Miłość rozpoczyna się… w głowie, gdy mózg zaczyna wydzielać odpowiednie hormony odpowiedzialne za często irracjonalne zachowania. Zakochanie jest trochę jak choroba, z której nikt nie chciałby zbyt szybko wyzdrowieć. Na początek garść naukowych teorii i ciekawostek dla zakochanych, o zakochanych.

1. Zapach miłości?

Zwiększona potliwość to oznaka zainteresowania drugą osobą. Od dawna wiadomo, że wilgotność skóry wpływa na elektryczne przewodnictwo skóry. Natomiast dopiero niedawno naukowcy z Illinois odkryli, że jest ono proporcjonalne do poziomu zainteresowania partnerem. A więc jeśli obiekt Twojego zainteresowania ma mokre ręce to szanse na związek są większe!

Nie zostało jednak jak dotąd potwierdzone istnienie feromonów ludzkich. Feromony to substancje chemiczne występujące u zwierząt i roślin służące m.in. do przywabiania osobników płci przeciwej. Niektóre teorie i badania próbują wykazać obecność tych związków u kobiet i mężczyzn. Wykorzystywane jest to przez producentów afrodyzjaków i perfum, jednak należy podchodzić do tych produktów z dystansem.

2. Czy te oczy mogą kłamać?

Objazwy zakochania - rozszerzone źrenice

Adrenalina intensywnie wydzielana przez gruczoły dokrewne zakochanych, powoduje między innymi rozszerzanie źrenic. To dlatego, z pewnością można zaliczyć je do jednego z najpopularniejszych objawów zakochania.

Naukowcy dowiedli, że rozszerzone źrenice podwyższają atrakcyjność seksualną. Przeprowadzono badania, w trakcie których grupie mężczyzn pokazano dwa zdjęcia tej samej kobiety, przy czym na jednym miała ona rozszerzone źrenice. Panowie ocenili je jako zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

3. Miłość jak narkotyk...

Fenyloetylamina - hormon miłości, który jest produkowany przez organizmy osób zakochanych działa podobnie jak amfetamina. Dlatego zakochaniu towarzyszy stan euforii, a partnerom, mniejsze zapotrzebowanie na sen i brak uczucia zmęczenia. Są również naukowcy, którzy porównują zakochanie do uzależnienia od opiatów. Ośrodki przyjemności w mózgu działają wtedy na najwyższych obrotach.

------------------------------------------

Prezenty dla pary - button

-------------------------------------

4. Chory na miłość

Profesor Bilikiewicz, psychiatra z Gdańska opisał zakochanie jako stan psychotyczny, ponieważ zmienia ono myślenie człowieka. Wydzielane przez organizm katecholaminy sprawiają, że zakochany staje się wobec obiektu swoich westchnień bezkrytyczny i byłby gotów zrobić dla niego wszystko. Uwaga! Nadmiar tych związków może powodować stany maniakalne.

Syndrom amorosum, w który popada zakochany, przypomina upośledzenie umysłowe. Zawęża się pole świadomości, pojawia się chwiejność emocjonalna, traci się zdolność normalnego przewidywania. A motylki w brzuchu, o których tak często wspominają zakochane kobiety to zwykłe skurcze macicy zwiastujące erotyczne podniecenie.

5. Miłość niejedno ma imię

Robert Sternberg przedstawił trójczynnikową koncepcję miłości. Według tej teorii miłość jest stanem, na który składają się 3 składniki: intymność (wsparcie, dzielenie się, zrozumienie, dbanie), namiętność (pożądanie, zachwyt, zazdrość, tęsknota) i (ukierunkowanie na utrzymanie związku). W zależności od ich połączenia połączenia powstaje określony rodzaj miłości.

Rodzaje miłości - składniki miłości

--

A co o reakcjach kobiet i mężczyzn mówi ich mowa ciała?

Objawy zakochania u dziewczyny, czyli jak zachowuje się dziewczyna, gdy spodoba jej się chłopak...

  • Spojrzenie

Ukradkowe i przelotne lub wycelowane prosto w oczy. Kobieta często subtelnie okazuje swoje zainteresowanie. Zazwyczaj patrzy ukradkiem i kiedy ją na tym przyłapiesz, speszona ucieka wzrokiem. Spróbuj więc chwilę odczekać i sprawdzić, czy za moment jej spojrzenie znów skupi się tylko na Tobie.

Wyraźną oznaką zainteresowania jest również patrzenie drugiej osobie głęboko w oczy. Taki rodzaj spojrzenia często budzi zakłopotanie, w związku z czym rzadko patrzymy komuś w oczy przez przypadek. Jak się zachować kiedy kobieta wyraźnie nie chce odwrócić wzroku? Najlepiej delikatnie się uśmiechnąć i co najważniejsze wytrzymać to spojrzenie, okazując swoją siłę i opanowanie.

  • Włosy

Kolaż zdjęć - objawy zakochania u kobiety

Atrybut kobiecości. Zainteresowana kobieta nieświadomie poprawia fryzurę lub zaczyna bawić się pasmem włosów. Poprawiana może być także bluzka, spódnica, biżuteria – kobieta podświadomie stara się prezentować jeszcze bardziej atrakcyjnie. A przecież nie starałaby się wyglądać lepiej dla kogoś zupełnie przypadkowego…

  • Dotyk

Szturchnięcie łokciem lub muśnięcie dłoni podczas spotkania może wydarzyć się przypadkowo. Ale jeśli takie sygnały zaczynają się powtarzać, masz podstawy, by przypuszczać, że kobieta w mniej lub bardziej świadomy sposób próbuje się do Ciebie zbliżyć. Czasem, żeby zwrócić Twoją uwagę dotyka także siebie. Wyraźnym objawem zakochania z pewnością jest rumieniec na twarzy oraz delikatnie zaczerwieniony dekolt, który zdradza, że zdecydowanie jesteś dla niej kimś więcej niż tylko przyjacielem.

  • Uśmiech

Uśmiech zawsze wyraża sympatię, dlatego niezależnie od sytuacji warto go odwzajemnić. Ten od nieznajomej może być także zaproszeniem do rozmowy. Warto też zwrócić uwagę jak dziewczyna reaguje na anegdotki i żarty. Nie wszystkie muszą ją rzeczywiście rozśmieszyć, ale jeśli jest zainteresowana mężczyzną zawsze będzie starała się okazać rozbawienie.

  • Zainteresowanie…

lub brak zainteresowania. Kobieta, która chce nawiązać z mężczyzna bliższą relacją zwykle z uwaga słucha opowieści o pracy, próbuje się jak najwięcej dowiedzieć o sposobach spędzania wolnego czasu, szuka pretekstu do kolejnego spotkania. Może się również okazać, że w towarzystwie zupełnie Cię ignoruje i żywo dyskutuje z wszystkimi innymi mężczyznami oprócz Ciebie. To często test i próba wzbudzenia zazdrości. Spróbuj więc wnikliwie obserwować zachowanie kobiety, by dostrzec jej prawdziwe intencje...

Czy mu się podobam ? – czyli jak mężczyzna okazuje zainteresowanie

  • Postawa ciała

Wyprostowana postawa ciała, otwarta klatka piersiowa – każdy mężczyzna, nawet jeśli nie jest atletycznej budowy będzie starał się wizualnie powiększyć górną część swojego ciała. Często wiąże się to z głębokim wdechem branym na początku spotkania.

A gdy już siedzicie przy stoliku, zwróć uwagę, czy kieruje swoje ciało w Twoją stronę - to oznaka zainteresowania rozmową i pozytywne nastawienie do rozmówcy. Jego bogatą gestykulację również powinnaś zinterpretować na plus, mężczyzna, który wykonuje wiele ruchów rękoma w trakcie rozmowy, czuje się podczas konwersacji swobodnie.

  • Dłonie - gesty mężczyzny zakochanego

Zainteresowany mężczyzna szuka okazji do nawiązania kontaktu fizycznego. W tym celu, jeśli jesteście w restauracji może np. położyć dłonie na stole. W ten sposób bada granice, sprawdzając czy na przykład może Cię dotknąć, na co zdecydowanie miałby ochotę.

Bardziej śmiały mężczyzna weźmie Twoją dłoń w swoje. Jeśli jego znajdzie się na górze, możesz podejrzewać, że masz do czynienia z panem, który lubi przejmować inicjatywę.

  • Stopy

Czy stopy mogą wyznaczyć dalszy kierunek Waszej relacji? Z pewnością. Stopy skierowane w Twoją stronę oznaczają, że rozmówca jest tu dla Ciebie i to na Tobie chce się skupić. Gorzej, jeśli kierują się w stronę drzwi, może to oznaczać, że rozmówca jest znudzony i najchętniej wróciłby już do domu.

Niektórzy mężczyźni podczas spotkania zachowują się niespokojnie i np. przez cały czas bujają się na krześle. To często oznaka braku pewności siebie i zdenerwowania. Być może bardzo mu zależy, żeby zrobić na Tobie dobre wrażenie.

  • Włosy

Mężczyźni podobnie jak kobiety lubią zwracać na siebie uwagę przeczesując palcami włosy. Płynny gest połączony z patrzeniem Ci prosto w oczy to demonstracja atrakcyjności i pewności siebie. Bardziej nieśmiały mężczyzna, bawiąc się włosami, będzie ukradkiem spoglądał na Twoją reakcję szukając atencji i uśmiechu, który utwierdzi go w przekonaniu, że nie tylko on chciałby, aby relacja mogła dalej się rozwijać.

Romantyczny mężczyzna bardziej od swojej czupryny może być zainteresowany Twoją fryzurą i na przykład odgarnąć niesforny kosmyk za ucho. To doskonały, niezobowiązujący pretekst, by znaleźć się bliżej Twojej twarzy.

  • Pocałunek

Objawu zakochania u mężczyzny - PocałunekMężczyzna, którego wzrok bardzo często spoczywa na Twoich ustach najprawdopodobniej myśli o... pocałunku. Jeśli jednak poważnie traktuje Waszą znajomość i zależy mu na budowaniu dłuższej relacji najprawdopodobniej nie zdecyduje się na niego podczas pierwszego spotkania, chyba że otrzyma wyraźne przyzwolenie.

Oznaką zainteresowania z pewnością jest pocałunek w policzek na zakończenie spotkania połączony z czułym gestem partnera. Opiekuńczy mężczyzna może pocałować kobietę w czoło, uważaj jednak, aby nie pomylić czysto przyjacielskiego zachowania z pierwszym objawem zakochania.

Przepis na zakochanie… Czyli jak sprawić, aby uczucie rozkwitło!

A co zrobić, jeśli nie dostrzegasz jeszcze sygnałów świadczących o zainteresowaniu? Jeśli ona ucieka spojrzeniem, a on nie szuka kontaktu fizycznego?

Po pierwsze nie panikuj! Być może trafiłeś na wyjątkowo nieśmiałą osobę, a być może potrzeba trochę więcej czasu i wysiłku aby zwrócić na siebie uwagę. Po drugie: nie narzucaj się. Nic tak nie odstrasza jak natrętny stalker, który wysyła setki wiadomości dziennie i śledzi każdy ruch. Sztuka uwodzenia wymaga subtelności, cierpliwości i nieco spontaniczności. Liczy się też indywidualne podejście, aczkolwiek istnieje kilka sprawdzonych metod, które odpowiednio wykorzystane, mogą przyczynić się do sukcesu.

#1 Strach ma wielkie oczy

W latach 70. dwóch psychologów, Dutton i Aron przeprowadziło serię eksperymentów, które doprowadziły do konkluzji, że ciało potrafi oszukać mózg. Osoby będące przedmiotem badania mylnie odczytywały swoje emocje i uczucie strachu interpretowali jako pożądanie. Stan lęku powodował, że oceniali oni przedstawianą osobę jako bardziej atrakcyjną. Skąd taka pomyłka? Przyspieszone bicie serca towarzyszy zarówno jednej, jak i drugiej emocji dlatego umysł może w pewnych sytuacjach się pomylić. To może zadziałać na naszą korzyść! Jeśli chcesz wypróbować tę teorię, to zaproś swój obiekt zainteresowania do kina (najlepiej na horror lub thriller), a następnie na kolację.

#2 Pasja, która łączy

Zakochani - Wspólna pasjaOsoby, które mają swoją pasję są bardziej interesujące. Jeśli posiadasz niebanalne hobby to spróbuj wykorzystać je jako pretekst do spotkania i zachęcenia do wspólnej aktywności. Zabierz ją na wycieczkę w góry, ugotuj mu kolację, zagraj na gitarze lub urządźcie sobie turniej z planszówkami. Stawiając się w roli eksperta lub przewodnika możesz wzbudzić podziw, co przełoży się na wzrost atrakcyjności w oczach dziewczyny czy chłopaka.

A co jeśli Twoja pasja jeszcze nie została odkryta? To dobry pretekst, aby zacząć wspólnie! Zorganizuj randkę w oryginalnym stylu i wybierzcie się na lekcję nurkowania we dwoje. Poznawanie podwodnego świata może być wspaniałą przygodą, a wrażenia bezcenne. Innym pomysłem jest kurs wspinaczkowy. Być może zostaniecie parterami nie tylko w życiu prywatnym, ale także w skałkach i odkryjecie nowe, wspólne hobby.

#3 Kto się czubi, ten się lubi

Początki znajomości to nie tylko poznawanie siebie nawzajem, ale także docieranie się pod różnymi względami. Teoria głosi, że przeciwieństwa się przyciągają. Na początku związku (kiedy jeszcze hormony buzują a w brzuchu latają motylki) odmienność poglądów, charakterów i temperamentów może być fascynująca i działać na korzyść relacji. Oczywiście pod warunkiem, że obie osoby szanują i akceptują siebie nawzajem. Warto więc podkreślać swoje zdanie i nie bać się dyskusji oraz sprzeczek. Bądź sobą!

Miłość to skomplikowane, ale niezwykle piękne uczucie. Jeśli już wiesz, co Was łączy, spraw by Wasza relacja z każdym dniem stawała się silniejsza. Zróbcie razem coś naprawdę wyjątkowego, testując oryginalne prezenty dla pary lub romantyczne sposoby spędzania czasu dla dwojga.

---

Podobne tematy: