Nasz testowy lot w aerotunelu realizowaliśmy w najnowszym aerotunelu w Polsce -  pod Wrocławiem. Nowoczesne wnętrze i sam tunel robi ogromne wrażenie. Przyjaźni i pełni pasji instruktorzy mają wypisaną na twarzy miłość do latania i aż się chce wejść z nimi do tunelu!

Aby jednak to zrobić musiałam przejść krótkie szkolenie teoretyczne – instruktor dokładnie wyjaśnił w jaki sposób musi być ułożone ciało w tunelu i w jaki sposób będziemy się komunikować - w grę wchodzi tylko komunikacja niewerbalna, bo w tunelu w uszach mamy stopery.  Właściwie to chodzi o trzy gesty – „ręce wyżej”, „nogi wyżej” i „rozluźnij się”. Ja wprowadziłam od siebie jeszcze jeden, dodatkowy gest – „robimy salto”, ale nie udało się z niego skorzystać. Po kilku minutach szkolenia ubieramy się w odpowiedni kombinezon i stajemy na progu aerotunelu.

Lot w aerotunelu Wrocław

 

Jak wyglądają pierwsze minuty w aerotunelu?

Jeżeli spodziewasz się, że wszystko się zadzieje „samo”, to od razu wyprowadzam z błędu. Według mnie tunel aerodynamiczny to nie stan nieważkości, to praca nad ciałem pozwalająca w odpowiedni sposób zadziałać na siłę powietrza wydmuchiwanego z turbiny. W tunelu jesteś jak liść na wietrze. Wiatr wieje od spodu a Ty możesz się na nim unosić zwiększając i zmniejszając powierzchnię na jaką będzie działał poprzez odpowiednie ułożenie ciała. Wyginasz się w łódeczkę (ręce i nogi do góry) - lecisz w dół, delikatnie prostujesz ciało – lecisz do góry. Brzmi prosto, ale w praktyce zapanować w tych pierwszych minutach i nad ciałem i nad emocjami jest dość trudno. Na szczęście obok są instruktorzy, przy których naprawdę możesz poczuć się bezpiecznie.

Najlepsze chwile w aerotunelu – lot 15 metrów nad ziemią!

Momentem, dla którego warto spróbować przygody w aerotunelu jest chwila, kiedy wraz z instruktorem lecisz na samą górę tunelu. Kiedy w kilka sekund wzlatujesz na wysokość 15 metrów i momentalnie zlatujesz z ogromną prędkością w dół. Wiesz, że nic złego ci się nie może stać, ale umysł i emocje temu przeczą. To ten moment, w którym do krwi następuje wyrzut ogromnej porcji adrenaliny. I to właśnie tą chwilę będziesz mieć w pamięci do końca życia. Obserwujący Ciebie z boku ludzie tego nie poczują, trudno będzie Ci też te emocje opisać znajomym, ale bądź pewien, że wspomnienie tego swobodnego lotu zawsze będzie Ci towarzyszyło już zawsze.

To było naprawdę niezwykłe przeżycie, które dostarczyło naprawdę ogromną porcję adrenaliny. Może to dziwić zważywszy na fakt, że jest to obiektywnie bardzo bezpieczne miejsce – kontrolowane warunki, opieka instruktora. W zasadzie nie może się zdarzyć w nim nic złego. I umysł o tym wie, ale w trakcie lotu emocje biorą górę i to w przeżyciach jest najpiękniejsze.

 

Lot w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu

Co musisz wiedzieć o locie w aerotunelu, a nikt Ci tego nie powie!

  • Bądź przygotowany na…. zakwasy! Byłam szczerze zdziwiona jak następnego dnia odkryłam istnienie mięśni o których nie miałam pojęcia! To pokazało, że chociaż w trakcie lotu z pozoru niewiele robisz i nie wkładasz w lot prawie w ogóle wysiłku – Twoje ciało pracuje na najwyższych obrotach. Uda, pośladki, brzuch, ramiona – to może Ci „przypominać” o przygodzie jeszcze przez kilka dni.

 

Dla kogo lot w aerotunelu?

Według mnie jest to zabawa naprawdę dla wszystkich oprócz osób, które mają lęk wysokości. Tych ostatnich nie zachęcam nawet do próbowania. Mimo, że wysokość nie jest duża w porównaniu z np. lotem balonem, odczucie wysokości jest naprawdę potężne. Wszyscy pozostali będą mieli ogromną frajdę – łącznie z dziećmi, które będą bezpieczne pod opieką instruktora. 

Zobaczcie film jaki nagraliśmy podczas realizacji lotu w aerotunelu -> wideorelacja: lot w tunelu aerodynamicznym

---

Sprawdź również: