Z tego względu nagrody jubileuszowe za staż pracy stają się jednymi z ważniejszych narzędzi, które pozwalają nie tylko na polepszenie jakości relacji z pracownikami, lecz także na budowanie wizerunku PRowego firmy. Dlaczego warto skorzystać z ich potencjału i jak wybrać najlepszą nagrodę jubileuszową?

Czym są nagrody jubileuszowe?

Wg definicji nagroda jubileuszowa to nagroda, którą otrzymuje pracownik po osiągnięciu określonego stażu pracy. W Kodeksie Pracy nie jest ona jednoznacznie określona - jej specyfikę regulują pojedyncze ustawy dotyczące określonych grup zawodowych (służby cywilnej, pracowników samorządowych, nauczycieli).

Jednakże, pomimo braku wyraźnych regulacji prawnych w tym zakresie w odniesieniu do innych grup zawodowych, warto uwzględnić tę kwestię w polityce firmy. Strategie nagradzania pracowników z długim stażem pracy są normą w świecie zachodnim. W Polsce można obserwować te tendencje, głównie w dużych, międzynarodowych korporacjach, jednak stopniowo nagrody jubileuszowe stają się kluczowym komponentem polityki większości firm. Nic dziwnego - nagroda jubileuszowa nie tylko poprawia ogólny wizerunek PRowy, stając się symbolem wartości pracownika dla firmy, ale jest również efektywnym narzędziem motywującym, przeciwdziałającym rotacjom.

Dlaczego warto nagradzać długoletnich pracowników?

Jak podają dane opracowane przez GUS w 2013 roku, blisko 40% Polaków pracuje u jednego pracodawcy 10 lat lub więcej. Osoby, wiążące się z firmą na dłuższy okres czasu zazwyczaj cechują się wysoką lojalnością - poprzez długoletnie uczestniczenie w rozwoju firmy przeżywają wraz z nią wzloty i upadki, które towarzyszą każdemu rodzajowi działalności. Ich zaangażowanie i utożsamianie się z wykonywaną pracą bywa wówczas nieocenioną podporą zarówno dla przełożonych, jak i całego zespołu.

Zmotywowany pracownik

W ostatnich czasach kwestia pracowania przez dłuższy czas w jednym miejscu pracy zaczyna powoli ulegać zmianie. Badanie, przeprowadzone przez firmę Xerox i WorldatWork pokazało, że jednym z największych wyzwań współczesnych firm w bieżącym roku jest zatrzymanie na dłużej pracowników, którzy przynoszą najlepsze wyniki.

Możliwość pracy w niemalże dowolnym miejscu na świecie, nieograniczony dostęp do informacji i szerokie możliwości dokształcania się sprawiają, że zarówno zmiana pracy, jak i przebranżowienie się nie są tak trudne jak do tej pory. To przyczynia się do powstania problemu, z którym boryka się większość firm - rotacji pracowników.

Niewątpliwie, jest to problem dużej wagi. Koszt wdrożenia pracownika oraz wpływ jego odejścia na resztę zespołu jest ogromnym obciążeniem dla firmy. Z tego powodu firmy poszukują i sięgają po nowe rozwiązania związane z podnoszeniem motywacji, a co za tym idzie efektywności pracowników. Jednym z innowacyjnych narzędzi (choć nie nowym) są nagrody przyznawane za staż pracy. Dlaczego warto pomyśleć o tym  rozwiązaniu?

Wiedza i doświadczenie

Pracownik, który wiąże swoją karierę zawodową z daną firmą na dłuższy okres czasu, często posiada wiedzę, która po kilkunastu latach pracy może zyskać miano “eksperckiej”. Wiedza ta nie dotyczy jedynie wykonywanych przez niego obowiązków, ale również rozumienia misji firmy i realizowanych przez nią wartości. Wzbogacona doświadczeniem, staje się inspiracją dla reszty zespołu i pomaga we wdrażaniu nowych pracowników.

Motywacja przez nagradzanie

Zdarza się, że długie pracowanie w jednym miejscu pracy, jest utożsamiane ze stagnacją i brakiem rozwoju w karierze zawodowej. Warto aktywnie przeciwdziałać tego typu stereotypom, dbając jednocześnie o regularne dostarczanie pozytywnych wzmocnień w postaci nagród, które zwiększają ich zaangażowanie (pisaliśmy już o tym w artykule o wpływie nagrody na wzrost motywacji pracowników). Nagroda za długi staż pracy zyskuje wymiar symboliczny - staje się wyróżnieniem nie tylko za czas poświęcony na wykonywanie określonych obowiązków, lecz także za lojalność i konsekwencję. Jest także podkreśleniem wyjątkowej relacji, łączącej obydwie strony: pracownika z pracodawcą.

Motywacja dla zespołu

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, jak przyznawanie nagród wpływa na resztę zespołu. Dzięki takiej polityce firmy, osoby w niej zatrudnione czują, że ich wysiłki są doceniane, a w perspektywie długodystansowej - wzrasta ich utożsamianie się z miejscem, w którym spędzają dużą część swojego życia. Świadomość tego, że pracodawca docenia pracowników, którzy wiążą się na dłuższy okres czasu z firmą, buduje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Staje się też narzędziem do walki z rotacją i nieoczekiwanymi zmianami kadrowymi.

 

Jak wybrać najlepszą nagrodę jubileuszową?

Podczas poszukiwania najlepszego pomysłu na nagrodę jubileuszową, ze względu na jej wagę i symbolikę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i wystrzegać się błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na jej odbiór. Dzięki starannej analizie i przygotowaniu, zyskamy pewność, że sprawimy przyjemność obdarowanym. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Prezent biznesowy w eleganckim opakowaniu Przedmiot nagrody jubileuszowej

Bez względu na to, jak zażyłe są relacje z pracownikiem i znajomość jego upodobań, najczęściej pojawiającą się trudnością jest wybór odpowiedniej nagrody. Na pewno nie jest to łatwa kwestia, ponieważ powinna spełniać kilka czynników naraz.

Poza sprawieniem przyjemności pracownikowi, warto zadbać o to, aby była spójna z jego stylem życia - jego zainteresowaniami, marzeniami czy sposobami spędzania wolnego czasu.

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest to, aby nagroda była wyjątkowa - na tyle, aby pracownik wspominał nie tylko jej otrzymanie, ale również jej wykorzystanie. Przydatnym pomysłem może być przeprowadzenie wywiadu wśród jego najbliższych współpracowników, z którymi dana osoba spędza na co dzień najwięcej czasu. Ich wiedza może okazać się wartościowym źródłem inspiracji.

Może się jednak okazać, że pomimo uzyskanych od nich wskazówek, nadal nie mamy pewności, jaki przedmiot nagrody sprawi naszemu pracownikowi największą radość. W takiej sytuacji, warto nie zawężać wyboru i zastanowić się nad prezentem, który umożliwi mu aktywne uczestniczenie w podjęciu ostatecznej decyzji. Przykładem tego typu prezentów są prezenty jubileuszowe, oferujące możliwość wyboru takie jak zestawy prezentowe Kolekcja Przeżyć czy Kolekcje Lifestyle. Dzięki dopasowaniu wartości i zakresu produktowego, zyskujemy wówczas pewność, że pracownik będzie w stanie wybrać prezent, który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Forma

Wręczaniu nagród jubileuszowych niejednokrotnie towarzyszą uroczystości o oficjalnym charakterze. Dlatego też, zarówno forma, jak i sposób wręczenia nagrody powinny być dopasowane do tego rodzaju okoliczności. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie prezentu, który będzie podkreślał wyjątkowość okazji okolicznościowym projektem graficznym. Dodatkowym akcentem do oprawy prezentu mogą być spersonalizowane życzenia i logo firmy. Profesjonalne, nietuzinkowe opakowanie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy decydują się na wybór prezentów szytych na miarę - wiemy jak ważny jest nie tylko przedmiot, ale również forma prezentu, dlatego dbamy o to, aby wszystkie nasze zestawy miały elegancką oprawę.

Równość nagradzania

Dzięki blisko 10-letniemu doświadczeniu wiemy z jakimi problemami borykają się nasi klienci. Jednym z nich jest pytanie jak zadbać o brak nadmiernego zróżnicowania prezentów, przy jednoczesnym ich zindywidualizowaniu. Jest to niewątpliwie trudna kwestia, która opiera się na refleksji dotyczącej tego, jaki podarunek będzie najlepszym wyborem dla danego pracownika, przy założeniu, że priorytetem jest jego zadowolenie i radość z otrzymanej nagrody. Skorzystanie z możliwości wręczenia zestawu produktów lub wręczenie pracownikom nagród w formie przeżyćpomaga uniknąć tego typu trudności. Zyskujemy wówczas pewność, że każdy z obdarowanych będzie zadowolony z otrzymanego prezentu, dzięki zapewnieniu im możliwości samodzielnego wyboru.

---

Sprawdź również: