Anglia

Zakochana para podczas spaceru po Londynie z Tower Bridge w tleSpadkobiercy dorobku jednego z najbardziej wybitnych dramaturgów literatury angielskiej Williama Szekspira, dzięki historii o Romeo i Julii, zamiłowanie do romantyzmu muszą mieć we krwi. Nic więc dziwnego, że walentynki w Anglii to prawdziwe święto. Obecnie celebrowane w mocno komercyjnym charakterze - zakochani wręczają sobie oryginalne prezenty na walentynki, a kina, bary i restauracje przeżywają tego dnia prawdziwe oblężenie.

Dawniej jednak Dzień Czternastego Lutego świętowano tam zupełnie inaczej. Sąsiedzi odwiedzali się nawzajem wraz z dziećmi przebranymi za dorosłych. Obdarowywano się ręcznie wykonanymi kartkami w kształcie serca, a do tego wspólnie śpiewano piosenki o miłości. Dziś pewnie też, w hałaśliwych zakątkach Londynu, można usłyszeć wygrywany tego dnia przebój: „All you need is love”.

Walia

Rzeźbiona drewniana łyżka wręczana w walentynki w IrlandiiNa zachód od Anglii, tradycja walentynkowa ma intrygujące oblicze i równie ciekawe korzenie. Historyczna celtycka kraina, niegdyś pod wpływem wpływów protestanckich, celebrowała zwyczaj skromnego wyznawania miłości: bez zbędnego przepychu i bogatych prezentów dla dwojga. Tego dnia wybranki otrzymywały od chłopców ręcznie rzeźbione łyżki zwane łyżkami miłości. Na wystruganym kawałku drewna mężczyźni zamieszczali symbole, stanowiące deklarację uczucia. Podobno kształt koła oznaczał oddanie i szczęście, a serce symbolizowało dozgonną miłość.

Współcześnie rzeźbione łyżki wciąż są tradycyjnym prezentem na walentynki, a przy tym niezwykłą pamiątką z Walii.

Japonia

W Kraju Kwitnącej Wiśni walenPudełko czekoladek tradycyjnie wrączanych w Walentynkitynki to prawdziwe święto… czekolady! Obchody różnią się tu od zachodnich tradycji nie tylko formą niecodziennych prezentów na walentynki, ale także odwróceniem ról! Bo w Japonii czternastego lutego, to kobiety wręczają mężczyznom słodkie podarunki.

Co ciekawe, pudełko czekoladek (tzw. giri choko) wcale nie musi oznaczać wyznania miłości. Przyjęte jest bowiem, że tego dnia panie obdarowują również swoich współpracowników, sąsiadów lub kolegów, sygnalizując im wdzięczność i szacunek. Co innego, jeśli czekoladki zostały przygotowane samodzielnie i własnoręcznie ozdobione - takie honmei-choko wyrażają wówczas miłość do wybranka.

Warto dodać, że miesiąc później (14. marca) w Japonii obchodzony jest tzw. biały dzień, w którym to mężczyźni kupują prezenty dla kobiet. Dzięki temu żadna ze stron nie jest poszkodowana, a walentynki obchodzi się tam niejako dwukrotnie!

Skandynawia

Alle Hjerters Dag (tzw. Dzień Wszystkich Serc) to norweska nazwa walentynek. Norwegowie tego dnia świętują w znany nam sposób: zapraszając się na kolacje, wychodząc na spacer lub wręczając sobie drobny prezent na walentynki.

Co innego w Danii, gdzie dzień św. Walentego ma swój oryginalny zwyczaj: wypisywanie zabawnych rymowanek na ozdobnych kartkach to sposób duńczyków, by tego dnia wyznać miłość wybrance. Ta jednak do końca nie ma pewności, od kogo otrzymała wierszyk: chyba, że odgadnie imię adresata ukryte w wykropkowanym podpisie.

Szwedzi z kolei do tematu podchodzą w hucznym stylu, spędzając czas w licznym gronie znajomych, przyjaciół i rodziny (grzechem jest wówczas nie spróbować tam malinowych galaretek w kształcie serca!).

W duchu przyjaźni walentynki świętują też Finowie i Estończycy, którzy czternastego lutego obchodzą Ystävänpäivä czyli Dzień Przyjaciół. Wierząc, że miłość przemija, a przyjaźń pozostaje, spotykają się wówczas z najbliższymi i celebrują łączące ich więzi. Dzięki takiemu podejściu nikt nie czuje się wtedy samotny!

Chiny

Święto miłości w tradycji chińskiejLegenda o rozdzielonych kochankach - niebiańskiej tkaczce Zhi Nu i pasterzu Niu Lang - dała początek obchodom najbardziej romantycznego święta w Chinach. Według wierzeń, tylko raz w roku na dzielącej kochanków rzece pojawia się most. Siódmego dnia, siódmego miesiąca kalendarza księżycowego spotykają się na nim, by resztę roku przeżyć w rozłące.

Ruchome święto Qixi stanowi pewien odpowiednik walentynek. To właśnie tego dnia młode dziewczyny proszą boginię o miłość i szczęśliwe małżeństwo, składając jej dary. Tradycyjne oblicze Chin ma też jednak swoją współczesną stronę, dlatego w lutym duża część młodych osób obchodzi także walentynki znane z Zachodu.

Stany Zjednoczone

Na końcu przedstawiamy Wam amerykańskie zwyczaje walentynkowe, które jakby nie było, są podobne do tych, jakie mamy w Polsce. Różnicą jest jednak skala obchodów, która w Ameryce, zawsze musi być maxi! W związku z tym już w styczniu witryny sklepowe zalewa tam fala czerwieni, a ozdoby w postaci serc, kupidynów i róż po brzegi wypełniają wnętrza galerii handlowych, księgarni, cukierni czy restauracji. Walentynki są w Stanach okazją, by wszystkim bliskim osobom pokazać, że są dla nas ważni. Dlatego kartki, oryginalne prezenty na walentynki czy słodycze otrzymują praktycznie wszyscy (dzieci, nauczyciele, koledzy i dalsza rodzina).

Świętowanie z rozmachem świetnie oddają liczby: w sumie, Amerykanie przeznaczają na obchody walentynek ok. 20 miliardów dolarów rocznie. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od założonej przez Esther Howland w XIX wieku firmy produkującej kartki z miłosnym akcentem. Tradycja wysyłania ich bliskim stała się powszechnie praktykowana w dniu św. Walentego, a Stany zyskały tym samym matkę chrzestną amerykańskich walentynek.

Niezależnie od tego w jakim duchu obchodzicie w tym roku walentynki, pamiętajcie by o uczucia dbać przez cały rok. Każda okazja jest dobra, by wyznać komuś miłość lub obdarować go niebanalnym prezentem.

---

Podobne tematy: