4 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. To doskonały dzień, aby dowiedzieć się więcej o piwie. Poniżej zebraliśmy kilka, najważniejszych informacji.

Na gatunek piwa wpływają podstawowe składniki – słód, chmiel, drożdże, oraz sposób fermentacji.

Piwo dolnej czy górnej fermentacji – które lepsze?

Obecnie piwa produkowane są na dwa różne sposoby z użyciem dwóch rodzajów drożdży – górnej i dolnej fermentacji. Te z górnej nazywamy Ale, te z dolnej Lager. Drożdże piwowarskie górnej fermentacji fermentują w niższej temperaturze i podczas produkcji osadzają się na dnie fermentatora. Ten rodzaj fermentacji sprawia, że piwo ma rześki, czysty, pełny smak. Po procesie fermentacji piwo długo leżakuje w niskich temperaturach.

Drożdże piwowarskie dolnej fermentacji fermentują w wyższych temperaturach na powierzchni fermentatora,  skutkuje to bogatym aromatyczno-owocowym smakiem piwa.

Co wpływa na smak piwa?

Oprócz użytych drożdży na smak piwa wpływają m.in.:

Słód
To podstawowy składnik piwa i to on decyduje w dużej mierze o jego charakterze. Wyróżniamy słody m.in. jęczmienne, pszeniczne, palone, karmelowe – w zależności od gatunku piwa może być użyty jeden, bądź kilka rodzajów słodu w różnych proporcjach.

Chmiel
Rodzaj i ilość użytego chmielu wpływa na goryczkowość piwa. Jest on stosowany jak przyprawa przy produkcji piwa.

Ekstrakt brzeczki nastawnej
To wodny wyciąg ze słodu i chmielu dodawany do drożdży. Ilość dodanego ekstraktu wpływa na ciężar piwa, intensywność aromatu, zawartość alkoholu i barwę piwa.

Zawartość alkoholu
To w oczywisty sposób wpływa na smak piwa. Mocne piwa dłużej fermentują, jednak wraz ze wzrostem poziomu alkoholu piwo traci składniki ekstraktu beczki nastawnej. Więc mocne piwo nie koniecznie oznacza lepsze!

Składniki dodatkowe
Niektóre gatunki piw mogą mieć w składzie takie składniki jak miód, owoce czy przyprawy wpływa to znacząco na profil aromatyczno-smakowy piwa.

Jakie są podstawowe gatunki piwa?degustacja piwa

Piwa dolnej fermentacji to m.in.:

Pilzner
Jeden z popularniejszych gatunków piwa. Wyróżnia się wysoką klarownością, wysoką zawartością aromatycznego chmielu, gładkim, czystym kwiatowym aromatem i wytrawnym posmakiem. Dwie główne odmiany to pilzner czeski i pilzner niemiecki. Oba cechuje jasna barwa oraz szlachetna goryczka i ziołowy posmak.

Lager
Jeden z najpopularniejszych gatunków piwa w Europie. Od pilznerów wyróżnia je większa zawartość ekstraktu oraz alkoholu, ciemniejszy kolor, mniejsza goryczka większa treściwość i słodowość.

Marcowe
Piwo to od pilznera różni większa treściwość, mniejsza goryczka, użycie ciemniejszych słodów i większa moc alkoholu. Słodowość piwa wyraźnie zauważalna jest w smaku, gdzie zdecydowanie tonuje gorycz szlachetnych i aromatycznych odmian chmielu.

Koźlak
Piwo o dużej zawartości alkoholu i ekstraktu. Z tego powodu koźlaki są piwami treściwymi z umiarkowanym nasyceniem. Ich barwa charakteryzuje się jaśniejszą lub ciemniejszą tonacją bursztynową. Koźlak zawiera wyraźne nuty słodowe oraz niski do średniego poziom chmielu.

Piwa górnej fermentacji to między innymi:

Pszeniczne
Różne odmiany i style piw pszenicznych łączy kilka wspólnych cech: warzone są one przy użyciu drożdży górnej fermentacji, ze słodów pszenicznych oraz jęczmiennych. W zapachu wyraźnie wyczuwalne są goździki, dojrzałe banany i pszenica. Profil aromatyczno-smakowy uzupełniają nuty cytrusowo-kwaskowe, waniliowe i korzenno-owocowe.

Witbier
Pszeniczne piwo, które odznacza się wyraźnym charakterem korzenno-zbożowym ze słodko-wytrawnym cytrusowym posmakiem. Czasami aromat i smak wzbogaca dodatek kolendry, imbiru, cynamonu lub niektórych odmian pieprzu. Witbier fermentowany jest z użyciem specjalnych szczepów drożdży podkreślających cytrusowy charakter piwa. Jest to piwo lekkie, niefiltrowane, niezwykle orzeźwiające.

American India Pale Ale
Charakteryzuje się użyciem amerykańskich chmieli i drożdży, co nadaje piwu cytrusowo-owocowego profilu w smaku i aromacie. Ponadto piwa warzone w stylu AIPA cechuje wyrazista goryczka.

 

Chcesz o piwie wiedzieć więcej? Wybierz się na Piwny Kurs Degustacyjny – tam prawdziwi miłośnicy piwa pokażą jak rozróżniać poszczególne gatunki i czym je przegryzać, by smakowały najlepiej.