Pracownicy są najlepszą wizytówką firmy czy przedsiębiorstwa. Kapitał ludzki to trzon każdego biznesu – im bardziej stabilny, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Dlatego każdemu pracodawcy powinno zależeć na zatrzymywaniu wartościowych pracowników. Jak to osiągnąć? Oczywiście najbardziej powszechnym sposobem jest zwiększenie wynagrodzenia. Jednak wszystko wskazuje na to, że zarobki coraz rzadziej są czynnikiem decydującym o zmianie pracy. Ale jeśli nie pieniądze, to co?

Nagrody pracownicze a motywacja

Kluczową rolę w fluktuacji pracowników odgrywa motywacja wewnętrzna. Brak docenienia i wyróżnienia spośród pozostałych osób zatrudnionych w firmie, pomimo wieloletniej sumiennej pracy, może skutkować narastaniem frustracji. Z drugiej strony odpowiednio przygotowany i indywidualnie dobrany system nagradzania wskazuje na dbałość i troskę pracodawcy o to, aby pracownik czuł się ważnym elementem struktury przedsiębiorstwa. Jednym z pomysłów na uznanie zasług jest przyznawanie nagród jubileuszowych.

Czym są nagrody jubileuszowe?

Wg definicji nagroda jubileuszowa to nagroda, którą otrzymuje pracownik po osiągnięciu określonego stażu pracy. W Kodeksie Pracy nie jest ona jednoznacznie określona - jej specyfikę regulują pojedyncze ustawy dotyczące określonych grup zawodowych (służby cywilnej, pracowników samorządowych, nauczycieli).

Jednakże, pomimo braku wyraźnych regulacji prawnych w tym zakresie w odniesieniu do innych grup zawodowych, warto uwzględnić tę kwestię w polityce firmy. Strategie nagradzania pracowników z długim stażem pracy są normą w świecie zachodnim. W Polsce można obserwować te tendencje, głównie w dużych, międzynarodowych korporacjach, jednak stopniowo nagrody jubileuszowe stają się kluczowym komponentem polityki większości firm. Nic dziwnego - nagrody pracownicze nie tylko poprawiają ogólny wizerunek PRowy, stając się symbolem wartości pracownika dla firmy, ale są również efektywnym narzędziem motywującym, przeciwdziałającym rotacjom.

Nagroda jubileuszowa a staż pracy

Jak podają dane opracowane przez GUS w 2013 roku, blisko 40% Polaków pracuje u jednego pracodawcy 10 lat lub więcej. Osoby, wiążące się z firmą na dłuższy okres czasu zazwyczaj cechują się wysoką lojalnością - poprzez długoletnie uczestniczenie w rozwoju firmy przeżywają wraz z nią wzloty i upadki, które towarzyszą każdemu rodzajowi działalności. Ich zaangażowanie i utożsamianie się z wykonywaną pracą bywa wówczas nieocenioną podporą zarówno dla przełożonych, jak i całego zespołu.

Zmotywowany pracownik

W ostatnich czasach kwestia pracowania przez dłuższy czas w jednym miejscu pracy zaczyna powoli ulegać zmianie. Badanie, przeprowadzone przez firmę Xerox i WorldatWork pokazało, że jednym z największych wyzwań współczesnych firm w bieżącym roku jest zatrzymanie na dłużej pracowników, którzy przynoszą najlepsze wyniki.

Największy problem z rotacją zauważyć można wśród młodych pracowników. Polacy do 25 roku życia pracują w jednej firmie około 14 miesięcy. Wśród osób w wieku 36-45 lat jest to około 4,5 roku. Natomiast pracownicy po pięćdziesiątce zostają u jednego pracodawcy średnio ponad 8 lat. Te różnice pokoleniowe są znakiem czasów, w jakich ludzie zaczynali pracować.

Obecnie, dzięki otwarciu granic, powszechnej znajomości języków obcych, dostępności do Internetu i pracy zdalnej istnieje możliwość pracy w niemalże dowolnym miejscu na świecie. Zarówno zmiana pracy, jak i przebranżowienie się nie są tak trudne jak do tej pory. To przyczynia się do powstania problemu, z którym boryka się większość firm - rotacji pracowników.

Niewątpliwie, jest to problem dużej wagi. Koszty związane ze stratą pracownika (odprawy, ekwiwalent za zaległy urlop, niska wydajność w ostatnich miesiącach pracy, demotywacja pozostałych osób w zespole) i wdrożenia nowego pracownika (zorganizowanie procesu rekrutacji, szkolenia, czas potrzebny na wdrożenie) są ogromnym obciążeniem dla firmy. Szczególnie dotkliwie odczuwa to przeżywająca swój renesans branża IT, gdzie pracownicy są świadomi swojej mocnej pozycji i możliwości przebierania w ofertach.  

Z tego powodu firmy poszukują i sięgają po nowe rozwiązania związane z podnoszeniem motywacji, a co za tym idzie efektywności pracowników. Jednym z innowacyjnych narzędzi (choć nie nowym) są nagrody jubileuszowe przyznawane za staż pracy. Dlaczego warto pomyśleć o tym  rozwiązaniu?

Prezent na jubileusz pracy zawodowej – doceń wiedzę i doświadczenie

Pracownik, który wiąże swoją karierę zawodową z daną firmą na dłuższy okres czasu, często posiada wiedzę, która po kilku lub kilkunastu latach pracy może zyskać miano “eksperckiej”. Wiedza ta nie dotyczy jedynie wykonywanych przez niego obowiązków, ale również rozumienia misji firmy i realizowanych przez nią wartości. Wzbogacona doświadczeniem, staje się inspiracją dla reszty zespołu i pomaga we wdrażaniu nowych pracowników.

Motywacja przez nagradzanie

Zdarza się, że długie pracowanie w jednym miejscu pracy, jest utożsamiane ze stagnacją i brakiem rozwoju w karierze zawodowej. Warto aktywnie przeciwdziałać tego typu stereotypom, dbając jednocześnie o regularne dostarczanie pozytywnych wzmocnień w postaci nagród, które zwiększają ich zaangażowanie (pisaliśmy już o tym w artykule o wpływie nagrody na wzrost motywacji pracowników). Nagroda za długi staż pracy zyskuje wymiar symboliczny - staje się wyróżnieniem nie tylko za czas poświęcony na wykonywanie określonych obowiązków, lecz także za lojalność i konsekwencję. Jest także podkreśleniem wyjątkowej relacji, łączącej obydwie strony: pracownika z pracodawcą.

Nagrody pracownicze - motywacja dla zespołu

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, jak przyznawanie nagród wpływa na resztę zespołu. Dzięki takiej polityce firmy, osoby w niej zatrudnione czują, że ich wysiłki są doceniane, a w perspektywie długodystansowej - wzrasta ich utożsamianie się z miejscem, w którym spędzają dużą część swojego życia. Świadomość tego, że pracodawca docenia pracowników, którzy wiążą się na dłuższy okres czasu z firmą, buduje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Staje się też narzędziem do walki z rotacją i nieoczekiwanymi zmianami kadrowymi.

Jak wybrać najlepszą nagrodę jubileuszową?

Podczas poszukiwania najlepszego pomysłu na nagrodę jubileuszową, ze względu na jej wagę i symbolikę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i wystrzegać się błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na jej odbiór. Dzięki starannej analizie i przygotowaniu, zyskamy pewność, że sprawimy przyjemność obdarowanym. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Prezent biznesowy w eleganckim opakowaniu Przedmiot nagrody jubileuszowej

Bez względu na to, jak zażyłe są relacje z pracownikiem i znajomość jego upodobań, najczęściej pojawiającą się trudnością jest wybór odpowiedniej nagrody. Na pewno nie jest to łatwa kwestia, ponieważ powinna spełniać kilka czynników naraz.

Poza sprawieniem przyjemności pracownikowi, warto zadbać o to, aby była spójna z jego stylem życia - jego zainteresowaniami, marzeniami czy sposobami spędzania wolnego czasu.

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest to, aby nagroda była wyjątkowa - na tyle, aby pracownik wspominał nie tylko jej otrzymanie, ale również jej wykorzystanie. Przydatnym pomysłem może być przeprowadzenie wywiadu wśród jego najbliższych współpracowników, z którymi dana osoba spędza na co dzień najwięcej czasu. Ich wiedza może okazać się wartościowym źródłem inspiracji.

Jako eksperci od nagród i prezentów, przedstawimy Wam kilka oryginalnych rozwiązań, dzięki którym jubileusz zyska na wyjątkowości:

#1 Vouchery prezentowe na przeżycia - Prezentokracja

Spełnij marzenie swojego pracownika obdarowując go bonem upominkowym na niezwykłą atrakcję. Jeśli osoba obchodząca jubileusz jest amatorem ekstremalnych doznań może to być np. skok ze spadochronem albo lot w tunelu aerodynamicznym. Jeśli lubi podróżować i przeżywać przygody podaruj jej lot balonem lub weekend dla Dwojga w górskim kurorcie. A jeśli preferuje miejskie rozrywki niech będzie to kolacja degustacyjna lub Dzień w SPA. Oczywiście oferta jest dużo bogatsza a do wyboru są setki innych fascynujących przeżyć. Najlepiej skonsultować swój wybór z rodziną lub przyjaciółmi pracownika. Niech to będzie niezwykła niespodzianka, która pozostanie w pamięci na długi czas.

#2 Karty podarunkowe i Kolekcje Przeżyć

Może się jednak okazać, że pomimo uzyskanych wskazówek, nadal nie mamy pewności, jaki przedmiot nagrody sprawi naszemu pracownikowi największą radość. W takiej sytuacji, warto nie zawężać wyboru i zastanowić się nad prezentem, który umożliwi mu aktywne uczestniczenie w podjęciu ostatecznej decyzji. Zamiast decydować się na konkretny voucher, można podarować kartę podarunkową o konkretnej wartości lub Kolekcję Przeżyć – elegancko zapakowany katalog z atrakcjami do wyboru.

#3 Kolekcje Lifestyle

Kolejnym przykładem prezentu oferującego możliwość wyboru są Kolekcje Lifestyle. W katalogu, zamiast przeżyć, proponowane są produkty wysokiej jakości z takich kategorii jak elektronika, perfumy, designerskie artykuły wystroju wnętrz, ekskluzywne alkohole, biżuteria i zegarki czy galanteria skórzana. Dzięki dopasowaniu wartości i zakresu produktowego, zyskujemy pewność, że pracownik będzie w stanie wybrać prezent na jubileusz pracy zawodowej, który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

#4 Kosze prezentowe

Zestawy podarunkowe z alkoholem i delikatesami to klasyczny przykład najczęściej wybieranej formy nagrody jubileuszowej. To jeden z tych prezentów, który zawsze się sprawdza, ale jeśli chcesz wykorzystać tę opcję, postaraj się aby była ona oryginalna i postaw na ekskluzywną oprawę i luksusową zawartość. Dobra whisky? Delikatesy od regionalnych producentów? Nieszablonowe akcesoria? Niech taki zestaw wyróżni się spośród innych tego typu.

Forma wręczenia i nie tylko...

Wręczaniu nagród jubileuszowych niejednokrotnie towarzyszą uroczystości o oficjalnym charakterze. Dlatego też, zarówno forma, jak i sposób wręczenia nagrody powinny być dopasowane do tego rodzaju okoliczności. Warto zaplanować specjalny event lub galę, podczas której zostanie zaprezentowany każdy pracownik obchodzący jubileusz pracy w firmie. Może to być także bardziej kameralne spotkanie w mniejszym zespole w eleganckiej restauracji lub zorganizowanie specjalnej uroczystości w miejscu pracy.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie prezentu, który będzie podkreślał wyjątkowość okazji okolicznościowym projektem graficznym. Dodatkowym akcentem do oprawy prezentu mogą być spersonalizowane życzenia i logo firmy. Profesjonalne, nietuzinkowe opakowanie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy decydują się na wybór prezentów szytych na miarę - wiemy jak ważny jest nie tylko przedmiot, ale również forma prezentu, dlatego dbamy o to, aby wszystkie nasze zestawy miały elegancką oprawę.

Równość nagradzania

Dzięki blisko 10-letniemu doświadczeniu wiemy z jakimi problemami borykają się nasi klienci. Jednym z nich jest pytanie jak zadbać o brak nadmiernego zróżnicowania prezentów, przy jednoczesnym ich zindywidualizowaniu. Jest to niewątpliwie trudna kwestia, która opiera się na refleksji dotyczącej tego, jaki podarunek będzie najlepszym wyborem dla danego pracownika, przy założeniu, że priorytetem jest jego zadowolenie i radość z otrzymanej nagrody. Skorzystanie z możliwości wręczenia zestawu produktów lub wręczenie pracownikom nagród w formie przeżyć pomaga uniknąć tego typu trudności. Zyskujemy wówczas pewność, że każdy z obdarowanych będzie zadowolony z otrzymanego prezentu, dzięki zapewnieniu im możliwości samodzielnego wyboru.

---

Sprawdź również: