Aby nieco przybliżyć wizerunek i wyjątkowość balonów zapraszamy do zapoznania się z paroma ciekawostkami na ich temat. A nuż zachęci to Was do odbycia fascynującego lotu balonem w przestworzach - nieco romantycznej, trochę ekstremalnej, ale na pewno pełnej wrażeń i niezapomnianych emocji.
Pomysł stary, ale jary...
Budowa balonu praktycznie nie uległa zmianie od ponad 300 lat. Kosze wciąż wyplatane są z wikliny lub rattanu, a wykończenia wykonane są ze skóry. Mimo postępu cywilizacyjnego, nie wynaleziono doskonalszego materiału, który byłby równie trwały, lekki, estetyczny i łatwy w naprawie i konserwacji. Do balonów napełnianych helem lub wodorem wciąż stosuje się również (znane nam ze starych fotografii czy filmów) worki z piaskiem jako balast :)
Wyprana idea, czyli jak pranie zainspirowało pierwszy lot...
Inspiracją do stworzenia pierwszego balonu była historia pewnego prania, które odbyło się w domu francuskich papierników - braci Mongolfier. Susząc raz koszulę nad kominkiem zauważyli, że buchające znad paleniska rozgrzane powietrze unosi materiał do góry.
Diabelski zesłaniec z nieba...
Jeden z pierwszych lecących bezzałogowych balonów w 1783 roku mocno wystraszył mieszkańców wsi Gonesse, w której wylądował. Został tam "powitany" najpierw celnym strzałem ze śrutówki, a następnie zniszczono go za pomocą wideł, cepów i łopat. Pogromców wystraszyła przykra woń wydobywająca się z nieznanego stworzenia, byli oni przekonani, że zniszczyli diabelskie dzieło.
Houston, we don't have a problem...
Balony są jednymi z najbezpieczniejszych statków powietrznych i podczas lotów turystycznych nie są wymagane spadochrony. Loty pasażerskie są "pilotowane" przez profesjonalistów posiadających duże doświadczenie.
Gdzie jest kierownica?
Sterowanie balonem polega na... zmianie wysokości lotu. Balon leci z wiatrem, a wiatr na różnych wysokościach wieje w różnych kierunkach. Zazwyczaj różnica między kierunkiem wiatru przy ziemi, a na 1000 metrach waha się od 15° do 60°. Dzięki temu można kontrolować kierunek lotu.
Balonowe Gwiezdne Wojny
Dwie amerykańskie firmy szykują się, aby upowszechnić lot balonem w kosmos. Jedna z nich planuje loty na "granicę Ziemi i kosmosu", na wysokość 30 km. A druga firma aż na wysokość120 km. Oczywiście będą to balony nieco różniące się od tych tradycyjnych, ziemskich ;) Zainteresowani?
Podobne tematy:
Wywiad: Sztuka latania balonem >>
Relacja: Spełniamy marzenia o locie balonem! >>
Galeria: Lot balonem - Balonowy Pucharu Polski >>
5 faktów: Loty balonem - infografika >>
Prezenty lotnicze. Najpiękniejsze emocje podarowane w prezencie >>