zakrętów. Kierowcy mogą więc rozwijać duże prędkości i sprawdzać swoje  techniczne umiejętności prowadząc sportowe lub rajdowe samochody.

Adres Toru Uęż: 08-503 Nowodwór (byłe lotnisko Ułęż)

TOR ŁÓDŹ | ŁÓDZKIE

Tor Łódź - Tor wyścigowy w łódzkiem

Odległość od większych miast: 10 km od Łodzi, 100 km od Warszawy

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050 m
Szerokość: 8-12 m
Zakręty: 7
Najdłuższa prosta: 200 m

Tor Łódź jest jednym z najnowszych torów w Polsce. Oddany do użytku w 2016 roku obiekt zyskał sobie sympatię kierowców nie tylko świetną lokalizacją, ale też infrastrukturą i udogodnieniom. Charakteryzują go między innymi wzniesienia, które urozmaicają jazdę samochodem, jak również motocyklem. Warto także wspomnieć o nowoczesnym systemie pomiaru czasu Tag Heuer oraz płytach poślizgowych.

Gładka nawierzchnia toru umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę, a ciasne zakręty stanowią prawdziwe wyzwanie. To doskonałe miejsce do testowania szybkich aut, o czym szybko przekonali się organizatorzy imprez motoryzacyjnych.

Adres Toru Łódź: Kiełmina, gm. Stryków k/Łodzi, przy DK 71, 95-010 Stryków

TOR MODLIN | MAZOWIECKIE

Tor wyścigowy Modlin podWarszawą

Odległość od większych miast: 50 km od Warszawy


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 22
Najdłuższa prosta: 220 m

Tor sportowo-treningowy ma długość 1200 metrów i można na nim wytyczyć wiele mniej lub bardziej krętych tras o różnych stopniach trudności, wymagających precyzji w prowadzeniu pojazdu jak i pozwalających na osiąganie wysokich prędkości. Ambasadorem toru jest Leszek Kuzaj – znany polski rajdowiec.

Świetna asfaltowa nawierzchnia zapewnia doskonałą przyczepność. Na torze znajduje się wiele ciasnych zakrętów, ale szeroka na 12 metrów jezdnia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Adres Toru Modlin: 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Generała Wiktora Thommée 1B

TOR WARSZAWA-BEMOWO | MAZOWIECKIE

Odległość od większych miast: 15 km od centrum Warszawy, 120 km od Łodzi

Nawierzchnia: szutrowa i betonowa
Długość toru: około 1000 m
Najdłuższa prosta: 400 m

Szerokość: 10 m

Tor Bemowo zlokalizowany jest na płycie dawnego warszawskiego lotniska Babice (w północno-zachodniej części Warszawy). Szutrowo-betonowa nawierzchnia świetnie nadaje się do sprawdzania możliwości szybkich i sportowych samochodów. Kierowcy mają do dyspozycji liczne proste i zakręty, których pokonywanie sprawia wiele przyjemności.

Charakterystycznym miejscem Toru Warszawa-Bemowo jest rozeta – jedna połowa przypomina ósemkę, a druga klepsydrę. Mimo niepozornego wyglądu, obnaża wszystkie słabe strony kierowcy. Miejsce to ma również fantastyczny potencjał eventowy i często jest w tym celu wykorzystywany.

Adres toru: Lotnisko Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 127, Warszawa

TOR PSZCZÓŁKI | POMORZE

Odległość od większych miast: 30 km od Gdańska

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 5
Najdłuższa prosta: 300 m


Tor Pszczółki usytuowany jest w okolicy Gdańska i znajduje się na terenie Autodromu Pomorze. Obiekt jest niezwykle nowoczesny a jego powierzchnia uwzględnia również tor kartingowy i plac manewrowy. Nitka toru posiada ostre zakręty i długą prostą. Dodatkową atrakcją jest system pomiaru czasu, który motywuje do stawiania sobie ambitnych celów. To idealny obiekt do wypróbowania takich legend motoryzacyjnych jak Lamborghini albo Ferrari

Adres Toru Pszczółki: Żuławska 5, 83-032 Pszczółki

TOR TORUŃ | KUJAWSKO-POMORSKIE

Odległość od większych miast: 10 km od Torunia, 50 km od Bydgoszczy

Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 1050 m
Zakręty: 3
Najdłuższa prosta: 100 m

Tor wyścigowy Toruń Motopark ma 1050 metrów i betonową nawierzchnię. Odbywają się tu zawody Rallycross, Super OES oraz Konkursowe Jazdy Samochodowe. Kształt toru został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał rozwijanie dużych prędkości oraz pokonywanie zakrętów w sposób dynamiczny. Ułatwia to także równa nawierzchnia.

Część toru stanowią odcinki szutrowe, dzięki czemu jazda staje się jeszcze bardziej urozmaicona. Na terenie tego obiektu motoryzacyjnego znajdują się również inne atrakcje: place do nauki jazdy, korty tenisowe czy pole do paintballa.

Adres Toru Toruń: ul. Łukasiewicza, 87-100 Toruń

TOR KRAKÓW | MAŁOPOLSKA

Odległość od większych miast: 20 km od Krakowa, 100 km od Katowic

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1500 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 14
Najdłuższa prosta: 200 m

Tor wyścigowy Moto Park Kraków powstał całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieli udostępnić amatorom motoryzacji nowoczesne i bezpieczne miejsce szkoleniowe w Małopolsce. Wyszło im to znakomicie.

Tor samochodowy ma długość 1500 metrów i dysponuje dodatkowymi urozmaiceniami: posiada trzy gładkie płyty poślizgowe, jedyną w Polsce płytę w kształcie litery S oraz płytę poślizgową w formie zakrętu. Tor wyścigowy w Krakowie to jeden z najlepszych tego typu obiektów, gdzie w bezpieczny sposób można realizować amatorskie jazdy szybkimi samochodami. To również doskonałe miejsce do organizacji eventów - nie tylko o tematyce motoryzacyjnej.

Adres Toru Kraków: ul. Rzepakowa 4R, Kraków


TOR SŁOMCZYN | MAZOWIECKIE

Odległość od większych miast: 50 km od Warszawy, 150 km od Łodzi

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 14
Najdłuższa prosta: 200 m

Tor Słomczyn to nowoczesna inwestycja, w której skład wchodzą: tor samochodowy, kartingowy i rallycross. Nitka toru została zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było tworzenie różnych konfiguracji przejazdu.

Szerokość i gładka nawierzchnia wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a liczne zakręty zapewniają ekscytujące doznania. Obiekt ten robi wrażenie również swoją infrastrukturą, która zachęca do organizowania tam imprez i eventów. Warto wspomnieć chociażby o wysokiej, zadaszonej trybunie z widokiem na tor.

Adres Toru Słomczyn: Słomczyn 66, 05-600 Grójec

TOR DRIVE LAND | MAZOWIECKIE

Odległość od większych miast: 50 km od Warszawy, 100 km od Łodzi

Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 7 m
Zakręty: 14
Najdłuższa prosta: 200 m

Tor Drive Land usytuowany jest w miejscowości Słabomierz pod Warszawą. To popularny i działający na dużą skalę ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Charakteryzuje się sporą różnorodnością (łuki, wzniesienia, ostre zakręty), dzięki czemu przyjemność z jazdy będą odczuwać zarówno zawodowcy, jak i mniej doświadczeni kierowcy.

Oprócz świetnej infrastruktury, tor Drive Land oferuje także nowoczesne narzędzia szkoleniowe i systemy umożliwiające np. symulację poślizgu. Jest też dobrym miejscem do testowania sportowych samochodów takich jak Nissan GTR czy Porsche 911

Adres Toru Drive Land: ul. Żyradowska 2, 96-325 Słabomierz

TOR KRZYWA | DOLNY ŚLĄSK

Odległość od większych miast: 100 km od Zielonej Góry, 110 km od Wrocławia


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1800 m
Szerokość: 8-16 m
Zakręty: 11
Najdłuższa prosta: 100 m


Tor Krzywa (Wrocław) to najmłodszy projekt na rynku motoryzacyjnym. Zastąpił niedawno zamknięty tor Pixers Ring. Zbudowano go na terenie dawnego lotniska, dzięki czemu dysponuje w pełni asfaltową nawierzchnią zapewniającą fantastyczną przyczepność, a co za tym idzie: bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Został zlokalizowany niedaleko Wrocławia przy autostradzie A4 na wysokości miejscowości Bolesławiec. Teren toru zajmuje powierzchnię ok. 10 ha. Organizowane są tutaj m.in. kursy driftingu, różnorodne zloty czy kursy tuningowe

Adres Toru Krzywa: ul. Osła 1J, 59-706 (Pixers Ring)

Uważaj – na torze obowiązują przepisy!

Tor to droga. Może dość specyficzna, ale jednak obowiązują na niej zasady i przepisy. Jazda wiąże się z pewnymi obostrzeniami, na które nie możecie pozostać obojętnymi. Ostatnią rundkę po torze powinniście zakończyć do godz. 22:00, aby nie naruszyć przepisów o ciszy nocnej. Ponadto musicie mieć prawo jazdy – nie pojeździcie po torze bez tego ważnego dokumentu. Na niektórych torach spotkacie normalne drogi dojazdowe czy nawet sygnalizację świetlną i nie powinno Was to zdziwić, ale w związku z tym musicie bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz wytycznych sędziów przejazdów. O tym, że auta nie można prowadzić pod wpływem substancji psychoaktywnych nie trzeba już chyba wspominać? Pamiętajcie, że sami odpowiadacie za swoje czyny na torze. Przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad, możecie być pewni, że jazda będzie czystą przyjemnością.

 

---

Podobne tematy: