Zmiana kodu - cztery z przodu! Woohoo! Każdorazowo nowa cyfra w metryce wprowadza nieco chaosu w nasze poukładane życie. Wszak ledwo zdążymy się przyzwyczaić do trójki, a tu myk, już czwórka. Patrzymy wtedy w lustro i tęsknym głosem wzdychamy „gdzie się podziały tamte prywatki?"

Szkoda, że odbicie nie może odpowiedzieć, ale hej, mamy dobrą wiadomość! To, co zobaczysz w lustrze w dniu 40-stych urodzin zależy tylko od Ciebie - bądź więc dla siebie dobry, bo tylko takie nastawienie pomoże Ci spojrzeć przychylniejszym wzrokiem na wszystko co niesie ze sobą przysłowiowa „czterdziecha".

------------------------------------------

Prezenty na 40 urodziny - button

------------------------------------------

 

Czterdziestka to nowa trzydziestka

Na nadchodzące urodziny najlepiej spojrzeć z przymrużeniem oka i dystansem.

  • Zamiast martwić się co będzie potem, ciesz się chwilą, a czterdzieste urodziny wypraw z hukiem godnym osiemnastki! 

To przecież nie metryka świadczy o tym, ile mamy lat, ale fakt, na ile się czujemy. Szeroki uśmiech i figlarne ogniki w oczach są dowodem energii, która w nas drzemie - i to niezależnie od wieku. Nie chowaj więc swojego pogodnego oblicza na rzecz "żałoby" po trzydziestce. Zapewniamy, że nowa dekada wniesie całkiem sporo radości i jeszcze więcej wyzwań.

---

Czas podsumowań

Czterdziestka to wyjątkowy moment, by podsumować swoje dotychczasowe dokonania - szczególnie pod kątem zawodowym. Mając za sobą już kilkanaście lat doświadczenia, możesz je wykorzystać jako solidną podstawę do kolejnego awansu lub… zupełnie się przekwalifikować z jednej profesji na drugą.

Marzysz o zmianie pracy? Zmień ją! Jeśli ta, w której tkwisz nie daje Ci satysfakcji, nie czekaj, bo na co? Wiemy, że łatwiej powiedzieć, niż wykonać, ale raz zasiane ziarenko zmian może zrodzić ciekawe pomysły. Pod żadnym pozorem nie myśl o emeryturze! Przed Tobą jeszcze wiele lat zawodowych doświadczeń - działka i zaprawianie ogórków to kwestia odległej przyszłości.

---

Orientacja na cel

Pomyśl o czterdziestce jak o magicznym progu, którego przekroczenie niesie świeże wyzwania. Zastanów się przez chwilę, czego jeszcze chcesz w życiu spróbować?

Może od dawna snułeś plany dotyczące nauki języka obcego? Norweski? Ha, co to dla Ciebie! A może japoński? Przecież zawsze chciałeś zamówić ulubione sushi w ojczystym języku jego twórców. Od dawna chodził Ci po głowie kurs grania na perkusji? Śpiewanie? Zawodowa jazda na rolkach? Profesjonalne układanie kwiatów? No tak, przecież nigdy nie było na to czasu. Znajdź go teraz! Nowa dekada wcale nie oznacza, że musisz zwolnić tempo (chyba, że masz na to ochotę). Jeśli czujesz się w formie, by sięgać po więcej - zrób to.

---

Doceń swoje doświadczenie życiowe

Jak obiektywnie spojrzeć na czterdzieste urodziny? Przede wszystkim zaakceptuj je, bo czasu nie cofniesz. Tak to już jest, że nadchodzi kolejny etap w życiu i nie warto tracić sił na demonizowanie tego okresu. Zamiast tego

  • Doceń to, co udało Ci się przeżyć do tej pory i czego się nauczyłeś.
  • Polub to, co o sobie wiesz
  • Popracuj nad tym, co chcesz udoskonalić

Pomyśl o tym, że jako 20stolatek co chwilę musiałes podnosić skilla i uczyć się życia - teraz odcinasz kupony i jesteś jego panem! Czterdziestka niesie ze sobą spory zasób wiedzy o życiu. Nie musisz się zastanawiać co ubrać na biznesowe spotkanie czy w jaki sposób odmówić wzięcia udziału w spotkaniu, na które nie chcesz iść. Korzystaj ze swojego doświadczenia życiowego i spójrz na nie jak na wyjątkowy zasób informacji. Co więcej, wiedza którą posiadasz, z pewnością będzie dla kogoś cenna. Dlatego nie bój się służyć radą czy konstruktywną krytyką. Mądrość życiowa to nieoceniona wartość.

---

Mieć czterdzieści lat to nie grzech

Nie daj się wsadzić do szufladki! To, że stuknęła Ci czterdziestka nie oznacza, że musisz wskoczyć w garsonkę, a włosy czesać w ciasnego koka. Nie musisz też palić cygar czy zapisywać się na osiedlowe bingo. Zastanów się, czy wierzysz w to, że „w tym wieku" wolno mniej? Pewnie jeszcze nie raz usłyszysz, że to „ostatnia prosta" - puść to mimo uszu. Ci, którzy tak mówią, nie potrafią zaakceptować siebie i tylko rozpamiętują minione lata, gubiąc radość dnia codzienniego.

Nie rezygnuj z rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność w myśl zasady „bo nie wypada" albo „co ludzie powiedzą". To, co myślą inni na temat procesów biologicznych jest zupełnie nieistotne. Ważne, co Ty myślisz na ten temat.

Przywitaj swobodę

Ciesz się tym, co przed Tobą. Pamiętasz emocje towaryszące obchodzeniu urodzin sprzed dekady? A niby z jakiego powodu teraz ma być mniej emocjonująco? Nasza metryka to tylko świstek - liczy się to, na ile sami się oceniamy. Nie odwracaj się za siebie i nie idealizuj przeszłości. Wtedy też nie było różowo, bo przeżywaliśmy drobne kryzysy, toczyliśmy nieustające bitwy w myślach i walczyliśmy z presją otoczenia. Jakie studia wybrać? Czy wziąć kredyt na mieszkanie? Teraz te problemy już nas nie dotyczą i możemy odetchnąć z ulgą.

Ciesz się tym, co jest

Wkraczając w czterdziestkę, doceń to, co udało Ci się zbudować przez te wszystkie lata. Rozejrzyj się dookoła, by dostrzec ilu cudownych ludzi masz wokół siebie. Niech małe i duże sukcesy będą dla Ciebie podstawą do dalszych, codziennych osiągnięć. Przestań się martwić na zapas, by w pełni wykorzystać potencjał swojej 40stki.

---

 

Podobne tematy: