Jeśli myślisz, że wybór wyścigowego pojazdu zagwarantuje Ci fantastyczną jazdę i rajdowe wrażenia to... no cóż, masz rację, ale tylko w połowie. Druga część dająca powodzenie przeżycia niezapomnianej przygody za kierownicą to wybór odpowiedniego toru wyścigowego. Na miłośników dobrej adrenaliny i szaleństwa czeka kilkadziesiąt naprawdę fantastycznych torów wyścigowych w tym kraju. Są one odpowiednio wyprofilowane, tak, by pozwolić realizować motoryzacyjne marzenia o dynamicznej jeździe super autem sportowym. Jazda po torze wyzwoli w każdym, nawet najbardziej zachowawczym kierowcy żyłkę rajdowego szaleństwa.

Auto + Tor = MotoLove

Dopiero łącząc pojazd z torem możesz w pełni cieszyć się z motoryzacyjnego przeżycia. Z łatwością rozpędzisz się na prostych odcinkach, precyzyjnie pokonasz niebezpieczne zakręty – nawet jeśli wskaźnik prędkości w kilka sekund osiągnie maksa. Przeczytaj o naszych krajowych torach i zdecyduj, na którym z nich chcesz się stać mistrzem kierownicy.

Jakie mamy tory w Polsce?

Polska nigdy nie słynęła z wysokiej jakości torów wyścigowych, do których miałby dostęp zwykły Kowalski w swoim sportowym golfie. Zmieniło się to kilka lat temu, kiedy rynek motoryzacyjny zaczął się dynamicznie rozwijać i niejako wymusił na właścicielach torów modernizację i otwarcie się dla szerszego grona odbiorców.

Liczba torów w ciągu ostatniej dekady wzrosła aż 4-krotnie.

Tak więc dziś nie musisz już być zawodowym kierowcą, ani nie musisz wyjeżdżać za granicę, by skorzystać z dobrodziejstw profesjonalnego toru i pościgać się sportowymi cudami techniki motoryzacyjnej. Na zachodzie Europy czymś zupełnie normalnym jest, że kierowcy doskonalą swe umiejętności za kierownicą na torach. Są tam także organizowane cykliczne imprezy o nazwie „track days”, co oznacza po prostu „dni na torze”.

Uważaj – na torze obowiązują przepisy!

Tor to droga. Może dość specyficzna, ale jednak obowiązują na niej zasady i przepisy. Jazda wiąże się z pewnymi obostrzeniami, na które nie możesz pozostać obojętnym. Ostatnią rundkę po torze powinieneś zakończyć do godz. 22:00, aby nie naruszyć przepisów o ciszy nocnej. Ponadto musisz mieć prawko – nie pojeździsz po torze bez tego ważnego dokumentu. Na niektórych torach spotkasz normalne drogi dojazdowe czy nawet sygnalizację świetlną i nie powinno Cię to zdziwić, ale w związku z tym musisz bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz wytycznych sędziów przejazdów. O tym, że za kółko nie wsiadamy pod wpływem, nie trzeba już chyba wspominać? Pamiętaj, że sam odpowiadasz za swoje czyny na torze. Przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad, możesz być pewien, że jazda będzie czystą przyjemnością.

Który tor wybrać?

Z pewnością chciałbyś, żeby tor był blisko, ale nie może to być główna wytyczna. Pobliski tor może nie być przygotowany do jazdy, o jakiej marzysz, albo nie będzie dostępny dla każdego amatora. Niektóre miejsca są zamknięte dla ruchu kierowców, którzy nie są zrzeszeni w automobilklubach, inne zezwalają na wjazd wyłącznie profesjonalnym kierowcom wyścigowym. Przeczytaj nasze szczegółowe opisy – mamy nadzieję, że ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

---

TOR UŁĘŻ (okolice Lublina)


Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 2500 m
Szerokość: 10-30 m
Zakręty: 5 (4 w prawo, 1 w lewo)
Najdłuższa prosta: 500 m


Tor samochodowy Ułęż powstał na terenie byłego lotniska szkoleniowego. Szybko stał się idealnym miejscem do wyścigów samochodowych i motocyklowych. Jego dobra, betonowa nawierzchnia ma długość 2500 metrów i jest szeroka na 10-30 metrów. Najdłuższa prosta toru ma 500 metrów, co daje spore możliwości rozwijania dużych prędkości. Kierowcy mogą również sprawdzić swoje umiejętności aż na 5 zakrętach (4 w prawo i 1 w lewo).

---

TOR BEDNARY (okolice Poznania)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 2500 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 7 (2 w prawo, 5 w lewo)
Najdłuższa prosta: 500 m


Tor samochodowy Bednary ma długość 2500 metrów i także powstał na płycie byłego lotniska, tyle, że pod Poznaniem. Tor ten dedykowany jest zarówno profesjonalnym kierowcom, jak i amatorom, chcącym doskonalić swoje umiejętności. Na torze można nauczyć się odpowiednich zachowań na drodze przy zmianie warunków pogodowych, podczas gwałtownego hamowania i poślizgu, gdyż obiekt ten został wyposażony w nowoczesne systemy „szarpaków”, kurtyny wodne oraz dwa tory off-road o różnej skali trudności. Na terenie toru znajduje się także największe w Europie sztuczne wzniesienie z płytami poślizgowymi.

---

TOR BORSK (okolice Gdańska)


Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 30 m
Zakręty: 5 (3 w prawo, 2 w lewo)
Najdłuższa prosta: 600 m


Tor Borsk usytuowany jest w okolicy Gdańska. Tor ten, tak jak inne obiekty tego typu w Polsce, został stworzony na płycie zamkniętego lotniska. Do tej pory odbywają się tam szkolenia dla pilotów, ale udaje się pogodzić strefę powietrzną z naziemną i sportowe samochody (niestety?) nie ścigają się z samolotami. Tor ma 1200 metrów, a najdłuższa prosta 600 metrów, co pozwala na rozpędzenie się do naprawdę konkretnej prędkości. Jest szeroki na 30 metrów, ma 5 zakrętów (3 w prawo i 2 w lewo). Jest przeznaczony zarówno dla zawodowych kierowców, jak i amatorów. Obiekt znajduje się pośród lasów, blisko jeziora, otoczony jest licznymi szlakami rowerowymi.

---


TOR BIAŁYSTOK


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050m
Szerokość: 10m
Zakręty: 9 (6 w prawo, 3 w lewo)


Tor Białystok został zaprojektowany tak, by swoim kształtem wpisywał się w otaczający krajobraz. I właśnie dzięki takiemu ukształtowaniu terenu, tor ten posiada liczne zakręty, odcinek wzniesienia, długie odcinki proste oraz rondo o średnicy 12 metrów. Lotnisko Krywlany, gdzie go zbudowano, znajduje się w cichej dzielnicy Białegostoku, z dala od zabudowań – można tam więc pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i “palenia gumy”. Tor Białystok ma równą asfaltową powierzchnię, posiada nasypy ziemne oraz bariery energochłonne, które zapewniają bezpieczeństwo kierowcom oraz widowni. Jazdy można obserwować z trybun, a dodatkowe oświetlenie umożliwia przebywanie na torze po zmroku.

---


TOR JASTRZĄB (okolice Radomia, Kielc)


Nawierzchnia: asfaltowo-szutrowa
Długość toru: 2400 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 11 (6 w prawo, 5 w lewo)
Najdłuższa prosta: 200 m


Tor Jastrząb został zbudowany od podstaw i szybko zyskał miano najnowocześniejszego obiektu szkoleniowo-treningowego w Polsce. Jego nawierzchnia jest asfaltowo-szutrowa i ma długość 2400 metrów, a w najszerszym miejscu liczy 10 metrów. Daje to ogromne możliwości rozpędzenia się do prędkości, jakiej z pewnością nia dałoby się rozwinąć na zwykłej drodze. Dookoła toru zbudowano trybuny zdolne pomieścić nawet kilka tysięcy widzów. Dzięki dobremu oświetleniu całego obiektu, jazda jest możliwa także zmroku.

---


TOR ŁÓDŹ


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050 m
Szerokość: 8-12 m
Zakręty: 7 (5 w prawo, 2 w lewo)


Tor wyścigowy w Łodzi to jedyny obiekt w rejonie, który daje możliwość przetestowania zawrotnych prędkości samochodom sportowym, jak i motorom czy gokartom. Idealna nawierzchnia asfaltowa o długości 1050 metrów, szerokości do 12 metrów i 7 zakrętów stwarzają doskonałe warunki do jazdy sportowymi pojazdami. Na terenie obiektu znajduje się Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, dwie płyty poślizgowe, budynek z salą konferencyjną oraz kawiarnia.

---


TOR POZNAŃ: Poznań Tor główny & Poznań Karting


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 4100 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 14 (9 w prawo, 5 w lewo)
Najdłuższa prosta: 560 m


Tor w Poznaniu (a właściwie na granicy Ławicy i Przeźmierowa) to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego nawierzchnia przystosowana jest zarówno do jazdy sportowej jak i wyczynowej. Kompleks składa się z dwóch torów: samochodowo-motocyklowego oraz kartingowego. Pierwszy z nich ma długość 4100 metrów, drugi 1480 metrów. Oba tory posiadają szerokość równą 12 metrów. Jest to zdecydowanie najlepsze miejsce w kraju, służące szlifowaniu umiejętności za kierownicą oraz szybkiej sportowej jeździe dla przyjemności.

---


TOR TORUŃ


Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 1050 m
Zakręty: 3 (2 w prawo, 1 w lewo)


Tor wyścigowy w Toruniu ma 1050 metrów i betonową nawierzchnię. Znajduje się tam także certyfikowany Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, na którym zamontowano aż 6 płyt poślizgowych. Szkolenie na takiej płycie to połączenie doskonalenia umiejętności z ekstremalną jazdą. Pozwala zapoznać się z reakcjami samochodu w trudnych warunkach na drodze, takich jak: oblodzenie, omijanie przeszkód i wyprowadzanie pojazdu z poślizgu.

---


TOR KIELCE


Nawierzchnia: betonowa
Długość toru: 2500 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 7 (3 w prawo, 4 w lewo)
Najdłuższa prosta: 400 m


Jednym z najsłynniejszych polskich torów wyścigowych jest tor w Kielcach. Swoją popularność zyskał ze względu na dynamiczną trasę i doskonałą nawierzchnię. Dookoła obiektu znajdują się piękne tereny zielone. Jest to idealne miejsce dla zawodowych kierowców rajdowych oraz osób dopiero zaczynających przygodę z jazdą sportową. Tor Kielce daje ma prosty odcinek liczący aż 400 metrów. Całkowita długość toru to 2500 metrów, poza tym jest aż 7 zakrętów sprzyjających dynamicznej jeździe.

---


TOR KRAKÓW


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 9 (6 w prawo, 3 w lewo)
Najdłuższa prosta: 200 m


Nieopodal Krakowa powstał jeden z najnowocześniejszych torów w Polsce do jazdy sportowej – Moto Park Kraków. Położony jest przy krajowej trasie nr 79 na wschód od miasta, co stwarza szczególnie dogodne połączenie z rejonem Mazowsza i Górnego Śląska. Tor samochodowy ma długość 1200 metrów, posiada trzy gładkie płyty poślizgowe, jedyną w Polsce płytę poślizgową w kształcie litery S oraz płytę poślizgową w formie zakrętu. Tor w Krakowie to jedno z najdoskonalszych miejsc tego typu, gdzie w bezpieczny sposób można realizować amatorskie jazdy szybkimi samochodami.

---


TOR SŁOMCZYN (okolice Warszawy)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 14 (7 w prawo, 7 w lewo)
Najdłuższa prosta: 200 m


Tor wyścigowy w Słomczynie kojarzyć się może przede wszystkim z wysokiej rangi imprezami rallycrossowymi. Równa asfaltowa nawierzchnia sprzyja dynamicznej jeździe i widowiskowym pokazom możliwości maszyn sportowych różnego typu. Tor Słomczyn to nowoczesna inwestycja, w której skład wchodzą: tor samochodowy, kartingowy i rallycross. Jedną z wielu zalet tego toru jest lokalizacja w centralnej Polsce – tylko 40 km od Warszawy. Przecinające się na torze nitki samochodowe i kartingowe dają ogromną liczbę konfiguracji jazd. Tor w Słomczynie oferuje możliwość sprawdzenia osiągów auta na prostej o długości 200 metrów. Długość całego toru wynosi 850 metrów, szerokość 10 metrów, znajduje się na nim również 14 zakrętów o różnym poziomie trudności.

---


TOR BEMOWO (Warszawa)


Nawierzchnia: szutrowa i betonowa
Długość toru: 1800 m
Szerokość: 40 m

Tor Bemowo zlokalizowany jest na płycie dawnego warszawskiego lotniska Babice (w północno-zachodniej części Warszawy). Szutrowo-betonowa nawierzchnia świetnie nadaje się do sprawdzania możliwości szybkich i sportowych samochodów. Kierowcy mają do dyspozycji liczne proste i zakręty, których pokonywanie sprawia wiele przyjemności. Charakterystycznym miejscem na torze jest rozeta - pierwsza jej połowa przypomina ósemkę, druga klepsydrę. Mimo niepozornego wyglądu, obnaża wszystkie słabe strony kierowcy. Tor wyścigowy Bemowo jest areną wielu wydarzeń zrzeszających miłośników motoryzacji. Najsłynniejszym z nich jest Rajd Barbórka.

---


TOR KOSZALIN


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1050 m
Szerokość: 10 m
Zakręty: 10 (6 w prawo, 4 w lewo)


Motopark Koszalin mieści się w pobliżu ścisłego centrum Koszalina i centrum handlowego Atrium. Nitka toru Motopark Koszalin liczy 1050 metrów. W swoim najwęższym miejscu ma 8 metrów, zaś w najszerszym 10. Nawierzchnia jest typowo asfaltowa, a na kierowców czeka aż 10 zakrętów.

---


TOR OLSZTYN


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 2000 m
Szerokość: 35 m


Tor Olsztyn zlokalizowany jest na obszarze lotniska, usytuowanego w dzielnicy Dajtki, w odległości ok. 4,5 km od centrum miasta. Jest to największy w rejonie teren o płaskiej powierzchni. Tor liczy 2000 metrów długości i pokryty jest asfaltową nawierzchnią, która zapewnia doskonałą przyczepność i pozwala w pełni przetestować możliwości pojazdu.

---

TOR SŁABOMIERZ (DRIVE LAND)


Nawierzchnia: asfaltowa

Drive Land usytuowany jest w miejscowości Słabomierz w gminie Radziejowice pod Warszawą, u zbiegu trasy S8 i drogi krajowej nr 50. Tor jest prężnie działającym ośrodkiem doskonalenia techniki jazdy. Ma długość 1800 metrów, a jego układ sprawia, że idealnie nadaje się dla osób, które posiadają mniejsze doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Tor Drive Land przyciąga także fanów szybkiej jazdy płytami poślizgowymi z nowoczesnymi systemami nawadniania i kurtynami wodnymi oraz szarpakami do wprowadzania pojazdów poślizg.

---


TOR PSZCZÓŁKI (okolice Gdańska, Malborka)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 20 m
Zakręty: 8
Najdłuższa prosta: 300 m


Tor Pszczółki to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Znajduje się w bliskiej odległości od Gdańska. Zajmuje powierzchnię 8 hektarów. Składa się nie tylko z toru dla samochodów i motorów, ale również toru kartingowego z placem manewrowym. Sam tor ma długość 1200 metrów, szerokość 20 m i pokryty jest asfaltem. Posiada nowoczesną infrastrukturę, wyposażony jest m.in. w system pomiaru czasu przejazdu, co z kolei może motywować do bicia własnych rekordów.

---


TOR WROCŁAW (KRZYWA)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 2000 m
Szerokość: 8 m
Zakręty: 11
Najdłuższa prosta: 700 m


Tor Krzywa (Wrocław) to najmłodszy projekt na rynku motoryzacyjnym. Zbudowano go na terenie dawnego lotniska, dzięki czemu dysponuje w pełni asfaltową nawierzchnią. Został zlokalizowany niedaleko Wrocławia przy autostradzie A4 na wysokości miejscowości Bolesławiec. Teren toru zajmuje powierzchnię ok. 10 ha.

---


TOR MODLIN


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1200 m
Szerokość: 12 m
Zakręty: 22
Najdłuższa prosta: 220 m


Tor sportowo-treningowy ma długość 1200 metrów i można na nim wytyczyć wiele mniej lub bardziej krętych tras o różnych stopniach trudności, wymagających precyzji w prowadzeniu pojazdu jak i pozwalających na osiąganie wysokich prędkości. Świetna asfaltowa nawierzchnia zapewnia doskonałą przyczepność. Na torze znajduje się wiele ciasnych zakrętów, ale szeroka na 12 metrów jezdnia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

---


TOR RADOM (KARTODROM)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 870 m
Szerokość: 25 m

Radomski tor kartingowy po przeprowadzonym remoncie i modernizacji stał się najlepszym technicznie w Polsce torem do przeprowadzania rozgrywek w sporcie kartingowym i motocyklowym. Fakt ten, w połączeniu ze świetną lokalizacją miasta Radom na mapie Polski, dał możliwość organizacji imprez sportowych w tej części kraju.

