6 grudnia to czas, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują drobnych zabawek i słodyczy pod poduszkami, w skarpetach i butach. Miejsca pozostawienia prezentów świątecznych przez Mikołaja są różne, ale cel ten sam – uszczęśliwić małego szkraba.

W Polsce zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w XIX wieku.  Przebrany Święty odwiedzał domy razem z aniołem i diabłem, grzecznym dzieciom wręczał łakocie, a niegrzecznym dawał rózgi. A jak to wygląda w innych Państwach?

Najpopularniejszy wizerunek Świętego MikołajaAmerykański Mikołaj – tradycja i popkultura

Początkowo amerykańskiego Mikołaja przedstawiano w stroju biskupim. W 1930 roku, Coca-Cola uznała, że ten wizerunek jest zbyt poważny, dlatego poproszono amerykańskiego artystę Freda Mizena o zaprojektowanie nowego image'u postaci na potrzeby marketingowe.

Od tej pory Święty Mikołaj jest starszym, grubszym mężczyzną ubranym w czerwony kostium i z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Dzięki Amerykanom taki wizerunek świętego funkcjonuje niemal na całym świecie.

A kiedy w Ameryce Mikołaj roznosi prezenty? W adwentową niedzielę najbliższą 6 grudnia. Dzieci piszą listy do Mikołaj i umieszczają je w zawieszanych na kominku skarpetach. Święty przychodzi do każdego domu, zbiera listy, a w skarpetach pozostawia upominki.

Mikołaj w Holandii

W Holandii dzieci prezentami obdarowuje Sinterklass. Przypływa 5 grudnia na statku z Hiszpanii. Tradycyjnymi prezentami tego dnia są czekoladowe litery. Każde dziecko otrzymuje wtedy pierwszą literę swojego imienia, do pozostawionego na parapecie bucików. Charakterystyczną cechą holenderskiego Mikołaja jest czarny strój – brud od sadzy w kominie.

Włoska wiedźma Befana rozdająca prezenty.

 

Włoska wiedźma z prezentami

Włoskie dzieci nie mają Mikołaja – prezenty wręcza im wiedźma Befana. Nie w grudniu, ale w styczniu - w święto Trzech Króli.

Befana jest staruszką z zakrzywionym nosem, ubraną w stare, brudne szaty. Lata na miotle i wrzuca prezenty przez komin. Jej łaskawość można zyskać, pozostawiając na stole mandarynki i kieliszek wina. Niegrzeczne dzieci dostają zamiast prezentów czosnek lub węgiel.

 

Na wschodzie Mróz – Dziadek Mróz

Dzieci w Rosji dostają prezenty w Nowy Rok. Obdarowuje je Dziadek Mróz, którego żoną jest Starucha Zima. Dziadek ma na sobie futrzaną czapkę i kożuch - błękitny lub srebrny, przepasany sznurem. Jest to wysoki, starszy, ale pełen wigoru mężczyzna z długą brodą. Dziadek Mróz wchodzi do domów dzieci drzwiami, a nie przez komin.

W Hiszpanii, Czechach i Słowacji zupełnie jak w Polsce

W Hiszpanii, w Czechach i Słowacji dzieci otrzymują prezenty od Mikołaja tak jak u nas – 6 grudnia. W Hiszpanii Mikołaj spełnia życzenia najmłodszych z listów, pozostawiając im prezenty w skarpetach. W Czechach i Słowacji Święty w towarzystwie anioła i czarta, zsuwa się po złotej nici, rozciągniętej między niebem i ziemią.

Mikołaj - biskup.W Niemczech Mikołaj – biskup

Niemieckim dzieciom prezenty rozdaje stary biskup z brodą. Podróżuje on przez Świat w saniach zaprzęgniętych w renifery. Wieczorem, dzieci umieszczają listy z życzeniami wraz z marchewkami lub innymi potrawami na talerzu albo w butach.

W nocy Święty chodzi od domu do domu, niosąc księgę z uczynkami dzieci. Te grzeczne są  nagrodzone cukierkami, orzechami i owocami. Niegrzeczne znajdą ziemniaki, węgiel lub rózgi.

Mikołaj popularny na całym Świecie

Święty Mikołaj jest popularny także na w Chinach, gdzie znany jako Staruszek Bożonarodzeniowy. W Syrii jest wielbłądem, który odwiedza dzieci 1 stycznia, które ustawiają dla niego przed domem miseczki z wodą i owsem. Ze Szwecji święty Mikołaj zniknął w czasach reformacji w XVI w., w wyniku walki z kultem świętych. Jego miejsce zajął skrzat Jultomte, który w Wigilię wręcza prezenty.

Tradycja obdarowywania – szczególnie dzieci – drobnymi podarunkami czy prezentami jest znana na całym świecie. I nie ważne, czy ostatecznie prezenty daje Mikołaj, Wiedźma, wielbłąd czy skrzaty, ważne, że wywołuje on uśmiech na twarzy. Spróbujcie w tym roku swoich sił i obdarujcie najbliższych na Mikołajki upominkami zobaczycie, jak działa prezentowa magia.

---

Podobne tematy: