Zwyczaj organizowania gwiazdkowych imprez firmowych przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od dawna urządza się huczne przyjęcia. I choć w Ameryce jest to zazwyczaj konwencja Cocktail Party z bufetem, drinkami i tańcami, to w polskich przedsiębiorstwach stawia się częściej na kolacje z tradycyjnymi daniami. Rok 2020 zaskoczył jednak dużymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa i już w zasadzie wiadomo, że spotkania w tej formie nie będą możliwe ze względu na konieczność utrzymywania dystansu.

Wirtualna wigilia firmowa – potrzeba matką wynalazku

Konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości zmusiła wiele firm do przejścia w tryb pracy zdalnej. Nowoczesne rozwiązania dają wiele możliwości, które ułatwiają kontakt między pracownikami. Korzystanie z takich programów jak MS Teams, Webex, Zoom, Google Meet czy Skype stało się już codziennością. Oferują one łączność audiowizualną wielu osób na raz oraz dodatkowe funkcje. Czy można je zatem wykorzystać również do zorganizowania imprezy? Oczywiście, że tak!

Wigilia firmowa online to propozycja na gwiazdkowe spotkanie w gronie znajomych z pracy. Świetna alternatywa dla tych, którzy nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji ze świątecznego przyjęcia. Co ciekawe istnieje mnóstwo sposobów na urozmaicenie takiej imprezy. Firmy eventowe na całym świecie prześcigają się z atrakcyjnymi pomysłami i okazuje się, że można dać pracownikom okazję, aby spędzić wspólnie czas w tym magicznym bożonarodzeniowym okresie. Zwłaszcza, że wielu z nich dawno się nie widziało i na pewno chętnie włączą się do zabawy.

Jak takie spotkanie mogłoby wyglądać?

Organizacja firmowego przyjęcia świątecznego online

W przypadku chęci zorganizowania wirtualnej wigilii dla pracowników należy ograniczyć liczbę osób, które będą w tym samym momencie w niej uczestniczyć. Najlepiej zorganizować grupy kilku lub kilkunastoosobowe składające się z ludzi, którzy najściślej ze sobą współpracują (np. zespoły projektowe, działy). Wtedy będzie to miało najwięcej sensu, aby każdy mógł czynnie wziąć udział w zabawach, dyskusjach, warsztatach lub grach. Tak jak w przypadku tradycyjnych przyjęć świątecznych trzeba wyznaczyć osoby odpowiedzialne za organizację takiego spotkania lub wynająć firmę eventową.

Nie można również zapomnieć o prezentach świątecznych dla pracowników. W zwyczajnych okolicznościach są one wręczane właśnie podczas symbolicznego spotkania wigilijnego. W tym roku firmy zajmujące się przygotowywaniem takich paczek proponują wysyłkę bezpośrednio do pracownika. Aby mieć pewność, że zestaw prezentowy dotrze nienaruszony, lepiej zrezygnować z tradycyjnych koszy świątecznych na rzecz pudełek – to dużo bardziej funkcjonalne, bezpieczne i eleganckie rozwiązanie. Takie właśnie paczki przygotowuje Experiago. Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest opakowanie, ogromnym plusem jest także zawartość. Zestawy świąteczne z winem i delikatesami w wersji Premium to strzał w dziesiątkę.

Wigilia pracownicza przez Internet - pomysły

Świąteczny quiz, wspólne gotowanie barszczu z uszkami, a może konkurs na najpiękniej udekorowane pierniczki? Wszystko to można zorganizować online mając odpowiednie programy do wirtualnych telekonferencji. Oto garść inspiracji, jakie gwiazdkowe atrakcje można zaproponować uczestnikom, aby był to dla nich czas spędzony  na dobrej zabawie:

#1 Wigilijny catering z dostawą do domu

Firmowa wieczerza wigilijna przed ekranem komputera to najprostszy sposób na świąteczną imprezę. A że zazwyczaj najprostsze rozwiązania są najlepsze, to z pewnością taka forma spodoba się jej uczestnikom. Przygotuj świąteczne zaproszenia ustalając dzień i godzinę i roześlij je do pracowników. Zorganizuj catering tak, aby każdy dostał potrawy przed eventem. O ustalonej porze podłączcie się do sieci i wspólnie ucztujcie. Pogaduchy z najbliższymi współpracownikami przy tradycyjnym barszczu z uszkami i makowcu będą miłym akcentem w czasach lockdownu. A do tego lampka czerwonego wina. Przed kamerkę możecie też zaprosić rodziny. A na koniec to co najlepsze czyli wspólne odpakowywanie paczek prezentowych od pracodawcy dostarczonych wcześniej przez kuriera.

Świetnym pomysłem na prezent dla pracownika na taką okazję będą Kolekcje Lifestyle. To katalogi pełne wyjątkowych przedmiotów, z których osoba obdarowana wybiera ten, który jej się najbardziej podoba. Następnie jest on dostarczany prosto do domu. Wśród kategorii podarunkowych w katalogu są m.in. gadżety elektroniczne, sprzęt AGD, biżuteria, galanteria skórzana, zegarki, perfumy, kosmetyki.

#2 Świąteczne konkursy online

Narzędzia do telekonferencji świetnie nadają się również do organizacji konkursów. Można potraktować je jako dodatek do kolacji, albo ustanowić jako motyw przewodni. Możliwości jest naprawdę sporo i wszystko zależy od Waszej kreatywności. Oto garść inspiracji:

  • Gwiazdkowy quiz – organizator tworzy listę pytań, które odczytuje podczas spotkania online, a każdy z uczestników zapisuje odpowiedź na kartce. Następnie kartki są odwracane a organizator przyznaje punkty. Pytania mogą być typowo świąteczne, ale też nawiązywać do firmy i zespołu.
  • Kalambury – uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Jedna z osób w zespole ma za zadanie przedstawić za pomocą gestów (lub rysunku) wskazane hasło, a reszta próbuje je jak najszybciej odgadnąć. Jako haseł można użyć np. tytułów świątecznych filmów ("Kevin sam w domu", "Szklana pułapka", "To właśnie miłość") lub świątecznych atrybutów (jemioła, Święty Mikołaj, Renifer Rudolf, opłatek)
  • Jaka to melodia – jedna z osób nuci piosenkę świąteczną lub śpiewa przy wyłączonym głośniku, a reszta próbuje odgadnąć, co to za utwór. Nie zapomnijcie o kolędach i takich przebojach jak "Last Christmas", "Santa Claus is coming to town" czy "All I want for Christmas is You"
  • Wirtualny Escape Room – powstały firmy, które organizują zabawę tego typu w rzeczywistości wirtualnej. Do uczestników są wysyłane gadżety i rekwizyty, a następnie łącząc się online z zespołem należy wspólnymi siłami rozwikłać zagadki. A gdyby tak postawić na świąteczny klimat tej gry?

Jak jest konkurs to musi być nagroda. Najlepiej w postaci Kolekcji Przeżyć. Dzięki niej osoby obdarowane będą miały okazję spełnić jedno ze swoich marzeń: skok ze spadochronem? Jazda Ferrari na torze wyścigowym? Lot szybowcem nad Tatrami? Niech sami wybiorą!

#3 Gwiazdkowe warsztaty kulinarne przez Internet

To kolejny pomysł stworzony w odpowiedzi na obostrzenia wprowadzane w wielu krajach. Dystans społeczny wymusił konieczność zmodyfikowania działalności pewnych branż i przejścia na tryb online. Warsztaty kulinarne można z wielkim powodzeniem przeprowadzić przez Internet. Do domu pracowników dostarczane są półprodukty do stworzenia potraw, a doświadczony kucharz udziela wskazówek dotyczących ich przygotowywania prowadząc telekonferencję online na żywo. To fantastyczna zabawa i okazja by wspólnie przygotować takie tradycyjne dania jak uszka, kutia czy ryba po grecku. A potem oczywiście je zjeść. Może ujawnią się firmowe kulinarne talenty?

Alternatywą do przyrządzania wigilijnych smakołyków może być także zdobienie pierników lub nauka robienia sylwestrowych drinków pod okiem barmana.

#4 Warsztaty z rękodzieła

To również fantastyczny pomysł na urozmaicenie firmowej wigilii online. Podczas luźnego spotkania i pogawędek o bieżących tematach tworzone będą małe dzieła sztuki, które pozwolą na uwolnienie swojej kreatywności. Z dostarczonych wcześniej produktów pracownicy zrobią wyjątkowe ozdoby choinkowe lub kartki świąteczne stosując rozmaite techniki zdobienia. Można zatrudnić specjalistę, który udzieli im wskazówek lub pozwolić na swobodną twórczość. Farbki, brokaty, wstążeczki, cyrkonie – im bardziej kolorowo, tym lepiej.

A co zrobić z powstałymi ozdobami, bombkami, łańcuchami i kartkami? Proponujemy urządzić aukcję firmową, a zebrane środki przeznaczyć na cele charytatywne: wpłacić na konto fundacji, kupić prezenty dla dzieciaków z hospicjom lub podarować karmę bezdomnym zwierzakom w schronisku.

#5 Anonimowe prezenty

Pamiętacie mikołajkową zabawę w szkole, która polegała na zrobieniu prezentu świątecznego wylosowanej osoby w klasie? Ten pomysł można wykorzystać również w firmie. Odpowiednio wcześniej przeprowadź losowanie, przeznacz określoną kwotę z funduszu firmowego i pozwól, aby pracownicy wykazali się pomysłowością. Jeśli uczestnicy zabawy nie znają się zbyt dobrze można stworzyć profile, które wskażą zainteresowania i preferencje współpracowników. Prezenty będą oczywiście zamawiane online i wysyłane bezpośrednio do odbiorcy. Rozpakowanie podarunków nastąpi podczas wirtualnego spotkania świątecznego, tak aby każdy mógł się pochwalić tym, co dostał.

#6 Wspólne zdjęcie wigilijne

Obowiązkowym elementem każdego spotkania są zdjęcia. Wszechobecne smartfony z aparatami i coraz bardziej popularne fotobudki pozwalają na fotograficzną dokumentację eventów i imprez. To najlepsza pamiątka pozwalająca wracać wspomnieniami do wspólnie spędzonych chwil. Jak uwiecznić na zdjęciu wirtualne spotkanie świąteczne? To proste! Poproś pracowników o przygotowanie świątecznej stylówki: sweter z reniferem, czapka Świętego Mikołaja, maska renifera… Niech udekorują przestrzeń w tle w świąteczne akcenty. A następnie zrób zrzut ekranu kiedy wszyscy będą przed komputerem.

----

Powyższe przykłady to oczywiście tylko kilka pomysłów na to, jak może wyglądać świąteczne spotkanie firmowe online. Szkoda byłoby rezygnować z takiej imprezy, kiedy wszyscy odczuwają brak kontaktów społecznych. Spraw radość pracownikom i zaproponuj alternatywną wersję wigilii.

---

Podobne tematy: