1. Zmiany w życiu podziel na realne etapy

Nie wszystkie zmiany można wprowadzić w jedną, sylwestrową noc. Pamiętaj, że na wcielenie w życie noworocznych postanowień masz całe 12 miesięcy. Jeżeli postanowisz sobie przebiec maraton, rozplanuj rozsądnie w kalendarzu treningi.

Jeżeli postanowisz schudnąć 5 kilo, zacznij od zdrowej diety, a nie od razu od głodówki. Podzielenie dużego celu na mniejsze etapy zwiększa prawdopodobieństwo jego osiągnięcia, bo przejście każdego etapu to duża dawka niezbędnej motywacji.

2. Zapisz postanowienia na kartce

5 zasad skutecznych postanowień noworocznych. Ile razy już się zdarzyło, że już w połowie stycznia zapominałeś o swoich postanowieniach? Niech tym razem będzie inaczej. Zapisz wszystkie noworoczne plany na kartce, abyś o nich pamiętał i nawet jeżeli nie wcielisz ich w życie na początku roku, będziesz mógł do nich wrócić za kilka miesięcy. Jest to również dobry sposób na jasne i przejrzyste sformułowanie każdego z postanowień i zweryfikowanie ich na koniec roku.

3. Zróżnicuj poziom trudności postanowień

Nie porywaj się z motyką na słońce. Jeden, dwa trudne do realizacji postanowienia na noworocznej liście wystarczą. Pozostałe niech będą łatwe i przyjemne do spełnienia – kino raz w miesiącu, basen raz w tygodniu, a może więcej czasu z najbliższymi? Realizacja takich stosunkowo prostych postanowień doda skrzydeł do pracy z tymi trudniejszymi.

4. Nie zrażaj się porażkami

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zrealizować wszystkie plany. Ale jeżeli na chwilę stracisz zapał to pamiętaj, że każdy moment w roku jest równie dobry, aby zacząć. Pamiętaj również, aby każde z postanowień traktować jako odrębne zadanie. Porażka w jednej dziedzinie niech nie rzutuje na całą listę postanowień!

5. W postanowieniach uwzględnij marzenia!

Niech lista noworocznych postanowień nie będzie tylko kartką z zapisanymi zakazami i nakazami – niech będzie inspiracją do spełniania marzeń. Przy każdym z zadań napisz, dlaczego chcesz je wprowadzić w życie i dlaczego da Ci to radość i szczęście. Dodatkowo dopisz do niej kilka marzeń – skok ze spadochronem, jazda Lamborghini, a może kurs gotowania? Dzięki temu za każdym razem gdy spojrzysz na listę, poczujesz przypływ miłych emocji a nie zniechęcenie.

Życzymy roku pełnego pięknych wrażeń.

 

---

 

Podobne tematy: