Charakter, temperament i osobowość to pojęcia, które są używane w języku powszechnym zamiennie, choć tak naprawdę opisują coś zupełnie innego. Nie chcąc jednak zagłębiać się zbyt mocno w psychologiczne teorie, potraktujemy ten artykuł jako zabawę i przedstawimy pomysły na prezenty na święta dla różnych typów osobowości w powszechnym znaczeniu tego słowa.

Wśród waszych najbliższych, z pewnością znajdują się osoby, które bardzo się od siebie różnią: spokojny i zrównoważony tato, bujająca w obłokach przyjaciółka, czy żądny przygód partner. Znając ich sposób myślenia, odczuwania i zachowania o wiele łatwiej wybrać idealny prezent pod choinkę. Przeczytajcie nasze opisy osobowości i zainspirujcie się propozycjami dopasowanych do nich voucherów na przeżycia.

Choleryk vs melancholik

To dwa przeciwstawne typy osobowości, które dość łatwo rozpoznać.

Pomysły na prezent świąteczny dla choleryka

Choleryk jest aktywny, nastawiony na rywalizację i nie lubi sprzeciwów. Posiada też dużą energię życiową. Idealnym prezentem będzie dla niego coś, dzięki czemu będzie mógł przejąć kontrolę i podjąć wyzwanie. Wybierz podarunek w postaci niezapomnianych przeżyć za kierownicą. Ekstremalna jazda Subaru na torze wyścigowym pozwoli poczuć się im Panami sytuacji, wymagając, by w ułamkach sekund zadecydować o tym, jak mocno wcisnąć przycisk gazu i z jaką prędkością ściąć zakręt. Kolejnym trafionym upominkiem będzie nauka pilotażu. Możliwość złapania za stery i wzniesienia samolotu w powietrze będzie dla nich fantastycznym przeżyciem dostarczającym mnóstwa wrażeń. Podobne emocje wywoła wizyta na strzelnicy, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora poznają tajniki tego fascynującego sportu jakim jest strzelectwo sportowe.

Prezenty na Boże Narodzenie dla melancholika

Osoby o melancholijnej osobowości z natury są spokojne i wrażliwe. Obserwując ich, można odnieść wrażenie, że są wiecznie zamyślone. Bliska jest im filozofia, poezja i sztuka, dlatego nie zwlekaj i na zbliżające się Święta podaruj takie prezenty, które przyniosą za sobą szczere wzruszenie i wprawią w dobry nastrój. Jednym z takich podarunków jest zaproszenie do kina, opery lub na koncert. Spotkanie z muzyką klasyczną na żywo, poruszająca fabuła filmu czy bajkowy spektakl, zdecydowanie zadowolą melancholików. W trakcie świąt z pewnością wywołasz też radość, obdarowując ich zaproszeniem na kurs jogi lub medytacji, dzięki któremu spojrzą na świat z innej perspektywy i będą mogli świadomie kierować swoją uwagę. A jeśli od dawna Twój melancholik marzy o wyjeździe, zatapiając się w myślach o spokojnych chwilach relaksu, podaruj mu zaproszenie na weekendowy wypad do SPA. Seria zabiegów pielęgnacyjnych i masaży wywoła błogostan i uwolni od trosk niejedną zaprzątniętą codziennością głowę!

Ekstrawertyk vs Introwertyk

Każdy z nas potrafi rozpoznać wśród rodziny i przyjaciół osoby bardziej i mniej ekstrawertyczne. A jakie prezenty spełnią ich marzenia?

Świąteczny upominek dla ekstrawertyka

Ekstrawertycy najlepiej czują się wśród ludzi. Lubią dzielić się swoimi myślami i uczuciami i łatwo nawiązują kontakty. Stymuluje ich ruch i są wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Świetnym pomysłem na prezent świąteczny dla takich osób będzie wyprawa off-road w towarzystwie kumpli lub rodziny. Podczas takiej przejażdżki będą mogli sprawdzić się jako kierowcy terenowych aut i celebrować te wyjątkowe chwile z innymi. Jazda 4x4 po bezdrożach w górskim terenie to gratka dla ekstrawertyków. Wyśmienicie sprawdzi się także zaproszenie na laserowy paintball, gdzie wraz z grupą znajomych zmierzą się z mrocznym labiryntem i przeciwnikami albo udział w 24-godzinnym survivalu, podczas którego grupa śmiałków nauczy się zasad przetrwania w trudnych warunkach.

Co na prezent gwiazdkowy dla introwertyka?

Introwertycy wbrew powszechnej opinii lubią ludzi, choć nie potrzebują tak wiele stymulacji z ich strony. Mają skłonność do skupiania i refleksji. Zdecydowanie bardziej wolą niewielkie grono najbliższych osób niż duże skupiska ludzi i głośne imprezy. Wśród pomysłów na prezent dla osób introwertycznych polecamy na przykład wizytę w winnicy z degustacją wina. To doskonała okazja, aby w towarzystwie partnera bądź przyjaciela poznać tajniki napoju bogów i skosztować trunków produkowanych przez prawdziwych pasjonatów w trudnych polskich warunkach klimatycznych. A może nurkowanie w zalanym kamieniołomie? Introwertycy na pewno docenią ciszę i spokój typowe dla podwodnego świata, gdzie będą mogli cieszyć się odosobnieniem i przestrzenią wyłącznie dla siebie (i instruktora oczywiście). Prezentowym strzałem w 10 będzie też relaksacyjny masaż w jednym z wielu wariantów dostępnych w naszej ofercie.

Emocjonalny vs analityczny

Cechują je nieco inne sposoby reagowania i spostrzegania. Każdy z nich doceni więc inny rodzaj prezentu.

Najlepsze prezenty o zabarwieniu emocjonalnym

Empatia, sentymentalność, łagodność – tak w skrócie można zdefiniować emocjonalny typ osobowości. Osoby takie najczęściej kierują się uczuciami i są wrażliwe na bodźce. Najlepiej wybrać dla nich taki prezent, dzięki któremu będą mogli celebrować chwile i zamieniać je w piękne wspomnienia. Zapomnijcie o praktycznych podarunkach i wręczcie coś oryginalnego. Na przykład lot balonem lub lot szybowcem nad Tatrami. To będzie prawdziwa podróż marzeń łącząca w sobie wrażenia z oderwania się od ziemi i szybowania w chmurach z pięknymi krajobrazami. Dobrym, nieco bardziej przyziemnym pomysłem będzie też romantyczny rejs po Odrze z kolacją dla Dwojga. Płynąc szlakiem najpiękniejszych zabytków Wrocławia będą mieć okazję nasycić się magią tego miasta.

Jaki prezent gwiazdkowy ucieszy Analityka?

Umysły analityczne bacznie obserwują otoczenie, a w życiu przeważnie kierują się rozumem i logiką. Potrafią szybko koncentrować się na wykonywanych zadaniach oraz rozkładać na czynniki pierwsze problem, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Zagadki logiczne to dla nich prawdziwa frajda, dlatego idealnym prezentem na tegoroczne Święta będzie zaproszenie do Escape roomu! Łamigłówki oprawione w intrygującą fabułę i scenografię zapewnią im świetną zabawę, a przy tym podniosą adrenalinę. Analitykom lubiącym praktyczne prezenty spodoba się możliwość wypróbowania najnowszych nowinek technologicznych, dlatego możliwość poprowadzenia Tesli ulicami miasta to świetny pomysł na upominek gwiazdkowy. Ostatnią z naszych propozycji będzie lekcja gry na instrumencie – podobno umysły analityczne szybko opanowują umiejętności muzyczne i często są uzdolnione w tym kierunku. Może będzie to okazja to zdobycia nowej, fascynującej pasji?

Otwarty na doświadczenie vs Konwencjonalny

Te cechy osobowości mogą wskazywać na sposób spędzania wolnego czasu i preferencje dotyczące aktywności.

Co chciałaby znaleźć pod choinką osoba otwarta na doświadczenie?

Nowe wyzwania i nieoczekiwane zwroty akcji to coś, co poszukiwacze przygód lubią najbardziej. Jeśli w tym roku chcesz podarować im wyjątkowy prezent świąteczny, postaw na ekstremalne przeżycia, które zaspokoją ich głód wrażeń. Odpowiednim pomysłem będzie kurs kitesurfingu. Ta dyscyplina z roku na rok zdobywa coraz więcej amatorów dzięki swojej unikalności i dreszczykowi emocji. Podobnie jak wspinaczka sportowa, która z pewnością zainteresuje miłośników trekkingów górskich i amatorów działań „poza szlakiem”. Zdobywanie szczytów trudnymi drogami to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy przygód. A jeśli któryś z nich uwielbia podniebne historie, podaruj mu przeżycie w postaci skoku ze spadochronem. To opcja dla posiadaczy ogromnej odwagi. Kto wie, może będzie to początek nowej, fascynującej podniebnej przygody?

Co podarować tradycjonalistom na święta?

Konwencjonaliści nie lubią zmian i niechętnie wychodzą poza swoją strefę komfortu. Szanują tradycję i nie przepadają za niespodziankami. Dlatego w ich przypadku najlepiej zdecydować się na klasyczne prezenty, z których skorzystają z przyjemnością. Voucher na kolację dla Dwojga w eleganckiej restauracji to jeden z hitów, który świetnie sprawdzi się jako podarunek dla tradycjonalistów i pragmatyków. Aby nieco urozmaicić taki upominek, można wybrać wariant kolacji degustacyjnej z doborem win. Dobrym pomysłem na prezent gwiazdkowy osób konwencjonalnych będą wszelkiego rodzaju warsztaty i szkolenia. Kurs kulinarny, kurs warzenia piwa czy nauka robienia na drutach powinny zadowolić każdego tradycjonalistę.

Wybór świątecznych prezentów pod względem cech osobowości to niebanalny klucz, by w te święta trafić do serc i gustów Twoich bliskich! Spraw, by na tegoroczną Gwiazdkę analityk, melancholik czy choleryk, znalazł pod choinką podarunek dopasowany do swojego usposobienia i stylu bycia.

---

Podobne tematy: