4 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. To doskonały dzień, aby dowiedzieć się więcej o piwie i jego degustowaniu. Poniżej zebraliśmy kilka, najważniejszych informacji.

Na gatunek piwa wpływają podstawowe składniki – słód, chmiel, drożdże, oraz sposób fermentacji.

Piwo dolnej czy górnej fermentacji – które lepsze?

Obecnie piwa produkowane są na dwa różne sposoby z użyciem dwóch rodzajów drożdży – górnej i dolnej fermentacji. Te z górnej nazywamy Ale, te z dolnej Lager. Drożdże piwowarskie górnej fermentacji fermentują w niższej temperaturze i podczas produkcji osadzają się na dnie fermentatora. Ten rodzaj fermentacji sprawia, że piwo ma rześki, czysty, pełny smak. Po procesie fermentacji piwo długo leżakuje w niskich temperaturach.

 

Co wpływa na smak piwa?

Oprócz użytych drożdży na smak piwa wpływają m.in.:

 • Słód

To podstawowy składnik piwa i to on decyduje w dużej mierze o jego charakterze. Wyróżniamy słody m.in. jęczmienne, pszeniczne, palone, karmelowe – w zależności od gatunku piwa może być użyty jeden, bądź kilka rodzajów słodu w różnych proporcjach.

 • Chmiel

Rodzaj i ilość użytego chmielu wpływa na goryczkowość piwa. Jest on stosowany jak przyprawa przy produkcji piwa.

 • Ekstrakt brzeczki nastawnej

To wodny wyciąg ze słodu i chmielu dodawany do drożdży. Ilość dodanego ekstraktu wpływa na ciężar piwa, intensywność aromatu, zawartość alkoholu i barwę piwa.

 • Zawartość alkoholu

To w oczywisty sposób wpływa na smak piwa. Mocne piwa dłużej fermentują, jednak wraz ze wzrostem poziomu alkoholu piwo traci składniki ekstraktu beczki nastawnej. Więc mocne piwo nie koniecznie oznacza lepsze!

 • Składniki dodatkowe

Niektóre gatunki piw mogą mieć w składzie takie składniki jak miód, owoce czy przyprawy wpływa to znacząco na profil aromatyczno-smakowy piwa.

 

Jakie są podstawowe gatunki piwa?degustacja piwa

Piwa dolnej fermentacji to m.in.:

 • Pilzner

Jeden z popularniejszych gatunków piwa. Wyróżnia się wysoką klarownością, wysoką zawartością aromatycznego chmielu, gładkim, czystym kwiatowym aromatem i wytrawnym posmakiem. Dwie główne odmiany to pilzner czeski i pilzner niemiecki. Oba cechuje jasna barwa oraz szlachetna goryczka i ziołowy posmak.

 • Lager

Jeden z najpopularniejszych gatunków piwa w Europie. Od pilznerów wyróżnia je większa zawartość ekstraktu oraz alkoholu, ciemniejszy kolor, mniejsza goryczka większa treściwość i słodowość.

 • Marcowe

Piwo to od pilznera różni większa treściwość, mniejsza goryczka, użycie ciemniejszych słodów i większa moc alkoholu. Słodowość piwa wyraźnie zauważalna jest w smaku, gdzie zdecydowanie tonuje gorycz szlachetnych i aromatycznych odmian chmielu.

 • Koźlak

Piwo o dużej zawartości alkoholu i ekstraktu. Z tego powodu koźlaki są piwami treściwymi z umiarkowanym nasyceniem. Ich barwa charakteryzuje się jaśniejszą lub ciemniejszą tonacją bursztynową. Koźlak zawiera wyraźne nuty słodowe oraz niski do średniego poziom chmielu.

Piwa górnej fermentacji to między innymi:

 • Pszeniczne

Różne odmiany i style piw pszenicznych łączy kilka wspólnych cech: warzone są one przy użyciu drożdży górnej fermentacji, ze słodów pszenicznych oraz jęczmiennych. W zapachu wyraźnie wyczuwalne są goździki, dojrzałe banany i pszenica. Profil aromatyczno-smakowy uzupełniają nuty cytrusowo-kwaskowe, waniliowe i korzenno-owocowe.

 • Witbier

Pszeniczne piwo, które odznacza się wyraźnym charakterem korzenno-zbożowym ze słodko-wytrawnym cytrusowym posmakiem. Czasami aromat i smak wzbogaca dodatek kolendry, imbiru, cynamonu lub niektórych odmian pieprzu. Witbier fermentowany jest z użyciem specjalnych szczepów drożdży podkreślających cytrusowy charakter piwa. Jest to piwo lekkie, niefiltrowane, niezwykle orzeźwiające.

 • American India Pale Ale

Charakteryzuje się użyciem amerykańskich chmieli i drożdży, co nadaje piwu cytrusowo-owocowego profilu w smaku i aromacie. Ponadto piwa warzone w stylu AIPA cechuje wyrazista goryczka.

 

Chcesz o piwie wiedzieć więcej? Wybierz się na Piwny Kurs Degustacyjny – tam prawdziwi miłośnicy piwa pokażą jak rozróżniać poszczególne gatunki i czym je przegryzać, by smakowały najlepiej.

 

 

---

Podobne tematy:

Laboratorium  

Test pozwoli wykryć podrobioną Whisky >>

2 sie 2011

Whisky to jeden z najczęściej podrabianych alkoholi. Oczywiście istnieje sposób na sprawdzenie czy mamy do czynienia z oryginałem, czy też nie - każdy podejrzany trunek należy poddać badaniom laboratoryjnym.

Chłodzone piwo  

Piwo - prawo, zwyczaje, ciekawostki z całego świata >>

17 wrz 2014

Wielkimi krokami zbliża się październik a wraz z nim tradycyjne niemieckie święto piwa Oktoberfest. To doskonała okazja, aby przedstawić Wam kilka piwnych ciekawostek nie tylko z Niemiec, ale z całego świata.

kolacja z degustacją  

Zmysłowe przyjemności – kursy kulinarne i degustacje alkoholu >>

14 lis 2017

Kursy kulinarne to okazja do rozwijania zainteresowań i odkrywania nowych smaków. Swoje podniebienie możemy rozpieszczać również na inne sposoby - podczas degustacji wina lub whisky.

Kurs kulinarny  

Wszystkie smaki jesieni - kulinarny prezent >>

22 paź 2013

Sezon aktywności na świeżym powietrzu zbliża się ku końcowi, ale mamy coś, co na pewno zaspokoi apetyt na wyjątkowe przeżycia. Kulinarne atrakcje to pomysł na spędzenie fantastycznych chwil i uczta dla podniebienia.

Opakowanie prezentowe z napisem dla Ciebie  

Prezenty dla mężczyzny, który ma wszystko >>

14 gru 2016

Jako specjaliści od prezentów wiemy, że znalezienie idealnego prezentu dla męża, taty czy brata na Święta to często nie lada wyczyn. Jeżeli na pytanie o Świąteczny prezent mężczyzna odpowiada, że ma wszystko i niczego nie potrzebuje – 5 naszych propozycji może uratować Cię ze Świątecznej opresji.

 

Prezenty dla aktywnego mężczyzny  

 

Ranking: 10 najlepszych prezentów dla aktywnego mężczyzny >>

14 mar 2018

JaKoniec z nudnymi prezentami. Aktywny mężczyzna potrzebuje wyzwań, inspiracji i pasji! Okazji, by sprawdzić się w ekstremalnych warunkach. Przeżycia to doskonały pomysł dla Niego, który rozbudzi jego wyobraźnię i zachęci do działania.ycji może uratować Cię ze Świątecznej opresji.

 

Prezenty dla chłopaka    

15 pomysłów na wyjątkowy prezent dla Chłopaka >>

14 wrz 2017

Nastał wrzesień.. liście nabierają złocisto-bordowych barw, możemy już zbierać kasztany i wyciągać z szafy ciepłe swetry. To czas powrotu do szkoły i ostatnie chwile beztroski tych, którzy są na studiach. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że jest to też ostatni moment, żeby pomyśleć o prezencie na Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września!