Dlaczego warto latać motolotnią, paralotnią lub motoparalotnią?

lot paralotnią - paralotniarz na tle błękitnego nieba

Bo loty paralotnią to niezwykła okazja do przeżycia niezwykłych emocji, poczucie wolności i piękny sport!

Dla kogo to jest?

Dla każdego, kto potrzebuje odprężenia i lubi poczuć zastrzyk adrenaliny!

Czy trzeba mieć jakieś zdolności lub umiejętności aby polecieć?

Na początek wszystko czego potrzebujesz, to pozytywne nastawienie. Reszta w rękach doświadczonego pilota!

 

Paralotnia

Rodzaj szybowca o miękkim płacie nośnym.

Elementem nośnym jest skrzydło, do którego za pomocą linek jest przyczepiona uprzążlot-paralotnią-prezentokracja

 

Motoparalotnia

paralotnia rozbudowana o silnik przyczepiony do uprzęży

 

Motolotnia

statek powietrzny składający się ze sztywnego skrzydła, do którego jest podwieszony wózek ze śmigłem

 

 

Tyle z definicji – a co z tego wynika w praktyce?

Paralotnią z uwagi na brak silnika najlepiej lata się w górach, wykorzystując różnicę wysokości. Na płaskim terenie możemy również wystartować z pomocą wyciągarki. Długość i prędkość lotu zależy od warunków atmosferycznych – szczególnie wiatru. Przy dobrych warunkach w górach możemy latać niemalże bez końca, jednak na płaskim terenie musimy się liczyć z tym, że trudno się będzie utrzymać w powietrzu dłużej niż kilka minut.

Paralotnia z silnikiem czyli motoparalotnia może latać na płaskim terenie i o wiele dłużej niż tradycyjna paralotnia. Również tempo lotu jest większe i w zależności od mocy silnika możemy latać z prędkością od 40 km/h – 60 km/h. Wysokość na jakiej przeważnie latają motoparalotnie to ok. 200 – 250 metrów.

Motolotnię wyróżnia moc. Możemy nią latać z prędkością nawet 130 km/h i osiągać o wiele wyższe wysokości niż na paralotni czy motoparalotni. Motolotnią możemy przelecieć bez lądowania tyle, na ile starczy paliwa w baku – średnio 350 - 400 km. To mniej więcej tyle ile ze Świnoujścia na Hel!

Jak wysoko polecimy?
Paralotnią – w zależności od różnicy wzniesień. Motoparalotnie latają na wysokości 200 -250 metrów.  Loty motolotnią odbywają się zwykle na wysokości 350 – 400 metrów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wznieść się motolotnią na wysokość nawet 4000 metrów, ale wówczas potrzeba jest już maska tlenowa. Rekordowa wysokość to aż 7395 metrów.

Jaka jest maksymalna szybkość?
Paralotni w zależności od siły wiatru, motoparalotni nieco większa ze względu na silnik, ale zwykle nie większa niż 60 km na godzinę. Motolotnia rozpędza się nawet do 130 km/h – rekordowa prędkość to 320 km/h.

Gdzie możemy polatać?
Loty paralotnią realizujemy obecnie we Wrocławu, Trójmiaście i Lesznie; loty motoparalotnią w Krakowie, Łódzi, Warszawie i Poznaniu; loty motolotnią w Poznaniu i Krakowie. Każdy z lotów ma inny charakter, podczas wyboru warto wziąć również pod uwagę okolicę – bo możliwość podziwiania krajobrazów, to jeden z największych atutów lotu.

Kto może latać paralotnią?
Loty paralotnią przeznaczone są dla osób od 15 lat, ważących od 45 do 100 kg. Nie powinny latać osoby, które doznały w ostatnim czasie urazu stawów skokowych, kolanowych lub biodrowych ze względu na lądowanie na nogach. Żadne specjalistyczne umiejętności i zdolności nie są wymagane – wszelkich instrukcji udziela wykwalifikowany pilot tuż przed lotem.
W przypadku motolotni minimalny wiek to 17 lat, maksymalna waga 100 kg, maksymalny wzrost 2 metry. Podobnie jak w przypadku paralotni nie są wymagane doświadczenie czy umiejętności. Wszystkie instrukcje zostaną udzielone tuż przed lotem.

 

---

Sprawdź również:

Wyjątkowe pomysły na Majówkę - blog>>

Prezenty lotnicze. Sprawdź dokąd warto polecieć tej wiosny? >>

Prezent w powietrzu – wysokie loty na Śląsku - blog >>

Kurs paralotniarstwa - prezent >>

Lot paralotnią Poznań - prezent >>

Lot paralotnią Wrocław - prezent >>