Oto garść ciekawostek nie tylko walentynkowych, dla zakochanych, o zakochanych.

1. Zapach miłości?

Zwiększona potliwość to oznaka zainteresowania drugą osobą. Od dawna wiadomo, że wilgotność skóry wpływa na elektryczne przewodnictwo skóry. Natomiast dopiero niedawno naukowcy z Illinois odkryli, że jest ono proporcjonalne do poziomu zainteresowanie partnerem. A więc jeśli obiekt Twojego zainteresowania ma mokre ręce to szanse na związek są większe!

2. Czy te oczy mogą kłamać?

PaZakochana para na stokura na stoku

Adrenalina intensywnie wydzielana przez gruczoły dokrewne zakochanych, powoduje między innymi rozszerzanie źrenic. Naukowcy dowiedli, że rozszerzone źrenice podwyższają atrakcyjność seksualną. Przeprowadzono badania, w trakcie których grupie mężczyzn pokazano dwa zdjęcia tej samej kobiety, przy czym na jednym miała ona rozszerzone źrenice. I to właśnie zdjęcie panowie ocenili jako zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

3. Miłość jak narkotyk...

Fenyloetylamina - hormon miłości, który jest produkowany przez organizmy osób zakochanych działa podobnie jak amfetamina. Dlatego zakochaniu towarzyszy stan euforii, a partnerom, mniejsze zapotrzebowanie na sen i brak uczucia zmęczenia. Są również naukowcy, którzy porównują zakochanie do uzależnienia od opiatów. Ośrodki przyjemności w mózgu działają wtedy na najwyższych obrotach.

4. Chory na miłość

Profesor Bilikiewicz, psychiatra z Gdańska opisał zakochanie jako stan psychotyczny, bo zmienia ono myślenie człowieka. Wydzielane przez organizm katecholaminy sprawiają, że zakochany staje się wobec obiektu swoich westchnień bezkrytyczny i byłby gotów zrobić dla niego wszystko. Uwaga! Nadmiar tych związków może powodować stany maniakalne.

Syndrom amorosum, w który popada zakochany, przypomina upośledzenie umysłowe. Zawęża się pole świadomości, pojawia się chwiejność emocjonalna, traci się zdolność normalnego przewidywania.
A motylki w brzuchu, o których tak często wspominają zakochane kobiety to zwykłe skurcze macicy zwiastujące erotyczne podniecenie.

5. Miłość niejedno ma imię

Robert Sternberg przedstawił trójczynnikową koncepcję miłości. Według tej teorii miłość jest stanem, na który składają się 3 składniki: intymność (wsparcie, dzielenie się, zrozumienie, dbanie) namiętność (pożądanie, zachwyt, zazdrość, tęsknota) i zaangażowanie (ukierunkowanie na utrzymanie związku). W zależności od ich połączenia połączenia powstaje określony rodzaj miłości.

Rodzaje miłości - składniki miłości

A jeżeli już wiesz co was łączy - spraw by to uczucie było coraz piękniejsze - zróbcie razem coś naprawdę wyjątkowego: Romantyczne prezenty dla pary

---

Sprawdź również:

Gdzie i jak się oświadczyć? Wyjątkowe zaręczynowe historie i inspiracje >>

Wiosną zrealizuj wszystkie marzenia! >>

Oryginalne Pomysły na Zaręczyny. Jak Skraść Jej Serce… Na Zawsze! >>

Zaręczyny: Jak wybrać i wręczyć pierścionek zaręczynowy? >>

Prezent dla meża >>

Prezent dla żony >>

Kolacja we Dwoje - prezenty >>