6 grudnia to czas, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują drobnych zabawek i słodyczy pod poduszkami, w skarpetach i butach. Miejsca pozostawienia prezentów świątecznych przez Mikołaja są różne, ale cel ten sam – uszczęśliwić małego szkraba.
W Polsce zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w XIX wieku. Przebrany Święty odwiedzał domy razem z aniołem i diabłem, grzecznym dzieciom wręczał łakocie, a niegrzecznym dawał rózgi. A jak to wygląda w innych Państwach?
Amerykański Mikołaj – tradycja i popkultura
Początkowo amerykańskiego Mikołaja przedstawiano w stroju biskupim. W 1930 roku, Coca-Cola uznała, że ten wizerunek jest zbyt poważny, dlatego poproszono amerykańskiego artystę Freda Mizena o zaprojektowanie nowego image'u postaci na potrzeby marketingowe.
Od tej pory Święty Mikołaj jest starszym, grubszym mężczyzną ubranym w czerwony kostium i z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Dzięki Amerykanom taki wizerunek świętego funkcjonuje niemal na całym świecie.
A kiedy w Ameryce Mikołaj roznosi prezenty? W adwentową niedzielę najbliższą 6 grudnia. Dzieci piszą listy do Mikołaj i umieszczają je w zawieszanych na kominku skarpetach. Święty przychodzi do każdego domu, zbiera listy, a w skarpetach pozostawia upominki.
Mikołaj w Holandii
W Holandii dzieci prezentami obdarowuje Sinterklass. Przypływa 5 grudnia na statku z Hiszpanii. Tradycyjnymi prezentami tego dnia są czekoladowe litery. Każde dziecko otrzymuje wtedy pierwszą literę swojego imienia, do pozostawionego na parapecie bucików. Charakterystyczną cechą holenderskiego Mikołaja jest czarny strój – brud od sadzy w kominie.
Włoska wiedźma z prezentami
Włoskie dzieci nie mają Mikołaja – prezenty wręcza im wiedźma Befana. Nie w grudniu, ale w styczniu - w święto Trzech Króli.
Befana jest staruszką z zakrzywionym nosem, ubraną w stare, brudne szaty. Lata na miotle i wrzuca prezenty przez komin. Jej łaskawość można zyskać, pozostawiając na stole mandarynki i kieliszek wina. Niegrzeczne dzieci dostają zamiast prezentów czosnek lub węgiel.
Na wschodzie Mróz – Dziadek Mróz
Dzieci w Rosji dostają prezenty w Nowy Rok. Obdarowuje je Dziadek Mróz, którego żoną jest Starucha Zima. Dziadek ma na sobie futrzaną czapkę i kożuch - błękitny lub srebrny, przepasany sznurem. Jest to wysoki, starszy, ale pełen wigoru mężczyzna z długą brodą. Dziadek Mróz wchodzi do domów dzieci drzwiami, a nie przez komin.
W Hiszpanii, Czechach i Słowacji zupełnie jak w Polsce
W Hiszpanii, w Czechach i Słowacji dzieci otrzymują prezenty od Mikołaja tak jak u nas – 6 grudnia. W Hiszpanii Mikołaj spełnia życzenia najmłodszych z listów, pozostawiając im prezenty w skarpetach. W Czechach i Słowacji Święty w towarzystwie anioła i czarta, zsuwa się po złotej nici, rozciągniętej między niebem i ziemią.
W Niemczech Mikołaj – biskup
Niemieckim dzieciom prezenty rozdaje stary biskup z brodą. Podróżuje on przez Świat w saniach zaprzęgniętych w renifery. Wieczorem, dzieci umieszczają listy z życzeniami wraz z marchewkami lub innymi potrawami na talerzu albo w butach.
W nocy Święty chodzi od domu do domu, niosąc księgę z uczynkami dzieci. Te grzeczne są nagrodzone cukierkami, orzechami i owocami. Niegrzeczne znajdą ziemniaki, węgiel lub rózgi.
Mikołaj popularny na całym Świecie
Święty Mikołaj jest popularny także na w Chinach, gdzie znany jako Staruszek Bożonarodzeniowy. W Syrii jest wielbłądem, który odwiedza dzieci 1 stycznia, które ustawiają dla niego przed domem miseczki z wodą i owsem. Ze Szwecji święty Mikołaj zniknął w czasach reformacji w XVI w., w wyniku walki z kultem świętych. Jego miejsce zajął skrzat Jultomte, który w Wigilię wręcza prezenty.
Tradycja obdarowywania – szczególnie dzieci – drobnymi podarunkami czy prezentami jest znana na całym świecie. I nie ważne, czy ostatecznie prezenty daje Mikołaj, Wiedźma, wielbłąd czy skrzaty, ważne, że wywołuje on uśmiech na twarzy. Spróbujcie w tym roku swoich sił i obdarujcie najbliższych na Mikołajki upominkami zobaczycie, jak działa prezentowa magia.
---
Podobne tematy:
- Mikołaj w wersji Extreme - na paralotni i nurkujący >>
- Prezenty od serca na ostatnią chwilę >>
- Warszawa: loty widokowe i spadochrony >>
- Sekrety i tajemnice Nocy Kupały...
- Idealny prezent na Dzień (dużego) Dziecka >>
- Kolekcja Przeżyć- oryginalny prezent z wyborem >>
- #testerprezentów - wyzwanie dla blogerów po raz kolejny!
- Odjechane Mikołajki czyli prezenty nie z tej ziemi… >>