Dlaczego warto latać motolotnią, paralotnią lub motoparalotnią?

lot paralotnią - paralotniarz na tle błękitnego nieba

Bo loty paralotnią to niezwykła okazja do przeżycia niezwykłych emocji, poczucie wolności i piękny sport!

  • Komu można polecić latanie na takich statkach powietrznych?

Dla każdego, kto potrzebuje odprężenia i lubi poczuć zastrzyk adrenaliny!

  • Czy trzeba mieć jakieś zdolności lub umiejętności aby polecieć?

Na początek wszystko czego potrzebujesz, to pozytywne nastawienie. Reszta w rękach doświadczonego pilota!

 

Paralotnia

Rodzaj szybowca o miękkim płacie nośnym.

Elementem nośnym jest skrzydło, do którego za pomocą linek jest przyczepiona uprzążlot-paralotnią-prezentokracja

 

Motoparalotnia

paralotnia rozbudowana o silnik przyczepiony do uprzęży

 

Motolotnia

statek powietrzny składający się ze sztywnego skrzydła, do którego jest podwieszony wózek ze śmigłem

 

 

Tyle z definicji – a co z tego wynika w praktyce?

Paralotnią z uwagi na brak silnika najlepiej lata się w górach, wykorzystując różnicę wysokości. Na płaskim terenie możemy również wystartować z pomocą wyciągarki. Długość i prędkość lotu zależy od warunków atmosferycznych – szczególnie wiatru. Przy dobrych warunkach w górach możemy latać niemalże bez końca, jednak na płaskim terenie musimy się liczyć z tym, że trudno się będzie utrzymać w powietrzu dłużej niż kilka minut.

Paralotnia z silnikiem czyli motoparalotnia może latać na płaskim terenie i o wiele dłużej niż tradycyjna paralotnia. Również tempo lotu jest większe i w zależności od mocy silnika możemy latać z prędkością od 40 km/h – 60 km/h. Wysokość na jakiej przeważnie latają motoparalotnie to ok. 200 – 250 metrów.

Motolotnię wyróżnia moc. Możemy nią latać z prędkością nawet 130 km/h i osiągać o wiele wyższe wysokości niż na paralotni czy motoparalotni. Motolotnią możemy przelecieć bez lądowania tyle, na ile starczy paliwa w baku – średnio 350 - 400 km. To mniej więcej tyle ile ze Świnoujścia na Hel!

  • Jak wysoko polecimy?

Paralotnią – w zależności od różnicy wzniesień.

Motoparalotnie latają na wysokości 200 -250 metrów. 

Loty motolotnią odbywają się zwykle na wysokości 350 – 400 metrów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wznieść się motolotnią na wysokość nawet 4000 metrów, ale wówczas potrzeba jest już maska tlenowa. Rekordowa wysokość to aż 7395 metrów.

  • Jaka jest maksymalna szybkość?

Paralotni w zależności od siły wiatru, motoparalotni nieco większa ze względu na silnik, ale zwykle nie większa niż 60 km na godzinę. Motolotnia rozpędza się nawet do 130 km/h – rekordowa prędkość to 320 km/h.

  • Gdzie możemy polatać?

Loty paralotnią realizujemy obecnie we Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście(okolice - na Pomorzu) i Lesznie; loty motoparalotnią w Zielonej Górze, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu; loty motolotnią w Poznaniu i Krakowie. Każdy z lotów ma inny charakter, podczas wyboru warto wziąć również pod uwagę okolicę – bo możliwość podziwiania krajobrazów, to jeden z największych atutów lotu.

  • Kto może latać paralotnią?

Loty paralotnią przeznaczone są dla osób od 15 lat, ważących od 45 do 100 kg. Nie powinny latać osoby, które doznały w ostatnim czasie urazu stawów skokowych, kolanowych lub biodrowych ze względu na lądowanie na nogach. Żadne specjalistyczne umiejętności i zdolności nie są wymagane – wszelkich instrukcji udziela wykwalifikowany pilot tuż przed lotem.
W przypadku motolotni minimalny wiek to 17 lat, maksymalna waga 100 kg, maksymalny wzrost 2 metry. Podobnie jak w przypadku paralotni nie są wymagane doświadczenie czy umiejętności. Wszystkie instrukcje zostaną udzielone tuż przed lotem.

 

---

Sprawdź również:

Loty paralotnią - relacja z Wrocławia >>

Wyjątkowe pomysły na Majówkę - blog>>

Latanie motoparalotnią  jak to działa? >>

Prezenty lotnicze. Sprawdź dokąd warto polecieć tej wiosny? >>

Prezent w powietrzu – wysokie loty na Śląsku - blog >>

Kurs paralotniarstwa - prezent >>

Lot paralotnią nad Górą Żar >>

Lot paralotnią - Lublin >>