---


TOR OLEŚNICA (okolice Wrocławia)


Nawierzchnia: asfaltowa
Długość toru: 1500 m
Szerokość: 30 m
Zakręty: liczne
Najdłuższa prosta: kilka prostych odcinków

Ten tor wyścigowy powstał na terenie byłego lotniska wojskowego. Jest położony w odległości 35 km na północny-wschód od stolicy Dolnego Śląska, nieopodal drogi ekspresowej S8 prowadzącej do Łodzi. Trasa toru łączy w sobie liczne proste z zakrętami i szykanami, które umożliwiają prowadzenie pojazdu w węższych zakamarkach. Asfaltowa nawierzchnia toru pozwala na bezpieczne rozwijanie wyższych prędkości.

---

Podobne tematy:

Ferrari, Lamborghini czy Subaru? Legendy motoryzacji ... w prezencie  

Ferrari, Lamborghini czy Subaru? Legendy motoryzacji ... w prezencie >>

Lamborghini, Ferrari i Subaru - zapraszamy do świata kultowych marek i modeli samochodów, które od lat dostarczają niesamowitych emocji i robią imponujące wrażenie nie tylko na fanach motoryzacji.

Co kupić mężczyźnie? Prezenty dopasowane do jego charakteru

Co kupić mężczyźnie? Prezenty dopasowane do jego charakteru >>

Sportowe samochody i oryginalne akcesoria - czy można wyobrazić sobie lepszy prezent dla mężczyzny? Tylko jak zdecydować, który samochód spełni jego oczekiwania i przyniesie mu najwięcej przyjemności z jazdy.

Prezenty na 60  

Jaki prezent na 60 urodziny dla mężczyzny. Pomysły dla Taty lub Męża >>

60 urodziny to szczególna okazja i dlatego chcemy ją uczcić w niecodzienny sposób, doceniając naszych jubilatów i wręczając im wyjątkowo oryginalne podarunki.

Prezenty dla koleki i koleżanki z pracy  

Prezent dla koleżanki lub kolegi. Niebanalne pomysły na różne okazje>>

16 kwi 2018

Wybór prezentu dla kolegi to niełatwe zadanie. Dlatego podpowiadamy co kupić koleżance lub koledze z pracy na okrągłe urodziny, z okazji ślubu oraz na pożegnanie w pracy.

Pomysły na rocznicę ślubu  

9 pomysłów na wspólne świętowanie rocznicy ślubu >>

10 kwi 2018

Każda rocznica ślubu - pierwsza, 10-ta czy 25-ta - podkreśla wartość chwil spędzonych razem. Przygotowaliśmy 9 wyjątkowych pomysłów na wspólne świętowanie, które pomogą Wam zaskoczyć żonę lub męża z okazji rocznicy ślubu.

Ojciec z synem nad morzem  

Pomysły na prezenty dla Taty - Ranking Top 5 >>

16 cze 2014

Wybierz idealny prezent dla Taty z okazji Dnia Ojca, obchodzonego 23 czerwca. Sprawdź ranking podarunków w postaci przeżyć.

Pomysły na prezent dla aktywnego mężczyzny  

Ranking: 10 najlepszych prezentów dla aktywnego mężczyzny >>

Idealny prezent dla aktywnego mężczyzny? Ekstremalny i wyzwalający adrenalinę. Na ziemi, w powietrzu lub za kierownicą! Wybierz taki, który spełni jego marzenia.

18 pomysłów na 18  

18 pomysłów na prezent na 18 urodziny >>

Osiemnastka to niewątpliwie niecodzienna okazja. Jaki powinien być idealny prezent na tę okoliczność? Oczywiście, wyjątkowy - jak sama okazja, którą celebrujemy. 

Prezenty dla taty  

 

Ekstremalny czy kulturalny? Prezent dla taty pasujący do osobowości >>

Jaki jest Twój tato? Nieprzewidywalny, praktyczny i poukładany, zapracowany, a może wciąż zafascynowany nową lekturą? Znajdź wymarzony prezent z okazji Dnia Ojca dopasowany do jego osobowości i temperamentu.