Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych zasobów w organizacji są ludzie. Skuteczne motywowanie pracowników stanowi jeden z najważniejszych elementów sprawnego zarządzania pracownikami, który w bezpośredni sposób potrafi przełożyć się na sukces firmy na rynku lub jego brak.

Z punktu widzenia pracownika ważnym elementem wigilii firmowej są premie świąteczne. Jednak dodatkowe świadczenia finansowe, do których pracownicy zdążyli się przyzwyczaić, z czasem zaczynają być postrzegane jako stały element rocznego wynagrodzenia, a co za tym idzie – przestają motywować. O ile brak premii byłby z pewnością zauważalny, o tyle jej obecność na nikim nie robi już wrażenia.

Co więcej, wartość pieniądza wynosi zwykle tyle, ile zer widzimy na koncie. Dobrze dobrany prezent może mieć o wiele większe znaczenie. Pozytywne wrażenia, emocje, wspomnienia to elementy, które tworzą wartość dodaną prezentu, a tym samym przynoszą pracodawcy większy zysk ze środków zainwestowanych w dodatkowe świadczenia dla pracowników w okresie świątecznym.

Jeśli już zdecydujemy się na wybór prezentu w formie niefinansowej, pierwszą trudnością, jaką napotkamy na drodze, będzie podjęcie kluczowej decyzji o tym, jaki prezent dla pracowników wybrać.

Najlepsze prezenty świąteczne dla pracowników

Najlepsze prezenty świąteczne dla pracownikóPracownicy, a w szczególności pokolenie milenialsów, chcą się rozwijać, zarówno w pracy, jak i poza nią. Mają swoje pasje, zainteresowania, plany. Szukają miejsc i okazji, w których będą mogli je realizować. Obdarowując pracowników możliwościami rozwoju, pracodawca udowadnia, że rozumie ich potrzeby i zależy mu, by wyjść im naprzeciw. Warsztaty kulinarne, fotograficzne, nauka gry na instrumencie, kursy nurkowania czy wspinaczki górskiej to okazja do poszerzenia swoich umiejętności lub zdobycia zupełnie nowych.

Posiadanie przez pracownika własnego hobby stanowi również wartość korzystną z punktu widzenia samego pracodawcy. Hobby pomaga radzić sobie ze stresem, zwiększa poczucie własnej wartości i poziom zadowolenia z życia. Zainspiruj zatem swoich pracowników do posiadania własnych zainteresowań lub pomóż im rozwijać te, które już posiadają.

Rodzaj upominku świątecznego można też dopasować do specyfiki pracy konkretnego działu. Ekstremalne prezenty motoryzacyjne sprawdzą się na przykład w obrębie działu handlowego. To doskonały prezent dla ludzi aktywnych, lubiących wyzwania i adrenalinę. Pozwalają uwolnić własne emocje i przekraczać ograniczenia. Sposobem rozładowania napięcia wśród managerów, którzy w codziennej pracy w szczególny sposób są narażeni na stres, może z kolei okazać się pakiet zabiegów relaksacyjnych czy masaży. Jeżeli w firmie spędzają długie godziny, warto zastanowić się nad prezentem, dzięi któremu spędzą więcej czasu z najbliższymi, na przykład podczas wspólnego weekendu SPA.

Prezenty świąteczne to również doskonały sposób, żeby wyróżnić szczególne osiągnięcia pracowników lub ich wyjątkowe zaangażowanie. Szukając upominku, dzięki któremu pracownik poczuje się doceniony i wyróżniony, warto pomyśleć o produktach noszących znamiona luksusu i prestiżu, takich jak markowe zegarki, eleganckie skórzane akcesoria czy na przykład zaawansowane elektronicznie gadżety.

Aby jednak prezent naprawdę ucieszył pracownika, powinien być idealnie dopasowany do jego osobistych upodobań i preferencji. To stosunkowo łatwe zadanie, gdy szukamy prezentu dla jednego lub kilku pracowników, o wiele trudniej trafić w gust całego zespołu.

Jak dopasować prezenty świąteczne do indywidualnych oczekiwań pracowników?

Motywowanie opiera się na działaniach, które zwiększają zaangażowanie ludzi w wykonywaną pracę, jednak aby stało się to możliwe, pełnione obowiązki muszą przynosić im satysfakcję. Podobnie jest z prezentami firmowymi, aby spełniły swoje zadanie, muszą pracownika ucieszyć. Środowisko pracownicze jest często mocno zróżnicowane. Firma zatrudnia ludzi w różnym wieku, posiadających rodziny lub stanu wolnego, osoby o odmiennych zainteresowaniach i stylu życia.

Wielu firmom wydaje się, że dopasowanie prezentów do indywidualnych potrzeb pracowników jest procesem trudnym i długotrwałym. Nic bardziej mylnego, wystarczy oddać prawo wyboru im samym i pozwolić, żeby to pracownik sam zdecydował, czego tak naprawdę pragnie.

Zestawy prezentowe Kolekcja Lifestyle zawierają kompozycje ściśle wyselekcjonowanych i prestiżowych produktów z najbardziej pożądanych przez pracowników kategorii prezentowych, takich jak galanteria skórzana, biżuteria i zegarki, elektronika czy stylowe wyposażenie wnętrz. Ma formę eleganckiego pudełka, w którym osoba obdarowana znajdzie bon prezentowy i katalog zawierający blisko 60 wyselekcjonowanych produktów. Kolekcja przeżyć to z kolei wybór niesamowitych atrakcji, możliwych do zrealizowania na terenie całej Polski. Na ziemi, w powietrzu, w wodzie, za kierownicą – niezależnie od wybranego wariantu cenowego, w każdej kolekcji przeżycia zostały skomponowane w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Niewątpliwą zalety prezentu w formie przeżycia jest fakt, że na jego realizację pracownik ma aż 12 miesięcy.

Możliwość samodzielnego wyboru prezentu i dopasowania go do własnych oczekiwań to sygnał dla pracownika, że pracodawca liczy się jego zdaniem. Indywidualne podejście do pracownika nie tylko pozytywnie wpływa na jego motywację, ale pomaga także w kształtowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Prezenty gwiazdkowe dla pracowników w służbie strategii employer brandingowej

Chęć zbudowania stabilnego i dobrze wykwalifikowanego zespołu nie ogranicza się do zatrzymania talentów w firmie, ale wiąże się także z pozyskiwaniem zdolnych i wykształconych pracowników. Okres przedświąteczny i związana z nim tradycja wręczania prezentów gwiazdkowych to świetna okazja do budowania wizerunku dobrego pracodawcy, który dba o swój zespół i docenia wartość pracowników. Premie gwiazdkowe i prezenty świąteczne dla pracowników są rozwiązaniem stosowanym w wielu firmach, dlatego chcąc zyskać przewagę nad innymi przedsiębiorstwami powinieneś zastanowić się nad rozwiązaniami, które Cię wyróżnią. Firma aspirująca do bycia postrzeganą jako nowoczesna i kreatywna, powinna takie same cechy przejawiać w swoich relacjach z pracownikami. Prezenty w formie przeżyć oraz ekskluzywna kolekcja lifestyle doskonale sprawdzą się w roli niestandardowego prezentu gwiazdkowego dla pracowników. Nie tylko wywołają element zaskoczenia w momencie ich wręczenia, ale będą budzić pozytywne skojarzenia o wiele dłużej.
Pracownik, który dzięki firmie x spełnił swoje marzenie o locie paralotnią lub przejażdżce rajdowym samochodem, z pewnością będzie wyrażał się o niej z większą sympatią, a nawet sentymentem. Pracowniczka, ciesząc się wymarzonym zegarkiem, wspomni o firmie za każdym razem, gdy usłyszy na jego temat komplement. Pamiętaj, że pracownicy są najlepszymi ambasadorami firmy na rynku. W dobie mediów społecznościowych, licznych eventów i spotkań branżowych ich opinia niejednokrotnie może mieć kluczowe znaczenie dla ambitnych, dobrze wykształconych ludzi, którzy zastanawiają się nad złożeniem aplikacji do twojej firmy.

Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami, dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie będą najlepsze pomysły na prezenty świąteczne dla pracowników sprawdź nasze rozwiązania dla biznesu.

---

Podobne tematy: